elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 30-03-2010 22:15:53

Eli&Elvis
elproger
Iz: S.Most BiH
Registrovan: 16-12-2008
Komentari: 2,091
Website

Upute za SANDEN servis kompresora

Posto je Elvis bio na seminaru Sandena u Sarajevu evo jedno korisnu upustvo za Sanden klima kompresore.

Offline

#2 30-03-2010 22:59:25

internet majstor
Expert
Iz: Zrtvi TurboFolka
Registrovan: 29-01-2010
Komentari: 2,053

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

pozdravljam temu kolega,ovo je fino a mozda se moze pogurat neka tema za klime jer ima automatskih klima koje se teze servisiraju od AC klasicnih pa dobro dodje
razmena misljenja i pomoc oko resenja...sezona klima je pocela...pozz


@)).....

Offline

#3 01-04-2010 10:34:04

Bacha
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 04-01-2010
Komentari: 0

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

Problem je u tome što se ovi H kompresori ugraðuju još samo u rashlade zbog velike snage a samim tim i poveæane potrošnje.U današnjim vozilima se ne može sresti ništa slièno.Poodavno se prešlo na V kompresore,varijabilne,a zadnjih 4-5 godina na potpuno elektronski kontrolisane,koji se ne ukljuèuju na klasièan naèin,elektromagnetnu spojnicu,veæ rade stalno sa veæim ili manjim protokom gasa.Oni sa starim vrstama kompresora imaju sliènosti samo u imenu dok je sistem rada prilièno razlièit.Promenjlivi su hodovi klipova unutar kompresora,promenljiv je protok gasa kroz ureðaj i sl.Posebno su osetljivi na podmazivanje,tj. kontrolu stanja ulja i konrolu kolièine,ne trpe višak ni ulja ni gasa i td.
Poseban kuriozitet je da su i oni polako prošlost,naime buduænost klimatizacije u kolima se traži u CO2 sistemima,pa je tako Mercedes,a ko bi drugi,veæ planira serijsku ugradnju co2 ureðaja u svoja vozila.

Offline

#4 01-04-2010 11:01:06

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

eli napisao:

Posto je Elvis bio na seminaru Sandena u Sarajevu evo jedno korisnu upustvo za Sanden klima kompresore.

nemoj mi rec da su imali predavanje o ovim oldtimerima ?  to jos vidas samo u golfu3..e sad nam je Elvis glavni majstor za g3..

ja vise ne hodam po tim seminarima jer nekoliko puta su imali pricu kao da prodaju znanje nekome iz osnovne skole..a jbg.danas bar imas net pa odes kod proizvodaca i vidis sve sto te zanima..

no pohvala tebi na trudu !

Offline

#5 01-04-2010 11:27:38

antibisic
elproger
Registrovan: 15-02-2010
Komentari: 137

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

Nisu ni ovi novi neko cvijeæe prvo puno im je kraæi vijek trajanja jer se stalno vrte kao i motor i VW i Audi su poèeli na pojedinim modelima vraæati kompresore sa kvaèilom pa ne znam kako æe sve to završiti,pozz

Offline

#6 01-04-2010 14:25:36

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

antibisic napisao:

Nisu ni ovi novi neko cvijeæe prvo puno im je kraæi vijek trajanja jer se stalno vrte kao i motor i VW i Audi su poèeli na pojedinim modelima vraæati kompresore sa kvaèilom pa ne znam kako æe sve to završiti,pozz

ma nisi u pravu ovi novi su punooo bolji..vidi te stare sanden ..pa sramota to je radilo 10 i vise godina bez ikakvih problema..ovi novi su zakon  proslog ljeta promjenio 20 tak na audiju rekorder je bio sa 32 000 km..e to je za mene dobar kompresor..kad on fino rikne na 30 000 a ne sanden stari ..auto ima pola miliona a gore isti kompresor..to stvarno nije u redu prema nama majstorima..

ja sam za novu tehnologiju..i francuske aute..dao bog da svi voze francuze

Offline

#7 01-04-2010 15:34:03

antibisic
elproger
Registrovan: 15-02-2010
Komentari: 137

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

E tu se slažemo kao i obièno 100%

Offline

#8 01-04-2010 17:24:09

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

antibisic napisao:

E tu se slažemo kao i obièno 100%

eto vidis to ti je demokracija..ajmo se dogovorit al da bude po mom..

pozdrav !

Offline

#9 01-04-2010 23:33:33

Bacha
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 04-01-2010
Komentari: 0

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

Nek se oni kvare što èešæe pa neka bude demokratski,autokratski,kako god al i ovi novi poèeše da zezaju.......
Danas,Jeta udarena jesenas,onako malo,al sistem otvoren celu zimu.Zamenim èoveku kondezator i usput kažem deèku da ponese i el.ventil za kompresor,siguran da neæe proraditi.
Poène da radi,posle 3-4 min poèinje sve slabije hladiti a ja da se trljam po bradi..........žrtva.
Ne lezi vraže,polako,polako,prodrma ga ulje,proradi i džabe sam ga držao sat vremena da radi neæe da stane.
Prijatno beše gazdi auta,ja vratih ventil da èeka bolje vreme.
Inaèe Jetta je 2008 god,tako da i ovi novi znaju zajebavati nas jadne nazovi majstore.

Offline

#10 02-04-2010 00:39:52

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

Samo polako....Ovi inzenjeri su skontali da majstori jos uvijek imaju sta popravljati, pa sad dube na glavi da sve moguce dijelove, module i ostalo sto se do sada moglo reparirati naprave tako da im se nista ne moze. Samo zamjena i gotovo.   Posebno sto se tice elektronskih modula. Vec su ih dosta napravili da komotno recimo modul motorne elektronike mozete otvoriti, pogledati i zatvoriti. U koliko se u buducnosti uopste mogne otvoriti bez totalnog unistenja, unutra nece biti vise nikakvih mogucih intervencija.... Vec sada su pojedini modeli zaljeveni tako da unutra jednostavno nemate sta traziti. Sve ide ka tome da lokalni majstori nemaju sta raditi bez ovlastenog servisa i dilera. I to je teznja vecine proizvodaca automobila.

Za koju godinu sev ce biti zasnovano samo na pukoj zamjeni modula i nista vise...., a softwerska rjesenja samih modula ce biti sve komplikovanija i sve ce se vise udaljavati od mogucih intervencija bez ovlastenih servisa. Sama koncepcija hardwera i softwera u autoelektronici ce biti sve vise uvezana i tako koncipirana da eventualnom intervencijom unistavate i jedno i drugo. Koncepcja ce biti takva da ni proizvodac sam nece moci raditi intervencije nego samo totalnu zamjenu, samo da zastiti svoj proizvod. Bice to nesto poput  jednosmjernog puta na kojem nema "natrag" O cupanju eproma i sicitvanju sadrzaja cemo gledati sa sjetom u proslost, jer na zalost vise necemo imati sta izvaditi da bi ga iscitali...... Zivi bili pa vidjeli....

Offline

#11 02-04-2010 01:27:41

Eli&Elvis
elproger
Iz: S.Most BiH
Registrovan: 16-12-2008
Komentari: 2,091
Website

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

Joj kolege sto se od vas neki prave prepametni bilo je predavanje i o varijabilnim kompresorima, elektronskom upravljanju klima uredjaja, i sve vezano za klimu , pa zar mislite da je sanden poslao 5 inzinjera u Bosnu da samo pricaju o H kompresoru , a ja i Elvis vrlo dobro znamo sta je H V kompresor jer ne radimo klimu od jucer, a ovo gore sam postavio jer se u zadnje vrijeme cesto se ponavlja pitanje kako se mjenja lezaj na H kompresoru odnosno kotva i remenica.

Offline

#12 02-04-2010 11:28:23

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

Ma joj nisi me shvatio, ja sam onako uzgled odletio u malo veci off  sa ovom mojom konstatacijom, nevezano za konkretno ovu temu big_smile

Pozdrav eli smile

Zadnja izmjena od Nike (02-04-2010 11:28:49)

Offline

#13 02-04-2010 14:14:54

Bacha
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 04-01-2010
Komentari: 0

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

eli napisao:

Joj kolege sto se od vas neki prave prepametni bilo je predavanje i o varijabilnim kompresorima, elektronskom upravljanju klima uredjaja, i sve vezano za klimu , pa zar mislite da je sanden poslao 5 inzinjera u Bosnu da samo pricaju o H kompresoru , a ja i Elvis vrlo dobro znamo sta je H V kompresor jer ne radimo klimu od jucer, a ovo gore sam postavio jer se u zadnje vrijeme cesto se ponavlja pitanje kako se mjenja lezaj na H kompresoru odnosno kotva i remenica.

??????

Offline

#14 02-04-2010 16:24:40

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

eli napisao:

Joj kolege sto se od vas neki prave prepametni bilo je predavanje i o varijabilnim kompresorima, elektronskom upravljanju klima uredjaja, i sve vezano za klimu , pa zar mislite da je sanden poslao 5 inzinjera u Bosnu da samo pricaju o H kompresoru , a ja i Elvis vrlo dobro znamo sta je H V kompresor jer ne radimo klimu od jucer, a ovo gore sam postavio jer se u zadnje vrijeme cesto se ponavlja pitanje kako se mjenja lezaj na H kompresoru odnosno kotva i remenica.

OOooo primjecujem li to tracak nervoze u tvom inace ugodnom rjecniku ?  cime ga zasluzismo ?  A bili smo si dobri..a sta mislis zasto je poslao 5 ljudi pa da ekipa digne dnevnicu na racun pricipala

.e da..pa ako te neko pita kako se mjenja lezaj i remenica na bilo kojem kompresoru daj mu majstorski savjet i slobodno reci da si ga ti dobio od mene a ide ovako :

Ljepo polako da nista ne zajebes

jer ako ni to nezna onda neka se makne od tog posla...


Pozdrav !

P.S. sto si neurozan pa proljece je sve nas pucaju hormoni....

Offline

#15 02-04-2010 21:47:06

Sedin
elproger
Iz: zenica
Registrovan: 14-04-2009
Komentari: 336

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

samo polako krece i vasa sezona

Offline

#16 03-04-2010 00:21:13

Eli&Elvis
elproger
Iz: S.Most BiH
Registrovan: 16-12-2008
Komentari: 2,091
Website

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

Carclima nisam nervozan nego me nekad iznervira kad neki od kolega djeluju podcjenjivacki i misle samo da su oni bogom dani za ovaj posao, ja i Elvis smo vec dugo u ovom poslu a radili smo u Njemackoj u ovlastenom servisu gdje smo zavrsili zanat, ali ne mislimo o sebi da sve znamo trudimo se da pratimo sve novitete i otprilike u tome uspjevamo i tehnicki i u praksi.

pitaj za nas (exxl sa foruma)  znam da ga poznajes, On je dolazio kod nas servis.

Pozdrav.

Offline

#17 07-04-2010 14:37:47

launch
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 10-12-2009
Komentari: 415
Website

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

eli napisao:

Carclima nisam nervozan nego me nekad iznervira kad neki od kolega djeluju podcjenjivacki i misle samo da su oni bogom dani za ovaj posao, ja i Elvis smo vec dugo u ovom poslu a radili smo u Njemackoj u ovlastenom servisu gdje smo zavrsili zanat, ali ne mislimo o sebi da sve znamo trudimo se da pratimo sve novitete i otprilike u tome uspjevamo i tehnicki i u praksi.

pitaj za nas (exxl sa foruma)  znam da ga poznajes, On je dolazio kod nas servis.

Pozdrav.

Nevidim u koleginim postovima neko potcenjivanje, pogresno shvatas necije shale
Vezano za to dali je neko bogom dan za ovaj posao mogu da ti kazem iskreno da Bacha jeste bogom dan za ovaj posao i da moze dosta da ti pomogne i u praksi i u teoriji.


Zastitimo decu u saobracaju

Offline

#18 08-04-2010 01:00:10

acom
Administrator
Registrovan: 20-04-2008
Komentari: 3,955
Website

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

Zamolio bi da se vratite temi da vise ne ide u off.


---> Neznanje je veliki izvor hrabrosti ! <---

Offline

#19 08-04-2010 10:55:25

Bacha
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 04-01-2010
Komentari: 0

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

acom napisao:

Zamolio bi da se vratite temi da vise ne ide u off.

Mislio sam,poèeæemo ozbiljniju diskusiju o novim vrstama kompresora i novim naèinima rada klima i rashladnih ureðaja.Novi su,ima problema sa kojima se po prvi put sreæem,vredi prodiskutovati sa kolegama i to sa onima koji poznaju materiju.
Zašto se neko osetio prozvanim ......nemam predstavu,ali da potcenjujem nije mi napamet palo.
Nervoza bez razloga.........?????Nepoznavanje materije,sujeta???????????
No,i dalje,što mogu pomoæi,tu sam.

Offline

#20 09-04-2010 00:46:32

Eli&Elvis
elproger
Iz: S.Most BiH
Registrovan: 16-12-2008
Komentari: 2,091
Website

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

druze ja se nisam direktno tebi obratio niti sam to svatio zlonamjerno samo sam tako odreagovao jer me je moj drug carclima nalozio. Ali kao sto rece Admin idemo dalje.

Offline

#21 09-04-2010 00:49:23

Eli&Elvis
elproger
Iz: S.Most BiH
Registrovan: 16-12-2008
Komentari: 2,091
Website

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

Evo jedno pitanje vezano za VW-t5 ili toruareg kao sto je poznato ovaj tip auta ima kompresor na kojem se nalazi nazubljenja remenica sa kvacilom koju pogoni gumeni kuplung, interesuje me je li neko od vas nabavljao (sem u originalu) kuplung, remenicu pravi INA i moze se doci do nje ali gumeni kuplung nikako da provalim da li ga gdje ima sem u originalu jer je skup.

Offline

#22 09-04-2010 02:01:33

launch
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 10-12-2009
Komentari: 415
Website

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

Uzmes polovne pa skidas ali cenu iskalkulisi tako da jedino mozes da iskoristis (posto jedino to crkava) kuplung i ventil. Samo pri kupovini polovnog obavezno obrati paznju da se tek skida sa auta na kojem radi auto jer u suprotnom vrlo brzo zariba ventil.
Mada je ipak najbolja preporuka nov, ako nema da plati nemora ni da se ladi, to je ipak luksuz a luksuz kosta


Zastitimo decu u saobracaju

Offline

#23 09-04-2010 11:56:00

Bacha
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 04-01-2010
Komentari: 0

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

Razumem muku ali nažalost samo iz originala.

eli napisao:

Evo jedno pitanje vezano za VW-t5 ili toruareg kao sto je poznato ovaj tip auta ima kompresor na kojem se nalazi nazubljenja remenica sa kvacilom koju pogoni gumeni kuplung, interesuje me je li neko od vas nabavljao (sem u originalu) kuplung, remenicu pravi INA i moze se doci do nje ali gumeni kuplung nikako da provalim da li ga gdje ima sem u originalu jer je skup.

Offline

#24 09-04-2010 19:56:05

Eli&Elvis
elproger
Iz: S.Most BiH
Registrovan: 16-12-2008
Komentari: 2,091
Website

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

aha znaci i ti rjesavas samo u originalu, ma ja i Elvis smo radili vec takva 3 kompresora uvijek isti problem kad ljudima pokazes onaj mali kuplung i kazes da je 75 eura gledaju te kao budali i misle da si ih uzeo lopatom. A ja bas nisam pristalica polovnog ugradjivanja jeli u vecini slucajeva ti se razbije o glavu.

Offline

#25 10-04-2010 00:49:28

Bacha
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 04-01-2010
Komentari: 0

Re: Upute za SANDEN servis kompresora

eli napisao:

aha znaci i ti rjesavas samo u originalu, ma ja i Elvis smo radili vec takva 3 kompresora uvijek isti problem kad ljudima pokazes onaj mali kuplung i kazes da je 75 eura gledaju te kao budali i misle da si ih uzeo lopatom. A ja bas nisam pristalica polovnog ugradjivanja jeli u vecini slucajeva ti se razbije o glavu.

Ovde je malo jeftiniji,ali baš te briga pa voze Touarega oni koji voze T5 valjda sa njim zaraðuju.
Ako te interesuje cena reci,poslaæu ti na pm,ne moraju žrtve baš sve da vide.
Polovno ugraðujem samo uz naznaku da je bez garancije,uz jasno nižu cenu i na njihovo insistiranje,a pošteno,tako se manje zaradi i nikad nisi siguran.

Offline

Board footer