elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 01-11-2009 19:19:27

elaki
Član
Registrovan: 27-10-2009
Komentari: 16

Zagrijavanje +sitni problemi

Pozdrav svima,

prvi put se javljam.Inace zadnjih mjesec dana pratim dogaðaje  na forumu.
Imam Peugeot 307 2.0 HDI 90kS.Auto je 2004 godište , prešao je preko 200000km.
Generalno sam zadovoljan sa vozilom, mada imam par problema.Auto je kupljeno prošle godine u avgustu. Od data sam uradio sljedece zahvate:

- uradjen je veliki servis(zubcasti remen itd)
- na alnaseru su reparirani klizni ležajevi (pixna ili bixna) jer pri niskim temperaturama dok nije zagrijan nije mogao da upali bez verglanja.
- promjenjen je relej ili nesto slicno jer je ventilator radio samo drugom(velikom) brzinom,to sam ljetos uradio
-prosle godine su mi promjenili neki senzor ili slicno za kontrolu nivoa tecnosti za hladjenje motora

1. Prvi problem koj imam je grijanje motora. Ljetos sam uz Bradinu imao dosta povišenu temperaturu malo je falilo da ode mjerac temperature u crveno,mislim da je granica na 110 stepeni.
Nakon toga sam ponovo imao visoku temperaturu ,takodjer na jednoj oštroj uzbrdici, kod Nove Varoši u Srbiji. Inaèe po Sarajevu se auto ne pregrijava jer uglavno vozim kratke relacije i po ravnom terenu,uglavnom je radna temperatura oko 85-90 stepeni.
Danas sam probao voziti uzbrdo(Širokaèa) prvom ili drugom brzinom i auto se brzo zagrijao na 95 stepeni.Pri tome sam primjetio da se ventilator ne pali,odn. nakon povratka kuæi na parkignu sam zagrijao auto opet do cca 95 stepeni,ventilator se vrlo kratko palio i to samo u prvoj brzini. Teènost za hladjenje cirkuliše regularno kroz sistem i za to se auto ne grije kada imam neku laganu voznju po gradu, dok pri povecanim brojevima obrtaja kada bi trebalo da i ventilator pomogne pri hladjenju imam grijanje motora vise nego sto smije. Ljetos nakon izmjene releja za kontrolu paljenja ventilatora u servisu(Dedoviæ) proban je rad ventilatora preko laptopa skopèanog na auto.Ventilator je dobro radio u obje brzine.
Pretpostavljam da je problem u nekom senzoru ili neèem sliènom što daje ventilatoru znak za paljenje . Da li je neko imao sliènih problema i kako ih je riješio?
Interesuje me da li ventilator treba da zrka izabcuje naprijed u pravcu vožnje ili unutar- prema motoru.Kod mene puše prema unutra.

2.Drugi problem koji imam je taj da zimi na temperaturama od minus 8 i nižim nakon kratkog polvaèenja ruène na nekoj uzbrdici npr. na semaforu blokira mi jedan toèak odn. koèi ali ne u punom intenzitetu. Jednostavno kliješta ne vraæaju nakon otpuštanja ruène.Zna li neko šta bi tu mogao biti problem?

3.Treæi mislim najmanji problem je što mi se ljeti ili na jesen kada je temperatura oko 20-22 stepena i vise, osjeti vlaga iz ventilacije i neugodan miris. To se dešava samo kada je ukljuèen aobièna ventilacija,kada upalim klimu vlage (što je logièno) nestane a ni neugodnog mirisa takodjer nema.Radio sam u julu dezinfekciju i promjenu filtera(nisam kupio originalni veæ Valeo filter u Anet-u).Da li treba da ponovo radim dezinfekciju mjenjam filter. Sumnjam da bi dio problema mogao biti u zvuènoj zaštiti koja se nalazi ispod prednje haube. Voda sa haube se djelimièno prcjedi na nju i ona bude nekada vlažna,pa možda je to problem.

Malo sam  opširnije pisao ali to je iz razloga kako bi stekli što realniju sliku o prblemia
koji me muèe.Ako neko i ma savjet ili rješenja za navedene probleme bio bih zahvalan.

Offline

#2 01-11-2009 19:35:44

autoservis-edo
elproger
Iz: V.Gorica
Registrovan: 01-07-2009
Komentari: 1,187

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

sta se tice vrtnje ventilatora i smjera zraka to je kod tebe dobro jer u voznji zrak ulazi od naprijed kroz kiler u motorni prostor i u tom smjeru mora ici i kad se upali ventilator jer da ide obrnuto onda bi se te dvije struje zraka sudarale i nebi bilo crikulacije i tekar onda bi se auto grijao......a ovo sta ti se auto grije pod opterecenjem i na brdu meni izgleda kao termostat da ti ne otvori dovoljno i u tom trenutku jaceg opterecenja nema dovoljan protok vode,voda se jace grije prema tome i motor i kad predje granicu od nekih 95 onda ju je jako tesko vise ohladiti....i samo se jos jace i jace zagrijava.....

rekao si da si radio veliki servis...zupcasti i to sve....jel je mjenjana vodena pumpa posto ona ide preko zupcastog i u pravilu se i ona mjenja kod tog posla ako nije moguce je da je pumpa oslabila pa se zbog nje auto grije jer ona ne tjera dovoljno vodu kroz motoro i kiler...

Offline

#3 01-11-2009 21:37:46

nedim
elproger
Iz: sarajevo
Registrovan: 10-02-2009
Komentari: 378
Website

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

provjeri reostat za paljenje prve brzine. mislim da ti pali samo drugu. kasno je da prvu pali na 95 stepeni. reostat ti je na hladnjaku s prednje strane. moras odvojiti prednju masku da dodjes do njega. obicno crkne dioda. na diagnostiku pa nek s pps upali prvu i drugu brzinu. ako je to ok onda termostat zamijeni. trebalo bi da ti nikada ne prelazi polovinu kazaljke u gradskoj voznji a na otvorenom obicno je na 1/4 kazaljke.

Offline

#4 02-11-2009 10:28:58

elaki
Član
Registrovan: 27-10-2009
Komentari: 16

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

Hvala na odgovorima,

ljetos je promjenjen reostat(on konstroliše koja se brzina pali), kao što sam veæ napisao.Momak koji je promjenio reostat probao je je preko laptopa da li radi i radile su obje brzine.Ja mislim da nije možda neki termo element koji daje signal ventilatoru kada da se upali,ili nesto slièno.

Vodena pumpa je takodjer promjeenjena kada je radjen veliki servis.Promjenjeno je sve što se mijenja na standardnom velikom servisu-ukljuèujuæi mikro remen.

Moguæe da j ei termostat za kontrolu protoka vode, mada sam ja provjeravao rukom i obje cijevi - i za dovod i za odvod vode  u hladnjak iz bloka su bile vruæe, toplija je bila izlazna cijev što je i logièno.
Iæi æu u servis da vidimo šta je. Javicu šta je bili.

Hvala još jednom

Offline

#5 02-11-2009 12:13:53

elaki
Član
Registrovan: 27-10-2009
Komentari: 16

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

Galebe -  moram priznati da mi nije logièno da se pali tek na 97 stepeni(doduše nisam neki ekspert za vozila) ali imao sam prije forda Fiestu i nikada se vozilo nije toliku ugrijalo a vozio sam na istim rutama kao i sa sadašnjim vozilom.Razgovarao sam sa jos ljudi i nikome nije logièno da se vozilo ugrije preko 90 - 95 stepeni.Opet ponavljam,nisam ekspert.Kod druge raje se uz Bradinu npr. nije dešaavalo da se vozilo toliko ugrije,bar mi tako govore.
I ja smatram da bih trebao ponovo uraditii dezinfekciju klime.
Samo da napomenem problem sa ruènom sam imao samo u zimskom preiodu na minus cca8-10 stepeni i više.
Hvala Galebe na informacijama

Offline

#6 02-11-2009 12:20:18

Zox
Član
Iz: Zagreb
Registrovan: 29-10-2009
Komentari: 5

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

Problem pregrijavanja najèešæe je mehanièke prirode, rijeðe elektrièke. Zamjeniti rashladnu teènost,
te isprati sistem, jer ako dosad nikad nije promjenjena, moguæe da je kristalizirala, pa radi mulja u rashladnom
sistemu nemaš protoka. Drugo, probati kuhati termostat, pa vidjeti da li potpuno otvara. I nije loše izvana
oprati kiler.

Za klimu promjeniti peludni filter i dezinficirati sustav klime. Isparivaè je mokar dok klima radi, pa je pogodan
za razvoj bakterija, i eto to smrada!

Offline

#7 02-11-2009 20:20:08

dadovb
elproger
Iz: BiH
Registrovan: 07-07-2009
Komentari: 188

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

Zox napisao:

Problem pregrijavanja najèešæe je mehanièke prirode, rijeðe elektrièke. Zamjeniti rashladnu teènost,
te isprati sistem, jer ako dosad nikad nije promjenjena, moguæe da je kristalizirala, pa radi mulja u rashladnom
sistemu nemaš protoka. Drugo, probati kuhati termostat, pa vidjeti da li potpuno otvara. I nije loše izvana
oprati kiler.

Za klimu promjeniti peludni filter i dezinficirati sustav klime. Isparivaè je mokar dok klima radi, pa je pogodan
za razvoj bakterija, i eto to smrada!

Pa momak je naveo da je radio veliki servis a pod tim se podrazumjeva da se rashladna teènost mijenja (bar bi tako trebalo biti,a i pise u njegovoj knjizi za odrzavanje).
A kad smo kod kilme, kaži mi gdje mu se nalazi taj peludni filter i na šta lièi kad je za zamjenu?
Pozdrav

Offline

#8 02-11-2009 20:28:48

dadovb
elproger
Iz: BiH
Registrovan: 07-07-2009
Komentari: 188

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

galeb napisao:
elaki napisao:

Galebe -  moram priznati da mi nije logièno da se pali tek na 97 stepeni(doduše nisam neki ekspert za vozila) ali imao sam prije forda Fiestu i nikada se vozilo nije toliku ugrijalo a vozio sam na istim rutama kao i sa sadašnjim vozilom.Razgovarao sam sa jos ljudi i nikome nije logièno da se vozilo ugrije preko 90 - 95 stepeni.Opet ponavljam,nisam ekspert.Kod druge raje se uz Bradinu npr. nije dešaavalo da se vozilo toliko ugrije,bar mi tako govore.
I ja smatram da bih trebao ponovo uraditii dezinfekciju klime.
Samo da napomenem problem sa ruènom sam imao samo u zimskom preiodu na minus cca8-10 stepeni i više.
Hvala Galebe na informacijama

Termostst otvara na 87,prva brzina 97,druga 107,paljenje lampice stop na 118.Kod nekih vozila (607) èak i ugasi motor !!!
Ako se u normalnoj vožnji vrti oko 90,OK uz brdo digne do 97 i vrati-OK,ako uz brdo LJETI digne do 97 pa ne vrati a vrati tek nakon 107 (na tabli prva crta poslije 90) OPET OK !!! Upali se druga brzina jer prva ne rashladi dovoljno.Ne diraj ništa,hladjenje ti je OK 100% !!!

Mislim da galeb ima pravo, kod mene se ljeti (kad se bile extremne vruæine) ponekad dešavalo da temperatura ide èak i do 110 (put skroz ravan,bez uzbrdica i nezbrdica), a po ponašanju vozila sam primjetio da je radio i regeneraciju fap filtera, nakon 2-3 min. temperatura se vratila u normalu 90 a uslovi voženje ostali isti, pa se iz tog da zakljuèiti .....
pozdrav

Offline

#9 02-11-2009 21:44:23

autoservis-edo
elproger
Iz: V.Gorica
Registrovan: 01-07-2009
Komentari: 1,187

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

zaboravio sam napisati da u peugeotima posto je visoka temperatura paljenja ventilatora mora biti jako dobar antifriz jer antifriz sam po sebi ima vecu temparaturu vrenja nego obicna voda i ako neko sipa vodu mogu nastati i tu problemi ili ako je star i razrijedjen antifriz.

Offline

#10 03-11-2009 00:11:25

nedim
elproger
Iz: sarajevo
Registrovan: 10-02-2009
Komentari: 378
Website

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

desna strana motora - filter kabine (gdje sipas vodu). skini plastiku s motora, izolacionu oblogu i tu imas pravougaoni plasticni poklopac koji izvuces. obicno se nakupi budj (smrad u kabini, smrdi na vlagu). imas i pjenu za nezinfekciju. poprsces po novom filteru i vratis nazad.

dadovb napisao:
Zox napisao:

Problem pregrijavanja najèešæe je mehanièke prirode, rijeðe elektrièke. Zamjeniti rashladnu teènost,
te isprati sistem, jer ako dosad nikad nije promjenjena, moguæe da je kristalizirala, pa radi mulja u rashladnom
sistemu nemaš protoka. Drugo, probati kuhati termostat, pa vidjeti da li potpuno otvara. I nije loše izvana
oprati kiler.

Za klimu promjeniti peludni filter i dezinficirati sustav klime. Isparivaè je mokar dok klima radi, pa je pogodan
za razvoj bakterija, i eto to smrada!

Pa momak je naveo da je radio veliki servis a pod tim se podrazumjeva da se rashladna teènost mijenja (bar bi tako trebalo biti,a i pise u njegovoj knjizi za odrzavanje).
A kad smo kod kilme, kaži mi gdje mu se nalazi taj peludni filter i na šta lièi kad je za zamjenu?
Pozdrav

Offline

#11 03-11-2009 00:34:15

elaki
Član
Registrovan: 27-10-2009
Komentari: 16

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

Da ne bi bilo zabune kada je radjen veliki servis promjenjena je rashladna teènost,tako bar kazu serviseri. Mislim da je sve u redu,ako se prva brzina pali na 97 a druga na 107 stepeni onda se zaista motor ponaša kako i treba.Meni se nikad vozilo nije zagrijalo preko 110 stepeni èak ni kada mi nije radila mala brzina,jedino što mi se dešavalo je da dodje do cca 110 stepeni ali tada se palila velika brzina.
Malo sam se raspitivao oko hladjenja motora,kod npr. BMW motora postoji kontinuirani sistem hladjenja.To znaci da ukoliko se temperatura motora podigne do odredjenog nivoa (to se kontroliše pomoæu žive) ventilator se poène paliti, on je vezan za rad motora.U prevodu hladjenje nije "naglo" kao npr. kod mog pežoa gdje se hladjenje "stepenasto" pali ili pojaèava.Tako je to riješeno kod moram prizanti,boljih proizvoðaèa(i skupljih).
Hvala svim na pomoæi,mislim da sada neæu morati iæi kod servisera.

Offline

#12 03-11-2009 20:51:22

dadovb
elproger
Iz: BiH
Registrovan: 07-07-2009
Komentari: 188

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

nedim napisao:

desna strana motora - filter kabine (gdje sipas vodu). skini plastiku s motora, izolacionu oblogu i tu imas pravougaoni plasticni poklopac koji izvuces. obicno se nakupi budj (smrad u kabini, smrdi na vlagu). imas i pjenu za nezinfekciju. poprsces po novom filteru i vratis nazad.

dadovb napisao:
Zox napisao:

Problem pregrijavanja najèešæe je mehanièke prirode, rijeðe elektrièke. Zamjeniti rashladnu teènost,
te isprati sistem, jer ako dosad nikad nije promjenjena, moguæe da je kristalizirala, pa radi mulja u rashladnom
sistemu nemaš protoka. Drugo, probati kuhati termostat, pa vidjeti da li potpuno otvara. I nije loše izvana
oprati kiler.

Za klimu promjeniti peludni filter i dezinficirati sustav klime. Isparivaè je mokar dok klima radi, pa je pogodan
za razvoj bakterija, i eto to smrada!

Pa momak je naveo da je radio veliki servis a pod tim se podrazumjeva da se rashladna teènost mijenja (bar bi tako trebalo biti,a i pise u njegovoj knjizi za odrzavanje).
A kad smo kod kilme, kaži mi gdje mu se nalazi taj peludni filter i na šta lièi kad je za zamjenu?
Pozdrav

A znam za taj filter, samo sam mislio da mozda nema jos koji!!!

Offline

#13 03-11-2009 22:49:22

apodpecan
elproger
Registrovan: 31-07-2009
Komentari: 50

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

taj motor po svim naznakama radi dobr, kad se odzraèuje sistem koh HDI-a poludiš dok se ne ugrije koliko mu treba na minimumu. mislim da je auto ok jer istina je HDI ima visoke temperature pa se ljudi ponekad prestraše

Offline

#14 04-11-2009 12:48:37

Zox
Član
Iz: Zagreb
Registrovan: 29-10-2009
Komentari: 5

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

dadovb napisao:

A znam za taj filter, samo sam mislio da mozda nema jos koji!!!

Kad ti se vlaga pocne kondenzirati na staklima (zamagljuju se), i kad nakon sto se
ugasi klima pocne smrditi po vlazi, vrijeme je da se zamjeni peludni filter.

Peludni se mjenja, jer svaki pokusaj da ga ispusem ili ocistim nije bas bio
koristan.

Bye!

Offline

#15 04-11-2009 20:08:41

cedoh
Član
Registrovan: 05-03-2009
Komentari: 1

Re: Zagrijavanje +sitni problemi

Za ruènu koènicu provjeri stanje sajli ostalo je sve reèeno

Offline

Board footer