elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 03-02-2016 22:48:53

tito
elproger
Iz: Split
Registrovan: 09-09-2011
Komentari: 82

Bosch stanica za punjenje auto klime

Pozdrav kolege,

u fazi smo nabavke nove stanice za punjenje auto klima e sad sam u jednoj maloj nedoumici, naime u servisu već imamo Robinair AC 690PRO stanicu, također od Robinaira imamo i vakum pumpe za servisiranje kamionskih hladnjača i sa Robinairom smo općenito zadovoljni, nikada nikakvih problema.

sada smo također planirali nabaviti Robinair AC 695 ili možda čak i AC 790 (tako da lakše možemo odrađivati veće sisteme na autobusima), međutim dobavljač preko kojeg vršimo nabavu većine alata i opreme više ne surađuje sa Robinairom i nudi nam Bosch stanice.
Prema njegovim riječima Bosch i Robinair su ista firma i navodno su unutar njih iste komponente, pokušavao sam na internetu to provjeriti i pronalazim nekakve poveznice i to ispada doista tako, čak sam pronašao na forumu da je netko spominjao da je to isto.

Nude nam se:

Bosch ASC 611 (rezervar 20 kg, vakum pumpa 170l /min)

Bosch ASC 652 (rezervar 20 kg, vakum 170l / min)

Bosch ASC 810 (rezervar 35 kg, vakum 283l / min)

Kakva su vaša iskustva, da li netko ima koji od ovih uređaja i dajte općenito sve što bi moglo koristit

Hvala

Offline

#2 03-02-2016 23:26:42

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Da to je isto, bosch je samo zelen i ima bosch naljepnicu, tecnotestova ja stanica (robinair) uostalom, bosch je kupil tecnotest, ujedno je i vlasnik robinaira naravno. Valeo stanica je isto kopija robinaira, smo je sive boje smile
Uglavno sve ti je to isto, ja imam asc 611 a kolega robinair, u šaraf su iste


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#3 03-02-2016 23:41:50

tito
elproger
Iz: Split
Registrovan: 09-09-2011
Komentari: 82

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

E to me zanimalo, jer i meni djeluju identično, Robinair je pila ipo...samo eto kažem moj dobavljač ne drži više njega nego Bosch a Robinair mogu nabavit kod drugog dobavljača ali mi uvjeti nabave nikako ne odgovaraju tako da se planiram prebaciti na Bosch.

Reci mi ova ASC 611 što je ti imaš, koliko sam uspio skužit to nije potpuno automatska stanica, da li sam u pravu? a vidim da ima ručne LP i HP ventile, što sve radi automatski ?

p.s. Valeo mi nikako nije legao kao uređaj, djeluje mi nekako više hobby oprema

Offline

#4 04-02-2016 02:10:04

tomy.virje
Expert
Iz: HR
Registrovan: 10-04-2010
Komentari: 1,436

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Ja imam bosch acs 511 to je sve isto ko i 611 samo je manja boca..a iznutra je sve robinair..automatski odraduje sve,samo joj ti rucno otvaras hp i lp ventil..ima bazu podataka i ja sam zadovoljan..a i ljepse je kad stranka vidi da dovuces bosch aparat jer ipak je to poznata marka

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: predingli

#5 04-02-2016 11:41:15

tito
elproger
Iz: Split
Registrovan: 09-09-2011
Komentari: 82

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Bosch ASC 511 i 611 nije razlika samo u boci...doduše istina je da 511 ima 8 kg bocu a 611 20 kila...ali velika razlika je u vakum pumpi...511 ima vakum od 70 litara a 611 od 170 litara i za moje potrebe je 511 preslaba baš zbog vakum pumpe...al vjerujen da je ovo sve ostalo isto a i to šta si napisao istina judi drukčije gledaju kad vide Bosch.

Kako misliš ručno joj otvaram ventile, misliš kod procesa izvlačenja plina ili kod procesa punjenja tj. kada ne napuni sve sama pa trebam upalit auto i nadopunit?

Offline

#6 04-02-2016 11:57:55

bjeli
Expert
Iz: Prnjavor
Registrovan: 30-03-2009
Komentari: 2,253

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

sta mislite o klimnim stanicama silco advance plus ja sam u pregovorima da kupim novu

Offline

#7 05-02-2016 09:49:04

bsa
elproger
Registrovan: 28-11-2009
Komentari: 267

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

sve rade i donose novac

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: Kele

#8 05-02-2016 10:26:57

zlukic
Expert
Iz: varvarin
Registrovan: 14-04-2009
Komentari: 829

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

upravo tako...

bsa napisao:

sve rade i donose novac


best regards!

Offline

#9 05-02-2016 11:14:34

tito
elproger
Iz: Split
Registrovan: 09-09-2011
Komentari: 82

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

A nije to baš tako, sigurno da nije isto jel ti odrađuje auto za 15 minuta ili joj je potrebno 45 minuta, logično da jaća vakum pumpa brže postigne puno veći vakum nego neka pumpa od recimo 70 litara.

Isto tako sami kompresor koji izvlači plin bitno jeda je što jači jer će brže plin izvući, u sezoni kada u radioni po 5-6 auta čeka za servis svaka minuta je bitna, zašto ne onda ubrzati proces koliko god se može.

Recimo ja se sad mislim da li da uopće uzmem ovu ASC 611 zato jer ima kompresor snage 1/3 HP što je otprilike 250w snage, dok recimo imam od refca stanicu za izvlačenje plina (rekuperator) snage 3/4 HP a to je 550W i ona izvlači plin ko luda.

E sad opet je pitanje ko šta radi, recimo mi radimo i autobuse i svakako mi je potrebno da mi je što jači kompresor kako bi čim prije izvuklo 10 kila plina iz sistema, zato i pitam da li je netko sa sličnom ili istom stanicom odrađivao autobuse da znam koliko je brza

Offline

#10 05-02-2016 23:01:26

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Vakuum veći od -1 svaka pumpa napravi, uostalom, više manje sve vakumirke imaju samo do -2 skalu, u idealnim uvjetima nemože pumpa napraviti veći vakuum, a ako sustav ne propušta vakum je za 5 min, a i manje na -1, ostalih 15 min je samo da se vidi jel održava vakum, odnosno da se vidi jer ima propuštanja i da iszvuče vlagu iz sistema


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: Kele

#11 06-02-2016 01:02:00

tito
elproger
Iz: Split
Registrovan: 09-09-2011
Komentari: 82

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

baš tu sam te čekao, ovo šta ti govoriš je moguće kod malih sistema u auto klimama ali kod autobusnih klima (koje sam ja odmah na početku spomenija) nema šanse da ćeš za 15 minuta izvuć svu vlagu iz sistema, a nećeš sigurno ni postić zadovoljavajuć vakum u 5 minuta jer je sistem velik, cijevi su duge, veliki su kondenzatori i ukoliko recimo u kondenzatoru ima vlage triba imat itekako moćnu pumpu za to kvalitetno vakumirat

Offline

#12 06-02-2016 02:02:16

Djukin92
elproger
Iz: Belotic
Registrovan: 19-07-2013
Komentari: 112

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

za autobuse koristim posebnu vakum pumpu  ne znam kako vi ali ja autobus vakumiram najmanje 5h i ako na -1 izvakumira za 10 min tako da se bas i ne ispalati to radititi sa masinom koja vredi 4000eur

Offline

#13 06-02-2016 02:23:09

tito
elproger
Iz: Split
Registrovan: 09-09-2011
Komentari: 82

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Ne razumim ovo da se ne isplati to radit s tom masinom...zasto?
Ja autobus vakumiram minimalno 2 sata...znaci nikad manje od toga...a najcesce 3 sata.
Ovo sto mi gledamo na manometrima -1 nije pravo mjerilo niti je to precizno,sjecam se na seminaru transportnog hladjenja u Briselu..predavac nam je rekao da se vakumira dok god ne postignemo tocan broj vakuma mjerenog u mikronima...ali ne da gledamo na manometar kad bude -1 vec da se prikljuci posebni..specijalni vakum metar i on ke precizan

Offline

#14 06-02-2016 10:13:02

bsa
elproger
Registrovan: 28-11-2009
Komentari: 267

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

vakumiranje nije da se dostigne -1 bar pritiska već koliko mikrona razne nečistoće izvuče vakum pumpa.......i zato je bitna vakum pumpa što se tiče snage gde će jača samo pre odraditi posao.....kolega napravio si nauku od autobusa koji je dečija igračka u rashladi i količini gasa od 10-12kg....inače servisiram i te uređaje i mnogo veće hladnjače a najveća je do sada sa 400 kg freona.......vakumiranje uzmes nekoliko vakum pumpi i 24 h ukljucis i sutra dodjes....punjenje 40 boca ceo dan.....

Zadnja izmjena od bsa (06-02-2016 10:15:37)

Offline

#15 06-02-2016 11:54:14

tito
elproger
Iz: Split
Registrovan: 09-09-2011
Komentari: 82

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Po cemu sam napravio nauku? Mozda zato sta zelim kupit uredjaj koji ima jak kompresor da mi brzo izvuce sam plin, da ima mocnu vakum pumpu koja ce cim brze i kvalitetnije izvakumirat sistem? Oprosti al kad kupujem opremu, meni a vjerujem i svima ostalima je u interesu da oprema koju platis 4-5000 eura radis sta brze i kvalitetnije..jer ti samim tim brze donese i novac i kvalitetnije odradi posa i logicno da se raspitujem sta je najbolje sta mozes dobit za odredjenu razinu novca.
Ja znam da se kod vakumiranna mjeri u mikronima i po pravilu dok se to ne postigne..odfedjena razina...sistem ima vlage i prljavstine..zato sam i rekao gore da se ne.gleda -1..mada malo tko..pa i ja ne gledam to tako nsgo ostavim par sati i to je to.

Ja sam u Splitu ima slucajeva da nam u servis dodje autobus...vanka 40 temperatura...klima nece hladi..sve pregledam, na kraju mi vozac kaze da je bio nedavno u nekog na servisu koji mu je za sat vremena.sve odradija, onda ja izvucem plin..dobro izvakumiram i vidi cuda klima hladi.  E sad cu ti rec da ljeti autobus od Splita do Trogira...odradi transfer gostiju...to je udaljenost 30 kilometara...to ti je 2000 kuna...a to se za sat vremena odveze...sad promisli koliko je gubitak tog vlasnika ako mu ja kazem da trebam vakumirat 5-6 sati...pa sad zakljuci jel radim nauku il je pumpa pd 70litara k... U odnosu na pumpu od 280l

Offline

#16 06-02-2016 12:41:36

tomy.virje
Expert
Iz: HR
Registrovan: 10-04-2010
Komentari: 1,436

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

ja u prosjeku u ljetnim mjesecima radim oko 3 klime dnevno  i dok aparat radi svoje ja radim svoj posao..čemu pretjerivanje,baš mi je isto jel če aparat punit 30 ili 40 minuta..nek mušterija čeka nije moj problem..dođeš i kod doktora pa moraš čekat..

Offline

#17 06-02-2016 13:07:56

stratos
Expert
Iz: Novi Sad
Registrovan: 01-09-2010
Komentari: 1,687

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Složio bih se sa titom,cenim i svoje i tuđe vreme.
Bitno mi je da mi je mušterija zadovoljna čak i ako zbog toga moram da imam mnogo skuplju opremu.Naravno,brzina i kavalitet treba da budu adekvatno nagrađeni.
Jedino što ja ne radim klime wink

Offline

#18 06-02-2016 15:03:06

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

tomy.virje napisao:

ja u prosjeku u ljetnim mjesecima radim oko 3 klime dnevno  i dok aparat radi svoje ja radim svoj posao..čemu pretjerivanje,baš mi je isto jel če aparat punit 30 ili 40 minuta..nek mušterija čeka nije moj problem..dođeš i kod doktora pa moraš čekat..

Tak i ja radim, dobro ne radim buseve pa sma mislil da vakumiranje kraće traje, ja sam usporedil aute, vrijem vakumiranja i izvlačenja


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#19 06-02-2016 16:35:38

tito
elproger
Iz: Split
Registrovan: 09-09-2011
Komentari: 82

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Sve to stoji, vama vecini su klime usputan posao i onda mozete tako odradjivati ali kada radis samo hladnjace na kamijonima, autobusne klime i auto klime...meni nije prosjek 3 klime dnevno vec imam dnevno sta klima sta kamijonskih hladnjaca sta autobusa ohoho vise od toga...i logicno da su mi bitne te stvari..na kraju krajeva zato i jesam trazija savjet nekog ko ima slicne probleme...da nije tako..kupija bi neki najeftiniji stroj od 2000 eura i on mi odradjiva 3 auta dnevno bez problema

Offline

#20 06-02-2016 20:39:11

zlukic
Expert
Iz: varvarin
Registrovan: 14-04-2009
Komentari: 829

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

ko kaze da nam je usputan posao..Bsa tti je najbolje objasnio o vakumiranju,nebih da dodam nista,a i lepo je rekao svaka ti radi posao,ja imam 2 kom i nema preterane razlike,a imam i 2 pumpe u rezervi od 100 i 150 litara,i tu nema velike razlike,opet Bsa ti je pojasnio oko vakumiranja,mikroni su bitni...inace mislim da ti jejbolje da sam napravis ili daj specifikaciju nekom proizvodjacu sta zelis pa da ti naprave prototip..


best regards!

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: Kele

#21 06-02-2016 21:09:29

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Vecina klima stanica su napravljene da izgledaju kao A2-D2 iz ratova zvezda,samo jos da govore i nema razlike.Kad ih rastavis unutra svaka maltene ista.Ono 3 proizvodjaca a komponente iste,samo drugi zvuk tipki.Razlika u vremenu punjenja i vakumiranja kod auta je zanemarljiva a i taj kome punis autobus,sta mu znaci da taj dan i ne vozi ako ces mu u toku dana zavrsiti.Pa nece puniti klimu svaki dan.To sa brzim i sporijim punjenjem su fore koje proizvodjacima sluze da prodaju stanicu u odnosu na konkurente.Svaki majstor zna da to i nije bas neka prednost.

Zadnja izmjena od Kele (06-02-2016 21:10:36)

Offline

#22 06-02-2016 21:32:39

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Pa kome su klime primarni posel trebal bi imati bar 2 stanice najmanje


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#23 06-02-2016 22:28:05

tito
elproger
Iz: Split
Registrovan: 09-09-2011
Komentari: 82

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Meni nisu klime primarne...vec transportno hladjenje...tocnije Thermo King...i to je ono sta radim svaki dan godinama, ko misli da prtljan slobodno nek se javi kad dodje u Split...auto klimama se intezivnije bavim zadnjih par godina i tu mogu rec da dosta stvari jos ne znan pa tu mogu saslusat svakog iskusnijeg. Ali kad se vec spominje da bi neko treba imat 2 stanice...ja imam jednu stanicu..a drugu upravo kupujem i to sam i napisao, moje prvo pitanje je bilo jel netko ima onu od one 3 bosch koje sam naveo. Druga stvar to sam pita radi autobusnih klima, koje smo dosad rucno odradjivali..ali zasto ne bi vec kad kupujen platija 500 eura vise i ima stroj koji i autobuse odradi bez po muke...to je cilo moje pitanje.
Tu su se pocele price o vakumiranju od 15 minuta, vakum pumpe od 70 litara i slicno...mislim ne filozofiram nikom al imam dojam da svako pitanje poneki docekaju na noz...kao da su oni najpametniji i kao sta ja filozofiram..samo eto ja sam mislija da je poanta da jedni drugima pomazemo. Ja iza svoga stojim..ne moze svaki stroj odradit autobus, niti ga moze kvalitetno izvakumirat u nekom razumnom roku, vi pricajte slobodno svoje..

Offline

#24 06-02-2016 22:39:10

tomy.virje
Expert
Iz: HR
Registrovan: 10-04-2010
Komentari: 1,436

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Acs 611 ti je slaba,tebi treba onda acs 810..spremnik boce je 35 kila a vakum pumpa je 283 l

Offline

#25 06-02-2016 22:46:00

tito
elproger
Iz: Split
Registrovan: 09-09-2011
Komentari: 82

Re: Bosch stanica za punjenje auto klime

Tommy znam..hvala svejedno..u medjuvremenu sam se informirao na drugom mjestu, asc 611 ne moze napunit autobus jer nema pumpu koja pumpa plin u veliki sistem..a 810 to ima...ako me razumis sta ocu rec...asc recimo kad izvakumiras pusti u sistem na tlacnu stranu recimo par kila..i stane...kako onda nadopunit ostatak do 10 kila..koji idu u vecinu autobusa. A 810 ima u sebi pumpu koja se pali i svih 10 kila nadruka na tlacnu stranu

Offline

Board footer