elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 20-01-2010 10:26:28

rimano
elproger
Iz: Tuzla
Registrovan: 14-05-2009
Komentari: 155

Testiranje pumpe za aditiv

Pozdrav svima, zbog sumnje na zaglavljen EGr ventil otisao sam na diagnostiku i rekao da se usput provjeri stanje aditiva za fap filter.
Ispostavilo se da je prodavac prije prodaje resetovao stanje adititva i da sam ja najverovatnije proteklih 11000km vozio bez adititva. Ono sto me interesuje je kako se moze provjeriti dali je pumpa za aditiv ispravna i dali ce ubrizgavati aditiv kada ga naspem. Dali postoje neki sensori koji ce prekontrolisati dali se aditiv ubrizgava ili je to "open loop" sistem bez povratne informacije. U pitanju je 307 2.0DI 110HP. Hvala

Zadnja izmjena od rimano (20-01-2010 10:26:55)

Offline

#2 21-01-2010 10:46:26

nedim
elproger
Iz: sarajevo
Registrovan: 10-02-2009
Komentari: 378
Website

Re: Testiranje pumpe za aditiv

mozes testirati pumpu za aditiv. skopcas na pps, testovi po racunarima. ako pumpa radi (cuces kako ubacuje aditiv u rezervar nafte) onda je ok. ako necujes nista onda ti neradi pumpa pa onda moras mijenjati citav rezervar za aditiv. ako je resetovo brojcanike (imas dva brojcanika - dosipanje aditiva i zamjena fap-a) onda bi trebao javiti gresku minimalna kolicina aditiva dostignuta bez obzira sto su brojcanici na nuli. ima kontrolu samo za minimalnu kolicinu. ako je ostao bez aditiva javio bi ti spomenutu gresku gresku.

rimano napisao:

Pozdrav svima, zbog sumnje na zaglavljen EGr ventil otisao sam na diagnostiku i rekao da se usput provjeri stanje aditiva za fap filter.
Ispostavilo se da je prodavac prije prodaje resetovao stanje adititva i da sam ja najverovatnije proteklih 11000km vozio bez adititva. Ono sto me interesuje je kako se moze provjeriti dali je pumpa za aditiv ispravna i dali ce ubrizgavati aditiv kada ga naspem. Dali postoje neki sensori koji ce prekontrolisati dali se aditiv ubrizgava ili je to "open loop" sistem bez povratne informacije. U pitanju je 307 2.0DI 110HP. Hvala

Offline

#3 21-01-2010 13:02:14

rimano
elproger
Iz: Tuzla
Registrovan: 14-05-2009
Komentari: 155

Re: Testiranje pumpe za aditiv

Hvala na odgovoru, u drugom postu si rekao da se u rezervoaru ne nalazi plovak sto znaci da on ne moze detektovati minimum aditiva vec to izracuna na osnovu broja ubrizgavanja i predjenih kilometera, pa ako mu se resetuju brojaci a aditiva nema kontam da nece prijaviti minimalna rezerva.
Takodje dao si tabelu ubrizgavanje na osnovu kilometraze

10,16 g                              10 000 km (6 250 milja)   
...
182,88 g                             180 000 km (112 500 milja)   

Po ovome ispade da na 10000km ubrizga 10.16 grama i tako svakih 10000km, kada ce onda ubrizgati svih 4.5l. Nije mi bas jasna racunica.

Offline

#4 21-01-2010 16:21:14

nedim
elproger
Iz: sarajevo
Registrovan: 10-02-2009
Komentari: 378
Website

Re: Testiranje pumpe za aditiv

nije tako. kolicina ubrizgavanja igra ulogu. procitas iz pps koliko je ubrizgo i onda tabela. to sto si vidio je u savrsenim uslovima. javice gresku ako dostigne minimalnu kolicinu i kad su oba brojaca resetovana (ima plovak za minimalnu kolicina).

rimano napisao:

Hvala na odgovoru, u drugom postu si rekao da se u rezervoaru ne nalazi plovak sto znaci da on ne moze detektovati minimum aditiva vec to izracuna na osnovu broja ubrizgavanja i predjenih kilometera, pa ako mu se resetuju brojaci a aditiva nema kontam da nece prijaviti minimalna rezerva.
Takodje dao si tabelu ubrizgavanje na osnovu kilometraze

10,16 g                              10 000 km (6 250 milja)   
...
182,88 g                             180 000 km (112 500 milja)   

Po ovome ispade da na 10000km ubrizga 10.16 grama i tako svakih 10000km, kada ce onda ubrizgati svih 4.5l. Nije mi bas jasna racunica.

Offline

Board footer