elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 20-07-2011 19:27:58

marlasr
elproger
Registrovan: 08-07-2011
Komentari: 27

Pocetnicko pitanje - Fleksibilni CANBUS sniffer

Pozdrav ekipa,

Evo sam se malo zainteresirao za elektroniku oko auta pa sam u lokalnog mehe posudio "nesto". Na tom necem pise: ELM327 interface
Supports all OBD-II protocols

Ne budi lijen, pristekao ja to na automobil, pokrenuo ScanMaster i fercera, probao ScanXL i fercera, prespojio provizorno pinove (tj. moj elektronicar) i progurao FiatECUScan i radi i "vidi" sve kontrolere na lokalnom Puntu (hebes kvart koji nema bar tri punta smile)

Ali nekako mi sporo sve to skupa pa sam uzeo datasheet od toga i vidim ja da igracka direkt moze pasivno sniffat CAN bus na 500kbpsa... a nista, uzmem teraterm, naskriptam par redaka i.... njesra... BUFFER FULL na ATMA komandi... nista, citam dalje, postavljam brzine, drkam se s AT komandama i jope nece... BUFFER FULL. Nista, gonim opet kod elektronicara, on otvori taj "dongle" i smije se... kaze unutra neki jeftini BT modul... i cappan na 38.4kbps pa zapuni FIFO u roku keks... sad znam zasto mi je meho to dao da drkam. smile

E sad, moje pitanje... posto me moj elektronicar otkantao u troskocima da mi napravi neki CAN interface, a meni se bas pocelo svidjat drkat malo po auto elektronici jel ima na trzistu neki dobar onako hobby interface da ima:

1. Onal DLC konektor da mogu direkt ustekavat u OBD-II port da se ne hebem sa dodatnim kabelima ili trazim po zicama okolo di je CAN H i L. (jesam spomenuo da u zivotu nisam nista zalemio? smile

2. Da ima "brzi" BT modul da pici na 500kbps prema hostu (racunalo, PDA, mobitel)... ako moze da je SPP svjestan.

3. Da je konfigurabilan u smislu "prespajanja" pinova na DLCu... vidim da autici imaju po nekoliko CAN busova, ali na DLCu nisu na istim pinovima nego "sharaju" (HSCAN je na pinovima 6 i 14 uvijek i to je standard, ali recimo MSCAN ili LWCAN sharaju, neki su cak samo jedna zica) pa da ne hebem svako malo elektronicara da mi prespaja... jer me vec ster'o u rodno mjesto. smile Rek'o.. daj mi bar dip switch opizdi... on meni odma janjetinu spominje... smile

Pa ako ima kakav prijedlog za hardveraj na ebayu ili nesto da se malo igram.

E, ima i 4. ali nije uvjet... interesantno bi bilo recimo da moze paralelno slusat dva busa, onda bi ga mogao u gateway/firewall pretvoriti...

Za pocetak je ideja par dana pustiti da se sniffa promet na CANovima pa kad se nakupi par giga bi udario neki analyser da vidim sta koja poruka znaci i tako malo.. poslije eventualno re-emitirati tu poruku i tako malo za hobby. Kasnije eventualno prebacivat SW pomalo na HW (PICevi su uglavnom u igri koliko vidim, nema ni F od FPGA ili tako neceg smile pa recimo stancati "ponistavace gresaka" ili raditi "gadgete" tipa board za ove koji nemaju ili gaugese tipa "engine load" i te kerefeke. Vjerujem da ce moj elektronicar kad nanjusi da bi moglo bit para malo promjeniti misljenje, a ne samo da SCADA elektroniku slaze i drka se oce stavit 64 ili 128 bit bus negdi. smile Znaci, prvi korak je nekakav "alat" za brzi "reverse engineering" jer vjerujem da svaki proizvodjac ima svoje poruke i kerefeke... pa molim preporuke. Sto se tice softwarea, ne mora imati nista... sto se mene tice mogu raw CAN podaci dolaziti, to se lako slozi progi na brzinu... ili teraterm.. AT i deri. smile

Zadnja izmjena od marlasr (20-07-2011 19:36:13)

Offline

#2 20-07-2011 20:47:09

acom
Administrator
Registrovan: 20-04-2008
Komentari: 3,955
Website

Re: Pocetnicko pitanje - Fleksibilni CANBUS sniffer

Evo u prilogu, kada steknes uslov za d/l. Odlican i jednostavan can bus sniffer baziran na mcp2515 i mcp2551.


---> Neznanje je veliki izvor hrabrosti ! <---

Offline

#3 20-07-2011 21:17:40

marlasr
elproger
Registrovan: 08-07-2011
Komentari: 27

Re: Pocetnicko pitanje - Fleksibilni CANBUS sniffer

Auuu, a koji je uvjet? I jel moze preko stele? Jbga, ipak je ovo Balkan wink

Offline

#4 20-07-2011 21:21:04

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Pocetnicko pitanje - Fleksibilni CANBUS sniffer

marlasr napisao:

Auuu, a koji je uvjet?

Uvjet je da ti u profilu piše elproger a reference za taj status pišu pod pravilima foruma !
(usput, 95 % nas je s balkana tak da... smile )

Zadnja izmjena od predingli (20-07-2011 21:21:19)


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#5 20-07-2011 22:14:09

marlasr
elproger
Registrovan: 08-07-2011
Komentari: 27

Re: Pocetnicko pitanje - Fleksibilni CANBUS sniffer

Ajde dajte onda prijedlog za vec postojeci uredjaj na marketu... pa da drijesim kesu. hmm

Offline

Board footer