elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 17-08-2013 23:30:48

Armin_mo
elproger
Iz: Mostar
Registrovan: 26-10-2012
Komentari: 22

Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

Drugovi,

Potrebna mi je pomoc, prije 8 dana radio sam servis na Peugeotu (svi filteri, ulje, set zupcastog, vod. pumpa, spaneri, mikro remen), dan poslije posao sam na podugacak put (Istra - ukupno pređeno 1700 km, dosao veceras), sve je bilo ok prva dva dana i onda mi je izbacio gresku ''electric circuit'' - odem sutradan kod majstora otisla remenica i remen na alternatoru (nadam se da sam se dobro izrazio), hajde on to popravio i nakon dan-dva cujem brujanje u motoru, kao da se pati... a nije, lijepo se ponasa u voznji, ne izbacuje nikakave greske, dobro vuce ... zna li mozda neko sta bi moglo biti (ja se potanko razumijem, ovo mi je prvi auto), svakako mislim otici kod majstora pocetkom sedmice.

Hvala unaprijed

Offline

#2 18-08-2013 12:11:42

Maybach_
elproger
Iz: Sweden
Registrovan: 17-08-2013
Komentari: 597

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

Pozdrav

Sta je sa klimom da probas sa ukljucenom ili iskljucenom klimom mozda zvuk dolazi od kompresora klime..
Ili mozda usisna cijev prema filteru zraka ne dihtuje dobro pa bruji pri uvlacenju zraka..


Sto nemas u vuglu potrazi na googlu!

Offline

#3 18-08-2013 13:02:24

Rocky
elproger
Iz: BIH
Registrovan: 09-03-2009
Komentari: 1,134

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

skini taj remen sto ste postavljali pa probaj dali ce dalje brujati

Offline

#4 19-08-2013 00:09:00

Armin_mo
elproger
Iz: Mostar
Registrovan: 26-10-2012
Komentari: 22

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

Radi i sa klimom i bez nje isto, a za taj remen, da ga skinem, ako sam dobro razumio ? Valjda necu imati napajanje ako skinem remen ... idem sutra do majstora svakako, hvala na odgovorima smile

Offline

#5 19-08-2013 00:25:18

draganford
elproger
Registrovan: 13-09-2010
Komentari: 422

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

remenica alternatora.

Offline

#6 19-08-2013 00:26:40

Armin_mo
elproger
Iz: Mostar
Registrovan: 26-10-2012
Komentari: 22

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

Stavljena nova remenica i novi remen prije 5 dana ...

Offline

#7 19-08-2013 10:36:25

DS9
elproger
Iz: Beograda
Registrovan: 20-11-2012
Komentari: 143

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

Kad sam ja iz motornog prostora svog 1.4 hdi čuo krljanje pa se uspostavilo da dolazi od alternatora (i ako je sasvim korektno punio), najbrže i najjeftinije mi je ispala zamena sa celim polovnim alternatorom sa sve njegovom remenicom.

Jer, remenica-kvačilo na (većini) hdi u originalu ne košta manje od 70ak evra (postoje korektne  kineske varijante od oko 40ak evra), a ako je ona vrisnula, verovatno je uputno otvoriti alternator i promeniti ležajeve u njemu (koji su standardni i znatno manje koštaju od te remenice-kvačila koji je vrlo specifičan [a i skup] ležaj), kad se već skida alternator.

Da bih bio siguran u popravku svog alternatora (Bosch) trebalo bi mi bar dan/dva da se alternator skine, pronađe druga remenica za njega, da mu se promene unutrašnji ležajevi, i da se ponovo sve namontira. Ni majstorska veština, ruke i vreme koje treba platiti za tako nešto nisu zanemarljivi, dapače.

Usput, pri svemu tome su mi kada sam u prodavnici izdiktirao godište, kubikažu i tip motora - ponudili pogrešan pk kaiš (tj. mikro remen) .

Međutim, sve ono gore izbegoh jer nađoh odgovarajući ceo polovan alternator (150 A, Valeo) za 50ak evra, pa je auto bio ponovo u voznom stanju za manje od tri sata. A moj Bosch će se natenane reparirati, pa da se bude siguran u njega i sledećih npr. stotinak hiljada km. Polovni valeo za sada sasvim odrađuje posao i ne izaziva krljave i krckave zvuke iz motornog prostora.

Zadnja izmjena od DS9 (19-08-2013 10:41:48)

Offline

#8 19-08-2013 12:28:35

Armin_mo
elproger
Iz: Mostar
Registrovan: 26-10-2012
Komentari: 22

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

Prednji lezaj na tocku treba mjenjati, to je kvar.

Offline

#9 19-08-2013 13:58:55

DS9
elproger
Iz: Beograda
Registrovan: 20-11-2012
Komentari: 143

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

Izgleda da je tu baš poterao maler, prvo prosvira remenica alternatora i pripadajući remen, pa onda ubrzo i ležaj točka.!?!

Nego pošto imaš 1.6 hdi, i pošto kod njih treba malo više biti obazriv na kvalitet motornog ulja i servisni interval, čisto od mene - ako je sipano neko motorno ulje iz 10W-40 gradacije, menjaj ga do 10,000 km, pa posle insistiraj  na kvalitetnijem ulju iz 5W40 ili 5W30 gradacije.

Ako taj 1.6 hdi ima FAP/DPF, onda mu gotovo obavezno sleduje ulje koje zadovoljava normu PSA B71 2290. Pošto PSA (iz ekonomskih razloga) insistira na totalovim mazivima, to znači da mu (u slučaju da ima FAP/DPF) treba sipati (a to navodi i servisna knjižica) Total Ineo ECS 5W30. Neki biraju 5W40 varijante totalovih maziva, što knjižica takođe navodi i preporučuje, i to je uglavnom najbolji izbor za hdi koji nemaju FAP/DPF. Naravno, uvek primarno sa uljima koja zadovoljavaju proizvođačke nirme (u ovom slučaju Peugeot-ove, tj PSA), mada umeju odlično da pasuju i ona za koje nije navedeno da zadovoljavaju specifične psa norme.

Cela stvar se suštinski tiče jednog sita uljne pumpe (postoji u varijantama do 2008.) koje ukoliko se zapuši (usled predugog intervala zamene u kombinaciji sa manje kvalitetnijim uljem) može napraviti katastrofalan sled događaja koji bi mogao da rezultira popravkom od više stotina evra. Pa je uglavnom vrlo preporučljivo očistiti to sito uljne pumpe. Posebno jer nam dizeli iz Evrope ne dolaze sa malom kilometražom, nego najčešće sa onom gde godišnja nije bila manja od oko 50,000 kilometara.

Ne bih ti sve ovo navodio na ovakvom (serviserskom) forumu, ali pošto reče da ti je prvi auto - hoću da ti naglasim da ipak kod njega obratiš pažnju na kvalitet motornog ulja (na kraju krajeva taj 1.6 hdi motor je svojevremeno oborio par rekorda u niskoj potrošnji goriva). PSA je propisivala prilično duge intervale zamene (u ranijem periodu) pa kada polovni auto dođe na Balkan, dobro je dati mu u prve dve-tri izmene sasvim kvalitetno ulje i pažljivo izmeriti potrošnju ulja jer će nam to reći kakvo će ulje da mu najbolje pogoduje u sledećem periodu (eksploatacije). Čak ni neki ovlašćeni servisi neće oko ovoga previše da se brinu, pa sipaju ulja na kojima imaju najbolju zaradu, ali to umeju i da ne budu ulja koja su najpogodnija za konkretni motor (i ako su i ona preporučena, među nekoliko ponuđenih). Usput, da sam ja iz Mostara, i da imam 1.6 hdi, ne bih druga maziva tražio od modričinih. Za njih znam da su dobra, a za ona uvozna da bih to znao morao bih da ih tražim isključivo od ovlašćenih distributera.

Srećno.

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: Armin_mo

#10 19-08-2013 14:44:07

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

DS9 napisao:

koje ukoliko se zapuši (usled predugog intervala zamene u kombinaciji sa manje kvalitetnijim uljem) može napraviti katastrofalan sled događaja koji bi mogao da rezultira popravkom od više stotina evra. Pa je uglavnom vrlo preporučljivo očistiti to sito uljne pumpe.

Na dizelu da se začepi sito ? Ja cjeli život šarafim dizele od osobnih, kombija do teretnih koji znaju proći 1 500 000 km i još nisam doživio začpljeno sito, na benzincima ima  toga svako malo al na dizelu.... neka me neko ispravi ali ja u ovih 19 g. kolko šarafim nisam to doživio, pa čak ni na starim imt 533 koji su pušili više na odušak nego na auspuh...

Zadnja izmjena od predingli (19-08-2013 14:44:38)


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#11 19-08-2013 20:43:18

kalimero
elproger
Iz: zagreb
Registrovan: 14-06-2010
Komentari: 346

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

predingli napisao:
DS9 napisao:

koje ukoliko se zapuši (usled predugog intervala zamene u kombinaciji sa manje kvalitetnijim uljem) može napraviti katastrofalan sled događaja koji bi mogao da rezultira popravkom od više stotina evra. Pa je uglavnom vrlo preporučljivo očistiti to sito uljne pumpe.

Na dizelu da se začepi sito ? Ja cjeli život šarafim dizele od osobnih, kombija do teretnih koji znaju proći 1 500 000 km i još nisam doživio začpljeno sito, na benzincima ima  toga svako malo al na dizelu.... neka me neko ispravi ali ja u ovih 19 g. kolko šarafim nisam to doživio, pa čak ni na starim imt 533 koji su pušili više na odušak nego na auspuh...

vidiš ovdje bi se zajebo,zbog zaštopanog sita ti motori rikavaju ko ludi,inače ima dva sita jedno je u holenderu od vt cijevi za turbinu.

Offline

#12 19-08-2013 23:31:20

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

Za to sito na turbini znam i o tome nisam pisal,ovdje je riječ o situ pumpe ulja kolko vidim


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#13 20-08-2013 11:00:57

draganford
elproger
Registrovan: 13-09-2010
Komentari: 422

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

nakon dan-dva cujem brujanje u motoru////  I kakve to veze ima  sa lezajem tocka.

Offline

#14 20-08-2013 11:29:08

DS9
elproger
Iz: Beograda
Registrovan: 20-11-2012
Komentari: 143

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

predingli napisao:

Za to sito na turbini znam i o tome nisam pisal,ovdje je riječ o situ pumpe ulja kolko vidim


Odlično, još bolje da se razjasni, pogotovo od onih koji su sasvim iskusni.

Lično, mislio sam da su oba sita  problematična kod 1.6 hdi (pa se izvinjavam ukoliko sam doveo do zabune). I to manje koje napaja turbinu, kao i ono veće koje neki opisuju sledećim rečima "čelično sito ispred pumpe ulja".
Ukoliko na google upotrebite kljucne reci:  sito hdi - dobicete par linkova a na nekima od njih su slike ovog manjeg sita (za turbinu), ali to veće nije niko opisao (osim što ga pominju), bar ja to nisam video.

U suštini, pošto su sa više strana prijavljeni slučajevi crkavanja turbine (dakle zbog problematičnog "turbinskog" sita) - htedoh da naglasim da je kod tih motora vrlo uputno koristiti sasvim kvalitetna (od sigurnih izvora) ulja i menjati ih na skraćenom intervalu, tipa 10.000-15000 km (ovo drugo maksimalno).
A i da je  uputno očistiti pominjana oba sita kod tih 1,6 hdi motora, posebno kod vozila koja su sa nepoznatom istorijom došla polovna iz evrope (i po pravilu imaju više stotina hiljada km za sobom)

Ako neko od iskusnih može da potvrdi da je problematično samo to sito ka turbini, a da nije posebno problematično "čelično sito ispred pumpe ulja" - ja ću biti veoma zahvalan. Ako neko doda i koju sliku, još bolje.

Pominjanje toga možda može nekome da se čini nepotrebnim, ali kod ovakvih stvari je možda i bolje i biti previše strašljiv, nego prenebregnuti potencijalne probleme. Na kraju krajeva, sa obzirom sta se sve u par dana izdešavalo čoveku koji je inicirao temu - verovatno bi bilo uputno da se makar obrati pažnja na podmazivanje (i čišćenje bar tog sita ka turbini)

Inače, o ovome je već bilo pomena i pre koju godinu -

Izvinjavam se za off. Ako će novi ležaj točka da ukine brujanje na većim obrtajima, onda još i najbolje.

@draganford
zaista je pitanje je šta je čovek čuo, gde je to čuo i odakle je to čuo. pošto i rece da nije iskusan, jer mu je to prvi auto.

Zadnja izmjena od DS9 (20-08-2013 11:42:36)

Offline

#15 20-08-2013 18:48:38

Armin_mo
elproger
Iz: Mostar
Registrovan: 26-10-2012
Komentari: 22

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

vjerovatno zato sto sam mislio da dolazi iz motora, sta je tesko za skontati ?

draganford napisao:

nakon dan-dva cujem brujanje u motoru////  I kakve to veze ima  sa lezajem tocka.

Offline

#16 20-08-2013 18:51:40

Armin_mo
elproger
Iz: Mostar
Registrovan: 26-10-2012
Komentari: 22

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

Hvala svima na odgovorima, odradio sam danas lezaj i vise ne bruji, do toga je bilo ...

@DS9 poslao sam ti poruku ... smile

Offline

#17 20-08-2013 21:03:07

DS9
elproger
Iz: Beograda
Registrovan: 20-11-2012
Komentari: 143

Re: Peugeot 307 1.6 HDI 80 KW - bruji na vecim obrtajima

Super, al na ovom forumu dok ne obrises svoju poruku koju si poslao neces ni moci da primis od nekoga PM, jer se tom korisniku prijavljuje da je tvoj spremnik poruka pun.


Greške u poruci

Sljedeće greške su razlozi zbog kojih poruka nije upisana:

    Armin_mo prijemni spremnik poruka je pun, nemoguće je slanje poruke korisniku.

Zadnja izmjena od DS9 (20-08-2013 21:07:34)

Offline

Board footer