elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#51 08-01-2010 00:31:10

marenet
Član
Registrovan: 02-01-2010
Komentari: 1

Re: Mehanika ili elektronika

Rekao sam u cemu je problem bio, to je sad reseno coveku zamenjeni delovi, auto ide, koci i to je to, ne vidim sta je toliko bitno u tome. Ne znam cemu tenzija i ispitivanje, zavrsio sam Teslu, ali ne autodijagnostiku, jer to ne postoji kao smer, vec racunare. Ne bezim od odgovora vec nisam video, ali da li sam ja jednog trenutka rekao da je bitno ko je sta zavrsio, ne nisam vec da je bitno ko sta zna. Ja ne znam nista i zato sam dosao ovde da naucim, ako ovde ne moze da se nauci, kazite mi gde moze, pa da idem tu. Unapred hvala i ponavljam, nema ljutis, svi smo ovde da naucimo jedni od drugih. I da se medjusobno pomazemo. Sve najbolje i Pozz. P.S. Nemojmo vise u off

Zadnja izmjena od marenet (08-01-2010 00:33:17)

Offline

#52 08-01-2010 16:15:33

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: Mehanika ili elektronika

pravac rade koncar na karaburmi pa kad zavrsis jednu godinu-posto vec imas ets-znaces dosta jer imaju dosta dobru dijagnosticku opremu-atal,aktia,mototester,skop a isaradnju sa par dosta prometnih servisera kod kojih mozes da seda ,,nesto,, naucis da bi imao osnovu za dalje.takodje moras da savladas deo mehanike jer je ona u osnovi a nadogradnja je elektronika
kod njih ces steci i diplomu,mislim da se zove mekatrinicar 5.stepena
nekad je kostalo 2soma e,pa 1 som e a sada neznam.imali su ekstra predavace iz boscha .radila se samo dijagnostika  a ne popravljanje komponenata,flesovanje i sl.to je ono sto je potrebno za servisiranje, druga zvanicna skola je gsb,i krivac za to je tip po imenu ninoslav koji je bio dosta dobar tada organizator i jedan od predavaca

Zadnja izmjena od MN026 (08-01-2010 16:25:17)

Offline

#53 06-04-2010 10:48:30

saso
Član
Iz: Lukavac
Registrovan: 24-02-2009
Komentari: 19
Website

Re: Mehanika ili elektronika

Evo da i ja se ukljucim ja sam se bavio mehanikom desetak godina i onda sam dobio neki posao to jest vulkanizerski u innostranstvu i nesto malo zaradio para i sada kontam dali je moguce u malom mjestu samo raditi mehaniku to jest dali ce se imati posla ili se ukljuciti u edukaciju za elektroniku mada bi volio da radim samo mehaniku ali je pitanje dali cu moci naci dobrog elektronicara da sa njim saradjujem i sam ne znam sta i kako a imam jos par mjeseci do odluke jer vracam se kuci i otvaram za pocetak automehanicarsku raqdnju pa da vidimo mada pokusavam da nesto pronadjem naucim i o elektronici ali je pocetak tezak i sve mi zapetljano ali ne odustajem.

Offline

#54 06-04-2010 11:33:51

marsher
elproger
Iz: Skopje
Registrovan: 05-01-2010
Komentari: 470
Website

Re: Mehanika ili elektronika

U skolama vec ima smer "mehatronika", koja obuhvata oba podrucja.


"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the the universe."-Einstein

Offline

#55 07-04-2010 12:13:40

markusvb
elproger
Iz: Vrnjacka Banja
Registrovan: 21-06-2009
Komentari: 199

Re: Mehanika ili elektronika

pa kad vec spominjete mehatroniku, ima na Tehnickom fakulutetu u Cacku smer Mehatronika, bavi se robotikom i automatskim upravljanjem procesima.

Offline

#56 07-04-2010 16:49:33

kinjo
elproger
Iz: trebinje
Registrovan: 27-02-2010
Komentari: 248

Re: Mehanika ili elektronika

ja jedan dan alansere pa sledeci motorole, nec, tms i sl. pa sledeci skidam turbine... sta god ima, sta ces i to na svim autima, barem da je jedna marka vozila pa ajde, mozda se jednog dana sredim i uzmem jednu tipu vozila, servis i polako

Offline

#57 08-04-2010 08:50:04

dieselman
elproger
Iz: Vrbas,Srbija
Registrovan: 09-02-2010
Komentari: 179

Re: Mehanika ili elektronika

..xe,xe kod mene isto,par dana samo CR pa mi onda donesu pumpu od fergusona iz '58...

Offline

#58 30-05-2010 23:14:00

IVAN prskalo
elproger
Iz: ŠIROKI BRIJEG
Registrovan: 30-05-2010
Komentari: 220

Re: Mehanika ili elektronika

da slažem se sa vama ali mislim da danas mehanièar ne može biti samo mehanièar da bi opstao u svojoj struci mora poznavati osnove elektronike a i dijagnostike da bi bio kvalitetan majstor napr auto nema vuèu kako æe otkloniti  i naæi kvar neæe odmah mjenjati turbinu ako je vozilo  dizel mora ga prvo snimiti dijagnostikom pa onda raditi po kodu greške

Offline

#59 31-05-2010 01:34:46

salex
elproger
Iz: Modrica-Doboj,RS,BiH
Registrovan: 19-03-2009
Komentari: 93

Re: Mehanika ili elektronika

Pozdrav kolege!
Evo da i ja nesto napisem na ovu temu.Mislim da je danas jednostavno nemoguce razdvojiti ova dva podrucja iz prostog razloga sto kod neispravnosti jedne ili druge komponente (mehanicke ili elektronske) odredjeni sistem nece funkcionisati (velika mudrost da se ovo zakljuci,nema sta).Ja sam takodje jedan od onih koji popravljaju sve i svasta
,takva situacija da ne mogu da biram,mala sredina.Cesto puta mi treba vremana samo da se snadjem gdje se sta nalazi na nekom autu pa tek onda da se upustim u nesto slozenije.Oduvijek sam bio otvoren za saradnju (i to znaju kolege koji sardjuju samnom)svjestan da niko ne zna sve i da nije moguce nauciti sve.Usavrsavam se i ucim evo do danasnjeg dana a radim skoro vec 20 godina i dalje sam svjestan koliko ne znam.U svojoj praksi sreo sam mnoge "sveznalice" pune samih sebe a posebno suplje price.Tako se desavalo da jednom neku stvar poprave a onda 5 puta zaredom naprave neku pizdariju i stvore jos veci problem,inace kad pricas sa takvim sve oni mogu sa lakocom da rijese.Malo ja odlutah od teme,pa da se vratim.Nazalost mehanicari su danas u veoma delikatnoj situaciji kad se recimo dogodi da treba da se zamijeni ECU koji recimo kosta 1000 eura,tu nema mjesta nikakvom nagadjanju jer sta ako se desi da narucis i ugradis novi ECU a stvar ista,sve pada na tvoj teret,znaci moras da budes 100% siguran da je to to.Meni se recimo cesto desava da mi doslepaju auta kod kojih MIL lampica ne signalizira da u ECU ima greska i dijagnostika normalno kaze da greske nema a auto ipak ne pali ili ima problema u radu i bilo je vec kod par majstora.To jeste izazov i moze lijepo da se zaradi ali i velika odgovornost.Mislim da ako vec ne moze da se zivi od poravke samo odredjene marke vozila mehanicar treba da se ogranici na popravku motora,kocnica,upravljanaja itd. i da se koncentrise na usavrsavanje za rad na tim sistemima ukljucujuci i elektroniku koja je povezana sa tim, a poravku ostalih sistema da prepusti elektronicarima.Evo da citiram i jednog profesora koji mi je predavao motorna vozila:"Djeco, ko zna sve,ne zna nista".

Srdacan pozdrav!

_________________

Cuvajmo okolinu,sacuvajmo planetu!

Zadnja izmjena od salex (31-05-2010 22:28:54)


Cuvajmo okolinu,sacuvajmo planetu!

Offline

Board footer