elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 05-01-2015 23:46:28

Matrix2010
Član
Iz: Tuzla
Registrovan: 13-11-2014
Komentari: 6

Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Pozdrav želio bi čuti vaše mišljenje za uvođenje zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČAR , u škole, i da li bi to imalo nekog efekta, s obzirom da danas kod novih vozila nije dovoljno poznavati mehaniku kako bi se uspješno detektovao kvar na Motornom vozilu i motoru. Interesuje me vaše mišljenje odnosno sugestije preporuke i preporuke za ovu inicijativu, i da li bi i na koji način taj način edukacije doprinjeo Auto servisnim radionicama.  Volio bih čuti vaša mišljenja. Hvala.

Offline

#2 06-01-2015 00:04:06

Acyd
elproger
Iz: Našice
Registrovan: 23-11-2011
Komentari: 398

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Neznam kako kod vas ali kod nas više nema automehaničara kao zanimanje. Sada se zove Mehatroničar i to je to. Objedinjuje automehaniku i elektroniku.

Offline

#3 06-01-2015 00:10:40

Matrix2010
Član
Iz: Tuzla
Registrovan: 13-11-2014
Komentari: 6

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

I kakva su iskustva , ima li rezultata iz prakse , tj dali se ti kvalificirani Mehatroničari dobro snalaze u servisnim radionicama, jesu li dobro edukovani

Offline

#4 06-01-2015 01:03:42

Sasa1980
Expert
Iz: Lausanne
Registrovan: 01-05-2012
Komentari: 1,157

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

I ovde kod mene su promenili smer u Mehatronicar! Ovde ako ne zavrsis skolu,mozes naci posao kao pomocnik mehanicara,al za neku mizernu platu,zatim ide mehanicar pa mehatronicar! Ipak bolja je plata kao Mehatronicar wink


Bosch KTS 570

Offline

#5 06-01-2015 01:45:36

alexa2406
Expert
Iz: Srbija Kragujevac
Registrovan: 25-10-2013
Komentari: 1,060
Website

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Dobra je stvar,jedno bez drugog neide i dodao bi da je potrebna i dobra praksa,kada sve to spojis je prava stvar


drvena kajla je zakon

Offline

#6 06-01-2015 02:58:04

Maybach_
elproger
Iz: Sweden
Registrovan: 17-08-2013
Komentari: 597

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Kako je krenulo sa mehanicara ce otici u astronaute, ovde u swe ne postoji podela mehanicar i elektricar to je sve zajedno osim autolimara koji se skoluju posebno i mislim da je to sasvim ispravno...


Sto nemas u vuglu potrazi na googlu!

Offline

#7 06-01-2015 16:52:32

Acyd
elproger
Iz: Našice
Registrovan: 23-11-2011
Komentari: 398

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Ja sam zavrsio elektro-tehničku skolu svojevremeno i kada sam izasao iz skole znao sam stvarno samo osnove elektronike (na praksi smo štemali zidove i bušili rupe u betonskim podovima,a od elektronike nismo vidjeli nista) ,tako da djabe bilo zvanje meha,auto ili astronaut ako prakse nemas i nema te tko nauciti. Ako ucenika ne zanima to sto ide i ide samo da nesto zavrsi (sto je vecinom kod nas tako) djabe mu zvanje. Imao sam praktikanta koji je znao doslovce zaspati na nogama dok "uci kako se radi" i koliko mu je to zanimljivo...strava.

Offline

2 korisnika je napisalo "Hvala" za ovaj komentar: nina996, Matrix2010

#8 06-01-2015 20:12:37

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

alexa2406 napisao:

Dobra je stvar,jedno bez drugog neide i dodao bi da je potrebna i dobra praksa,kada sve to spojis je prava stvar

Nšta od toga jer danas djecu ništa ne zanima, svake godine imam po 4-5 praktikanata, ništa njih ne zanima, evo sad su školski praznici, niti jedan nije došao, vjerojatno se boje da nebi previše naučili, svaka generacija je sve gluplja, žao mi je kaj to moram napisati ali tak je, ništa danas djecu ne zanima, čast iznimkama, ali u ovih 35 g. kak imamo radionu ja 10 g. i prije moj tata ukupno je 2 majstora koja nešto vrijede, ostali na žalost ništa. Niti ih kaj zanima dok radimo, niti pitaju, glavno da znaju se stihove cajki napamet i da nose svi ko onaj pederko ronaldo frizure a najveći domet poznavanja informatike im je logianje na fejsu.


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

5 korisnika je napisalo "Hvala" za ovaj komentar: Djukin92, jabuka, undermaster, Matrix2010, matekk

#9 06-01-2015 20:34:27

djurkic ljubisa
elproger
Iz: Novi Sad
Registrovan: 24-11-2014
Komentari: 421

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

nema ti dobrog auto-dijagnostičara bez 20-tak godina iskustva u mehanici i elektrici sa popriličnim IQ..... smile


mehanikus

Offline

#10 06-01-2015 20:43:09

daniel tdi
elproger
Iz: makedonija
Registrovan: 16-06-2012
Komentari: 1,245

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

tacno i ja imam evo momentalno 3 praktikanata ali tesko,neide i u glavi da skolo ce brzo proci da ce mora da zarade lebac,ne zanima ih trikove u radnju niti dijagnostika kao savremena metoda u ovom deo posla,ja otkad znam za meni ruke su mi crne i nisma ih mogao da operem kako treba do dan danas big_smile loza traje od mog deda pa tata i evo ja sa 4 radnika osiurane, znaci danasna mladina je totalno zaslepena sa tim blesave navike i nula posto interes prema rada i zanajata............. zalosno pozdrav prema svi vama i srecni praznici

Offline

#11 06-01-2015 23:28:12

jabuka
elproger
Iz: Zadar
Registrovan: 28-03-2010
Komentari: 1,304

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

predingli napisao:
alexa2406 napisao:

Dobra je stvar,jedno bez drugog neide i dodao bi da je potrebna i dobra praksa,kada sve to spojis je prava stvar

Nšta od toga jer danas djecu ništa ne zanima, svake godine imam po 4-5 praktikanata, ništa njih ne zanima, evo sad su školski praznici, niti jedan nije došao, vjerojatno se boje da nebi previše naučili, svaka generacija je sve gluplja, žao mi je kaj to moram napisati ali tak je, ništa danas djecu ne zanima, čast iznimkama, ali u ovih 35 g. kak imamo radionu ja 10 g. i prije moj tata ukupno je 2 majstora koja nešto vrijede, ostali na žalost ništa. Niti ih kaj zanima dok radimo, niti pitaju, glavno da znaju se stihove cajki napamet i da nose svi ko onaj pederko ronaldo frizure a najveći domet poznavanja informatike im je logianje na fejsu.

svaka čast na komentaru, potpuno si u pravu jer i kod mene je tako

Offline

#12 07-01-2015 15:32:57

Matrix2010
Član
Iz: Tuzla
Registrovan: 13-11-2014
Komentari: 6

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Nažalost, slažem se sa vašiim komentarima, i kod nas je slična situacija, opšta nezainteresovanost učenika. Ja predajem u stručnoj školi pa govorim iz iskustva, kod nas se praktična nastava izvodi kroz koordinaciju po Servisnim radionicama, i zaista nivo znanja koji učenici pokupe tamo je totalno nizak. Naravno nauče oni donositi kafice u servis i zezat. A da imaju motiva, nemaju. Šta se događa sa novim generacijama pokazat će vrijeme, al pravog znanja je sve manje, a oblast autoindustrije je u naglom razvoju, ko će to pratiti.

Offline

#13 07-01-2015 16:18:58

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Matrix2010 napisao:

nivo znanja koji učenici pokupe tamo je totalno nizak. Naravno nauče oni donositi kafice u servis i zezat.

Da samo nisu ovdje krivi servisi, mogu učenici puno naučiti ali nih NE ZANIMA, ništa ne pitaju kako nešto funkcionira, za kaj služi i slično, niti imaju radne navike, ja metem radionu kraj njih i dođem do njega metlom i umjesto da uzme metlu on digne nogu da pometem ispod njega....Letel je iz prakse za sva vremena....


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#14 07-01-2015 16:46:52

alexa2406
Expert
Iz: Srbija Kragujevac
Registrovan: 25-10-2013
Komentari: 1,060
Website

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Ovo sto kazete kolege potpuno ste u pravu i istina ziva zalosno je ali je tako
svaka vam je na mestu,jos bi dodao da je to u svim sverama zanata nije sami kod nas,plasim se da ce doci vreme kada nece imati ki da nam nesto napravi na strugu,glodalici,da majstor zavari nesto,mi smo takva generacija da smo sposobni i da zavarimi i obrusimo itd.,da nadjemo resenje da premostimo problem,ali nova tesko
ne kazem da nisu i ta deca sposobna ali za druge stvari mozda ali nemogu biti svi doktori i profesori ili programeri itd.

Ali ste sve u pravu sto kazete

Zadnja izmjena od alexa2406 (07-01-2015 16:51:33)


drvena kajla je zakon

Offline

#15 07-01-2015 16:48:40

Sasa1980
Expert
Iz: Lausanne
Registrovan: 01-05-2012
Komentari: 1,157

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Joj,joj nemojmo o njima jer  imam i ja jednog takvog wink glava me boli od njega skoro svaki dan


Bosch KTS 570

Offline

#16 07-01-2015 17:26:32

kandela
elproger
Iz: loznica
Registrovan: 14-11-2013
Komentari: 200

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

....neće više niko da prlja ruke,a zarada sve manja,nisu oni krivi ....holivud,internet,silikon veli,pink(u srbiji),facebook,sve zahtevnije žene,rato,,,,ja kad sam počinjo nisam znao ništa al me interesovalo pa naučio,,,a imam sad sestrića od 19god.koji nezna roletnu da spusti....

Offline

#17 07-01-2015 17:34:36

miskovolvo
Expert
Iz: Aleksinac
Registrovan: 11-04-2010
Komentari: 840

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Kad bi mogli i one stvari da odrade softwerski,a ne da se muce hardwerski,i to bi uradili,nista novo,mnogi zive u virtuelnom svetu,po meni,mehatronika,tj zanimanje mehatronicar je kompleksno zanimanje,i nesto ne verujem da neko moze da zna perfektno i mehaniku i elektroniku,to su dva potpuno razlicta zanimanja,bez ikakvih dodirnih,tj zajednickih tacaka.Po meni dijagnostiku treba da rade Inzenjeri elektronike, stvarno je kompleksna materija,elektricne,neelektricne velicine koimunikacioni protokoli,programiranje chipova,i jos milion stvari,takve stvari,slozicete se samnom,nisu bas za srednu skolu

Offline

#18 22-03-2015 04:16:58

Aleksandar1970
Član
Iz: Kikinda
Registrovan: 15-03-2015
Komentari: 14

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Dobro jutro evo sedim i citam roditelj sam jednog takvog KLINCA koga zanima sam cale kolko si mu naplatio..itd
ja sam serviser mernih instrumenata u industriji Elektronicar instrumetalac tu sam skolu izavrsio 1988. Sin zavrsava srednju skolu upravo zanimanje serviser elektronskih komponenti na vozilu oni kazu "dijagnosticari" sami tim aj i ja malo da se bacim na to da razbijem famu u mome gradu oko elektronike na vozilima.
Na prvo sto sam naisao da auto mehanicar mene uci sta je elektronika.Kad sam istima objasnio da sam u moje vreme morao biti odlican a ne dovoljan da bih upisao elektroniku nastaje muk, bas onaj na cega se najcesce nailazi kod automehanicara kad se pojavi problem iz nase struke.Da ne govorim o holovim,piezo,ntc, ptc efektima,protocolima.....itd koji su im SF tema (rat zvezda)
Uze ja sebi solidnu opremu sa mnostvom softvera i krenuo da obucavam sina "dijagnosticara" necu dozvoliti da ne nauci svoj zanat, a kada ga nauci neka ide i u Zvezde Granda  da peva ako je veca lova
Oprema koju sam uzeo da bih obucio svoje dete a ne profesori je:
upa 1.3 full set adaptera
carprog
zed bull
ck-100
DS150 CDP+ delphi
VCDS 14.14
CanClip
Diabox
BMW Impa Edibas
VAUXCOM 1.59fw
Focom
VAG dach 5.9
VAG comm 3.6 ,5.1
VAG dash 3.1 opel immo
VAG comm 5.5 immo pin
Reno key rider programing
BSI tool
Micronas km+immo tool
11 kablova za 32 sekvent plinska uredaja sa svim softverima
I gomilu softvera za obradu dampova i calculacija

E sa ovim moze dete da se zainteresuje u struci a ne sa PROFESOROM koji ne zna da instalira drajver sa CD-a ,a za ostalo da ne pricam
pozdrav kolegama i neka nesto ne zamere ....ovo je samo istina

Offline

#19 22-03-2015 14:40:46

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

Kao prvo, nije bitno ZVANJE nego ZNANJE. Zasto mislis da taj automehanicar ne bi mogao bolje poznavati elektroniku na autu od tebe? Osim znanja, jos je bitnije i iskustvo. Lepo je to sto si ti nakupovao sve te alatke, ali one same nece da rade. O mogucim problemima, nezeljenim, neocekivanim i situacijama koje te mogu dovesti do ludila vezanim za upotrebu pojedinih alatki iz tvog asortimana necu nista da pricam, u to ces se vec uveriti kroz praksu.

Offline

#20 22-03-2015 22:06:40

acom
Administrator
Registrovan: 20-04-2008
Komentari: 3,955
Website

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

drz napisao:

Kao prvo, nije bitno ZVANJE nego ZNANJE. Zasto mislis da taj automehanicar ne bi mogao bolje poznavati elektroniku na autu od tebe? Osim znanja, jos je bitnije i iskustvo. Lepo je to sto si ti nakupovao sve te alatke, ali one same nece da rade. O mogucim problemima, nezeljenim, neocekivanim i situacijama koje te mogu dovesti do ludila vezanim za upotrebu pojedinih alatki iz tvog asortimana necu nista da pricam, u to ces se vec uveriti kroz praksu.

potpisujem!


---> Neznanje je veliki izvor hrabrosti ! <---

Offline

#21 23-03-2015 10:11:54

djurkic ljubisa
elproger
Iz: Novi Sad
Registrovan: 24-11-2014
Komentari: 421

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

a znanje se stiče radom i iskustvom u svom poslu....


mehanikus

Offline

#22 30-03-2015 14:26:13

Aleksandar1970
Član
Iz: Kikinda
Registrovan: 15-03-2015
Komentari: 14

Re: Uvođenje novog zanimanja AUTOMEHANIČAR-DIJAGNOSTIČARu Obrazovni sistem

U pravu ste ljudi sve je to doslovce istina ,za sada ide i bolje nego sto sam mislio, ima i lečkanja i velikog truda ali to je sve normalno,bitno je da se problem resi.
A sto se tice poznavanja elektronike svaka cast pojedincima i jako mi jedrago kad to primetim.. ali vecina mehanicara slabo.
Hvala na podrsci i savetu kolege

Offline

Board footer