elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 23-09-2010 11:42:54

doee
elproger
Iz: tuzla
Registrovan: 03-01-2010
Komentari: 160

Remenica alternatora, pežo 307

u pitanju je pežo 307 2002 god. 66 kW. kad sam bio u pežo servisu (radili su mi nešto drugo na autu) rekli su mi da bi trebao zamijeniti remenicu na alternatoru, (èuje se na leru). od tada je prošlo par mjeseci i sad povremeno na leru èujem "kao neko pucketanje" kao kad struja udara, koje dolazi otprilike sa alternatora.remen malo poskakuje a kad upalim klimu onda se osjeti i jaèe podrhtavanje cijelog auta. odluèio sam da promijenim tu remenicu (košta 125 KM ali mi je èovjek u autodijelovima rekao da treba staru da skinem i prema njoj da kupim, ima ih razlièitih). sad moje je pitanje da li mijenjanje remenice striktno posao za servis ili to može i recimo mehanièar koji je radio cijeli život ali starija vozila. (konkretno moj punac je penziju zaradio kao automehanièar, da li bi on mogao to da odradi)???

Offline

#2 23-09-2010 11:57:00

launch
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 10-12-2009
Komentari: 415
Website

Re: Remenica alternatora, pežo 307

Mislim da bi posao trebao prepustiti profesionalcu, ne iz razloga jer je to komplikovano zameniti vec iz razloga jer ce mozda naci sta tu jos nevalja.


Zastitimo decu u saobracaju

Offline

#3 23-09-2010 12:02:27

doee
elproger
Iz: tuzla
Registrovan: 03-01-2010
Komentari: 160

Re: Remenica alternatora, pežo 307

launch napisao:

Mislim da bi posao trebao prepustiti profesionalcu, ne iz razloga jer je to komplikovano zameniti vec iz razloga jer ce mozda naci sta tu jos nevalja.

na šta ciljaš, šta bi to moglo biti još što nevalja?

Offline

#4 23-09-2010 12:14:57

nedim
elproger
Iz: sarajevo
Registrovan: 10-02-2009
Komentari: 378
Website

Re: Remenica alternatora, pežo 307

mora imati izvlakac remenice. prije toga provjeri lezajeve na alternatoru. jeftiniji su lezajevi nego remenica. 

doee napisao:
launch napisao:

Mislim da bi posao trebao prepustiti profesionalcu, ne iz razloga jer je to komplikovano zameniti vec iz razloga jer ce mozda naci sta tu jos nevalja.

na šta ciljaš, šta bi to moglo biti još što nevalja?

Offline

#5 23-09-2010 12:28:17

doee
elproger
Iz: tuzla
Registrovan: 03-01-2010
Komentari: 160

Re: Remenica alternatora, pežo 307

nedim napisao:

mora imati izvlakac remenice. prije toga provjeri lezajeve na alternatoru. jeftiniji su lezajevi nego remenica. 

doee napisao:
launch napisao:

Mislim da bi posao trebao prepustiti profesionalcu, ne iz razloga jer je to komplikovano zameniti vec iz razloga jer ce mozda naci sta tu jos nevalja.

na šta ciljaš, šta bi to moglo biti još što nevalja?

aha to je neki poseban alat za vaðenje remenice,...a ovo pucketanje što se èuje povremeno na leru,šta ono asocira prvo,ležajeve ili remenicu???

Offline

#6 23-09-2010 14:40:40

rimano
elproger
Iz: Tuzla
Registrovan: 14-05-2009
Komentari: 155

Re: Remenica alternatora, pežo 307

Mene je 200KM izasla nova INA remenica, oba lezaja, cetkice i ruke kod covjeka koji radi samo alnasere i alternatore. Ako odustanes od punca mogu te uputiti kod tog cojka, blizu ti je a ima sve dijelove kod sebe. Znam da i veci servisi salju kod njega na remont a oni samo skinu i vrate na mjesto. Meni su lezajevi otisli i culi su se u voznji, a remenica je bila poslaba pa sam i nju zamijenio.
Treba ti specijalni kljuc za skidanje remence. Ovdje je vec pisano o tome kako mozes provjeriti da li je remenica otisla, to sigurno mozes sa puncem.
Ne mora znacit odmah da je remenica otisla. Meni su u ovlastenom servisu rekli da zvuk koji se cuje proizvodi remenica a nisu bili u pravu bili su lezajevi u alnaseru na sta sam ja i sumnjao.
Moras prvjeriti sve sto je povezano na mikro remeno od remenice radilice do spanera, poz

Zadnja izmjena od rimano (23-09-2010 14:46:30)

Offline

#7 23-09-2010 14:44:35

nedim
elproger
Iz: sarajevo
Registrovan: 10-02-2009
Komentari: 378
Website

Re: Remenica alternatora, pežo 307

ako se cuje pucketanje lezajevi 90%. remenica ne pucketa. otkinula bi se. nije lose zamjenuti i zatezac.

doee napisao:
nedim napisao:

mora imati izvlakac remenice. prije toga provjeri lezajeve na alternatoru. jeftiniji su lezajevi nego remenica. 

doee napisao:

na šta ciljaš, šta bi to moglo biti još što nevalja?

aha to je neki poseban alat za vaðenje remenice,...a ovo pucketanje što se èuje povremeno na leru,šta ono asocira prvo,ležajeve ili remenicu???

Zadnja izmjena od nedim (23-09-2010 15:08:06)

Offline

#8 23-09-2010 17:51:18

bjeli
Expert
Iz: Prnjavor
Registrovan: 30-03-2009
Komentari: 2,253

Re: Remenica alternatora, pežo 307

ovako ako ima iskustva sa tim remenicama lako ce znati dali je u pitanju remenica ili lezaj i potreban je alat za skidanje remenice

Offline

#9 23-09-2010 20:56:53

doee
elproger
Iz: tuzla
Registrovan: 03-01-2010
Komentari: 160

Re: Remenica alternatora, pežo 307

rimano napisao:

Mene je 200KM izasla nova INA remenica, oba lezaja, cetkice i ruke kod covjeka koji radi samo alnasere i alternatore. Ako odustanes od punca mogu te uputiti kod tog cojka, blizu ti je a ima sve dijelove kod sebe. Znam da i veci servisi salju kod njega na remont a oni samo skinu i vrate na mjesto. Meni su lezajevi otisli i culi su se u voznji, a remenica je bila poslaba pa sam i nju zamijenio.
Treba ti specijalni kljuc za skidanje remence. Ovdje je vec pisano o tome kako mozes provjeriti da li je remenica otisla, to sigurno mozes sa puncem.
Ne mora znacit odmah da je remenica otisla. Meni su u ovlastenom servisu rekli da zvuk koji se cuje proizvodi remenica a nisu bili u pravu bili su lezajevi u alnaseru na sta sam ja i sumnjao.
Moras prvjeriti sve sto je povezano na mikro remeno od remenice radilice do spanera, poz

druže pošalji mi na mail gdje se nalazi taj majstor pa da onda odem kod njega ako misliš da je tako najbolje.pošalji mi i broj svog telefona negdje sam ga zijanio..hehe pozdrav

Zadnja izmjena od doee (23-09-2010 20:57:33)

Offline

#10 23-09-2010 20:58:41

dmilano2
elproger
Iz: Mostar
Registrovan: 24-11-2009
Komentari: 158

Re: Remenica alternatora, pežo 307

I ovdje ispade da ti u ovlaštenim nemaju pojma.Ali najgore je što  danas svi hoæe da budu majstori i ti auti nisu vidjeli neki malo bolje opremljen servis a pogotovo Pežo.

Offline

#11 23-09-2010 20:59:07

doee
elproger
Iz: tuzla
Registrovan: 03-01-2010
Komentari: 160

Re: Remenica alternatora, pežo 307

nedim napisao:

ako se cuje pucketanje lezajevi 90%. remenica ne pucketa. otkinula bi se. nije lose zamjenuti i zatezac.

doee napisao:
nedim napisao:

mora imati izvlakac remenice. prije toga provjeri lezajeve na alternatoru. jeftiniji su lezajevi nego remenica.

aha to je neki poseban alat za vaðenje remenice,...a ovo pucketanje što se èuje povremeno na leru,šta ono asocira prvo,ležajeve ili remenicu???

da, pucketanje se èuje i to samo na leru ali kad malo stoji auto, ne odmah,...

Offline

#12 23-09-2010 21:34:41

bruki
elproger
Iz: Slovenija
Registrovan: 06-08-2010
Komentari: 84

Re: Remenica alternatora, pežo 307

Kod dizel motora ...èesto dolazi do kvara remenice,,,koja radi kao raèna....U primeru kvara drži u obe strane i remen poène da trza i to se èuje kao pucketanje.Ako imaš benzinca remenica je iz dveh delova...a u sredini je vukanizirana guma,ova se može zamijeniti sa obiènom.Normalno mogu biti u lošem stanju in ležajevi na rotoru...to je bolje da urade majstor...jer kad to radiš je najbolje je još promeniti èetke...postrugati kolektor po koje drse.
Za skidanje remenice ti je potreban poseban torx...kod dizela se može posle skinuti sa rukom ...a kod benzinca sa izvlakaèem.

pozz

Offline

#13 23-09-2010 21:34:48

rimano
elproger
Iz: Tuzla
Registrovan: 14-05-2009
Komentari: 155

Re: Remenica alternatora, pežo 307

dmilano2 napisao:

I ovdje ispade da ti u ovlaštenim nemaju pojma.Ali najgore je što  danas svi hoæe da budu majstori i ti auti nisu vidjeli neki malo bolje opremljen servis a pogotovo Pežo.

Pretpostavljam da to pises radi mog komentara, meni su u ovlastenom servisu prilikom velikog servisa rekli da mi remenica zuji ali nisu je imali na stanju da je zamijene. Medjutim pogrjesili su, nije bila ona.
Poenta je bila da ne mora se prvo polaziti od remenice a ne da li oni imaju pojma ili ne.

Offline

#14 23-09-2010 21:44:43

dmilano2
elproger
Iz: Mostar
Registrovan: 24-11-2009
Komentari: 158

Re: Remenica alternatora, pežo 307

rimano napisao:
dmilano2 napisao:

I ovdje ispade da ti u ovlaštenim nemaju pojma.Ali najgore je što  danas svi hoæe da budu majstori i ti auti nisu vidjeli neki malo bolje opremljen servis a pogotovo Pežo.

Pretpostavljam da to pises radi mog komentara, meni su u ovlastenom servisu prilikom velikog servisa rekli da mi remenica zuji ali nisu je imali na stanju da je zamijene. Medjutim pogrjesili su, nije bila ona.
Poenta je bila da ne mora se prvo polaziti od remenice a ne da li oni imaju pojma ili ne.

Nisam na tebe mislio nego opæenito na neka postavljena pitanja.Jer malo je èudno da ti u ovlaštenim ne mogu riješiti neke stvari a pogotovo eto i reæi da remenica može zujati.

Offline

#15 23-09-2010 21:46:25

launch
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 10-12-2009
Komentari: 415
Website

Re: Remenica alternatora, pežo 307

Ovlasceni servisi hvataju musterije na velicinu i sjaj, a obicni smrtnici na znanje i postenje. Takvo je stanje u Srbiji i Crnoj Gori a za ostale nekomentarisem jer neznam.
Za ove nase sam 100% siguran i uvek stojim iza svojih reci


Zastitimo decu u saobracaju

Offline

#16 23-09-2010 21:51:15

rimano
elproger
Iz: Tuzla
Registrovan: 14-05-2009
Komentari: 155

Re: Remenica alternatora, pežo 307

Vjeruj da je i meni bilo cudno kad su mi to rekli, jer je zujanje konstantno bilo.

doee poslao sam ti info

Offline

#17 23-09-2010 21:59:58

dmilano2
elproger
Iz: Mostar
Registrovan: 24-11-2009
Komentari: 158

Re: Remenica alternatora, pežo 307

launch napisao:

Ovlasceni servisi hvataju musterije na velicinu i sjaj, a obicni smrtnici na znanje i postenje. Takvo je stanje u Srbiji i Crnoj Gori a za ostale nekomentarisem jer neznam.
Za ove nase sam 100% siguran i uvek stojim iza svojih reci

Svi smo mi smrtnici svakako.Samo nije dobro da se petlja,jer puno njih traži odgovor na svoje pitanje a sam radi sve i svašta,kada mu se auto vrati ili je bilo u servisu ili je radio netko ko ne zna.

Offline

#18 23-09-2010 22:11:59

doee
elproger
Iz: tuzla
Registrovan: 03-01-2010
Komentari: 160

Re: Remenica alternatora, pežo 307

dmilano2 napisao:
launch napisao:

Ovlasceni servisi hvataju musterije na velicinu i sjaj, a obicni smrtnici na znanje i postenje. Takvo je stanje u Srbiji i Crnoj Gori a za ostale nekomentarisem jer neznam.
Za ove nase sam 100% siguran i uvek stojim iza svojih reci

Svi smo mi smrtnici svakako.Samo nije dobro da se petlja,jer puno njih traži odgovor na svoje pitanje a sam radi sve i svašta,kada mu se auto vrati ili je bilo u servisu ili je radio netko ko ne zna.

ja sam takoðe bio sumnjièav u ovlaštene servise,meðutim sluèajno sam se povezao sa èovjekom koji je tu meðu glavnim ljudima u servisu,odradili su mi BSI (gratis) dok su drugi rekli da je bsi "crko",elem,ja sam imao pozitivno iskustvo sa ovlaštenim servisom...

Offline

#19 23-09-2010 22:13:56

doee
elproger
Iz: tuzla
Registrovan: 03-01-2010
Komentari: 160

Re: Remenica alternatora, pežo 307

rimano napisao:

Vjeruj da je i meni bilo cudno kad su mi to rekli, jer je zujanje konstantno bilo.

doee poslao sam ti info

ok, hvala,vidjeo sam sve i otiæi æu da vidim šta on misli o svemu tome...pozzzz

Offline

Board footer