elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 14-01-2009 03:16:16

multikorg
Član
Registrovan: 21-12-2008
Komentari: 9

TUTORIAL

veæ neko vrijeme tražim forum na kome bih mogao naæi sve na jednom mjestu i konaèno. Naðoh, i to na domaæem jeziku. Ali....

sve bi bilo dobro da nema ovo ali.....a to "ali" za mene i ljude koji poèinju da vrte auto diagnostiku po glavi je veoma bitno. Stoga,

Vidim da je na forumu dosta znalaca ove problematike koji žele svoje znanje da podijele sa manje upuæenim èlanovima foruma te polazeæi od te taèke vidim da ne dostaje prvo i osnovno a to je "ABECEDA auto dijagnostike"!!!

Ljudi, stvarno bi bilo dobro da bar svako od vas napiše nešto o programu\ima sa kojim\a najbolje barata. npr. strašno bi bilo lijepo da imamo na jednom mjestu ama baš sve u smislu:

Recimo: VAG.com? pa ga opisati, šta se sve s njim može uraditi, za koja vozila vrijedi, kako se instalira, spaja na automobil te kakva su vaša iskustva. isto tako uraditi i sa ETKA, OPEL EPC, Auto data, Elsa, VISO, UniScan i šta ti ja znam sve.

Nadam se da ideja stoji te da æe uroditi plodom. Nemojte biti škrti ko informatièari smile))

Offline

#2 17-01-2009 18:33:40

miki09
elproger
Iz: Surdulica
Registrovan: 30-11-2008
Komentari: 548
Website

Re: TUTORIAL

E ovako, i ja sam novajlija, pa da novosteèena znanja podelim sa tobom...
Programe koje si gore naveo možeš pre svega podeliti u dve kategorije:
1) Programi koji sadrže informacije o auto delovima i podešenjima pojedinih modela- u tu grupu spadaju ETKA, OPEL EPC, AutoDATA, ELSA
2) Programi koji se koriste za dijagnostiku vozila uz upotrebu adekvatnih hardverskih ureðaja- u tu grupu spadaju VAG.com, VISA uniscan, ScanMaster ELM

Konkretno o svakom programu neka kažu oni malo iskusniji.... smile

Offline

#3 19-01-2009 03:57:33

ljevi
Član
Registrovan: 31-12-2008
Komentari: 1

Re: TUTORIAL

Eto i ja sam novi pa da Vas sve skupa pozdravim i usput komentiram rad ljudi.
Saka èast i kapa do poda ekipi koja je ovo zapoèela i koja ovo vodi. Zato nemojte djelit jabuke i kruške kad su veæ podjeljenje i skupljat broj postova da bi vidjeli linkove sa bespotrebnim komentarima.... Mislm ako je nekome nešto potrebno neka pita i dobit æe odgovor jer prateæi ovo sve stekao sam takav dojam.
Nemjte me krivo shvatit i sad udarat po meni jer to je samo moje mišljenje i da sam jedan od sakupljaèa postova ovo sam mogao podjelit u nekoliko bonusa do lnkova smile

Veseli i zdravi bili!

Pozdrav!

Josip

Zadnja izmjena od ljevi (19-01-2009 03:59:12)

Offline

#4 10-04-2009 23:27:22

dino
Član
Registrovan: 18-02-2009
Komentari: 2

Re: TUTORIAL

Ej ,nemoj biti lijevi .     Mislim da su ljudi dobro krenuli sa opisima , konkretnu u ovom forumu koji je slažem se jako dobar ,treba da se razvrstaju neke stvari ,npr programi koji su za dijagnostiku od programa koji sadržavaju servisno tehnièku pomoè (Auto Data,workschop )mada su isti dijelom od pomoèi pri dijagnosticiranju ,kao i otvoriti novu grupaciju koja bi bila vezana za programe koji su  praktièno katalozi dijelova ( Tec Doc ,Etka, 7 Microcat itd) a samo zbunjuju one koji traže riješenje za pojedine probleme prii dijagnozi vozila . A što se tièe da ljudi postave pitanje ako ih šta interesuje ,onda dobiješ još bezveznijih postova i upita ka npr radi li kabl interface ELM 327 sa autodatom itd. Tako da zaista nebi bilo loše što je predložio multiyamaha. Pardon multikorg ....hm..........ja više volim yamahu.

Zadnja izmjena od dino (10-04-2009 23:34:26)

Offline

#5 14-04-2009 12:16:55

domi
Član
Registrovan: 14-04-2009
Komentari: 26

Re: TUTORIAL

Dobar dan ja sam isto nov na forumu i mislim da se ovakve teme moraju kretati u smjeru da ljudima kao ja najprije objasne koji su sastavni djelovi elektronike u automobilima koja je njihova funkcija i kako šta radi i to osobe koje to doista znaju da bi se na osnovi tih znanja moglo razgovarati o pronalaženju kvara, popravku i na kraju o programaciji raznih centralnih jedinica.

pozdrav svima

Zadnja izmjena od domi (20-04-2009 10:03:11)

Offline

#6 19-05-2009 12:45:46

djurdjija
elproger
Iz: Prokuplja
Registrovan: 19-05-2009
Komentari: 23

Re: TUTORIAL

Izvanredna ideja,samo da li neko ima vremena da pise i objasnjava nama laicima sta je sta u autodijagnostici

Offline

#7 19-05-2009 14:50:20

makkki79
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 25-03-2009
Komentari: 767

Re: TUTORIAL

Upravo je to problem sto se tice vremena, svi oni koji se profesionalno bave ovim poslom rade po ceo dan i zamislite sad njih da pored celog provedenog dana u garazi mrtvi umorni posle toga sednu za kompom i objasnjavaju  sta je sta u autodijagnostici jer je to izuzetno sirok pojam i ne moze da se sve napise i objasni ovako, zato ako hocete da se bavite ovim poslom bice vam bolje i lakse da nabavite literaturu pa sami pocnete da ucite i shvatite sustinu, e ako naidjete na neki problem tu smo mi da vam pomognemo.
Ovo vam pricam iz licnog iskustva i verujte da ja ovo najbolje resenje!
Pozdrav svim novim kolegama!!!


Nije je znanje znati i za sebe ga zadrzati, vec je znanje znati i potrebnima ga podeliti!!!

Offline

#8 19-05-2009 22:16:58

syncro v6
Član
Registrovan: 17-05-2009
Komentari: 1

Re: TUTORIAL

Pozdrav i od mene, i ja sam novi i ideja je super,pogotovo za nas koji zelimo da naucimo nesto,
svaka informacija je dobrodosla.

Offline

#9 20-05-2009 09:36:32

djurdjija
elproger
Iz: Prokuplja
Registrovan: 19-05-2009
Komentari: 23

Re: TUTORIAL

Zna li neko neku dobru knjigu na nasem jeziku?

Offline

#10 20-05-2009 12:26:27

jambo_00
Član
Registrovan: 24-04-2009
Komentari: 1

Re: TUTORIAL

makkki79 napisao:

Upravo je to problem sto se tice vremena, svi oni koji se profesionalno bave ovim poslom rade po ceo dan i zamislite sad njih da pored celog provedenog dana u garazi mrtvi umorni posle toga sednu za kompom i objasnjavaju  sta je sta u autodijagnostici jer je to izuzetno sirok pojam i ne moze da se sve napise i objasni ovako, zato ako hocete da se bavite ovim poslom bice vam bolje i lakse da nabavite literaturu pa sami pocnete da ucite i shvatite sustinu, e ako naidjete na neki problem tu smo mi da vam pomognemo.
Ovo vam pricam iz licnog iskustva i verujte da ja ovo najbolje resenje!
Pozdrav svim novim kolegama!!!

Slazem se, nitko ovdje ne zeli ljude gnjaviti i odvajati ih od njihovog posla....
Ali bilo bi dobro kad bi se mogla naopraviti neka baza podataka na temelju postojece literature i
na to uputiti nove clanove .....kako bi se izbjegla neka trivijalna pitanja za koja iskusni smatraju da su suvisna a nama novima je to wov-veee.......

mene recimo puno toga zanima.....a totalno mi je bezveze stalno natipkavati nove threadove i malo malo
nesto zapitkivati....

Offline

#11 20-05-2009 17:30:42

makkki79
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 25-03-2009
Komentari: 767

Re: TUTORIAL

djurdjija,
imas jednu sasvim solidnu knjigu vezano za autodijagnostiku, necu da ti ostavljam link do sajta zato sto si nov i neces videti link, nego kucaj u google "knjiga autodijagnostika" i izbacice ti odmah, pogldeaj sta sve sadrzi i mozes je slobodno naruciti jer je odlicna!


Nije je znanje znati i za sebe ga zadrzati, vec je znanje znati i potrebnima ga podeliti!!!

Offline

#12 23-05-2009 18:09:41

arsa1969
Član
Registrovan: 23-05-2009
Komentari: 1

Re: TUTORIAL

Ja sam nov ovde. Interesuje me dal ima tutorial za fordov program FORD MICROCAT. Imam verziju 2008, al izadju neka cudna slova... nemogu da ga pokrenem

Offline

#13 16-06-2009 23:33:03

catner
Član
Registrovan: 07-06-2009
Komentari: 12

Re: TUTORIAL

-Pozdrav svima ja sam nov ovdje zanima me autodijagnostika i želio bi što više skupiti iskustva i znanja, pozdravljam sve napore koje ljudi èine kako bi pomogli mnogima koje ova oblast  zanima. Takoðe kako bi došli do pravih informacija kao i da i prenesu dobra iskustva jedni na druge.

Offline

#14 17-06-2009 22:30:29

designer
Član
Registrovan: 08-06-2009
Komentari: 1

Re: TUTORIAL

Marelli Weber 16F Technical Information

Offline

#15 17-06-2009 22:36:28

designer
Član
Registrovan: 08-06-2009
Komentari: 1

Re: TUTORIAL

Fiat technikal information

Offline

#16 20-06-2009 12:29:39

mobile
elproger
Registrovan: 16-06-2009
Komentari: 367

Re: TUTORIAL

Svaka èast za temu i nadam se da ce biti onih koji su jako dobro upuceni u ovu problematiku i da ce biti voljni da pojasne neke stvari.
btw ja sam novi na forumu ali nisam potpuni pocetnik u autodijagnostici jer sam vremenom procitao jako puno literature vezane za autodijagnostiku a imao sam priliku neke stvari gledati uzivo...medjutim postoji jakooo puno stvari koje ne znam ali imam zelju nauciti pa evo prilike da preko ovog foruma saznam nesto vise jer kako vidim ima vas ovdje dosta koji izvanredno poznajete stvari oko autodijagnostike,


postoji velika volja....

Offline

#17 23-06-2009 01:14:55

markusvb
elproger
Iz: Vrnjacka Banja
Registrovan: 21-06-2009
Komentari: 199

Re: TUTORIAL

novi sam clan foruma. mislim da je prakticnije da se postavlja literatura a da svako od clanova to sam skida, tumaci i pita sta nije jasno. e sad, bilo bi lepo kada bi postojao odeljak foruma koji bi bio podeljen  npr. na senzore-aktuatore, benzin-dizel, bosch, marelli, simens....
pa da se postavljaju sistemi i nacini testiranja i ispitivanja, principi rada i sl.
to bi bilo korisno za ljude koji pocinju sa ovim a i za vec uhodane da imaju neku vrstu baze podataka kako se sta radi.....
to je moj predlog i voljan sam da ucestvujem u realizaciji toga...

Offline

#18 23-06-2009 10:09:58

mobile
elproger
Registrovan: 16-06-2009
Komentari: 367

Re: TUTORIAL

markusvb napisao:

novi sam clan foruma. mislim da je prakticnije da se postavlja literatura a da svako od clanova to sam skida, tumaci i pita sta nije jasno. e sad, bilo bi lepo kada bi postojao odeljak foruma koji bi bio podeljen  npr. na senzore-aktuatore, benzin-dizel, bosch, marelli, simens....
pa da se postavljaju sistemi i nacini testiranja i ispitivanja, principi rada i sl.
to bi bilo korisno za ljude koji pocinju sa ovim a i za vec uhodane da imaju neku vrstu baze podataka kako se sta radi.....
to je moj predlog i voljan sam da ucestvujem u realizaciji toga...

to bi bilo jako dobro medjutim oni zbog kojih bih se to radilo su novi clanovi foruma i nemaju mogucnost da vide postavljene linkove i sl.

Zadnja izmjena od mobile (23-06-2009 10:10:39)


postoji velika volja....

Offline

#19 23-06-2009 20:52:13

pensa
Član
Iz: Mostar
Registrovan: 04-06-2009
Komentari: 7

Re: TUTORIAL

Mislim da nije bitno stari ili novi èlanovi foruma, ipak ima ovde ljudi koji o nekoj temi znaju mnogo(recimo autoradio tema) i veæ su duže vrijeme na forumu a ipak ne znaju ništa o autodijagnostici.
Ako ništa drugo za njih bi bila velika pomoæ jedan takav tutorial.
A valjda æemo i mi novi nekad moæi vidjeti linkove.

Offline

#20 26-06-2009 20:02:57

tjo003
Član
Registrovan: 26-06-2009
Komentari: 1

Re: TUTORIAL

pozdrav, evo i ja sam novi pa dajem svoj doprinos ovoj temi:

Za kvalitetan rad u autodijagnostici osim interfejsa i softvera potreba je i za edukacijom i bazama podataka. Svakim danom sve je više naprednih sustava u automobilima koje treba znati raspoznati, imati uvid u njihov rad i trenutno stanje kako bi znali i kvalitetno riješiti problem. Na novim automobilima postoje desetine ECU-kompjutora koji imaju hrpe ožièenja po sebi sa pripadajuæim senzorima i izlaznim èlanovima ili aktuatorima. Meðusobne veze izmeðu pojedinih ECU tj.sustava sve se više kompliciraju i usavršavaju pogotovo u brzini protoka informacija. Trenutno najpopularniji protokol informacija izmeðu  razlièitih ECU-a i Gateway èvorova je CAN-BUS(sabirnica) ili protokol. Kraj nje postoje još LIN koji nam kuca na vrata za koji æemo se morati takoðer  prilagoditi njegovim zahtjevima. Stari protokoli informacija svodili su se na red velièine 9.6 Kbit/s, dok moderni sustavi CAN rade sa brzinama 100 Kbit/s, 500 Kbit/s, 1Mbit/s, zavisno od sustava u automobilu: Motor, Antrieb, Komfort. Prednost je takovih sustava u velikoj brzini obrade informacija u kratkom vremenskom periodu kako bi ECU na vrijeme reagirao na dati signal iz senzora i izvršio radnju preko aktuatora. Novost donosi i to da se smanjuje vrsta ožièenja jer klasiènim pristupom bi trebalo daleko više kilometara žica i novih spojnica koje donose hrpu kvarova. Najnovija prednost CAN sabirnice je i to što se jedan te isti senzor može dati na raspolaganje za više sustava po potrebi, a koristi ga onaj koji je dobio prioritet u komunikaciji MASTER-SLAVE-1,SLAVE-x… Time se izbjegava broj istih senzora i omoguæuje se mjesto nekom novom senzoru i sustavu. Za kvalitetan rad na modernim sustavima osim interfejsa typa ELM 5 scann, razlièitih baza podataka tipa Autodata, Workshop, potreba je i za specijaliziranim literaturama uskoga spektra (Senzori i osciloskop u autoservisu) u kojima se obraðuju pojedini sustavi, opisani su senzori sa kodom greške, spoj senzora na ECU, vidljiv realan izgled samoga senzora te njegov opis. Takovih stvari nema u bazama podataka. Ne treba ni spominjati sustav Climatronic, Automatski mjenjaè, ASP gdje postoje hrpe senzora, izvršnih èlanova-(aktuatora) pneumatskih regulatora sa kojima upravlja ECU. Ako znamo raspoznati navedeni element, istestirati ga multimetrom ili osciloskopom tada æemo znati i protumaèiti vrstu greške koju nam je izbacio aparat za dijagnostiku.

Offline

Board footer