elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 10-10-2009 21:40:26

oliver
Expert
Iz: SRBAC-RS
Registrovan: 24-01-2009
Komentari: 2,124

BMW e39 525 tds uzubljivanje lanca

Kako vidjet oznake na lanèaniku boš pumpe, nemogu nikako provjeriti dalije motor dobro uzubljen? Molim za pomoæ neko ko više radi oko BMW-a.

Offline

#2 11-10-2009 00:21:21

autoservis-edo
elproger
Iz: V.Gorica
Registrovan: 01-07-2009
Komentari: 1,187

Re: BMW e39 525 tds uzubljivanje lanca

sto se tise ozubljenja tog motora radilicu blokiras posebnim alatom ispod anlasera,tamo na bloku imas rupu i u nju gurnes imbus ili torax kljuc i vrtis motor dok se ne zaglavi a bosch pumpu vidis po tome naravno ako nije vec neko mjenjao lanac da orginal lanac ima jednu kopcu drugaciju od ostalih i ona se mora poklopiti sa tockom na lancaniku na bosch pumpi....a u tom trenutku zqa bregastu ti treba posebni alat pomocu kojeg vidis jel bregasta u fazi....ako njega nemas onda se kolko me sjecanje sluzi gleda dali je na prvom cilindru na bregastoj onaj cetvrtasti dio ko za kljuc da stoji vodoravno sa glavom.

nadam se da ce ti ovo pomoc....ako te sta jos zanima samo pitaj

Offline

#3 11-10-2009 10:20:58

oliver
Expert
Iz: SRBAC-RS
Registrovan: 24-01-2009
Komentari: 2,124

Re: BMW e39 525 tds uzubljivanje lanca

autoservis-edo napisao:

sto se tise ozubljenja tog motora radilicu blokiras posebnim alatom ispod anlasera,tamo na bloku imas rupu i u nju gurnes imbus ili torax kljuc i vrtis motor dok se ne zaglavi a bosch pumpu vidis po tome naravno ako nije vec neko mjenjao lanac da orginal lanac ima jednu kopcu drugaciju od ostalih i ona se mora poklopiti sa tockom na lancaniku na bosch pumpi....a u tom trenutku zqa bregastu ti treba posebni alat pomocu kojeg vidis jel bregasta u fazi....ako njega nemas onda se kolko me sjecanje sluzi gleda dali je na prvom cilindru na bregastoj onaj cetvrtasti dio ko za kljuc da stoji vodoravno sa glavom.

nadam se da ce ti ovo pomoc....ako te sta jos zanima samo pitaj

Hvala na odgovoru, ali menije problem što nemogu uopšte vidjeti te taèke na lanèaniku bosch pumpe,za radilicu i bregastu to uredu ali lanèanik bosch pumpe se nevidi jedino neznam možda se skida kompletan poklopac razvoda (a to je posao nanjemu je vod. pumpa pumpa volana kompr. klime i neznam dali bi se uopšte mogao izvuæi poštoga odozgo steže glava a odozdo karter) nemogu vjerovat da to sve treba razvaljivati, mora postojati naèin! POMOÆ!!!!

Offline

#4 11-10-2009 11:54:52

autoservis-edo
elproger
Iz: V.Gorica
Registrovan: 01-07-2009
Komentari: 1,187

Re: BMW e39 525 tds uzubljivanje lanca

imas pravo.....taj prednji dekl je problem skinuti jer ga drzi glava i karter....zbog cega te zanima jer je taj motor dobro uzubljen....kaj se dogadja sa motorom?

Offline

#5 11-10-2009 12:48:26

oliver
Expert
Iz: SRBAC-RS
Registrovan: 24-01-2009
Komentari: 2,124

Re: BMW e39 525 tds uzubljivanje lanca

autoservis-edo napisao:

imas pravo.....taj prednji dekl je problem skinuti jer ga drzi glava i karter....zbog cega te zanima jer je taj motor dobro uzubljen....kaj se dogadja sa motorom?

Skidana glava motora išla na varenje bila pukla, bosch pumpa skidana puštala gorivo, bila kod boschiste i predihtana, nije nista stelovano, neradi ovaj boschista elek. pumpe. Kad sam sve složio auto neæe da upali, upali jedva uz pomoæ start spreja, radi onako ali moram držati gas, ako padnu obrtaji ispod 110 gasi se i puši crn dim.Zato sumnjam da mi je negdje pobjegao za jedan zub, mada sam pazio strogo nemogu vjerovat i sad bi da provjerim kompletnu fazu motora i imam u auto dati sve te oznake ali konkretno na motoru nema šanse vidjet oznake na bosch pumpi. Neznam više šta da radim, ljut sam kao....

Offline

#6 11-10-2009 13:01:16

autoservis-edo
elproger
Iz: V.Gorica
Registrovan: 01-07-2009
Komentari: 1,187

Re: BMW e39 525 tds uzubljivanje lanca

taj motor oce preskociti ako se lanac ne metne pravilno...onda ga spaner ne naspana i preskoci za 1 zub....ja sma radio takav auto..ima u vividu slika da na lancaniku od bosch pumpe ima rupa odozgora koja mora stajati okomito kad je radilica zablokirana u fazi....da bi to vidio moras skinuti onaj prednji dekl na glavi....njega se da skinuti a da se ne skida glava samo ces jedan njegov seraf morati izserafiti van kad odserafis maticu koja ga drzi jer inace taj dekl nemozes dic dovoljno da ga se skine sa tog serafa....taj seraf ti je najlakse odserafiti sa nekim kljestima i onda se metne normalan seraf sa glavom a ne matica

Offline

#7 11-10-2009 23:20:35

oliver
Expert
Iz: SRBAC-RS
Registrovan: 24-01-2009
Komentari: 2,124

Re: BMW e39 525 tds uzubljivanje lanca

BMW upalio, bilo do bosch pumpe boschista okrenuo rotor za 180 stepeni.... Hvala na pomoæi.

Offline

#8 11-10-2009 23:50:22

autoservis-edo
elproger
Iz: V.Gorica
Registrovan: 01-07-2009
Komentari: 1,187

Re: BMW e39 525 tds uzubljivanje lanca

ok...nema na cemu....glavno da je upalio...

Offline

Board footer