elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 23-06-2020 22:06:08

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

C4 ulje za mjenjac

Imali neko od kolega podatak koliko ide ulja u mjenjac,neki je poluautomatski ja bi ga nazvao.
C4 pikaso 2013 1.6 e-hdi
Ja sam nasuo malo vise nego sto sam ispustio a ispustio sam 2.1 L kao sto Pise u mojoj ad a iz radnje su mi poslali 4 l.

Zanima me jos dali ima jos ulja da se ispusti iz nekog djela mjenjac gdje je elektronika.
Kolko sam shvatio to je robotizovna mehanika mjenjaca.

Offline

#2 24-06-2020 09:05:54

Maybach_
elproger
Iz: Sweden
Registrovan: 17-08-2013
Komentari: 597

Re: C4 ulje za mjenjac

Ulje u menjacu i robotu su razlicita u menjacu je dovoljno to sto si nasuo 2.5l


Sto nemas u vuglu potrazi na googlu!

Offline

#3 24-06-2020 15:42:21

skyline-GTR
Moderator
Iz: Bosanska Krupa / BiH
Registrovan: 28-04-2009
Komentari: 1,885

Re: C4 ulje za mjenjac


UCOT - Universal Code Off Tool

Offline

#4 25-06-2020 19:00:20

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: C4 ulje za mjenjac

Po tabeli ukupno 3 l
Onda u robota ide oko litre.
Jel problem zamjeniti i tu litru u djrlu robota.
Nesto posebno nisam zavitivao i dali se uopte mhenja?
U AD nema podataka doduse ide mi do 2011 samo.

Offline

#5 01-08-2020 21:25:47

DS9
elproger
Iz: Beograda
Registrovan: 20-11-2012
Komentari: 143

Re: C4 ulje za mjenjac

Mala napomena - Total koji je partner u poslu sa PSA za pomenuti menjač preporučuje gradaciju 75W (ne 75W-80 ili 75W-90)  odnosno ulje čiji je naziv do skoro bio Transmission Gear 9 FE 75W (verovatno se može naći i pod tim imenom) a od skoro kada je Total (ponovo u zadnjih par godina) promenio nazive i ambalaže nekim svojim transmisionim uljima - pod imenom Traxium  Gear 9 FE 75W tj. ovo dole ulje na slici



Prema totalovom navodu (koji  su sigurno dobili od PSA)  za MCP 6/1 je service fill 2.1 L, dok je dry fill 2.2 L.

Za hidraulični aktuator tog menjača, Total preporučuje Elf Speedmatic tj. ovo:

 

Sa obzirom da je ulja iz gradacije 75W relativno teže naći - jedna od boljih varijanti je potražiti odgovarajuće od uvoznika Ravenol-a jer Ravenoll nudi obe varijante (i 75w za menjač, i specifično ulje za hidraulični aktivator MCP-a)

Dakle,

za MCP 6/1 - Ravenol MTF-3 75W (2 L)


i

za hidraulični mu aktivator - Ravenol GHA-F (1 L)



***

Ukratka suština mog komentara je da je ulje gradacije 75W na radnoj temperaturi menjača nižeg viskoziteta od ulja 75W-80 i daleko niža od ulja 75W-90. Takođe, specifična ulja za hidraulični aktuator su (takođe) nižeg viskoziteta od pomenutih 75W-80 i 75W-90.

Upotrebiti ulje gradacije 75W-80 tamo gde je preporučeno 75W (ili u hidraulični aktivator kome su preporučena ulja i nešto nižeg viskoziteta) možda neće kratkoročno dati negativne posledice ali bi bilo zgodnije upotrebiti ulje adekvatnog tj. nižeg viskoziteta.

Upotrebiti tu ulje gradacije 75W-90 koje je bitno viskoznije/deblje, vrlo verovatno bi momentalno pravilo probleme zimi na nižim temperaturama.


***

Tek sada vidim da je MB73 iz Brčkog, pa nisam siguran da li se u BiH može doći do ravenolovih ulja pošto sam pišući komentar imao najpre na umu da u Srbiji postoji zastupnik.

Zadnja izmjena od DS9 (01-08-2020 21:38:12)

Offline

#6 02-08-2020 01:38:57

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: C4 ulje za mjenjac

ima za nabaviti motorno ulje Ravenol a za transmisiju neznam ali mogu predpostaviti da ga ima.

Offline

#7 02-08-2020 12:28:30

DS9
elproger
Iz: Beograda
Registrovan: 20-11-2012
Komentari: 143

Re: C4 ulje za mjenjac

Hvala ti za komentar, ako uspeš vidi sa ovima koji su predstavljeni kao Ravenol Srbija

Kontakt

Firma: Autokuća ANNUS d.o.o.
Adresa: Vareška br. 18-22, 24000 Subotica
Tel. 0659155367
E-mail: office[at]ravenol.rs
Web:

Naravno, prethodno bi bilo zgodno proveriti da li se može nabaviti pomenuto za menjač totalovo Transmission Gear 9 FE 75W, a za aktuator  totalov/elfov Speedmatic - jer je Total rasprostranjeniji po tržištu.

Lično mislim tj. verujem da ukoliko se ne može doći do ulja gradacije 75W  - da će onda posao uglavnom odraditi bez bitnih problema i 75W-80 - međutim da obavezno u aktuator treba sipati namensko (hidraulično) ulje, jer je ono vrlo tanko tj. niskog viskoziteta.

U tom smislu postoje još neke alternativne varijante koje su dostupnije. Recimo, Motul za tu namenu preporučuje ovo svoje ulje, Multi HF

Sa obzirom da se  praktično radi o sintetičkom hidrauličnom fluidu - to znači da bi vrlo verovatno bilo odgovarajuće (iako nije eksplicitno dokumentovano) upotrebiti totalove hidraulične fluide poznate pod imenom Fluide LDS

ili Fluide DA koji je istovetna tečnost samo je Total drugačije obeležava jer joj je pored citroenove  norme dodao i MAN-ovu


Obe te tečnosti su zanemarive cene (ispod desetak evra) sa obzirom da je potreban litar i uglavnom su lako dostupne.

Za praksu to znači da ukoliko se ne može naći  idealna kombinacija tipa 75W+Speedmatic ili ravenolova preporučena kombinacija - da bi tada lombinacija 75W-80+motulovo_Multi_HF (ili totalovo LDS ili DA),  bila nešto što bi verovatno odradilo zadovoljavajuće posao bez negativnih posledica (pogotovo u klimatskom području gde nema baš često ekstremno niskih temperatura tipa ispod -15 C).

Zadnja izmjena od DS9 (02-08-2020 12:42:32)

Offline

#8 02-08-2020 22:25:19

bjeli
Expert
Iz: Prnjavor
Registrovan: 30-03-2009
Komentari: 2,253

Re: C4 ulje za mjenjac

Ja sam neki dan mjenjao ulje u tom mjenjacu ima u motorex  orginal ulje i za mjenjac i za mehatronik bas pod orginalnim nazivom u mjenjac je dovoljno 2 l

Offline

#9 03-08-2020 00:35:37

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: C4 ulje za mjenjac

da,i ja dam uzeo u motorexu,totalovo al nisu bili sigurni koliko ide dali mi 4 l.ja nasuo malo jace od 2 l jer te sam podatke jedino nasao i u ad i na netu.
u elektronskom djelu nisam ni mjenjao jer nisam bio upucen ali zsmjenit cu naknadno tu litru.

Offline

#10 03-08-2020 01:22:59

DS9
elproger
Iz: Beograda
Registrovan: 20-11-2012
Komentari: 143

Re: C4 ulje za mjenjac

Ako se misli na švajcarskog proizvođača ulja Motorex - oni imaju odgovarajuće ulje za menjač odnosno Prisma FE 75W

ali ne i i za hidraulični aktivator.

Offline

#11 03-08-2020 22:31:56

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: C4 ulje za mjenjac

valjda su povezsni ovi u bosni sa tim svsjcarcima.za mjenjac su mi rekli da imaju totalovo originalno ulje a za aktivator nisam ni pitao a da su upoznati  predlozili bi vjerovstno.

Offline

#12 03-08-2020 22:50:31

bjeli
Expert
Iz: Prnjavor
Registrovan: 30-03-2009
Komentari: 2,253

Re: C4 ulje za mjenjac

Orginalno ulje za mehatronik je Tutela proizvodjac Total

Offline

#13 04-08-2020 02:39:56

DS9
elproger
Iz: Beograda
Registrovan: 20-11-2012
Komentari: 143

Re: C4 ulje za mjenjac

A koje je to Tutela ulje originalno tj. prva ugradnja?
Da li je to tutelino ulje sipano i u MCP  6/1 menjače koje PSA ugrađuje u C4 Picasso?

Tutela je (uz Selenia) brend malezijskog proizvođača Petronas (koji je fiatovu proizvodnju lubrikanata kupio pre više od deceniju) a to nema nikakve veze za francuskim Total-om, koji je partner sa PSA tj. citroenom.

Petronas za taj menjač (kao prvi izbor) preporučuje ulje Tutela Transmission XVI LD

 

i ulje Tutela Multi MTF 700 75W-80


Oba ova ulja su prilično viskoznija/deblja od ulja gradacije 75W koje za pomenuti menjač Citroen C4 Picasso-a preporučuje Total. Sasvim je posebna priča koliko bi to pod određenim uslovima eksploatacije bilo dobro ili loše.

Međutim - Tutela nema namensko ulje za hidraulični aktivator pomenutog menjača, a Petronas  za dotično ulje upućuje da se kontaktira njihova tehnička podrška.

Ako je neko siguran da se za isti MCP 6/1 menjač koji se ugrađuje u vozila npr. Fiat-a ili npr. VW-a koriste određena ulja od npr. Tutela/Petronas molio bih da se navede model automobila, kubikaža/kW i godište istog.

Hvala

***

mb73 napisao:

valjda su povezsni ovi u bosni sa tim svsjcarcima.za mjenjac su mi rekli da imaju totalovo originalno ulje a za aktivator nisam ni pitao a da su upoznati  predlozili bi vjerovstno.

Hm, ovaj motorex?
Pa, rekao bih da nemaju nikakve veze sa švajcarskom porodičnom firmom koja proizvodi lubrikante još pre 100 godina, verovatno imaju sreće da ih ovi ne tuže zbog korišćenja imena (mada može da se računa i kao reklama).

Vidim da preporučuju neko Engol ulje čiji je proizvođač nepoznat (tj. sigurno neki od većih proizvođača pravi ulje za njihov račun, naravno  bez zvaničnih odobrenja, ali je zato niže cene ili je iste pa je veća zarada), a sigurno rade sa Total uljima pa bi trebali da imaju njihova preporučena ulja, koja smo pomenuli.

Zadnja izmjena od DS9 (04-08-2020 03:05:32)

Offline

#14 04-08-2020 11:45:08

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: C4 ulje za mjenjac

meni je receno za engol da je njemacka licenca koja se proizvodi u turskoj
motorex je generalni uvoznik pa imaju i cijenu povoljniju.
provjerit cu kakvu vezu imaju sa svajcarcima.

Zadnja izmjena od mb73 (04-08-2020 11:46:03)

Offline

#15 06-08-2020 20:54:03

DS9
elproger
Iz: Beograda
Registrovan: 20-11-2012
Komentari: 143

Re: C4 ulje za mjenjac

Tržište mašinskih lubrikanata je takvo - da nekoliko velikih evropskih (obaška američkih ili blisko/daleko istočnih) proizvođača maziva može da isporuči razna automativna ulja  (i ostale lubrikante) i pod nazivom brenda MB73 ako im se dovoljno plati, samo što im se treba bitno manje platiti ako će na tim lubrikantima da piše da (samo) zadovoljavaju nekakve norme - u odnosu na to koliko im se treba platiti da po neki MB73 lubrikant ima i odobrenje po nekoj od normi proizvođača motora ili menjača.

Ovaj bosanski trgovac delova Motorex ima veze sa istoimenim švajcarskim proizvođačem lubrikanata - koliko  npr. ja imam veze sa Alenom Prost-om, inače imamo istu visinu i najverovatnije ćemo imati sličnu dužinu.

Ostalo, niđe veze.

***

Bez zezanja, "Nemačka licenca" ne znači ništa, ali bi vrlo značilo nešto npr. "po licenci Liqui Moly" ili "po licenci Addinol" ili "po licenci Ravenol"  itd. - bez obzira da li se proizvodilo u Turskoj, Kini ili npr. u  Sent Kits i Nevis.

***

Inače, od juče imam informaciju da je jedan od članova srpskog nezavisnog foruma ljubitelja citroena  tj. CFS-a, u Beogradu juče kupio (preko Total Srbija) dva litra ulja Transmission Gear 9 FE 75 W  koje je odgovarajuće pomenutom menjaču.

Ovo je njegova slika


Kataloško ulje za pomenuti menjač picasso-a je ovo (a sigurno ga radi Total sa obzirom da je Made in France i sa obzirom na oznake), tj. gornje totalovo Gear 9 FE 75W, samo zapakovano u PSA ambalažu:



***

Da ne bude baš da sam mnogo toga pisao samo za ovaj konkretan slučaj - kad je već pomenuto nekoliko renomiranih (evropskih/svetskih) proizvođača maziva.

Ne računajući ovaj konkretni slučaj menjača koji zahteva vrlo tanko (tj. vrlo moderno koncipirano) transmisiono ulje -  svi mi iz BiH, Srbije, Hrvatske i ostalog u blizini... imamo uglavnom poprilično širok izbor pouzdanih maziva od Optime/Modriča, INA-e, NIS, RNB/Galax, FAM (koga je prošle godine kupio Valvoline).

Birati pre npr. Mobil, Shell, Total... jeste nešto što mnogima može ulivati veću pouzdanost sa obzirom da su pomenuti mejdžorsi praktično kreatori strategija razvoja lubrikanata, ali birati nekakav brend kome se proizvođač ne zna i koji nema ni jedan approvall/odobrenje je jednostavno skakanje sa konja na magarca.

Just my 2 cents.

Zadnja izmjena od DS9 (06-08-2020 22:29:41)

Offline

Board footer