elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#26 18-07-2010 22:35:23

Benjamin
elproger
Iz: Zagreb
Registrovan: 20-07-2009
Komentari: 32

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Eto al ja vam kazem da neradi po toj shemi...

jel modul neradi apsolutno nista kad je tako spojen...na tim navodnim izlaznim zicama di bi trebao dolaziti - ili + nma niceg...releji nesto iskljucuju i ukljucuju ali nista se ne desava...

u tome i je problem..zato kazem ili shema ta nevalja za taj uredaj ili neznam..nefukcionira tako..

spojio sam po shemi golfa...i onda je radilo jedino otkljucavanje al zakljucavanje nije...


slusam dalje...kakvi su prijedlozi...

Offline

#27 18-07-2010 22:37:31

Benjamin
elproger
Iz: Zagreb
Registrovan: 20-07-2009
Komentari: 32

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

uredaj sam otvorio..nije nista izgorjelo fizicki da se vidi...stampa je ok...

mozda je ispravno sve...al jedan relej  mi cudno skljoca..mozda je on riknuo...

najvjerojatnije da cu drugi modul kupiti..jel mi se s ovim neda zajebavati..jel vidim da nicem nekoristi...radi jedino po shemi za elektromotore..da zaokrece plus i minus..i to je to..

tak cu ga ubaciti mami u unica i nek ona ima centrlano...

Offline

#28 18-07-2010 22:49:17

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Uradi ovako: spoji na stolu napajanje i narandzastu, zutu, belo/crnu i zuto/crnu prema semi. Probaj probnom lampom na belu zicu: kad stisnes otkljucavanje treba na nju doci +, a kad stisnes zakljucavanje treba doci -. Ako ovo radi, uredjaj ti je ispravan.

Zadnja izmjena od drz (18-07-2010 23:09:47)

Offline

#29 18-07-2010 23:00:29

Benjamin
elproger
Iz: Zagreb
Registrovan: 20-07-2009
Komentari: 32

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

vec isprobano....spojeno prema shemi i nista se nedesava..zato i kazem da nesto nevalja..

i ovo nije prvi uredaj ...imao sam jos jedan isti...koji sam vrati pod garanciju jel sam mislio da je neispravan isto je tako radio..znaci shema nevalja il uredaj opce ne podrzava taj rad....

jel obadva uredaja su na isti nacin radili...

na izlazima nema nicega..po ovoj shemi....

kad se spaja po shemi za elektromotore onda radi kak spada..

Offline

#30 18-07-2010 23:04:13

kiredelcevo
elproger
Iz: Delcevo
Registrovan: 19-01-2010
Komentari: 443
Website

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Kolega!
Probaj kabel sto ide na motorcic od vakuma za pobudu otvaranja-zatvaranja,jednom mu daj plus(+) a ako radi i zatvara otvara onda( -) i ako tako sve funkcionira,samo da ne zaboravis da preseces kabel sto ide na kluc od vrata -probaj bez njega,i ako e sve ok! onda je do tebe,nesto gresno povrzujes ili gresno citas semu!
Ja sam takvi stavio dosta -kineski-tajvanski i nikada nije bilo problema!Oni su najpogodniji jer netreba ti nista za dodavanja-releja!

Zadnja izmjena od kiredelcevo (18-07-2010 23:05:15)

Offline

#31 18-07-2010 23:16:37

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Uredjaj je sigurno dobar ali ti nesto ne radis kako treba. Mozda bi trebalo da ti napises kako si spajao zice, pa da vidimo gde je problem.

Offline

#32 19-07-2010 01:48:31

Benjamin
elproger
Iz: Zagreb
Registrovan: 20-07-2009
Komentari: 32

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Nije da sam prvi puta spajao..ili slicno...al s mojim auto jedino do sad sam imao problema...i elektricaru sam vozio i on nije mogo rijesiti...

Spojeno sto posto po shemi..

Izlazne zice bijela i naradasto/crna...presjeko plavu na vakuum pumpi i jednu na jedan kraj spojio plava drugu na drugi kraj...i nista..probao isto sa zelenom i zutom isto bez rezultata...

spojeno sve po shemi koju sam metnuo gore njegdje u temi...


Nesjecam se vise...al mislim da kad sam spojio po shemi pozitiv negativ trigger...da je radilo ali kad se s kljucem otkljucao auto su pregorili osiguraci od vakuum pumpe...

ako je po shemi sve dobro onda nisam krivo spojio nista..i elektricar je isto tako spojio kak je procitao iz sheme...jedna osoba se moze zabuniti al dvije isto spoje..neznam bas...

A tvornicko centralno je ispravno sto posto..jel nikad nije nis petljano po njemu...i radi savrseno


Nema veze mislim da cu od ovog modula odustati..ide definitivno mami u unica...a ja cu si drugi naruciti..pa cemo vidjeti u cemu je bio problem..

Offline

#33 19-07-2010 02:19:11

kiredelcevo
elproger
Iz: Delcevo
Registrovan: 19-01-2010
Komentari: 443
Website

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Probaj kako sto sam ti napisao,ako je sve ok sa vozilom,onda probaj da vezes  modul sa motorcic vakuma samo ne vezuj kabel sto ide na vozaceva vrata!
Probaj i kazi!

Benjamin napisao:

Nije da sam prvi puta spajao..ili slicno...al s mojim auto jedino do sad sam imao problema...i elektricaru sam vozio i on nije mogo rijesiti...

Spojeno sto posto po shemi..

Izlazne zice bijela i naradasto/crna...presjeko plavu na vakuum pumpi i jednu na jedan kraj spojio plava drugu na drugi kraj...i nista..probao isto sa zelenom i zutom isto bez rezultata...

spojeno sve po shemi koju sam metnuo gore njegdje u temi...


Nesjecam se vise...al mislim da kad sam spojio po shemi pozitiv negativ trigger...da je radilo ali kad se s kljucem otkljucao auto su pregorili osiguraci od vakuum pumpe...

ako je po shemi sve dobro onda nisam krivo spojio nista..i elektricar je isto tako spojio kak je procitao iz sheme...jedna osoba se moze zabuniti al dvije isto spoje..neznam bas...

A tvornicko centralno je ispravno sto posto..jel nikad nije nis petljano po njemu...i radi savrseno


Nema veze mislim da cu od ovog modula odustati..ide definitivno mami u unica...a ja cu si drugi naruciti..pa cemo vidjeti u cemu je bio problem..

Zadnja izmjena od kiredelcevo (19-07-2010 02:21:15)

Offline

#34 19-07-2010 10:28:59

bjeli
Expert
Iz: Prnjavor
Registrovan: 30-03-2009
Komentari: 2,253

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

da morao sam otkavcit od suvozacevih vrata ometa rad to jest izgori osigurac ako se rucno zakjuca
ovo znam zato sto bas ja licno vozim takvog mercedesa i ja sm ugraðivao daljinsko spy ako je i kod teb e spy napisacu ti tacno
kako po bijama zice da radi
a sto se tice stvljanja modula pod zadnje sjediste  podigni pa ces vudjeti da ti je tu bunt kablova u kojima su i kabal od zmigavaca
tako da nema vise nikakvog rastavljanja
i mozes

Offline

#35 19-07-2010 12:31:34

alldecode
Expert
Iz: EU, HR, SB
Registrovan: 29-12-2008
Komentari: 1,492

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

a zašto neodeš nekome tko zna to spojiti, ubi nas sve s svojim problemom a stvar se riješi za 15 min.

Ako ti treba jedan bolji elektronièar i autoelektrièar javi se Goranu u ZG, Nova Cesta, ima radnju za autoalarme i svu ostalu autoelektroniku.

Offline

#36 19-07-2010 22:31:12

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Benjamin napisao:

Nije da sam prvi puta spajao..ili slicno...al s mojim auto jedino do sad sam imao problema...i elektricaru sam vozio i on nije mogo rijesiti...

Spojeno sto posto po shemi..

Izlazne zice bijela i naradasto/crna...presjeko plavu na vakuum pumpi i jednu na jedan kraj spojio plava drugu na drugi kraj...i nista..probao isto sa zelenom i zutom isto bez rezultata...

spojeno sve po shemi koju sam metnuo gore njegdje u temi...


Nesjecam se vise...al mislim da kad sam spojio po shemi pozitiv negativ trigger...da je radilo ali kad se s kljucem otkljucao auto su pregorili osiguraci od vakuum pumpe...

ako je po shemi sve dobro onda nisam krivo spojio nista..i elektricar je isto tako spojio kak je procitao iz sheme...jedna osoba se moze zabuniti al dvije isto spoje..neznam bas...

A tvornicko centralno je ispravno sto posto..jel nikad nije nis petljano po njemu...i radi savrseno


Nema veze mislim da cu od ovog modula odustati..ide definitivno mami u unica...a ja cu si drugi naruciti..pa cemo vidjeti u cemu je bio problem..

A nisi napisao kako si vezao ostale zice. Vec sam ti rekao da i sa drugim modulom neces nista uraditi jer NE ZNAS da povezes kako treba, a verovatno te i mrzi da citas sta svi mi koji ti pomazemo pisemo. Modul ti je 100% ispravan jer si i sam napisao da moze da gura motor, prema tome NE ZNAS i bolje to oteraj nekom ko zna da ti to veze za 15 min, kao sto to kaze kolega alldecode.

@bjeli znam da ima dosta kablova kod akumulatora, ali mislim da od zmigavaca ipak ne prolaze tu. Nebitno, opet moras da razvacis kabl do volana za LED.

Zadnja izmjena od drz (19-07-2010 22:34:02)

Offline

#37 19-07-2010 22:47:56

kiredelcevo
elproger
Iz: Delcevo
Registrovan: 19-01-2010
Komentari: 443
Website

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Nesto si gresno vezao!
Zice koji idu na kabel koji si presekao koji ide od vrata prema motorcic vakuma ne treba da imaju nikakav napon(+) ili masa (-), treba oba dve da su ,kada meris da nemaju nikakav otpr,da su kao jedno jer oni prave most kada ne radi daljinski modul i zato radi na kljuc isto kao da nema nista ugradzeno u vozilo,i kada natisnes na dugme daljinskog,kabel koji vodi do motorcic vakuma treba da daje (+) ili (-) zavisno kako otvara ili zatvara ,a u to vreme se isklucuje kratkospojnik medzu vrata i motorcic vakuma.
To sve proveri van da nije montirano na vozilo,i ako je tako  sve kako sam opisao,mislim da ti niko ne moze pomoci da ga popravis,nije ni do modula ni do vrata ni do vozilo,..........mozda neka visa sila?????!!!!!!?


bjeli napisao:

da morao sam otkavcit od suvozacevih vrata ometa rad to jest izgori osigurac ako se rucno zakjuca
ovo znam zato sto bas ja licno vozim takvog mercedesa i ja sm ugraðivao daljinsko spy ako je i kod teb e spy napisacu ti tacno
kako po bijama zice da radi
a sto se tice stvljanja modula pod zadnje sjediste  podigni pa ces vudjeti da ti je tu bunt kablova u kojima su i kabal od zmigavaca
tako da nema vise nikakvog rastavljanja
i mozes

Offline

#38 20-07-2010 09:51:24

Benjamin
elproger
Iz: Zagreb
Registrovan: 20-07-2009
Komentari: 32

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

da si znam sam pomoc nebi pitao ovdje...al je sve isprobano sto puta i neradi..i ja i elektricar jedan drugi je probao...

Stvar je rijesena...problem u modulu...uzeo sam drrugi modul i sve radi..rijeseno za 10min..stari modul sam mami ubacio u auto...i sve zadovoljni....

I nema led jel nije alarm tak da nemoram takve zice provlaciti...

Offline

#39 20-07-2010 20:31:28

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Kao sto sam rekao pre - stari modul ti je ispravan cim moze da gura motor. Sa drugim modulom nisi mogao TI da resis problem jer NISI ZNAO da povezes kako treba. I naravno da ne verujem u to da si TI resio problem u 10 min. jer je ocigledno da ne razumes princip rada vakuum pumpe, a ni releja sa mirnim kontaktom jer bi inace sam to resio bez javljanja na forum. A uz pomoc saveta svih kolega koji su se javili, mislim da bi covek sa minimalnim poznavanjem auto elektrike mogao to da poveze, ali je tebe, ponavljam, mrzelo da citas. Ali nema veze, bitno je to da je NEKO uradio to kako treba (ako je uopste uradjeno).

Offline

#40 21-07-2010 00:39:03

salex
elproger
Iz: Modrica-Doboj,RS,BiH
Registrovan: 19-03-2009
Komentari: 93

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Benjamin napisao:

da si znam sam pomoc nebi pitao ovdje...al je sve isprobano sto puta i neradi..i ja i elektricar jedan drugi je probao...

Stvar je rijesena...problem u modulu...uzeo sam drrugi modul i sve radi..rijeseno za 10min..stari modul sam mami ubacio u auto...i sve zadovoljni....

I nema led jel nije alarm tak da nemoram takve zice provlaciti...

Evo da se i ja malo ukljucim i pokusam da pomognem ako neko ubuduce bude imao slican problem.Nemam naviku da pisem na ovom forumu suvise cesto i da radi broja postova potvrdjujem dijagnozu koju je neko od uvazenih kolega vec postavio a ja se slazem sa tim,nego samo onda kad smatram da je to potrebno i da doprinosi kvalitetu ovog foruma.
Kod tog modela na vakum pumpu direktno dolazi minus na jedan od tri prikljucka a na ostala dva dolazi  plus i to naizmjenicno sa prekidaca u vratima u zavisnosti da li je u polozaju otkljucano ili zakljucano.To kod vakum pumpe izaziva promjenu smijera okretanja tako da se ponasa kao vakum pumpa ili kompresor te tako preko jednog pneumatskog voda povlaci ili gura pneumatske cilindre u vratima.Unutar samog kucista vakum pumpe nalazi se pneumatski prekidac koji reaguje na pritisak i potpritisak i tako kad se el.motor pumpe aktivira i kada se dostigne odredjena vrijednost pritiska tj. potpritiska ,pneumatski prekidac iskljuci motor a na jednom od dva pina na glavnom prikljucku pumpe i dalje ostaje ukljucen plus sve dok se stanje ne promijeni djelovanjem prekidaca sa vrata kada se
gubi plus na tom pinu a pojavljuje se na drugom, na trecem se naravno stalno nalazi minus.Spomenuti pneumatski prekidac koji se nalazi u kucistu vakum pumpe podesen je tako da se iskljucuje na vrijednostima pritiska odnosno potpritiska koje premasuju vrijednosti potrebne za aktiviranje cilindara u vratima tako da se to desava kada su sva vrata zakljucana odnosno otkljucana ,tj. kad su klipovi u cilindrima u svojim krajnjim polozajima.Kada se ovaj princip rada shvati vrlo lako se slozi sema za spajanje daljinca.

Srdacan pozdrav!


_________________________________

Cuvajmo okolinu,sacuvajmo planetu!


Cuvajmo okolinu,sacuvajmo planetu!

Offline

#41 22-07-2010 00:35:55

Benjamin
elproger
Iz: Zagreb
Registrovan: 20-07-2009
Komentari: 32

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Meni tak i tak svejedno ko kaj vjeruje i misli...

spojeno je bilo za 10min samo onak popreko da se vidi jel radi pod sicom...di je vakuum pumpa...fina ugradnja je bila poslje..

Meni bito da sam rijesio...drugo me nezanima...

Neki su mi pokusavali pomoc na tome se zahvaljujem...ne ocito je vise sila da sam dobio modul koji neradi kak treba..

Naravno ja nerazumijem kako radi vakuum pumpa...zato i jesam zavrsio kao autoelektricar u malo jacoj firmi...al nevazno...

vidim da je nekima tesko davati odgovore..

Offline

#42 22-07-2010 14:51:48

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Benjamin napisao:

Naravno ja nerazumijem kako radi vakuum pumpa...zato i jesam zavrsio kao autoelektricar u malo jacoj firmi...al nevazno...

To gde si ti zavrsio i kao sta ne govori nista o tome sta ti znas, ali zato tvoji postovi govore. Ponovicu jos jednom - NE ZNAS princip rada vakuum pumpe, a ni releja sa mirnim kontaktom i ne znam kako ti nije bezveze da napises ovako nesto.

Zadnja izmjena od drz (22-07-2010 14:52:10)

Offline

#43 22-07-2010 23:48:29

Benjamin
elproger
Iz: Zagreb
Registrovan: 20-07-2009
Komentari: 32

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Dobro evo sve znas...

Offline

#44 23-07-2010 01:17:17

alldecode
Expert
Iz: EU, HR, SB
Registrovan: 29-12-2008
Komentari: 1,492

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Konaèno je spojio tu centralku, a mogao je jednostavno prekontrolirat ta 2 releja u centralki jesu li ok i stvar riješena.

Ali kako bi drugaèije i nabili malo postova da nema ovakih likova, hehe

Offline

#45 23-07-2010 23:20:13

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Eh, vidis izgleda da nisu unutra dva, nego je tu i onaj treci za zmigavce, pa se covek nasao u cudu. Ali covek je sluhista - cuo da mu neki relej cudno skljoca, odmah je provalio da je modul neispravan. Tako ti je to kad si autoelektricar u malo jacoj firmi ...

Offline

#46 24-07-2010 15:05:50

Benjamin
elproger
Iz: Zagreb
Registrovan: 20-07-2009
Komentari: 32

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

kak vam se da samo..

Releji su ispravni...odavno sam to provjerio..jel sklop radi u drugom autu...

to ti je to kad ljudi citaju napola postove...a ne cijele...

neradi skol onako kako bi trebao po shemi za vakuum pumpu..u tome je problem..

Sam si vi nabijajte postove..

inako mi svejedno...vise vremena me ksota kemijati i skuziti u cemu je frka s sklopom neko kupiti za 100kn drugi....koji kad se spoji odmah radi..

Offline

#47 24-07-2010 15:10:02

Benjamin
elproger
Iz: Zagreb
Registrovan: 20-07-2009
Komentari: 32

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

osim toga za one koji neznaju brojati unutra su 5 releja...al dobro...otom potom...

Offline

#48 24-07-2010 20:31:42

alldecode
Expert
Iz: EU, HR, SB
Registrovan: 29-12-2008
Komentari: 1,492

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

ako su ispravna što nisi onda spojio s tom centralom?

Offline

#49 24-07-2010 20:38:06

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

Broj postova me uopste ne zanima. Hocu samo da ti pokazem da nisi u pravu. Ne moze modul za centralno raditi dobro sa motorima, a da ne moze raditi dobro sa vakuum pumpom. Posto se tako dobro razumes u sve to i sam bi trebalo to da znas. A to sto se tice polovicnog citanja postova, mislim da bi se i tu mogao ti pronaci, jer da si pazljivo procitao sta su kolege pisale (izmedju ostalih i ja), mogao si da povezes sve kako treba i da se ne blamiras vise sa kojekakvim postovima iz kojih se da zakljuciti svasta.

Offline

#50 25-07-2010 16:00:53

alldecode
Expert
Iz: EU, HR, SB
Registrovan: 29-12-2008
Komentari: 1,492

Re: [RJESENO]:Mercedes 190D Centrlano zakljucavanje

tako je "drz", možda ta centralka je imala samo problem u dužini trajanja impulsa na rele (ili to nije ukljuèio, jer kad je na 0.5s taj impuls je prekratak za vakumsko centralno), a ako su ta dva relea ispravna mogu se napraviti sve potrebne kombinacije.

Offline

Board footer