elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 31-10-2012 00:02:46

Aston
elproger
Iz: Sarajevo
Registrovan: 18-02-2009
Komentari: 60

EGR/AGR Simulator-Emulator-Cheater

Pozdrav kolege,

Po netu sam pronašao neke pokušaje da se ovo realizuje, i kao radi za neka vozila (možda).

Kod mene se radi o Ford Focus-u 1.6 TDCI i nakon nekih problema sa vučom/snagom krenem do majstora na čišćenje usisne grane, EGR-a itd.

Konstatuje se problem sa EGR-om i poslije nekad i  napuknuće na metalnoj cijevi koja vodi u interkuler itd. U međuvremenu po otpadima pronađem 2 EGR-a od kojih sa oba nisam imao sreće jer nisu bili ispravni, bačen novac i sada ne smijem da kupim treći dok 100% ne budem siguran da je samo do njega.

Ima tu još detalja da pričam do zore, ali glavno je to što je EGR kao nov a i kao polovan BEZOBRAZNO skup i jednako glupa stvar. Gledano ugrubo cijena varira od 250-500EUR za nov, a polovni kao ovi koje sam kupovao po otpadima su čisti mačak u vreći (tip ga skine i baca na kamaru ko staro gvožđe).

U električnom dijelu EGR-a se nalazi jedna viljuška koja zatvara i otvara ventil pomoću jedne špule koja sa malim magnetnim diskom radi kao motor. Tu je i jedan mali magnet u gornjem poklopcu koji prolazi pored Hall senzora i tako očitava položaj. Rješenje glupo do bola, fabriku izrada košta cca 50EUR a prodajna cijena ko zlato. Isti EGR koristi C4, i neki pežoi.

Pregledao sam malo autodata-u i neke šeme, izvršio par mjerenja na autu i krećem u projektovanje egr cheater-a. Ako neko ima 100% provjereno i ispitano rješenje koje bi mi pomoglo neka se javi. Ako ne, pratite moj pokušaj, pa ako uspije možda i vama bude od koristi.

Pozdrav,
Aston


Šuti i trpi moj Abide.

Offline

#2 31-10-2012 00:12:05

jabuka
elproger
Iz: Zadar
Registrovan: 28-03-2010
Komentari: 1,304

Re: EGR/AGR Simulator-Emulator-Cheater

EGR je problem na tim motorima i najbolje rješenje je staviti novi.

Offline

#3 31-10-2012 00:21:22

Aston
elproger
Iz: Sarajevo
Registrovan: 18-02-2009
Komentari: 60

Re: EGR/AGR Simulator-Emulator-Cheater

Ne bježim od novog, želim biti 100% siguran. Ovaj neispravni je samo isključen i auto vozi sa cca 80% performansi (uključen zaglavljuje P042F i od 2000-3000 treba 10 sekundi).

Mislim da je Cheater stvar koja bi trebala proći, tj. ugasiti CHECK ENGINE i vratiti performanse, a sumnjam da bi taj izazov u materijalu koštao više od 10-ak EUR.


Šuti i trpi moj Abide.

Offline

#4 31-10-2012 01:09:35

acom
Administrator
Registrovan: 20-04-2008
Komentari: 3,955
Website

Re: EGR/AGR Simulator-Emulator-Cheater

Ocitaj flash iz ECU i postavi ovdje.


---> Neznanje je veliki izvor hrabrosti ! <---

Offline

#5 31-10-2012 01:37:18

Aston
elproger
Iz: Sarajevo
Registrovan: 18-02-2009
Komentari: 60

Re: EGR/AGR Simulator-Emulator-Cheater

Ne znam na šta ciljaš, ali EGR mi je mehanički oštećen ? Magnetni disk ima slomljen magnet i pravi korak pri okretanju kao da je koračni motor. Na drugom je taj magnet otpao i srećom ostao čitav, pa sam ga pokušao zalijepiti  dvo-komponentnim ljepilom. Međutim pri sklapanju zbog tog tankog sloja ljepila disk udara u poklopac. Ako ga otpustim nema kontakta na špuli, ako dotegnem koči.

Bilo je dosta nagađanja jer je dijagnostikom utvrđen i vakum ventil pa mijenjano i nije se ništa mjenjalo dok nije pronađen problem na metalnoj cijevi koja vodi u interkuler (navareni dio nosača cijevi se rastavio i otvorio cijev), majstori nagađali da je i turbina i puko mi film na kraju 99% vremena nagađanje, 1% vemena zasukani rukavi.

2 puta išao do otpada u Zenici i kupovao neispravne ventile. Rukom probaš da li viljuška zapinje i to je maximum što možeš utvrdit pri kupovini, da te ne davim glupostima oko toga šta i kako.

Kakav sam peh mislim da bi sad da odem i treći kupio neispravan :-)


Šuti i trpi moj Abide.

Offline

#6 31-10-2012 01:44:14

acom
Administrator
Registrovan: 20-04-2008
Komentari: 3,955
Website

Re: EGR/AGR Simulator-Emulator-Cheater

Pretpostavljam da je u pitanju edc16, mehanicki ne mora biti ispravan bitno da je elektronski ispravan, (mada se i to moze simulirati). Posalji ocitan fajl iz ecu i dobit ces iskljucen egr ili napisi hw i sw verziju ecu-a.


---> Neznanje je veliki izvor hrabrosti ! <---

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: Aston

#7 02-11-2012 04:22:26

Aston
elproger
Iz: Sarajevo
Registrovan: 18-02-2009
Komentari: 60

Re: EGR/AGR Simulator-Emulator-Cheater

Ok, dok uhvatim vremena, jer sam zagrizao da probam napraviti Cheater. Po Autodati sam našao neke podatke i to sljedeće:

EGR napon kada se da kontakt 0,9V (pretostavljam da je ovo stanje OTVOREN)
EGR napon kada je na leru 2,4V

Ne znam tačno koji napon treba biti kada je zatvoren ali po nekim postovima sa interneta sam naišao na 4,2V. Bitno mi je da saznam u kojem rangu radi da ne proizvedem grešku prenizak ili previsok napon. Ako neko ima informaciju , dobro bi došla, a ako ne probat ću se igrati.

Hal senzor u EGR-u kako pretpostavljam bi trebao biti linearni tip, pa ako ništa probat ću ga spojiti na stolu i vidjeti a usput izmjeriti prema položaju viljuške koji je napon za OTVOREN i ZATVOREN.

Javljam kad probam.

Pozz


Šuti i trpi moj Abide.

Offline

#8 06-11-2012 01:05:54

Aston
elproger
Iz: Sarajevo
Registrovan: 18-02-2009
Komentari: 60

Re: EGR/AGR Simulator-Emulator-Cheater

Emulator riješen. Lampica ENGINE  se sama ugasila. Nisam stigao zbog vremenskih uslova spojiti osciloskop da tačno vidim šta još dorađivati i da li je potrebno.

Auto data 3.38 mi je u startu kao pomogla vezano za podatne i šemu , a na kraju se ispostavilo da je beskorisna i pogrešna.

Uglavnom već 2 dana vozim u svim režimima i greške nema, a nisam još stigao ni mehanički zablokirati ventil u stanje zatvoreno da tako i ostane.

Šema i varijenta koja visi u zraku će biti postavljena dok nađem vremena da uslikam.

Sada slijedi onaj najmrži dio , a to je skućit sve u EGR da sve izgleda ko orginal.

Zahvaljujem administratoru na ponuđenoj pomoći.

Zadnja izmjena od Aston (06-11-2012 01:06:55)


Šuti i trpi moj Abide.

Offline

Board footer