elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 15-08-2009 20:56:48

rotor
elproger
Iz: SARAJEVO
Registrovan: 14-08-2009
Komentari: 69

P206

P0410-air secondary solenoid. Koja mu je uloga? Poznavaoci, napišite koju reèenicu. Hvala.


guraj dok ne upali!

Offline

#2 16-08-2009 10:22:56

AS Gajic R-B
elproger
Iz: Temerin
Registrovan: 23-06-2009
Komentari: 96

Re: P206

sa tim sam se sretao na audiu 18 turbo, motoric sekundarnog vazduha,da bi se izbegla turbo rupa,tako nesto.

Offline

#3 16-08-2009 12:05:38

Eight
elproger
Iz: Tuzla
Registrovan: 29-07-2009
Komentari: 188
Website

Re: P206

Vidio sam tako nesto kod peugeota 106, to je el motor koji upuhuje vazduh u ispusnu granu (u pitanju je benzinac 1.0). Nalazi se kod lijevog blatobrana ne radi stalno vec po potrebi.

Offline

#4 16-08-2009 14:22:35

rotor
elproger
Iz: SARAJEVO
Registrovan: 14-08-2009
Komentari: 69

Re: P206

Eight napisao:

Vidio sam tako nesto kod peugeota 106, to je el motor koji upuhuje vazduh u ispusnu granu (u pitanju je benzinac 1.0). Nalazi se kod lijevog blatobrana ne radi stalno vec po potrebi.

Mozda ima neke veze sa hemijskom procesima u katalizatoru.
MIL gori al se ne osjete promjene u radu. Izgleda sve normalno samo sto lampica bode u oci. Inace kad se greska ponisti, ne gori 2-3 dana pa se opet upali.


guraj dok ne upali!

Offline

#5 16-08-2009 15:10:16

Eight
elproger
Iz: Tuzla
Registrovan: 29-07-2009
Komentari: 188
Website

Re: P206

rotor napisao:
Eight napisao:

Vidio sam tako nesto kod peugeota 106, to je el motor koji upuhuje vazduh u ispusnu granu (u pitanju je benzinac 1.0). Nalazi se kod lijevog blatobrana ne radi stalno vec po potrebi.

Mozda ima neke veze sa hemijskom procesima u katalizatoru.
MIL gori al se ne osjete promjene u radu. Izgleda sve normalno samo sto lampica bode u oci. Inace kad se greska ponisti, ne gori 2-3 dana pa se opet upali.

Mislim da je njegova uloga da sto brze istjera izduvne gasove a kad ponistis gresku lampica se ne pali dok se ne upali el motor vjerovatno je oksidirao posto se nalazi bas dole na udaru pogledaj u autodati gdje je pa ga izvadi i probaj ga napojit direktno i trebao bi da kao fen da puse vazduh

Offline

#6 16-08-2009 15:28:37

rotor
elproger
Iz: SARAJEVO
Registrovan: 14-08-2009
Komentari: 69

Re: P206

Eight napisao:
rotor napisao:
Eight napisao:

Vidio sam tako nesto kod peugeota 106, to je el motor koji upuhuje vazduh u ispusnu granu (u pitanju je benzinac 1.0). Nalazi se kod lijevog blatobrana ne radi stalno vec po potrebi.

Mozda ima neke veze sa hemijskom procesima u katalizatoru.
MIL gori al se ne osjete promjene u radu. Izgleda sve normalno samo sto lampica bode u oci. Inace kad se greska ponisti, ne gori 2-3 dana pa se opet upali.

Mislim da je njegova uloga da sto brze istjera izduvne gasove a kad ponistis gresku lampica se ne pali dok se ne upali el motor vjerovatno je oksidirao posto se nalazi bas dole na udaru pogledaj u autodati gdje je pa ga izvadi i probaj ga napojit direktno i trebao bi da kao fen da puse vazduh

Ne kontam Nije valjda da se u 2 dana jednom upali!?


guraj dok ne upali!

Offline

#7 16-08-2009 17:28:26

Eight
elproger
Iz: Tuzla
Registrovan: 29-07-2009
Komentari: 188
Website

Re: P206

Ne mora da znaci el motor moze ispravno radit odredjeno vrijeme pa da prilikom rada da zastane i tada kroz njega protekne veca struja nego kada se vrti rotor(sto obicno spali rotor) te elektronika motora prepozna kao neki poremecaj u radu motora.
Razloga za intervenciju elektronike moze biti milion samo ponavljam ono sto sam rekao najbolje ti je da ga izvadis i testiras na stolu

Offline

#8 23-08-2009 18:23:06

apodpecan
elproger
Registrovan: 31-07-2009
Komentari: 50

Re: P206

o kojem motoru se radi?? benz diesel?

Offline

#9 26-08-2009 21:06:02

008
elproger
Iz: Dubrovnik
Registrovan: 10-05-2008
Komentari: 705

Re: P206

rotor napisao:

P0410-air secondary solenoid. Koja mu je uloga? Poznavaoci, napišite koju reèenicu. Hvala.

Kod hladnog se starta motora gorivo (HC) može samo djelomièno vezati uz zrak. Velik se dio molekula goriva kondenzira na stijenkama usisne grane i samog cilindra motora. Zbog toga se kod rada motora na nedovoljno vosokim temperaturama mora privremeno obogatiti smjesa goriva i zraka (èok). Posljedica obogaèene smjese je poveèana emisija ugljiènog monoksida (CO) i nesagorjelog goriva (HC).
  Katalizator NE MOZE u ovim uvjetima uspješno obavljati svoju zadaæu zbog sljedeæeg:
-    radna temperatura motora je preniska
-    smjesa je u omjeru manjem od L= 1
-   
  Dovoðenje sekundarnog zraka iza ispušnog ventila dovodi svježi kisik u ispušne plinove. Visoka temperatura ispušnih plinova izaziva novu kemijsku reakciju. Ovo ima za posljedicu naknadnu oksidaciju (sagorijevanje) ugljikovodika ( HC iz nesagorijelog goriva) i ugljiènog monoksida (CO). Takoðer, osloboðena toplina kod ove reakcije doprinosi bržem zagrijavanju katalizatora i postizanju njegove radne temperature.

Zadnja izmjena od 008 (26-08-2009 21:10:26)

Offline

#10 27-08-2009 11:36:00

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: P206

Odlièno 008, sjedni 5! smile
Ni sam to ne bih mogao bolje objasniti. Dodati æu da taj elektromotor koji upuhava svježi zrak u auspuh najèešæe pali ECU motora preko releja i tu nema mjerenja struje. Obièno se taj ulaz zraka otvara i zatvara preko jednog vakuumskog ventila(iako može biti i elektrièni), da ne bi ispušni plinovi išli prema navedenom elektromotoru kad nije u funkciji. Nadzor cijelog procesa se vrši preko lambda sonde, i ako nema dotoka kisika kad ECU daje signal za paljenje gore spomenutog releja pali se tzv. "check engine" tj. OBD lampica. Ako imaš moguènost praæenja vrijednosti lambda sonde može se to lijepo vidjeti, kad se ukljuèi ventilator lambda padne skoro na nulu i tamo stoji dokle god je vent. ukljuèen (moguèe je i da vrijednost skoèi na maksimum, ovisi o sistemu). Ako se problem ne javlja pri svakom paljenju nego povremeno imao sam sluèajeve da je kriv taj ventill jer zapinje, vakuum koji ga otvara jer je preslab, kao i elektromotor ili relej jer malo rade a malo ne.
Pozdrav svima

Offline

Board footer