elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 30-01-2010 01:54:51

chika-ika
elproger
Registrovan: 18-12-2009
Komentari: 82

FIAT PUNTO II prolblem sa servom

imam problema sa servom upravljaca, ali ne tako cesto, desava mi se kada naglo smotam volan u jednu pa u drugu stranu da mi se servo iskljuci, onda ugasim auto pa upalim i sve je normlano. Nije tako cesta pojava, ali verovatno ce se pojacati kako vreme ide?  Obicno se manifestuje pri polukruznom okretanju ili motanju u mestu. Da li neko zna sta je problem i kako ga je najbolje resiti???
unapred zahvalan
poz za sve ELPROGOVCE :)

Offline

#2 30-01-2010 13:02:27

ELTI
elproger
Iz: Rijeka, Hrvatska
Registrovan: 06-11-2009
Komentari: 395

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Tu gresku najcesce prouzrokuju 3 stvari, jedna je moter, druga je centralina servo volana (ECU) i treca je senzor polozaja volana. Ako imas srece problem je u motoru i on se moze popraviti kod strucnjaka koji poznaju ovu problematiku i imaju komponente koje je potrebno zamjeniti u njemu. Ako je ECU u pitanju, stvar je malo teza jer je problematicna za popravak ali je moguce naci drugu na otpadu i samo je zamijeniti. Najgora stvar je senzor volana jer se u pravilu onda mijenja cijeli stub volana jer se senzor kao takav ne prodaje (osim preko posebnih privatnih dobavljaca, osim toga postoji vise verzija ovog senzora i prilicno je komplicirano promijeniti ga, a poslije se mora i kalibrirati) O kakvom se probelmu radi reci ce ti bilo koja bolja dijagnostika pa ces onda znati sta ti je ciniti!!


Ne nastojim biti jeftiniji, nastojim biti bolji!

Offline

#3 30-01-2010 16:08:55

chika-ika
elproger
Registrovan: 18-12-2009
Komentari: 82

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

auuuuuu sad

Offline

#4 02-02-2010 23:03:05

zex
elproger
Iz: B.Luka
Registrovan: 20-02-2009
Komentari: 144

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Ne bih da se mjesam u poso elektronicara,ali negdje sam na netu nasao tutorijal(mislim da je na engleskom fiat forumu)o senzoru volana kako se stima i cisti ako je to problem,pa ako naidjem postavicu sajt pa da prokomentarisu malo strucniji elektronicari.
Mozda nekom pomogne...

Offline

#5 02-02-2010 23:53:44

zex
elproger
Iz: B.Luka
Registrovan: 20-02-2009
Komentari: 144

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Evo linka  ... /index.htm
Posto ima mnogo da se nadje po forumima o ovoj slaboj tacki punta kao prvo je pregledati i ocisti sve kontakte(dzekove) i nasprejati ih,a zatim ako ovo ne pomogne ,
prelemiti sve kontakte.
Molim da neko od strucnijih prokomentarise postupak sa linka.

Zadnja izmjena od zex (02-02-2010 23:54:39)

Offline

#6 03-02-2010 00:49:27

ELTI
elproger
Iz: Rijeka, Hrvatska
Registrovan: 06-11-2009
Komentari: 395

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Kada uspijes popraviti senzor volana na Puntu po ovim uputama skidam ti kapu i imas nagradno putovanje!!! Nemojte se zanositi iluzijama, onaj tko je rastavio stub volana i senzor vrlo dobro zna o cemu govorim. Osim toga ozbiljan majstor mora stojati iza svoga posla, a volan nije bezazlena stvar na autu. Na netu se moze naci mnogo hobi rjesenja za mnoge kvarove na autu ali vecina tih auta na kraju opet zavrsi kod majstora, samo sto je to onda daleko teze a ponekad i mnogo skuplje popraviti kako treba. Cesto mi dolaze stvari iz samovskih radionica i sve ovo govorim iz svojih iskustava.


Ne nastojim biti jeftiniji, nastojim biti bolji!

Offline

#7 03-02-2010 01:13:45

Bacha
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 04-01-2010
Komentari: 0

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Posle komentara koji je ELTI dao treba zatvoriti ovu temu jer se tu nema sta dodati ni sta uzeti.Covek je rekao celu istinu,posebno oko igranja sa volanom.

Offline

#8 03-02-2010 09:57:23

templar
elproger
Iz: istra
Registrovan: 04-03-2009
Komentari: 513

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

mogu ti nabaviti sve djelove za taj problem volana ako ti je otiso senzor treba vidjeti koje zice izlaze iz njega vjerovatno ga imam kod sebe jer imam dva tipa tih senzora govorim o novom djelu a motor se da uredno popravit  ako ti treba senzor javi se na pm


u radu je spas a spasa nema

Offline

#9 05-02-2010 05:07:30

zex
elproger
Iz: B.Luka
Registrovan: 20-02-2009
Komentari: 144

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Bacha napisao:

Posle komentara koji je ELTI dao treba zatvoriti ovu temu jer se tu nema sta dodati ni sta uzeti.Covek je rekao celu istinu,posebno oko igranja sa volanom.

Mislim da ipak ne treba lock na ovu temu,bolje da trazimo savjete na ovom forumu nego da hodamo po drugim forumima kao gosti...

Offline

#10 05-02-2010 10:51:34

Bacha
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 04-01-2010
Komentari: 0

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Odnosilo se iskljucivo na internet i uradi sam majstore koji bi da poprave auto na forumu.Nije dobro da pokusaju nesto,ne urade kako treba i posle .......pa vi ste mi rekli,ipak je upravljacki deo u pitanju.
Iskljucivo na takve se odnosio komentar i to je ELTI lepo napisao.
Sto se kolega tice ja,a ubedjen sam i ostali majstori sa foruma,uvek stojimo na raspolaganju.

Offline

#11 06-02-2010 03:04:23

zex
elproger
Iz: B.Luka
Registrovan: 20-02-2009
Komentari: 144

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Ok!

Offline

#12 04-10-2010 12:40:51

gagi035
Član
Registrovan: 04-10-2010
Komentari: 1

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Ima li neko neku šemu ili slièno za servo kod punta 2.
Nemogu da otvorim dati link

Offline

#13 04-10-2010 14:02:10

MARIOFIAT
elproger
Registrovan: 31-03-2010
Komentari: 260

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

netrba ti nikakva šema samo dijagnostika, dobra volja, malo znanja,i naravno pretrazi postove o tome se puno pisalo

Offline

#14 05-10-2010 16:11:27

olivaro
elproger
Iz: becej
Registrovan: 24-08-2010
Komentari: 232

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

chika-ika napisao:

imam problema sa servom upravljaca, ali ne tako cesto, desava mi se kada naglo smotam volan u jednu pa u drugu stranu da mi se servo iskljuci, onda ugasim auto pa upalim i sve je normlano. Nije tako cesta pojava, ali verovatno ce se pojacati kako vreme ide?  Obicno se manifestuje pri polukruznom okretanju ili motanju u mestu. Da li neko zna sta je problem i kako ga je najbolje resiti???
unapred zahvalan
poz za sve ELPROGOVCE smile

meni je resio problem jednom kalibracija .treba  probati mada prvo kaciti na  diagnostiku

Offline

#15 11-10-2010 00:52:38

MARIOFIAT
elproger
Registrovan: 31-03-2010
Komentari: 260

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

templar napisao:

mogu ti nabaviti sve djelove za taj problem volana ako ti je otiso senzor treba vidjeti koje zice izlaze iz njega vjerovatno ga imam kod sebe jer imam dva tipa tih senzora govorim o novom djelu a motor se da uredno popravit  ako ti treba senzor javi se na pm

kolega slao sam ti mail ali ocito ga nisi dobio trebao bi odradit jednog punta pa me zanima cijena senzora ako nije problem posaljes cijenu na pm.

Offline

#16 11-10-2010 23:01:38

templar
elproger
Iz: istra
Registrovan: 04-03-2009
Komentari: 513

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

evo kolega sada sam vidio  jesi dobio meil


u radu je spas a spasa nema

Offline

#17 12-10-2010 04:05:16

MARIOFIAT
elproger
Registrovan: 31-03-2010
Komentari: 260

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

templar napisao:

evo kolega sada sam vidio  jesi dobio meil

nisam dobio mail

Offline

#18 12-10-2010 08:56:16

templar
elproger
Iz: istra
Registrovan: 04-03-2009
Komentari: 513

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

jesi dobio sada


u radu je spas a spasa nema

Offline

#19 12-10-2010 13:56:06

MARIOFIAT
elproger
Registrovan: 31-03-2010
Komentari: 260

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

templar napisao:

jesi dobio sada

jesam hvala kolega

Offline

#20 12-10-2010 19:16:07

veljabob
elproger
Registrovan: 11-04-2010
Komentari: 78

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

da li su zamenljivi senzori polozaja volana sa zutim i plavim utikacem,ako nisu u cemu je razlika

Offline

#21 12-10-2010 22:51:01

templar
elproger
Iz: istra
Registrovan: 04-03-2009
Komentari: 513

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

razlika je u cjeni ,to je prvo drugo sa zutim je stariji tip a sa plavim noviji .gdje je plavi nemas u motoricu  releje  i puno ga je teze odradit


u radu je spas a spasa nema

Offline

#22 13-04-2011 00:01:48

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Da ne otvaram novu temu, problem sa servom na puntu II. Upaljena kontrolka za servo, diag kaze c1006 senzor polozaja volana ali servo radi!? U parametrima se i vidi da ecu ne raspoznaje okretanje volana. Brisanjem greske gasi se kontrolka i upali se cim se pomeri volan ali servo radi bez problema. Moze li mi neko objasniti ovo?

Offline

#23 13-04-2011 09:56:36

ELTI
elproger
Iz: Rijeka, Hrvatska
Registrovan: 06-11-2009
Komentari: 395

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Sve ce ti biti jasno uskoro kad ti prestane raditi servo.


Ne nastojim biti jeftiniji, nastojim biti bolji!

Offline

#24 18-05-2011 01:16:43

dalmatino
Član
Iz: Beograd
Registrovan: 05-03-2011
Komentari: 10

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Nema dva tipa senzora nego tri: sa plavim buzirom, zutim termobuzirom i zutim labavim buzirom. za tu gresku koja je gore navedena treba uraditi rekalibraciju ako ne prodje menjati senzor ugla volana. Ne mora da se menja ceo stub volana vec samo senzor. zamena jeste komplikovana jer tacno treba da se ispostuje procedura.
Motor crkava samo kod sistema koji imaju plavi buzir, a racunar uglavnom kao posledica kvara na senzoru ugla(momenta)

Offline

#25 21-06-2011 12:56:45

bvidec6
Član
Registrovan: 21-06-2011
Komentari: 1

Re: FIAT PUNTO II prolblem sa servom

Uspjeh!!
Vlasnik sam fiat punta 2 ( 1,2 16V 00god) - Zagreb.
Neki dan u vožnj mi je samo odjednom prestao raditi servo upravljač pa sam ostatak putovanja nastavio vozeči „kamion fap" a ne punto.
Na tabli mi se pojavila crvena lampica EPS pogreška, a upravljač je postao krut i jako teško upravljiv ( kao na starim autima bez serva ). Probao sam ga i ugasiti i upaliti, i čekati da se ohladi, i otpojiti kleme s akumulatora- ali ništa nije pomagalo, svaki put bi se pri paljenju pojavila lampica EPS kvar i kamion fap bi išao  dalje.
Odlučih posjetiti elektromehaničara, koji je odmah punto priključio na dijagnostiku, koja mu je pokazivala kvar na motoriću serva ( fazni napon ) te kvar na senzoru pozicije volana. Kad mi je rekao da se ne isplati kupovati dio po dio i isprobavati koji dio ne valje, nego da je zbog senzora odmah bolje kupiti polovan cijeli stup volana za moj punto ( polovan komplet stup sa senzorima, elektronika i motorom serva dodje 150-220E + cijena rada majstora od nekih 100E) oblio me hladan znoj.
Na posebno pitanje mi je odgovorio da je punto u voznom stanju, da se neće ništa posebno dogoditi ako ga budem vozio, već samo da neću imati ispomoć serva nego da ću jačati mišiće i bez teretane.
Surfajući po forumima našao sam prijedlog pojedinaca + slike, da se nanovo preleme spojevi na pločici motorića serva, na što se moj elmehaničar samo nasmijao.
Kako me ništa ne košta, ionako moram kupiti cijeli stup, odlučio sam se samostalno za posao popravka – i USPIO sam, servo radi kao i ranije, nisam potrošio ništa već samo 2 sata posla.
Skinuo sam plastiku s osiguraća, odšarafio 4 vijka i skinuo plastiku ispod volana, odšarafio 3 vijka i skinuo metalnu zaštitu iznad elektronike, odšarafio 3 vijka i skinuo sam servo motorić, odpojio konektore i motorić je bio vani- cca pol sata posla ( amater sam ).
Kod kuće – skinuo sam  gumenu zaštitu s motorića, odšarafio 4 vijka malim toraks nastavkom, odlemio 6 debljih žica s lima i ploćica je bila vani ( pol sata posla ).
Bitno je ono ispod pločice.
Na samoj pločici s donje strane, treba nanovo preko svih starih lemova, prijeći ponovno s lemilicom da se poprave lem spojevi ( ako nemožete sami zamolite nekog za pomoć ). Nakon završetka posla, istim redoslijedom unazad vratiti sve na svoje mjesto, nadam se da ste dobro sve nazad zalemili. 
Stavio sam ključ u bravicu, dao kontakt i upalio punta i vidi vraga dual city servo radiii. juhuhu. Ako trebate pomoć ili savjet javite mi se na e-mail xxxxxxxxxx.
Slike za navedeno kako sam radio imate na većini foruma. pozdrav i nadam se da bu nekome pomogao ovaj moj savjet.. probajte prvo to, ništ vas ne košta....sve ostalo minimalno 200E.

Offline

Board footer