elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 14-08-2023 02:25:40

The Minister
elproger
Registrovan: 08-02-2010
Komentari: 464

508 2.0 blueHDI DCM6.2A gubi snagu zagrejan i cudni parametri na leru

Pozzz,
ovaj auto je dosao kod mene da resim problem sto gubi snagu kad se zagreje na 90 stepeni. Motor je 150ks 2016 god.
Zaista, auto odlicno vuce hladan, a kad se dobro zagreje, narocito posle ostrije voznje uzbrdo, izgubi snagu i jedva ide, mada postize obrtaje ako se dovoljno ceka. Pritom se ne pale nikakve lampice niti DTC greske!
Siguran sam da je softwer u ECU diran, ecu je otvaran, ne pali nikakve DTC greske kada se iskljuci konektor sa EGR-a, na primer, a EGR je fizicki blokiran. Deluje mi da je prilikom softwerske modifikacije ECUa nesto pogresno odradjeno, da su pogasene greske i to mi izuzetno otezava resavanje problema. Pa mi treba pomoc kako pristupiti ovom problemu.
Gledao sam parametre u voznji i u leru, moju dijagnozu sam suzio na cudan rad klapne na usisu. Klapna je blizu same usisne grane, a izmedju klapne i grane dolazi dovod EGR vazduha (egr je blokiran).
Sta se desava u problematicnom rezimu u voznji: turbina ne postize trazeni pritisak, a klapna je zatvorena (88%) a treba da bude otvorena (13%). Nije ni cudo da auto ne vuce kada mu je klapna skoro potpuno zatvorena, a egr blokiran, pa motor prosto nema odakle da dobije vazduh.

Drugi cudan simptom je na leru. Evo nekih parametara:
trazeni pritisak turbine:    1bar
mereni pritisak turbine    0.6bar
trazena pozicija klapne     24%
merena pozicija klapne     88%
Map senzor ispravan, klapna lepo radi, prolazi aktuator testove bez problema. Dakle, klapna ostaje skoro skroz zatvorena(88%), iako ECU trazi da bude otvorena (24%), motor jedva da ima vazduha za rad, a egr je blokiran, pa iz njega ne moze da dobije nikakav vazduh. Ovako se motor ponasa na leru uvek nakon paljenja motora, a posle oko 1 minut rada ovako, klapna se skroz otvara (0%), motor totalno menja rad i zvuk. Probao sam da mu odvojim cev od EGRa, i tada turbina napravi pritisak od 1 bar, mada se parametri klapne ne menjaju.

Imate neki savet kako da nastavim sa resavanjem problema?

Offline

#2 14-08-2023 16:04:38

Maybach_
elproger
Iz: Sweden
Registrovan: 17-08-2013
Komentari: 597

Re: 508 2.0 blueHDI DCM6.2A gubi snagu zagrejan i cudni parametri na leru

Izgleda kao lose uradjena mapa to bi najbolje bilo vratit na originalee pa krenut odatle
Kakvi su ti parametri DPF-a da ne krece regeneracija posto se ugreje a EGR koji igra ulogu nemoze da odradi svoje i eto problema
pogledaj status regeneracije u trenutku lose vuce


Sto nemas u vuglu potrazi na googlu!

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: The Minister

#3 16-08-2023 22:30:55

WDB...
Premium korisnik
Iz: Istra
Registrovan: 19-09-2013
Komentari: 373

Re: 508 2.0 blueHDI DCM6.2A gubi snagu zagrejan i cudni parametri na leru

Pozdrav
Stavi orig ne žali novac,drugačije se ne isplati.Danas svatko pravi mape.

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: The Minister

Board footer