elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#26 05-12-2009 13:13:56

ignjat
elproger
Iz: Ruma
Registrovan: 20-05-2009
Komentari: 341

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

Haha, to sa skidanjem kleme dok radi sam video kod drugara na trulom stojadinu pre sto godina otprilike... Nije mu valjao regler, isto ni aku, pa aku toliko vukao struje da je peglao napon na otprilike 16-17v. On tu nije nista hteo da menja, posto mu je stojko sijao nocu kao lud tako, dok mu u voznji nije spala klema sa akumulatora, pa je prestao da obuzdava napon koji je alternator pravio. Tad mu je crklo bas sve sto je bilo ukljuceno: kratka svetla, sve lampice u tabli, levi migavci, ventilator kabine i stop svetla (kad je sve zasijalo jos jace, stisnuo je i kocnicu). smile


When you have everyting under control, youre not fast enough!

Offline

#27 05-12-2009 15:38:32

cazin
Član
Registrovan: 18-11-2009
Komentari: 4

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

ignjat napisao:

Haha, to sa skidanjem kleme dok radi sam video kod drugara na trulom stojadinu pre sto godina otprilike... Nije mu valjao regler, isto ni aku, pa aku toliko vukao struje da je peglao napon na otprilike 16-17v. On tu nije nista hteo da menja, posto mu je stojko sijao nocu kao lud tako, dok mu u voznji nije spala klema sa akumulatora, pa je prestao da obuzdava napon koji je alternator pravio. Tad mu je crklo bas sve sto je bilo ukljuceno: kratka svetla, sve lampice u tabli, levi migavci, ventilator kabine i stop svetla (kad je sve zasijalo jos jace, stisnuo je i kocnicu). smile

ignjate -----------druže na to što ti urlaš sa haaa   haaaa nema veze sa tvojim stojadinom kako kažeš starim sto godina--------------------------------------

Offline

#28 05-12-2009 16:00:50

ignjat
elproger
Iz: Ruma
Registrovan: 20-05-2009
Komentari: 341

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

U prethodnom postu se spominje skidanje akumulatora dok auto radi. Sta bi se zanimljivo desilo sa novijim automobilom ako bi se raskacila klema dok auto radi a alternator prepunjava? Mozda i ima veze, a nebitno sto je u primeru stojadin star sto godina... Inace, kad menjam akumulator na bilo kom automobilu koji ima makar sat na 12V, imam jedan aku koji stoji sa namontiranim krokodilkama i 5m zice na sebi, koje spojim na kleme i promenim ga. Nije problem ni podesiti sat ni otkljucati radio, nego je jednostavno brze ovako. Bilo je cak i onih kojima se "lepse cula muzika" pre zamne akumulatora (ark izgubi backup napon i resetuje ekvilajzer). Za ostalo nem veze skidanje akumulatora

Zadnja izmjena od ignjat (05-12-2009 16:06:41)


When you have everyting under control, youre not fast enough!

Offline

#29 06-12-2009 00:02:12

Digitech
elproger
Iz: Nisa
Registrovan: 31-08-2009
Komentari: 367

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

Sve su kolege lepo objasnile u predhodnim postovima jedino sto mogu da dodam na temu je da NIKAKO ne treba vrerglati auto kome je akumulator slab jer tada nastaju silni problemi u svim el. sklopovima na autu i to je najbitnije sto treba znati oko loseg akumulatora i sto pre ga menjati.


Prepreka je samo nasa masta...

Offline

#30 17-01-2010 13:11:29

micro2802
Član
Registrovan: 11-01-2010
Komentari: 7

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

Sory!što oživljavam ovu temu ali za one što kažu da treba skidati prvo "-" klemu a stavljati "+" klemu da kažem
samo da nisu nikako u pravu , nego je postupak obrnut , a ako nevjeruju neka proæitaju nešto iz hemije odnosno
ELEKTROLIZU.Naime oko "-" kleme (katode) zbog elektrolize se gomila "Hidrogen" pa bi zbog varniæenja  moglo doæi do eksplozije akumulatora.Znaæi uvijek skidati prvo "+" a stavljati prvo"-".I još jedna napomena kod klemanja auta "-"pol bi trebalo kaæiti na šasiju ili motor a nikako na "-" klemu iz istog razloga(elektroliza).
ispisah se je pozz.

Offline

#31 17-01-2010 13:35:21

008
elproger
Iz: Dubrovnik
Registrovan: 10-05-2008
Komentari: 705

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

rmsu-5 napisao:

molio bi vas za savjet i vaše mišljenje:zašto prièaju da neka vozila nesmiju ostati nikad bez struje ,,,,,,danas sam na jednom polu 98 god. benzin mijenjao akomulator i èovjek se izgalami namene zašto sam ja njemu skinuo kleme ,on je sad izgubio struju i kaže kako je njemu njegov majstor reko da kod tog auta nikad se nesmije klema skinut i nesmije ostat bez struje o èemu se tu radi kod tog vozila šta oni to imaju a druga vozila nemaju lijep pozdrav

konkretno tom autu kad dignes klemu potrebno je napraviti adaptaciju klapne..........

Offline

#32 17-01-2010 13:42:39

008
elproger
Iz: Dubrovnik
Registrovan: 10-05-2008
Komentari: 705

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

as golubiæ napisao:

minus se prvo skida zato da se sprijeèi kratki spoj doticanjem + kleme na masu  , a + se stavlja prvi iz istog razloga...

tocno je da se minus prvi skida a drugi stavlja ali ne da se izbjegne doticaj + sa - nego kad se spoji  druga
klema napon je bolje i manje opasnije  da se stabilizira kroz masu "karoseriju" nego kroz +

Offline

#33 17-01-2010 13:51:31

008
elproger
Iz: Dubrovnik
Registrovan: 10-05-2008
Komentari: 705

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

templar napisao:

nije da se nesmije skidati kleme ali kod novijih auta moras malo pazit ja dnevno promjenim bar tri do cetri akumulatora i moja procedura ti je sljedeca izvadim kljuc iz auta pricekam  par minuta i onda skidam akumulator stavim drugi ponovo pricekam par min i onda startam motor,ako tako radis nema problema inace ti se moze desiti pogotovo na francuskim autima da ti se poremei BSI e onda je problem da se rjesit ali ne mozes naplatit jer si ti to prouzrocio govorim to iz iskustva jer mi se to jednom desilo zato malo opreza i nema problema.

pametno moras cekati dok neka racunala odu u slip mode kad ugasis auto pa tek onda skidati klemu a i kad
ga upalis moras cekati dok glavno racunalo se sabere i sakupi podatke od ostalih pa ako ih prekines
moglo bi biti jada.........

Offline

#34 17-01-2010 13:53:20

008
elproger
Iz: Dubrovnik
Registrovan: 10-05-2008
Komentari: 705

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

kakvih ovdje bisera ima ...........
nemoj da se netko naljuti ali bolje je svasta jesti nego pisati...................

Offline

#35 17-01-2010 20:04:38

bjeli
Expert
Iz: Prnjavor
Registrovan: 30-03-2009
Komentari: 2,253

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

kad smo vec kod skidanja tih akumulatora ja sam imao slucaj na BMV 2005 god.da sam nakon zamjene kocnica
nisam mogao ugasit lampu za istrosenost kocnica iako je sve uredno bilo ugradjeno pa sam pozvao prijatelja koji
radi u bmv servisu u austri i on mi je rekao da skinem kleme sa akomulatora i zajedno ih spojim dai drzim spojene
10 sekundi i ponnovo vratim i da ce lampica se ugasit
nisam bio bas za to da uradim ali na njegovo inzistiranje sam to uradio lampica se ugasila i nije bilo nikakvih
problema
ja neznam nikakav logican razlog zbog cega se lampica ugasila

Offline

#36 18-01-2010 03:02:16

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

Vidim, spomenuti su mercedesi smile Moguæe je da je mercedes od nekog 2002. godišta naovamo bio dugo u garaži, gazda napunio ili zamijenio akumulator i nakon toga jedan od kompjutera crko. Zapravo je to "normalna" situacija jer ti kao noviji kompjuteri sa stalnim plusom, npr SAM moduli naprave check svog sustava svaki put kad se resetiraju. Ako zakljuèe da nešto ne štima kroz svoju "watchdog" funkciju bace se u "safe-mode" i gotovo! Dobar primjer za to je zadnji SAM modul na W203 C klasi. Èesto se desi da dodje gazda nekom majstoru sa strane, ovaj mu kaže da je akumulator za zamjenu i zamjeni ga i nakon toga ne rade žmigavci, brisaèi, centralno, pokazivaè goriva.. U tom sluèaju vlasnik vozila obièno napada majstora i krene drama a ovaj ni kriv ni dužan. Dan-danas sve više modula iliti kompjutera na autu ima stalni plus ili sami odluèuju kad se bude i idu na spavanje a svako otkapèanje akumulatora pokreæe provjeru sistema i moguèe je da æe neki od njih zaštekati. Što se tièe E i S klasa, tamo imamo dva akumulatora kod nekih modela i tu postoji procedura za ukapèanje, a svi normalni (sa zadnjim pogonom) mercedesi od 2009. imaju IBS senzor na klemi akumulatora i on se prvi išteka a zadnji ušteka, inaèe se gube memorijske funkcije vozila, ponekad i zaboravi koju opremu ima. Uglavnom, kompliciraju ga ti inženjeri do ludila.
Pozdrav

Offline

#37 19-01-2010 02:29:38

mixon
Član
Registrovan: 09-01-2010
Komentari: 23

Re: Zašto neka vozila nesmiju ostati bez struje

Ja imam polo 2002-go i skidao sam par puta akumulator bez apsolutno ikakvih naknadnih problema, jedino sam cuo da bi bio problem sa nekim audio uredjajima, jer bi se kodirali nakon gubitka struje!

Offline

Board footer