elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 06-11-2010 15:41:35

damirmo
Član
Registrovan: 06-11-2010
Komentari: 6

Peugeot 407 i dizne goriva

Prije par mjeseci sam kupio polovnog Peugeota 407, 2 HDI, 2007 godina, uvezen iz  Francuske. Na danasnji dan presao je 170.000 km i prije par dana osjetio sam kako auto pomalo trza kad krene, bruji kad dodajem gas i prebacujem u vecu brzinu. Kad ga vozim 90, 100 na sat u petoj, sestoj ovi simptomi prestaju. Iz dana u dan se situacija pogorsavala, nije se pojacavalo toliko trzanje auta ali je brujanje postalo malo zesce. Jucer sam otisao u Peugetov servis ovdje u Mostaru, prikopcali su ga na dijagnostiku i kazali da je pri kraju prva dizna/brizgalica goriva i da je treba promjeniti. Znaci nista nisu gledali opticki, do zakljucka su dosli samo putem dijagnostike. E sad, to je Delphijeva dizna i ceka se 14 dana da dodje dio iz Francuske jer ovdje u BIH nema tih dizni za kupiti. Da stvar bude gora niko i ne popravlja te dizne ni u Mostaru a ni u Sarajevu. Popravljaju ove Boshove ali nisu Delphijeve. Cijena te dizne kosta oko 350 eura.
Jeli se ikome dogadjao slican problem?...moze li biti da je neki kvar na dizni ili oko nje koji se moze otkloniti a da dijagnostika ugrubo pokazuje da diznu treba zamjeniti ? I kakve se steta na autu moze prouzrokovati ako se auto vozi u ovakom stanju dok ne dodje taj novi dio iz Francuske?
Da li pomaze dodavanje nekog aditiva/ulja kako bi slucajno procistio ovu diznu i ako pomaze koje?
Nesto sam skeptican po pitanju da dijagnostika odmah pokaze zamjenu dizne a da se ne pokusa nesto uradi prije toga. Izvinjavam se ako sam postavio neka pitanja koja su prije bila ali zeljno iscekujem vase odgovore i sugestije kako bi znao sta ubuduce da radim, da narucim ovaj dio preko servisa ili da pokusam nekim drugim putem rjesiti problem.
Srdacan Pozdrav !

Offline

#2 06-11-2010 15:59:28

oliver
Expert
Iz: SRBAC-RS
Registrovan: 24-01-2009
Komentari: 2,124

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

Pa možda ti je ta dizna lošija, ali meni ovi simptomi ne lièe baš da je do dizne

Offline

#3 06-11-2010 17:18:41

Rocky
elproger
Iz: BIH
Registrovan: 09-03-2009
Komentari: 1,134

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

skini ti tu  diznu  i ocisti gares sa nje i vrati ponovo pa ces vidjeti razliku. kod ti pezoa garezi se nakupi na dizni i oko nje da nemoze ni dimnjacar ocistiti   wink

Offline

#4 07-11-2010 01:39:17

damirmo
Član
Registrovan: 06-11-2010
Komentari: 6

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

Veceras se pogorsala situacija, mimo toga sto je motor brujao kad se dodaje gas, auto je dobrim dijelom pocelo da trza, nece da prima gas. Bas se osjeti da nesto dusi motor. Kad naglo dodam gas i dignem ga na 3000 obrtaja onda ko proradi, pocne solidno da ide a do tada se pati. I onda na neko vrijeme prestanu ti simptomi pa krenu ponovo.

Offline

#5 07-11-2010 22:12:57

kolobara
elproger
Iz: bih
Registrovan: 20-07-2009
Komentari: 66

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

mislim da su u pravu jer na dijagnostici se jasno vidi ako neka dizna odstupa od granice ako hoces daj mi njen broj posto jedan moj prijatelj ima nekih polovnih na stanju i podatke od motora pa da vidimo moze li se sta uraditi


Svi smo mi mrtvi samo se po redu sahranjujemo.

Offline

#6 08-11-2010 01:01:05

bsa
elproger
Registrovan: 28-11-2009
Komentari: 267

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

dobro ti reèe èovek skini diznu pa je oèisti vrati to ti je najeftiniji posao i videæeš posle kako se ponaša...ovako možeš u nedogled...napravi prvi korak koji je vrlo èest i moguæ a njima sada dolazi vreme za te aktivnosti

Zadnja izmjena od bsa (08-11-2010 01:01:45)

Offline

#7 19-11-2010 18:22:28

damirmo
Član
Registrovan: 06-11-2010
Komentari: 6

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

Danas sam bio u servisu, dosla je iz Francuske nova dizna / delphi /, uspjesno su je promjenili ali problem nije otklonjen. Nakon zamjene uradili su dijagnostiku i pokazalo je da prva dizna normalno funkcionise i da su se popravili parametri kod ostalih dizna i motor vise ne brunda kad se dodaje gas toliko ko prije ali se ipak cuje. Ovi u servisu kazu da nisu zadovoljni i da dodjem u ponedjeljak opet pa ce skidat dizne sa nekog drugog peugeota 407 i probat da nije do drugih dizna. Sve u svemu ne znaju ni oni sta je tacno kvar pa su svoj problem poslali negdje u peugeotovo sjediste da im jave jesu li se oni ikada susretali sa ovim kvarom. Meni savjetuju da uspem negdje 20-30 litara goriva i napravim stotinjak kilometara preko vikedna da vidim kako ce se auto ponasati pa da ga ponovo u ponedjeljak dovedem u servis.
Da li je iko imao ovakvo iskustvo?
Hvala unaprijed na ponudjenim odgovorima.

Offline

#8 19-11-2010 22:36:27

toni77
elproger
Iz: Rozaje mne
Registrovan: 29-04-2010
Komentari: 636

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

imao sam jedan slican problem a bilo je da je impuls sa ecm-a dolazio u kasnjenju na dvije dizne neka pogledaju da nije do toga

Offline

#9 20-11-2010 21:16:46

damirmo
Član
Registrovan: 06-11-2010
Komentari: 6

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

Danas sam ga vozio malo po otvorenom putu, oko stoje u petoj/sestoj i tad je sve apsolutno u redu. Ne cuje se cak ni to brundanje kad dodajem gas, nista, sve ok. Najveci je problem gradska voznja jer se to dobro cuje kad auto krece i kad se mjenja u manjim brzinama. Ali eto hvala Toni, u ponedjeljak vozim opet auto u servis pa cu im predloziti da ispitaju ovaj problem sto si ga imao i ti.

Offline

#10 21-11-2010 20:47:18

kolobara
elproger
Iz: bih
Registrovan: 20-07-2009
Komentari: 66

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

mislim da su dizne problem kolika su odstupanja i samo da znas od ciscenja tih dizni nema nista ako imas mogucnosti nek ti prebace sa nekog drugog pa ces vidjeti mislim da ti problem bar po tvojoj prici pravi jos jedna dizna uostalom kad ti zamjene vidjece kakvo je stanje bas bih volio da cujem u cemu je bio problem


Svi smo mi mrtvi samo se po redu sahranjujemo.

Offline

#11 22-11-2010 00:56:41

damirmo
Član
Registrovan: 06-11-2010
Komentari: 6

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

Vodim ga ujutru u servis ponovo i kazali su da ce prebaciti dizne sa nekog peugeota 407 sto ga oni prodaju da vide jeli do dizne i koja je. Dijagnostika je bila pokazala da prva dizna ne radi kako treba i nju sam orginal narucio iz Francuske i ona je zamjenje ali problem nije otklonjen. Ocigledno da nije bilo do te dizne jer auto radi sasvim isto kao i prije. Nikakvog napretka. Ovdje u Mostaru nema niko ko cisti ili popravlja ove dizne marke Delphi ( ima za Boshove dobar majstor ) tako da sam htio ili ne primoran narucivati dijelove preko servisa. Samo je problem sto se ceka po 10-15 dana da taj dio dodje iz Francuske. Nema frke kad vide i jave mi u cemu je problem, bit ces obavjesten.
Pozdrav

Offline

#12 24-11-2010 12:17:15

damirmo
Član
Registrovan: 06-11-2010
Komentari: 6

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

Zamjenjena prva dizna sto je bila otisla ali je trebalo koliko sam ja shvatio da ostale parametre drugih dizna prilagode ovoj zamjenjenoj. Kad su to uradili, auto sada radi sasvim normalno i kvar je otklonjen. Usput ako koga interesuje ovdje u Mostaru cijena jedne dizne marke Delphi za ovaj model vozila iznosi oko 300 eura sa pdv-om i naplate jos oko 50 eura ruka da to zamjene.
Srdacan pozdrav i hvala na komentarima i savjetima.

Zadnja izmjena od damirmo (24-11-2010 12:18:03)

Offline

#13 29-11-2010 02:47:56

Aston
elproger
Iz: Sarajevo
Registrovan: 18-02-2009
Komentari: 60

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

Kamo sreće da se na tome sve završi. Ta jedna dizna je otišla danas, ko garantuje da i ostale 3 nisu pri kraju ????

Probaj povremeno koristiti neki aditiv za Common rail motore, čisto preventivno.

Sretno


Šuti i trpi moj Abide.

Offline

#14 08-12-2010 17:03:30

mmirko
elproger
Iz: BIH
Registrovan: 23-04-2010
Komentari: 244

Re: Peugeot 407 i dizne goriva

Ne moraju biti dizne,pogledaj i prekontroliraj ERG ventil,mislim da ti je do njega...
U mene je isto tako slicno bilo....

Offline

Board footer