elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 26-02-2010 01:55:03

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Radar detektori u BiH

Nema srodne teme, pa cu ovdje....

Procitao sam u "Zakon o bezbjednosti u saobracaju BiH" i nigdje nisam uspio pronaci dali su radar detektori dozvoljeni za upotrebu u BiH?
Taj se clanak  nigdje ne pominje. Bilo mi je logicno da bar nadem zabranu koristenja "jammera" (ometaca radara) sto bi bilo logicno i shvatljivo, ali ni tog clanka nema. hmm


Kakva je u stvari situacija u BiH s time? Jesm li ja nesto previdio, ili je koristenje radar detektora dozvoljeno u BiH?

U Zakonu o sigurnosti u saobracaju Srbije taj clanak postoji i zabranjuje se upotreba detektora.

Offline

#2 26-02-2010 12:17:43

ELTI
elproger
Iz: Rijeka, Hrvatska
Registrovan: 06-11-2009
Komentari: 395

Re: Radar detektori u BiH

Ne treba ti tamo nista, stavis 50 maraka u prometnu dozvolu i nemas problema, za sad najbolji antiradar!
Ako se ti budes sa njima raspravljao da li oni krse zakon koristeci radare onda si tek naj...ao!!!   Kazu da policija vise ne tuce!!! Ali ni manje!!


Ne nastojim biti jeftiniji, nastojim biti bolji!

Offline

#3 27-02-2010 04:28:11

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Radar detektori u BiH

ELTI napisao:

Ne treba ti tamo nista, stavis 50 maraka u prometnu dozvolu i nemas problema, za sad najbolji antiradar!
Ako se ti budes sa njima raspravljao da li oni krse zakon koristeci radare onda si tek naj...ao!!!   Kazu da policija vise ne tuce!!! Ali ni manje!!

Ne pije to vode vise u vecini slucajeva. Svi se boje za posao. Radije ce odnjeti prijavu u stanicu nego uzeti novce, pa da se to procuje pa ostanu bez posla...

Nisam se mislio raspravljati sa njima dali oni krse zakon, nego dali ja smijem imati detektor u autu, ako se potegne to pitanje.

Koliko sam ja procitao nigdje u ZOSS BiH to nije navedeno.  Neka me neko ispravi ako grijesim?


Inace nikad mi nebi naumpalo koristiti radar detektor, jer ne divljam po cesti brzom voznjom i vozim vecinom po ogranicenjima s malim odstupanjima, ali me iziritirala situacija kada su me zustavili zbog 20kmh prekoracenja odmah tik iza znaka pored skole gdje tako reci nisam ni imao vremena prilagoditi brzinu sa 60 na 40.  I to u kasnim vecernjim satima, vikend, kada je logicno da nema djece na putu.  Da sam ja vozio 100 ili vise, pa mi nebi bilo krivo....

Shvatam ja da je znak-znak i vikendom i navecer, ali mi je posebno izaslo na zivce kada je policajac na kraju toboze ponudio nagodbu da pise manju kaznu za nevezivanje pojasa (sto je cesta praksa) a tvrdio je da nemoze ponistiti radar. Kako onda moze pisati drugu kaznu i zaboraviti ovu za prekoracenje?
Ocigledno negdje nesto ne stima. Kasnije sam u komunikaciji sa drugim ljudima zakljucio da izgleda ocitanje brzine baz validnog  fotografskog dokaza nije vjerodostojno i da se policajci koriste forom da vam kao "izađu u susret" i napisu manju kaznu, jer cete taj prekrsaj potpisati na licu mjesta i priznati krivlnju (logikom bolje manje nego vise) a oni ce imati dokumentovanu neoborivu prijavu.

Izgleda da ako ne pristanete na tu "nagodbu" i ostanete pri kazni za prekoracenje brzine, a ne potpisete prizanje krivice na licu mjesta , kazna ide na sud gdje ocigledno nesto fali, a to je validan fotografski dokaz. Barem tako mislim. Doznao sam jos da je na sudu potreban i dokaz o atestu i baždarenu radara, što izgleda niko od nijh nema. Obzirom da se ni njima ne vuca po sudu, a izgleda da s dokazima nesto ne stima, tako se nudi nagodba po sistemu "i vuk sit i ovce na broju".

Jel neko zna nesto vise o ovome ?

Zadnja izmjena od Nike (27-02-2010 04:34:54)

Offline

#4 27-02-2010 04:54:20

skyline-GTR
Moderator
Iz: Bosanska Krupa / BiH
Registrovan: 28-04-2009
Komentari: 1,885

Re: Radar detektori u BiH

gledaj najk, ako mislis antiradar/radar detektor da kupujes zbog prekoracenja od 20 na sat jednom u par mjeseci bolje plati kaznu ili nek pise ili sta vec a ako mislis praviti kazne od 200-300 maraka onda kupi kobru ili neki kvalitetniji koji kosta 300-400 eura otplatit ce ti se u 3 javljanja ... mislim da je to sva prica oko tog ... naravno sakrij ga i stvar rijesena,zasto mora zandar na ulici vidjet da ti u autu imas antiradar


UCOT - Universal Code Off Tool

Offline

#5 27-02-2010 16:09:28

koyot
Expert
Iz: Kladanj, BiH
Registrovan: 18-07-2009
Komentari: 2,995

Re: Radar detektori u BiH

ja sam koristio jedno 5 godina antirada nisu ni znali sta je to kad vide samo poneki upita a staje ovo i ja kazem to je za placanje cestnine u zapadnim zemljama .dosta skup je bio ali mi se otplatio za dvije godine a posle su i oni promijenili radare tako da ga vise nekoristi tj i nemam ga vise .i kao sto rece skyline bolje platit na licu mjesta nego reskirat ,nijedan antiradar nepokriva sve frekvencije tako da i to svremenom zastari


atm tuning
electronic key

------------------------

Offline

#6 27-02-2010 17:48:11

Zoki
elproger
Iz: Grobnik
Registrovan: 07-05-2009
Komentari: 232

Re: Radar detektori u BiH

Kad te kresne zraka kasno ti je imati antiradar.
To pali kod starog sistema ali novi nemaju šanse.

Offline

#7 27-02-2010 20:35:19

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Radar detektori u BiH

Nisu niti policajci danas više bedasti, jedan moj prijatelj policajac ima taktiku za 5, on recimo ima radar iskljuèen iz napajanja i samim tim je nevidljiv za antiradare i kad èuje žrtvu kak juri èeka zadnji èas i onda pali makinu i ovaj ako i ima antiradar on mu prekasno poène javljati jer ga ovaj veæ snimio i onda kaže redovito žrtva pita kakav to ima radar da ga nije njegov antiradar detektirao a on pokaže starudiju èime lovi i veæ par puta bilo je pas mater i onome ko mi prodao antiradar, rekao mi da lovi sve živo a nemože tu staru kantu otkriti, jedan je èak razbio antiradar pred njim smile


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#8 27-02-2010 21:37:23

vulep
elproger
Registrovan: 05-03-2009
Komentari: 1,256

Re: Radar detektori u BiH

T osto kazes niike za foto dokaz ima istine.ali je problem u sudijama i sudovima.Neki sudije te udari po usima i bez tog dokaza pa se ti zali visem sudiji.cim se zalis gubis vreme,zivce i obavezan si da budes pripravan kad ce se oni setiti da te pozovu na saslusanje.Mene su skoro pucali sa nekom starudijom u Meljaku i kazu isao si  80,a ogranicenje je 50.Kazem mu aj mi pokazi vreme kada si me snimio on poceo nesto tuc muc,pa ta prica ajde plati pojas jos je bilo 1000 umesto kaznu 3000.Ja mu kazem pisi prijatelju,imao sam jos svedoka u autu,dajte mi ti i kolega brojeve znacke i broj patrole,broj vozila vidim,sat mi je  tacan ,a ti to sto napises okaci macku o rep.Jos nije doslo,mozda ce,ali ne verujem.
Ometaci prave problem sto mogu da znaju da ga imas,a antiradar dobar i dobro sakriven se vrlo brzo isplati.

Offline

#9 27-02-2010 23:27:34

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Radar detektori u BiH

Svuda znaci ista prica: Nude "pojas" umjesto "radara".  Dakle ima debeo razlog.  Svaka cast kada uhvati onaj Robot stacionirani radar, ali i za to treba biti duduk jer je ispred svakog tabla upozorenja od nedavno.

Niko mi ne odgovori jel ima u ZOSS BiH član gdje se zabranjuje upotreba radar detektora? Koliko ja procitah nema, pa prema tome nema na osnovu cega pisti kaznu za koristenje detektora. Procitao sam i ZOOS Hrvatske i Srbije gdje je upotreba zabranjena.

Znam ja veoma dobro koji radar detektori imaju koje mogucnosti pa cu navesti par.

Vecina ih radi na detektovanju X, K, Ka, Ku, V, S bandovima.  Plus detektovanje laserske zrake oko 910nm.

X Band                        10.525 ± 0.050 GHz
K Band                        24.125 ± 0.125 GHz
Safety Alert                  24.070 ± 0.010 GHz
TSryasftfeicm Warning  24.110 ± 0.010 GHz
                                   24.190 ± 0.010 GHz
                                   24.230 ± 0.010 GHz
Ka Band                       34.700 ± 1.300 GHz
Ku Band                       13.435 ± 0.035 GHz
VG-2                            11.500 ± 0.250 GHz
Spectre I                      13.300 ± 0.200 GHz
Spectre IV+                  Not Disclosed
Laser                            910 ± 50 nm

Sto se tice proizvodaca Cobrina XRS serija se pokazala jako dobra, ali ubjedljivo je najjaci Valentine ONE.

Pomenuti bandovi koji rade na sistemu doopler radara su kod Cobre jako dobro detektovani i mogu prepoznati skoro sve radare koji rade na podrucju bivse YU.  Problem je malo sto detektori i primaju lazne uzbune koje emitiraju vecinom automaska vrata trznih centara, ali i za to postoji CITY mod. Malo zna biti iritantno, ali na otvorenom putu to nije problem. Vecinom detektovanje pomenutih bandova je uspjesno i na vecim udaljenostima, kada imate vremena prilagoditi brzinu.

Sto se tice prepoznavanja laserskih radara, tu je situacija malo losija.  Iako Cobra ima dobar detektor laserskih zraka, problem je u tome sto laserski radari emituju zraku samo kada su upereni u metu. Cobra ima "pogled" od 360° i moze detektovati i odbijene laserske zrake od predhodnog automobila koji je ispred vas.  Ali i to u nekim situacijam nije potpuno sigurno, jer mjerenje laserom traje veoma kratko pa u dosta slucajeva nemate kada reagovati. Ali bolje ista nego nista.

Valentine ONE ima jako dobru detekciju laserskih zraka, (skoro duplo bolju nego Cobra) na vec mnogo vecoj udaljenosti i vecu detekciju odbijenih laserskih zraka od okolne objetekte.

Ovo su neki laserski radari koji se vecinom koriste u BiH:

LTI 20-20
LTI Ultra-Lyte
Kustom Signals ProLasery
Kustom Signals ProLaser III
Stalker LIDAR
Laser Atlanta - Speedlaser
Traffipatrol XR (najveci broj laser-pistolja u BiH)


edit:

Zaboravio sam dodati:

MULTANOVA 6F
TRAFFIVISION

Zadnja izmjena od Nike (01-03-2010 20:55:03)

Offline

#10 28-02-2010 02:36:01

koyot
Expert
Iz: Kladanj, BiH
Registrovan: 18-07-2009
Komentari: 2,995

Re: Radar detektori u BiH

ma koji citi mod probaj se vozit po vecim gradovima paces vidit da neprestaje svirat nisi nikad siguran a po zapadnim zemljama da nepricamo


atm tuning
electronic key

------------------------

Offline

#11 28-02-2010 18:29:32

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Radar detektori u BiH

koyot napisao:

ma koji citi mod probaj se vozit po vecim gradovima paces vidit da neprestaje svirat nisi nikad siguran a po zapadnim zemljama da nepricamo

Pa po gradu svakako ne vozis brzo tako da se moze koristiti "mute" ili "i mute" mod koji ovisno o broju okretaja motora daje obavjestenja ili ne. Nije bas nesto, ali nije ni na odmet. smile

Offline

#12 28-02-2010 19:20:21

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Radar detektori u BiH

Nike napisao:

Nema srodne teme, pa cu ovdje....

Procitao sam u "Zakon o bezbjednosti u saobracaju BiH" i nigdje nisam uspio pronaci dali su radar detektori dozvoljeni za upotrebu u BiH?
Taj se clanak  nigdje ne pominje. Bilo mi je logicno da bar nadem zabranu koristenja "jammera" (ometaca radara) sto bi bilo logicno i shvatljivo, ali ni tog clanka nema. hmm


Kakva je u stvari situacija u BiH s time? Jesm li ja nesto previdio, ili je koristenje radar detektora dozvoljeno u BiH?

U Zakonu o sigurnosti u saobracaju Srbije taj clanak postoji i zabranjuje se upotreba detektora.

vidi ja sam u HR al mislim da je ista situacija kod vas sada kako smo mi imali prije par godina...sudac koji je uredan sluga rezima kojem sluzi za cas ce izvuci neki clanak u koje se spominje OMETANJE SLUZBENE OSOBE U VRSENJU DUZNOSTI..ja to prosao prije par godina..pa platio kaznu i sud...dakle dok god su sudovi i suci sluge rezima  a kod tebe i mene sigurno jesu, nemoras se opterecivat citanjem zakona..jer uvjek postoji sucevo "tumacenje" tog clanka na koji se on moze pozvati...

antiradari su bili jako dobra stvar (u hr) do 95-97 a sad je to k...  kad on zapisti ja na kocnicu i eto me na 90 u naselju..e sad jesam li morao ici 140 mozda i nisam a jebiga kad volim...

zato ucini kao ja..prodaj bemburu i kupi terenca..kad ides 80 to je tolka buka kao sa bmw na 180..nisam platio kaznu otkad ga imam..dakle auto se isplatio..jes da si sonjo na cesti (ak je suva) ali briga te stignes svuda i normalno je da terenac 'leti' 80..dok sa bmw kad ides 80 kao da stojis

Offline

#13 28-02-2010 19:59:05

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Radar detektori u BiH

carclima napisao:

OMETANJE SLUZBENE OSOBE U VRSENJU DUZNOSTI..

smile Radar detektor NE OMETA nego samo detektuje tako da se ne mogu kačiti za takve navode.

A sreća da je moguće sa "find" pretražiti .pdf ili koji drugi format dokumenta  pa izvrnuti sve uzduž i poprijeko. Ja jesam i nigdje se ne pominje niti ometanje niti detekcija niti nešto slično.   Nadam se da nisam fulao .... smile

Offline

#14 28-02-2010 20:15:52

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Radar detektori u BiH

Evo kak se piše žalba, možda nekome proðe smile

Zadnja izmjena od predingli (28-02-2010 20:19:21)


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#15 28-02-2010 20:50:05

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Radar detektori u BiH

predingli napisao:

Evo kak se piše žalba, možda nekome proðe smile

Jel se ti xxx... ??? smile smile smile

Zadnja izmjena od skyline-GTR (28-02-2010 21:16:43)

Offline

#16 28-02-2010 21:15:23

skyline-GTR
Moderator
Iz: Bosanska Krupa / BiH
Registrovan: 28-04-2009
Komentari: 1,885

Re: Radar detektori u BiH

nike ovdje tako nerazgovaramo sad opomena


UCOT - Universal Code Off Tool

Offline

#17 28-02-2010 21:22:07

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Radar detektori u BiH

skyline-GTR napisao:

nike ovdje tako nerazgovaramo sad opomena

Pa nisam napisao punu riječ...:)   Ok, Sorry.... neutral

Offline

#18 28-02-2010 21:26:41

skyline-GTR
Moderator
Iz: Bosanska Krupa / BiH
Registrovan: 28-04-2009
Komentari: 1,885

Re: Radar detektori u BiH

nike puna ili ne pravilnik je za svakog i tebe isto stoga ....


UCOT - Universal Code Off Tool

Offline

#19 01-03-2010 14:33:35

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Radar detektori u BiH

skyline-GTR napisao:

nike puna ili ne pravilnik je za svakog i tebe isto stoga ....

Ok, izvinjavam se.

Offline

#20 02-03-2010 00:09:34

koyot
Expert
Iz: Kladanj, BiH
Registrovan: 18-07-2009
Komentari: 2,995

Re: Radar detektori u BiH

zasto nebi malo svi obratili paznju na rjecnik i na pisanje vulgarnih rijeci. razumno je da svakom izleti poneka ali malo ko hoce prekontrolisat sta je napisao ,a ima opcija ,,izmijeni,, pa jednostavno ispravit samog sebe ,netreba se niko ljutit ako ga neko opomene za neke nedostojne izraze ,bar se ja nebi ljutio


atm tuning
electronic key

------------------------

Offline

#21 02-03-2010 01:31:33

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Radar detektori u BiH

Pa ja se nisam ljutio zbog opomene. Niti sam napisao nista toliko vulgarno kompletnom rečenicom. Može se zaključiti iz konteksta koja je rečenica bila u pitanju, obzirom da sam se izneneadio na pročitani attachment  u predhodnom postu smile
--------------------------------------------------------------------------------
No, odosmo mi u off, sa ovim....Pa da se vratimo temi:

Još uvijek nismo zaključili dali je u BiH dozvoljen radar detektor, ili ne?

Offline

#22 02-03-2010 10:49:51

ELTI
elproger
Iz: Rijeka, Hrvatska
Registrovan: 06-11-2009
Komentari: 395

Re: Radar detektori u BiH

Sto se tice detektora oni su bili aktualni prije 10 i vise godina dok su se jos koristili radio detektori u kontinualnom radu ali takvi detektori su proslost :nove generacije radar detektora rade u impulsnom rezimu tako da je vrijeme odasiljanja kratko i detekcija ne pomaze jer je uvijek prekasno. Ista stvar je i sa laserima, znaci kad ga detektiras vec je kasno. Nova generacija antiradara nije pasivna vec radi na principu odasiljanja bilo radarskog signala ili odasiljanjem laserskih snopova a to vec nije detektor vec ometac. Znaci ovaj prvi pasivni ti ne vrijedi a ovaj aktivni je zabranjen. Policija tu ima i nekih drugih solucija zasto ti moze oduzeti i braniti koristenje i jednog i drugog, takvi uredjaji nigdje nemaju ateste pa se kao takvi ne mogu niti legalno uvoziti, a ako ga nadju kod tebe znaci da si ih nelegalno uvezao pa si i po tom pitanju u prekrsaju. Sve u svemu zakon je uvijek skrojen za drzavu i kako god okrenes moras se drzati zakona i ogranicenja. Znaci moze se jednistavno zakljuciti da su ovakvi uredjaji zabranjeni a svi koji ih koriste rade to na svoju odgovornost riskiraju da budu sankcionirani.


Ne nastojim biti jeftiniji, nastojim biti bolji!

Offline

#23 02-03-2010 21:59:56

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: Radar detektori u BiH

predingli napisao:

Evo kak se piše žalba, možda nekome proðe smile

e ova ti dobra...spremam za par dana idem na sud a dobar sam sa sutkinjom ..pa da vidim sta ce reci na ovo..

mislim da ovako sta jos nije imala

kao ni proslu zalbu mog sina kad je otepo znak zabrane parkiranja..

citat:

Lagano sam krenu unazad kad se iznenada sa ljeve strane pojavio kandelaber i da bi izbjegao brzo nadolazeci kandelaber skrenuo sam desno....

mali sam pisao a ja umro od smjeha kad me ova zvala da vidim kako mi se nasljednik ponasa,,,jasno zdropio je znak zabrane i nekoliko onih gusnatih stupica....

srecom pocinitelj ispao nepoznat..

Offline

#24 02-03-2010 23:09:39

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Radar detektori u BiH

Nisam ja pisao žalbu, to sam pokupio negdje na netu, a ništ, treba probati, možda prolazi smile, ja sad imam borbe sa zagreb holdingom oko kazni za parkiranje sad, ovi se ne šale, šalju opomene pred tužbu smile, al tu STVARNO nisam kriv smile !


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#25 18-03-2010 01:34:04

LJ01
elproger
Iz: Doboj.BiH
Registrovan: 17-03-2010
Komentari: 238

Re: Radar detektori u BiH

ja sam samo jednom uspjeo da zakocim kad je pisnuo ipak je covjek previse spor da reaguje kad te on upozori.

Offline

Board footer