elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 01-10-2011 23:33:17

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Skoda Fabia 1.9.TDI - pad napona kod motanja volana (*rijeseno*)

Pozz kolege,

Danas citav dan smo se borili ja i kolega sa ovim problemom:

Skoda Fabia 1.9.TDI

Pri motanju volana, dakle vece opterecenje, intetnzitet svjetla (i duga i krataka) se bitno smanji. Pad napona u tom trenutku na akumulatoru je neznatan, padnje je nekih makisimalno 1V.  Inace napon je oko 13,5 V. Mjerili smo analognim instrumentom zbog tromosti digitalnog.

Zanimljivo je da je razlika izmadu mase akumulatora i mase svjetla 400mV a izmaedu "+" akumulatora i "+" svjatala skoro 800mV. U trenutuku motanja volana napon jednostavno potone i padna na nekih 12,5V ali se to jako odrazi na intenzitet svjetala.

Imali smo jos jedan identican auto pored u kojeg nije to problem, pa smo uporedivali, i kod njega je razlika otprilike ista, ali on nema problem pulsiranja svjatala pri motanju volana.

Probali smo sa:

*Zamjenom kompletnog alternatora
*Zamjenom akumulatora
*Zamjenom servo pumpe
*Pregledali sve mase i plus terminale, ocistili sve mase, na nekim smo cak stavili nove ušice na kablovima...

Problem je ostao isti nepromjenjen. Smanjenje intenziteta svjetla u momentu motanja volana se dobro primjeti i na svjetlu osvjetljenja kabine unutar auta, a djelomicno i na instrument tabli.

Mjerenjem mjernih blokova sa VCDS struja motora pumpe pri motanju je oko  45A, (u mirovanju oko 4-5A) a pad napona je kao i mjerenjem instrumentom oko 1V pri motanju. Gresaka nema.

Teoreski problem je jasan, stvara se pad napona ili na masama ili na plusu na tackama gdje se djeli napajanje ili masa servo pumpe i svjatala. Ali prakticno problem nismo rijeslili. Prije nas problem su pokusavali rijesiti jos neki majstori ali bezuspjesno.



U Toleranci sam nasao da auto ima 5 tacki masa. Sve mase (barem mislim sve) smo nasli, ocisltili, one kojima su ušice korodirale promjenili ih...ali nikako nismo uspjeli naci mjesto na kojem se sabiraju mase od dugih i kratkih svjetala, gdje vjerujem da je problem u stvari.
Po Toleranici je to masa "E4" koja bi trebala da je ispod akumulatora, ali tu ima samo masa koja sa sasije vodi ka pumpi i tanja zica koja vodi negdhe u snop kablova, ali ne i na sijalice sad

Sad, dali je neko imao identican problem, jer smo poceli da lutamo bez konkretnog rijesenja...  Sve ok, ali pad napona se negdje stvara....

Zadnja izmjena od Nike (07-10-2011 01:38:01)

Offline

#2 02-10-2011 00:25:25

dragan_s
Expert
Iz: Prijedor
Registrovan: 24-09-2011
Komentari: 2,327

Re: Skoda Fabia 1.9.TDI - pad napona kod motanja volana (*rijeseno*)

Pa jednostavno da ne trazis tu tacku gdje se mase spajaju uzmi prvo ispitaj da li je do nje, uzmi direktno spoji masu sa akumulatora na konektor sijalice i jedne i druge pa vidi da li se isto desava, da ne lutas bezveze oko masa ako nije do njih.....

Offline

#3 02-10-2011 00:49:14

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Skoda Fabia 1.9.TDI - pad napona kod motanja volana (*rijeseno*)

Razmisljao sam to da uradim ali nisam bio siguran dali ovaj model ima nadgledanje ispravnosti sijalica preko shentova pa sam se bojao da ne napravim kakav problem.

Sad gledam u Workshopu, ima verzia s nadgledanjem i bez, ali u oba slucaja su mase koliko vidim vezane direktno na sasiju pa znaci to nebi smjelo smetati.

Probacemo i to pa javim situaciju.

Offline

#4 02-10-2011 09:00:36

boskonis
elproger
Iz: Niš
Registrovan: 15-02-2009
Komentari: 194
Website

Re: Skoda Fabia 1.9.TDI - pad napona kod motanja volana (*rijeseno*)

Napravi ti druze na akumulatoru napon cca 14.3V, taj napon koji imas od 13.5 je los. Proveri koliki ti je napon na izlazu alternatora i koliki je pad na samom plusu od akumulatora. Ako je ispod 14v, sredi alternator,najverovatnije regler. Sa 13.5V alternator samo odrzava taj akumulator, ali ga ne puni dovoljno i nema snage da snabde strujom potrosace.

Offline

#5 02-10-2011 15:30:54

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: Skoda Fabia 1.9.TDI - pad napona kod motanja volana (*rijeseno*)

slazem se ,mora biti preko 14 v...

Offline

#6 02-10-2011 16:16:46

AP-klima
elproger
Iz: okolica ZG
Registrovan: 26-08-2011
Komentari: 599

Re: Skoda Fabia 1.9.TDI - pad napona kod motanja volana (*rijeseno*)

imam isti slućaj sa fabijom ,treperenje svjetla prije mene probali su sa promjenom reglera i ista stvar se događa,vidim da ste probali i sa zamjenom akumulatora i alternatora ,sad da li ta pumpa vuće previše struje (jeste li mjerili na tom drugom autu)
kod mene se ne može ući dijagnostikom u modul (ni Texa ni VCDS) vjerovatno je prekid u can komunikaciji ,ne znam dali kod vas ima grešaka i dal se da spojiti  dijagnostikom

Offline

#7 02-10-2011 19:53:47

alldecode
Expert
Iz: EU, HR, SB
Registrovan: 29-12-2008
Komentari: 1,492

Re: Skoda Fabia 1.9.TDI - pad napona kod motanja volana (*rijeseno*)

A jesu žice u onom buntu kablova što ide prema motornom ecu i u kabinu OK?

Imao sam slučaj de je cijeli bunt strunio, žice nabubrile ... pogledaj i to

Offline

#8 02-10-2011 22:52:52

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Skoda Fabia 1.9.TDI - pad napona kod motanja volana (*rijeseno*)

Sutra idemo dalje pa cu javiti sta se desava...

Offline

#9 05-10-2011 00:15:45

miki09
elproger
Iz: Surdulica
Registrovan: 30-11-2008
Komentari: 548
Website

Re: Skoda Fabia 1.9.TDI - pad napona kod motanja volana (*rijeseno*)

Jel ta Fabia nosi klasican servo ili ima elektro servo uredjaj?
Ja sam imao slican problem pulsiranja svetala pri motanju volana, i u problemu je bio senzor ugla volana koji se nalazi na vretenu/osovini volana. Pri tome se culo "vristanje" pumpe ispod levog fara neutral

Offline

#10 07-10-2011 01:33:00

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Skoda Fabia 1.9.TDI - pad napona kod motanja volana (*rijeseno*)

Rjesli smo problem. U stvari, kolega je rijesio. Na kraju je skinuta ona srednja konzola kod rucice mjenjaca, kad tamo ima stavidjeti. Stoji jedna masa od 2,5kvadrata u zraku sa ušicom !!!!!   Dali je to neko skinuo ranije  dok je nesto radio u autu ili je u fabrici zaboravljena biti zavrnuta, pa vremenom slabljenjem ostalih masa se problem pojavio, ne znamo.... U glavnom problem je rijesen na taj nacin. Masa zavrnuta za nosac srednje konzole i problem rjesen smile

Offline

3 korisnika je napisalo "Hvala" za ovaj komentar: sanac.bo, tomy.virje, Dajan2008

Board footer