elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 16-08-2013 23:46:29

Guro
Član
Iz: Podgorica
Registrovan: 16-08-2013
Komentari: 6

Alfa 159 - problem sa klimom

Pozdrav svima... imam alfu 159 nekih 2ipo godine i od samog pocetka imam problem sa klimom... auto kad sam kupio kupio sam ono na ne vidjeno jer je kupljeno u salonu i tada je bilo staro okruglo 3 godine sa nekih 40000km na satu.... zbog toga nisam znao da ima problem sa klimom... koji evo i dan danas ne mogu da rijesim i ne znam sto da radim
evo o cemu se radi, a opisacu bukvalno sve od prvog dana sto sam radio i kako se ponasala klima...mozda bude podugacko ali sto cu smile mozda nekom bude znacilo nesto od toga smile

kad sam kupio auto, klima je bila mrtva...otisao u servis, napunio sistem jer se ispostavilo da je potpuno prazna... nakon toga klima radi vrhunski nekoliko dana, a onda opet mrtva... opet idem u servis, ali ovaj put dodajemo i boju, nakon toga je nadjen problem jer je jedno crijevo puklo, koje sam zakrpio i vratio... klima napunjena, ali tada pocinje i problem(sad se ne mogu sjetiti da li odmah ili posle nekog kratkog perioda) koji se ogleda u tome da klimu ne mogu da upalim iz prvog puta... jendostavno sam mroao uvijek po nekoliko puta da straknem dugme od klime kako bi proradila...
e onda je dosla zima, klimu nisam dirao, i sledece ljeto palim klimu koja radi, ali ne kako treba, opet idem na servis, punim sistem(jer je ispustila preko pola freona tokom zime) i cim sam to uradio opet se javio problem sa paljenjem, jednostavno je odbijala da se upali ponekad iz prvog puta... nego da ne duzim vise od tada sam bio kod elektricara koji mi je rekao da kompresor dobija signal, i da se pali svaki put... i kod masjtora za klimu koji mi je rekao da su klipovi kompresora dobili lufta i da je to do toga...ali ovdje niko nije mogao da ga servisira... a sad u parstavki cu reci sto mi se seve desava sa klimom

- u toku mjesec do dva dana, izgubi 100-150g freona...
- pali se tesko, nekad se upali brzo, a nekad posle 15-20min voznje...
- sto je toplije napolju vise problema imam da se upali
- kroz grad mi se to rijetko desavalo, ali na otovrenom mi se desavalo da se ugasi u toku voznje, i da onda moram da straknem dugme da je bukvalno restartujem...a desavalo m ise da ne mogu vise taj dan ni da je upalim
- nisam bas zadovoljan kako radi kad se upali, ali meni je to bilo sasvim ok smile jer nisam zavisnik od klime iako su ovdje ljeta paklena... pretpostavlja mda to ima veze sa luftom u klipovima...

itd itd...sad se ne mogu sjetiti jos necega ali ako se sjetim dodacu... e sad, zbog ovog cudnog ponasanja klime, ja sam bio ubijedjen da ovo nije do kompresora, jer mi nije bilo logicno da kompresor moze ovako da se ponasa... ako je los valjda  ne bi radio uopste...a ne palio se i tada radio zadovoljavajuce....
zbog toga nisam kupio drugi kompresor, nego sam se bacio malo u istrazivanje... i vidio sam da kad klima ne radi, uospte se ne pali ventilator na hladnjaku...a cim bi on poceo, klima bi proradila.... i onda sam prije par dana skinuo relej za ventialtor, i zamijenio ga sa drugim istim (za paljenje) i od tada je klima radila bukvalno bez greske... upalila bi se iz prve u 99% slucajeva... ali onda sam odlucio danas da odem do majstora da vidim koliko je izgubila u zadnji mjesec ipo...da je dopunim i da vidim kako ce da se ponasa... i onda trt... kako sam tu uradio, opet je pobudalila totalno... upali se opet teze...a kad se upali onda se desi da se brzo i ugasi... itd itd...

to vam je "ukratko" moja prica.... bilo kakav savjet mi je dobro dosao oko ovoga...jer ne mogu vise da slusam majstore koji ne znaju svoj posao ocigledno i koji jedino znaju da dopunajvaju sistem...
sta mogu sledece da ispitam??? da li je moguce da je presostat problematican? kako da ga ispitam? da li je moguce da kompresor ne nabija pritisak kako treba pa se i ne pali ventilator zbog toga...i ako je tako, kako onda nekad uspije a nekad ne??? pomagajte ljudi smile

Offline

#2 18-08-2013 00:02:52

Guro
Član
Iz: Podgorica
Registrovan: 16-08-2013
Komentari: 6

Re: Alfa 159 - problem sa klimom

evo danas nije bilo sanse da nogu da je upalim... a vozio sam nekih 150km ukupno.... a sve nakon sto je ponovo napunjen sistem...

Offline

#3 18-08-2013 10:04:06

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: Alfa 159 - problem sa klimom

druze vozi ti to u neki krsten servis i sigurno resavas,nemoze sve da se popravi preko neta.mozes dobiti neku informaciju ismernicu ali........pa zar stvarno mislis da samo odoka ibezalata i iskustva moze tako da se radi
odkako je raznih foruma ja sam udvostrucio cenu posla-rada.........zbog slicnih razmisljanja kao sto ti imas
pa zar mislis da ljudi dobijaju gratis klima sanice i dijagnostike i kuropate se godinama u poslu da bi ti procitao nesto na netu i turio ,,to u ono,, i smejao se posle ko lud na brasno
podji samo od posla kojim se ti bavis.........ili kao sto kazes posto nisi zavisnik od klime ......pa otvori prozor ...a i auto tada manje trosi..........

Zadnja izmjena od MN026 (18-08-2013 10:05:32)

Offline

#4 18-08-2013 12:17:50

Guro
Član
Iz: Podgorica
Registrovan: 16-08-2013
Komentari: 6

Re: Alfa 159 - problem sa klimom

nije problem poci u servis...samo se meni cini da ga ovdje nema.... ovdje jedino znaju za kompresor.... a ja svakako necu nista sam dirati...samo mi treba smjernica tj informacija kako sto funkcionise....jer nekom mojom logikom ne mogu da shvatim da je kompresor problem ako se nekad upali...nekad ne... napunim sistem i tad zeza vise nego kad izgubi odredjeni dio..itd itd...
na kraju, ako ima neko da preporuci nekog majstora iz srbije, ispada me jeftinije da odem gore...nego da se mucim ovdje...

Offline

#5 18-08-2013 12:32:23

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: Alfa 159 - problem sa klimom

sigurno imas u svojoj okolini dobrog ,,klimadziju,, samo se malo bolje raspitaj........manuelna klima i prava dijagnostika sa klima stanicom mislim da se resava najvise za sat vremena

Offline

#6 18-08-2013 12:34:22

Guro
Član
Iz: Podgorica
Registrovan: 16-08-2013
Komentari: 6

Re: Alfa 159 - problem sa klimom

nisam te razumio sad najbolje? kako mislis manuelna klima? a ja imam fiatecuscan, i mogu da pristupim klima uredjaju...ali greski nema a meni svi ti parametri ne znace puno..ako neko moze da kaze sto da oakcim, to mogu da uradim onda...

Offline

#7 18-08-2013 13:24:30

miskovolvo
Expert
Iz: Aleksinac
Registrovan: 11-04-2010
Komentari: 840

Re: Alfa 159 - problem sa klimom

Imam i ja zubarske kleste.a nisam zubar,kupili mnogi kolege dijagnostike a sluze im za citanje i brisanje gresaka,nadjes dobrog majstora za klime,zakaci dijagnostiku i manometre pa ce mnogo stvari biti jasnije,bez ljutnje,neko je godine proveo uceci i usavrsavajuci svoj posao,a sad treba da pokloni na tanjiru resenje,toga nema,u pravu je kolega MNO26,najbolje nadjes nekog pismenog majstora,platis i naravno trazis garanciju za odradjeni posao,prosto kao pasulj

Offline

#8 18-08-2013 18:12:55

Guro
Član
Iz: Podgorica
Registrovan: 16-08-2013
Komentari: 6

Re: Alfa 159 - problem sa klimom

momci..sve vas ja razumijem...al procitaste li vi sto ja napisah u prvom komentaru? ja rekoh da dvije ipo godie pokusavam da rijesim ovo...i da me vise kostaju majstori i zivci a nisam mrdnuo nidje od starta...
opet kazem, ako znate dobrog provjerenog majstora u srbiji, dajte preporucite ga..najlakse je kritikovati mene koji trazim pomoc... na kraju...ako znate sto moze biti problem..recite mi pa idem kod majstora da on to radi..jer ja svakako nemam uslova...

Offline

#9 19-08-2013 11:15:23

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: Alfa 159 - problem sa klimom

Freon gubi jer negde pusta.Ako je sipana boja ,mora  sa uv lampom da se vidi gde izlazi gas.Sto se tice toga sto ne mozes da upalis klimu,prvo se fizicki(pomocu manometara)izmere pritisci gasa u sistemu,zatim dijagnostikom i manometrima se lepo prate parametri i problem ce se naci.Moze biti i da ti kompresor nevalja.

Offline

Board footer