elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 15-02-2010 22:31:40

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Mercedes 200 CDI ELAB ventil

Bok !

Danas slazem instalaciju na cdi motor gdje su majstori ubacili motor 220cdi..originalni motor je bio 200 cdi..dakle zadrzana motorna elektronika i instalacija sa 200 cdi motora....

nakon krace borbe auto upalim i radi skoro pa dobro no nema dalje od 2800-3000 okretaja..citanje gresaka prijavi

mjerac mase zraka..(ok to cemo kupit stvarno gadno masno izgleda) i ELAB ventil..dakle ventil gasenja motora..e tu sam ostao zbunjen jer ovaj motor to nema....po nekim opisima trebao bi biti negdje oko vakum pumpe na motoru

greska je po kts u   P 1622  Elab malfunction

uopce nisam pojma imao da bi cdi motor trebao taj ventil kao sto smo imali na EDC motorima..konektor je tu sa 2 zice i po semi motornog racunala sve je OK..osim sranja sto ga ja uopce nemam na motoru..jel imao netko slican problem ili da ima slikicu gdje je ventil i kako je spojen na V pumpu ili gdje vec?

pokusaj prevare da mu stavim neku spulu otpora 15-tak oma nije pomogla jer nakon gasenja motora ponovo napise istu gresku ELAB ventil ne odraduje..

o mjeracu nema smisla pametovat jer cjedilo se ulje iz njega kad sam ga izvadio ..dakle ide novi..

trebam li ocekivati jos koji problem ?

dakle motor 200cdi zamjenjen sa 220cdi  merkedes E klas  W210   1998..

Zadnja izmjena od carclima (15-02-2010 23:16:58)

Offline

#2 16-02-2010 00:41:57

star
elproger
Registrovan: 10-01-2010
Komentari: 162

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

cdi motori prve generacije imaju taj ventil *sut off ventil*,nalazi se odmah pored pumpe VP.montiran je tako da crijevo sa izlaza zupcaste pumpe vodi do ventila naftu a iz ventila ide u VP pumpu. Taj ventil sluzi da komp. motora zaustavi dotok nafte u pumpu u slucaju udesa sa vozilom

medjutim i ako postavis taj ventil na el instalaciju vjerovatno ces i dalje imati problema sa brisanjem greske,smatram da ce ti problem predstavljati kolicina ubrizgavanja nafte jer ste ubacili noviji motor gdje je pritisak ubrizgavanja nesto veci od predhodnog motora

a cim su pritisci ubrizgavanja razliciti taj stari komp. motora prijavi shut off ventil iako je on ispravan

mozes da probas da stavis VP pumpu sa starog motora zakaci ventil na el. instalaciju zagrij motor preko 60 stepeni i probaj brise li se greska

Offline

#3 16-02-2010 00:55:46

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

star napisao:

cdi motori prve generacije imaju taj ventil *sut off ventil*,nalazi se odmah pored pumpe VP.montiran je tako da crijevo sa izlaza zupcaste pumpe vodi do ventila naftu a iz ventila ide u VP pumpu. Taj ventil sluzi da komp. motora zaustavi dotok nafte u pumpu u slucaju udesa sa vozilom

medjutim i ako postavis taj ventil na el instalaciju vjerovatno ces i dalje imati problema sa brisanjem greske,smatram da ce ti problem predstavljati kolicina ubrizgavanja nafte jer ste ubacili noviji motor gdje je pritisak ubrizgavanja nesto veci od predhodnog motora

a cim su pritisci ubrizgavanja razliciti taj stari komp. motora prijavi shut off ventil iako je on ispravan

mozes da probas da stavis VP pumpu sa starog motora zakaci ventil na el. instalaciju zagrij motor preko 60 stepeni i probaj brise li se greska

e sranje je u tome sto je stari motor nije kod mene,ostao na nekom njemackom otpadu..

ja sam usporedivao podatke za oba motora cak je ista kubikaza,stupanj kompresije (po boschu).. pa sam naivno pomislio da je razlika samo u racunalu jer nisu isti kat brojevi..e sad sam u depresiji...nista idemo prvo pokusat nabaviti taj nesretni ventil pa da vidim sto dalje..

mozda bi bila pametnija ideja traziti racunalo za 220 motor pa prilagoditi instalaciju ...ne znam ..mrzim te kemije

zahvaljujem na pokazanom trudu !

Offline

#4 16-02-2010 01:33:36

dieselman
elproger
Iz: Vrbas,Srbija
Registrovan: 09-02-2010
Komentari: 179

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

..pokusaj staviti na mesto tog ventila neku spulnu za pwm upravljanje slicnog otpora,moguce lako da ces ga prevariti...

Offline

#5 16-02-2010 11:54:42

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

Motori su mehanièki gledano identièni, razlika je kao što vidiš u detaljima kao taj ventil, i u softveru.
Možeš  staviti taj ventil za gašenje od 200CDI na tvoju pumpu. Ili uzmi komp motora i stavi flash od novijeg motora.
P.S. komp CDI ne prati tlakove same po sebi kao što mi se èini da Star kaže, nego mora registrirati pad tlaka u railu pri gašenju tako da prijavi taj ventil kao ispravan, sve dok ne odradi tu proceduru greška je aktualna i motor je u "safe modu".Drugi je problem što æe možda gasiti auto na full gasu jer je krajnji tlak kod CDI2 veæi nego kod CDI1.  Znaèi, varka s ventilom koji visi na kablu bez da je spojena nafta preko njega ne pali!
Pozdrav

Zadnja izmjena od Dajan2008 (16-02-2010 12:09:47)

Offline

#6 16-02-2010 12:11:32

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

a mora se voditi racuna i koja je varijanta cdi---1,2 ili3 i zbogdizni,i softa kap storece dajan

Offline

#7 16-02-2010 12:49:18

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

dieselman napisao:

..pokusaj staviti na mesto tog ventila neku spulnu za pwm upravljanje slicnog otpora,moguce lako da ces ga prevariti...

kao sto rekoh:

pokusaj prevare da mu stavim neku spulu otpora 15-tak oma nije pomogla jer nakon gasenja motora ponovo napise istu gresku ELAB ventil ne odraduje..

mislim da ipak rail senzor tlaka mora registrirat pad tlaka..iako malo mi to sve skupa nejasno pa cu sacekat da se pribavi taj ventil i cjevcice..pa da vidim koju teoriju moram onda smisliti

Offline

#8 16-02-2010 12:59:28

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

Dajan2008 napisao:

Motori su mehanièki gledano identièni, razlika je kao što vidiš u detaljima kao taj ventil, i u softveru.
Možeš  staviti taj ventil za gašenje od 200CDI na tvoju pumpu. Ili uzmi komp motora i stavi flash od novijeg motora.
P.S. komp CDI ne prati tlakove same po sebi kao što mi se èini da Star kaže, nego mora registrirati pad tlaka u railu pri gašenju tako da prijavi taj ventil kao ispravan, sve dok ne odradi tu proceduru greška je aktualna i motor je u "safe modu".Drugi je problem što æe možda gasiti auto na full gasu jer je krajnji tlak kod CDI2 veæi nego kod CDI1.  Znaèi, varka s ventilom koji visi na kablu bez da je spojena nafta preko njega ne pali!
Pozdrav

da bas tako se i ponasa sve skupa,,kad uspijem simulirat taj pad tlaka i ugasim motor obrisem greske prvi start je OK projdem granicu od 3000 ..gasenje ponovo prijavi gresku i opet sam u safe modu..


sad vidim da ima dosta verzija tog cdi ..postoji sema gdje je bez tog ventila,pa sema sa motoricem i klapnama za usisnu granu...jbg ipak je to merkedes tko ce zakomplicirat ako oni nece..iako kad pogledas onak ozbiljno pa i nije to neka nauka sve se da lijepo izmjerit i provjerit..nikakav problem ako je to sve original no kad mladi kemicari zamjene nesto ovako kao u mom slucaju,,nemam pojma pojma sto dalje..

moze li netko provjeriti esu iste dizne i VP pumpa na ta dva motora ? onda mislim da bi sve bilo OK ako ga slozim po originalnom racunalu i originalnoj instalaciji,jer to imam..od cdi220 nemam nista osim bloka sa agregatima na njemu..recimo 220 ima klapne na  usisnoj grani..ne spajam ih nego ostaju otvorene..razlike u konektorima sam rjesio..

dajane vidim da si "kod kuce" sa merkedesima pa ako imas jos koju pametnu molim te nabaci..

nekako ne vjerujem da je ovo prvi 220 ubacen u karoseriju koja se originalno predvidena za 200 ipak smo mi balkanci i tu je sve moguce..

Pozdrav!

Offline

#9 16-02-2010 16:34:38

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

Èuj, mogu ti reæi sve što želiš, samo mi daj podataka. Za auto koji prima motor najbolje broj šasije, a da donora bar model, tj. godište.
Èekam smile
P.S. ako su oba do '99 onda je pumpa ista.

Offline

#10 16-02-2010 22:40:29

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

Dajan2008 napisao:

Èuj, mogu ti reæi sve što želiš, samo mi daj podataka. Za auto koji prima motor najbolje broj šasije, a da donora bar model, tj. godište.
Èekam smile
P.S. ako su oba do '99 onda je pumpa ista.

godinu nazalost nisam zapisao .vlasnik je uzeo auto da se voza makar ovako dok ne nabavimo sve sto nam treba..

auto koji radimo je WDB 210 007 1A8 335 94  i njegov je motor bio 200 cdi ventil koji me pati je spojen u konektoru 4 na pinovima 35/25  i to je original

o 220CDI neznam bas nista no vlasnik tvrdi da je 98 isto W210    ..nisu mi jasni takvi igraci,nekako mi djeluje jednostavnije popraviti svoj motor i onda znas sto imas..a ovako motor skinut u njemackoj na otpadu nemas pojma sta si to kupio ni gdje si u cjeloj prici.

.mislim kad u hondu civic 1.3 ubacujemo motor 1,6 sa preko 100 kw onda mi je to jasno jer 1,3 je imao nekih 50kw..ali ovo sa mercedesom je  gotovo ista snaga

pozdrav i zahvaljujem na dosada ucinjenom !

Offline

#11 17-02-2010 00:54:22

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

Ovako, ovaj motor koji je sad u autu, tj. "novi" smile se ugraðivao i u W202 i u W210, u obje inkarnacije, 200 i 220 CDI. Zajednièko im je to da je bez tog "shut off" ventila taj model motora tek od 09.07.2001 što znaèi da je taj motor iz modela za 2002. godinu. Pošto je auto tvog klijenta proizvodnje 12/1998 za 1989 godinu, ispada da ni pumpa nije ista. Razlika je u nekih 100-300 bara više koje noviji motor koristi na full optereæenju, a starom kompjuteru bi to mogao biti signal da je previše tlaka pa ga možda i ugasi. Mogu ti sutra poslati shemu za ECU motora ako ti treba, a ako ti treba nešto drugo samo javi.
Pozdrav

Offline

#12 17-02-2010 15:41:04

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

Dajan2008 napisao:

Ovako, ovaj motor koji je sad u autu, tj. "novi" smile se ugraðivao i u W202 i u W210, u obje inkarnacije, 200 i 220 CDI. Zajednièko im je to da je bez tog "shut off" ventila taj model motora tek od 09.07.2001 što znaèi da je taj motor iz modela za 2002. godinu. Pošto je auto tvog klijenta proizvodnje 12/1998 za 1989 godinu, ispada da ni pumpa nije ista. Razlika je u nekih 100-300 bara više koje noviji motor koristi na full optereæenju, a starom kompjuteru bi to mogao biti signal da je previše tlaka pa ga možda i ugasi. Mogu ti sutra poslati shemu za ECU motora ako ti treba, a ako ti treba nešto drugo samo javi.
Pozdrav

e tako to izgleda kad prica netko tko zna sto prica...dakle motor donora je iz 02 godine...

idemo onda ovako..taj nesretni ventil je vec na putu do mene,imat cu ga u iducih par dana..probamo kako se ponasa pa ako bude jos kakav nesporazum izmedu mehanike i menadmenta ostaje pribaviti tlacnu pumpu od 200cdi do 2000 god. i uz malo srece to je sve..

semu imam u esitroniku i dosta podataka o tlakovima i sistemu kako to sve skupa radi..jasno da nema price o ovakvom kemijanju koje ja imam ..te kemije se uce iskustvom kojeg ocito imas pa eto ja se samo grebem..

javim se kad ventil dojde i montiram ga na auto..idem bas pogledat u boschov katalog opreme jesu  li isti kat brojevi na te dvije pumpe i na diznama..mislim da to imam u esi ju

puno hvala na pomoci..

Offline

#13 18-02-2010 00:59:56

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

Nema problema, tu smo da si pomognemo, javi kad bude aktualno.
Pozdrav

Offline

#14 09-03-2010 14:50:34

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

Dajan2008 napisao:

Nema problema, tu smo da si pomognemo, javi kad bude aktualno.
Pozdrav

eto da javim da je ventil stigao..nekako sam ga montirao gore i sad mi dozvoli obrisati greske..sve radi ok dok ga ne ugasim..onda ponovo ista greska..pustim ga da radi u leru odradim test aktuatora i pokrenem taj ventil ..motor se uredno ugasi..opet radi normalno bez greske..nakon nekoliko palenja/gasenja konacno je shvatio da cu ja odustati od njega i sad radi OK..u meduvremenu zamjenjen i MAF senzor jer sa starim opet nije htio preko 3000.

izjurit cu na cestu da ga malo izganjam kolko se takva skalamerija od 2 tone moze poganjat pa da vidim onu napomenu o max tlaku pumpe da li pravi probleme....

reci mi po tvom iskustvu jel normalno da mu ja sa diagnozom nemogu odradit brisanje vec moram odradit par ciklusa pali/gasi da bi on shvatio kako je ventil gore i radi svoj posao ?....jebote jos ce od mene postati mehanicar..

Offline

#15 09-03-2010 18:44:07

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

Tako je, nekad ne da brisati dok nisu uvjeti zadovoljeni, tj. dok ne odradi radni ciklus. Uštekaj dijag nakon vožnje ito je to. smile

Offline

#16 09-03-2010 23:12:26

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Mercedes 200 CDI ELAB ventil

Dajan2008 napisao:

Tako je, nekad ne da brisati dok nisu uvjeti zadovoljeni, tj. dok ne odradi radni ciklus. Uštekaj dijag nakon vožnje ito je to. smile

sve proslo OK ako izuzmemo kaznu za 84km/h na cesti gdje je 50 dozvoljeno...uglavnom nakon par gasenja/palenja sve radi dobro izgleda da unutar motornog ECU negdje pise'pametniji popusta' 

ma cuj ne bi to sve bio toliki problem da nisu mehanicari zamrljali sve sto su mogli i ja naivac povjerujem njihovoj prici umjesto da krenem sve ispocetka i redom rjesava..recimo naopako ustkane cjevi u elektroventil koji otvara turbo,pa senzor tlaka na usisu koji je inace spojen sa usisnom granom malom cjevcicom oni su ustekali vakum..da ti ne kukam sve sto je moglo zavrsit u nekom krivom kraju zavrsilo je..samo mi nije jasno kako netko ide mjenjat motor/mjenjac a da si nije prije toga oprao i prostor i sklopove...

najveci biser je da je u cjevcici koja ide dole na vakumski aktuator turba zabijen vijak ???? cemu je to trebalo sluzit kad su ionako cjevi na el,ventilu krivo ukljucene..iako da su ocistili ventil ljepo pise vac out..mislim nemozes vjerovat gdje je kraj ljudskoj gluposti..

uglavnom skalamerija sad radi OK ..uredno upali nedimi previse i to je to..

Zahvaljujem pa se cujemo na iducem problemu !

Offline

Board footer