elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 04-02-2014 00:28:35

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

Naime prije par dana moj lijepi auto otkazao mi je poslusnost i to tako sto nece da pusti automatsku kocnicu.Prije 5 mjeseci bio sam na dijagnostici i bilo je sve u najboljem redu ali neki dan stanem u gradu da kupim novine i pritisnem automatsku rucnu kocnicu i to je sve uredu, ali auto nisam ugasio i kad sam se vratio u auto i probao krenuti nastaje problem jer auto ne pusta kocnicu.Ugasim auto i ponovo probam je rucno spustiti ali opet uzalud i uhvati me panika sta je ali mi se na instrument tabli upalilo zuto upuzorenje u trokutu P i service  i kocnica blinka tj.treperi.Nakon desetak bezuuspjesnih pokusaja padne mi na pamet da mu skinem klemu mozda ce pustiti i vratiti se u normalu. Odem u obliznju radnju da pozajmim kljuc 10 i zadrzim se 10-tak minuta i vratim se do auta i bezveze hajde da probam jos jednom ,udjem u auto  upalim kad gle cuda sve uredu,nestao trokutic sa upozorenjem i service i tereperenje kocnice i auto ide dalje. Nakon dva dana poslije toga isti kvar i isto tako otklonjen samo sacekam 5 min i sve u redu.Molim sve dobre poznavaoce i ljude koji znaju nesto o ovom problemcicu da uzmu ucesce u ovoj temi i daju mi savjet sta i kako da uradim kako bi otklonio ovaj kvar. Hvala

Offline

#2 04-02-2014 09:16:48

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

Moras prvo na dijagnostiku jer napamet ne mozes znati sta je problem.Taj sistem elektricne rucne ima jako puno komponenti i dovoljno je da jedna ne radi kako treba i eto problema.Taj kvar nemoj ni pokusavati sam da resavas vec odvezi kod majstora.Napisi odakle si pa da te uputimo kod najblizeg.

Offline

#3 04-02-2014 18:50:33

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

Sokolac RS BiH.

Offline

#4 13-02-2014 23:05:50

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

nije valjda da niko nezna nista oko ovoga

Offline

#5 14-02-2014 01:13:15

koyot
Expert
Iz: Kladanj, BiH
Registrovan: 18-07-2009
Komentari: 2,995

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

ma znamo
al ko zna nece da kaze iz razloga sto sad 80 posto majstora i nerazmislja o problemu niti se iko hoce  posvetiti nekom problemu pa ga rjesavati sa razmisljanjem nego prvo na forume da pitaju druge pa onda samo prepisu domacu zadacu
to je nas balkanski majstorluk dotle dogurao


atm tuning
electronic key

------------------------

Offline

#6 14-02-2014 12:49:53

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

u pravu koyot!

Offline

#7 14-02-2014 16:37:27

toni77
elproger
Iz: Rozaje mne
Registrovan: 29-04-2010
Komentari: 636

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

prvo nemoze ni jedan majstor da ti kaze napamet nista a drugo procitas na forum po nesto i onda odes kod majstora i kazes mu ja sam procitao na forum da je do toga da mi zamenis i on ti odradi i ne bude do toga onda ti majstor bude kriv kad ti kaze to toliko kosta sto sam radio a ti kazes pa majstore nisi mi zavrsio auto kako da ti platim  zato moras na dijagnostiku

Offline

#8 14-02-2014 19:48:18

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

Hvala svima sto su uzeli ucesce u ovoj mojoj temi.Sad da nastavim-Bio sam danas na dijagnostici u ovlascenom servisu u Sarajevu i problem je sa automatskom kocnicom.Samo u servisu se ne bakcu samim motorom iste nego dijagnoza je da je otisao komplet motor i to sve rjesava.Naime cijena tog bajnog motora je oko sitnica 650eura a komplet auto u top stanju vrijedi cijelih "8 motora sitnica".Posto sam se saznao cijenu tog motora ja pitam majstora sta moze otici u tom skupom motoricu da neradi ispravno on mi odgovara da se unutra motora nalazi neki senzor ili kondezator sile zatezanja automatske kocnice i komp ne zna je li automatska zategnuta ili nije.Ja mu kazem posto je taj sam senzor i moze li se sam on promjeniti on mi kaze da nije skup i da moze ali oni to u servisu ne rade nego je "bolje promjeniti cijeli motor rucne 1300KM sitnica".da potrazim nekog majstora da mi to sve odradi za 50eura ili 100KM: Da jos jednom napomenem sad auto radi bez ikakvih problema automatska rucna ne stopa kad se upali  auto i kad krece sama pusta ali sama se ne zateze kad se auto zaustavi tj.ugasi. Ovo je radila kad nije bilo problema tj kad se auto ugasi ona se sama zatezala a sad ja je zategnem rucno na ono dugme i sve je uredu i kada kom vrsi ispitivanje prije mi je izbacio OK a sad mi izbaci da automatska rucna kocnica nije ispravna.Znaci jos samo je ostalo da ugasim na instrument tabli upizorenje u trokutu p i servis ali to ne moze iz razloga sto taj senzor sa motorica rucne ne salje signal tj.silu zatezanja rucne i to komp ne poznaje a medjutim on sve uradi bez problema. Sad me interesuje je li se raji ikad desio slican problem i je li veliki problem skinuti motor i promjeniti mu taj senzor ili kondezator i ako neko zna da mi napise malo detaljnije sta da uradim i kako sve da sredim.Unaprijed se izvinjavam ako nisam to dobro objasnio ili nisam shvatio jer nisam iz ove oblasti i isto tako se zahvaljujem unaprijed na datim sugestijama prijedlozima i odgovorima na ovu temu.Hvala

Offline

#9 14-02-2014 20:03:57

LuxBih
Expert
Iz: Luxembourg
Registrovan: 29-02-2012
Komentari: 1,290

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

Ako nema niko sposoban blize tebi Kladanj ti nije preko svijeta a tamo ima koyot. Motoric je unutar modula rucne kocnice ispod auta dvije sajle iz njega izlaze i idu prema celjustima, prije popravke modula prekontrolisati da li je zaribala neka celjust odnosno da li se vraca na nultu poziciju i da li su sajle se istegle!

pozz


_____________________________

Offline

#10 15-02-2014 00:35:31

koyot
Expert
Iz: Kladanj, BiH
Registrovan: 18-07-2009
Komentari: 2,995

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

daleko bilo od mene
kupi drugi motoric i vozi
ako neko hoce da radi repariranje po zelji musterije nek izvoli
ja tako neradim
imam svoj stil rada - trazenja i otklanjanja kvara


atm tuning
electronic key

------------------------

Offline

#11 15-02-2014 00:42:42

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

Ok i hvala na brzim odgovorima ali motoric radi sad bez problema samo sto ne nateze sajlu automatski kao sto je radio prije cim ugasis auto on nategne rucnu i cim podjes sa autom on pusta.Sad kad ugasim auto on ne nateze rucnu nego ako hocu ja je nategnem rucno i cim krenem on pusti bez problema. Ima li gdje pojeftino taj motoric ja ne bjezim da ga kupim ali po normalnoj cijeni.I kad se to promjeni hoce li se lampica i servis sami ugasiti ili moram ponovo na komp.Hvala

Offline

#12 15-02-2014 01:06:42

Deki001
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 18-01-2014
Komentari: 190

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

U prilogu imate servisno uputstvo na ruskom jeziku za lagunu II za električnu ručnu kočnicu i ABS/ESP. Ima i postupak programiranja.

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: micod

#13 15-02-2014 02:45:50

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

hvala drug ali sta ja mogu sa ovim uputsvom. reci mi na koje strane da obratim paznju. i mogu li ja ovim rjesiti ovaj moj problem koji imam.Hvala

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: Sasa1980

#14 15-02-2014 23:20:09

Deki001
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 18-01-2014
Komentari: 190

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

Ovo servisno uputstvo ti može pomoći samo da iskontrolišeš rad majstora u ovlašćenom servisu. Tamo se menjaju samo gotovi sklopovi bez mnogo razmišljanja da li nešto unutar njih može da se popravi.
Od 13. do 16. strane imaš razne kombinacije signalnih lampica neispravnosti i kontrole u kombinaciji sa kodovima grešaka koju nisi postavio i mogućim uzrocima neispravnosti. Meni su posebno zanimljive greške DF054 i DF055 vezane za napon (akumulatora) koje daju iste simptome kao i DF058 i DF059 koje po opisu odgovaraju onima koje su ti predočili u servisu.
Ovo je sve pod pretpostavkom da je sistem isti kao kod Lagune.

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: micod

#15 21-02-2014 16:08:32

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Re: Espace 4 nece da spusti automatsku kocnicu

Zatvaramo temu jer je kvar otklonjen.Kupio polovan motoric i zamjenio . Hvala svima koji su uzeli ucesce u ovoj temi.

Offline

Board footer