elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 28-09-2010 10:22:49

zoky_zmay_vk
elproger
Iz: Vinkovci - CRO
Registrovan: 22-09-2010
Komentari: 165

Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Ne znam odakle bih krenuo,
ali evo... potrebna mi je pomoæ , jer mi se dogaða problem na Viti 99. godina motor OM611.980 90kW, automatic.

Juèer sam završio sa izmjenom podloški dizni koje vjerojatno nikada nisu mjenjane (auto ima 330tkm).

Da bi uopæe došao do podloški imao sam gro problema sa vaðenjem dizni , iako imam specijalne alate za vaðenje dizne , ali na viti je jako veliki problem izvaditi diznu koja je zapekla i koja je pritom od prvog dana u glavi i nije vaðena,a prijašnji vlasnik to nije mario i sve je bilo puno , prepuno èaðe , kombinacije goriva i èaðe i svih ostalih kombinacija sa èaðom.

Uglavnom 3 dana po 5-6 sati "štemanja".

Za vaðenje dizne (s obzirom na skuèeni prostor) koristio sam alat kojim se magnet dizne mora odšarafiti , i porastavljati dizna sve do ventila i tako ide van.

Uglavnom , kada sam sve postastavljao, auto radi , pali bez problema , ali nakon što sam ga provozao i što sam ga malo "jaèe" stisnuo auto mi se ugasio i upalila mi se lampica EDC. Prièekao minutu-dvije i ponovno je upalio bez problema , na malom gasu i bez naglih dodavanja gasa sam stigao doma.

Napomenuo bih još da mi se u kabini èuju pojaèani zvukovi šuštanja zraka...

Znam da bih trebao na dijagnostiku otiæi da vidimo koje greške daje,ali ne znam ovdje nikoga tko ima MB dijagnostiku nego znam samo univerzalce (KTS , Launcha itd)... Što dalje da radim kako bih otklonio ovaj problem?

I na kraju...naèin mjerenja povrata sa epruvetama?

Znam da je puno toga napisano , ali ne znam kraæe objasniti!

Pozdrav svima i hvala unaprijed na savjetima i pomoæi!

Offline

#2 28-09-2010 12:11:47

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

U èemu je problem ? Pa i sa univerzalcim æe javiti grešku, èim lampica svjetli, prvo negdje oèitaj greške, onda se možemo razgovarati, ovak napamet.....
Ovo kaj zrak šušti, ili je crijevo puknuto ili intercooler, a ako ti se ugasio kod punog optereæenja, najvjerojatnije diza, regulator pritiska ili pumpa....
opet, prvo dijagnostika pa onda idemo dalje big_smile


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#3 28-09-2010 12:21:09

zoky_zmay_vk
elproger
Iz: Vinkovci - CRO
Registrovan: 22-09-2010
Komentari: 165

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Idem danas kod kolege jednog , on ima KTS-a pa æemo vidjeti , znam da se ne može to napamet rješavati , što je i logièno.
Kad vidimo greške pa æu onda napisati da vidimo što bi se tu moglo dogaðati.
Ja osobno sumnjam na diznu , na tom autu nije ništa dirano od kako je kupljen, jer èuje se onak tupi zvuk kad mu naglije dam gas kao udarac èekiæem tzv. èekiæanje.
Dok radi u mjestu i dam mu pun gas, ne ugasi se, a kad je u vožnji i pun gas , onda se ugasi!
A nema mi druge nego diag pa onda dalje!

Zadnja izmjena od zoky_zmay_vk (28-09-2010 12:32:26)

Offline

#4 28-09-2010 23:07:11

zoran69
elproger
Iz: eu
Registrovan: 25-06-2010
Komentari: 56

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

imao sam takvoga šta se gasio  kad se malo nagazi,prijavljiva  jednu diznu,nakon par stiskanja i gašenja izgubio se klip u cilindru,.....,a klipnjaèa ugledala sunce.....zato oprez
pozdrav

Offline

#5 28-09-2010 23:34:00

zoky_zmay_vk
elproger
Iz: Vinkovci - CRO
Registrovan: 22-09-2010
Komentari: 165

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Nije mi se to prije dogaðalo nijednom , nego od kako sam sada mijenjao podloške dizne , žao mi je što nisam slikao zateèeno stanje...jer nemam rijeèi kojom bih to opisao!
Što se dogodilo? Izbio ti diznu , probio klip? Što je bilo?
Sada sam se vratio od kolege , na KTS-u izbacio P0205 , P0207 I P1187.
Što da radim?

Offline

#6 28-09-2010 23:47:34

pasat-diesel
elproger
Iz: Koprivnica
Registrovan: 12-09-2010
Komentari: 116

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

prvo provjeri dizne


nisam ginekolog,ali mogu pogledati

Offline

#7 28-09-2010 23:52:58

hrvoje5000
elproger
Iz: Vinkovci
Registrovan: 19-12-2009
Komentari: 230

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

provjeri instalaciju, da je sve na svom mjestu... pozdrav


Kada ti sreca okrene leda, sutni je u dupe!!! big_smile

Offline

#8 29-09-2010 00:07:43

zoran69
elproger
Iz: eu
Registrovan: 25-06-2010
Komentari: 56

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

dizna na veæim okretajima procuri,tlak padne,gasi ga,nije kao kod starih dizela da klapa kad procuri,ovdje gospodski razbije klip....
skini dizne i u bosch servis....
pozdrav

Offline

#9 29-09-2010 00:14:58

zoky_zmay_vk
elproger
Iz: Vinkovci - CRO
Registrovan: 22-09-2010
Komentari: 165

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Od instalacije sam skidao samo ožièenje dizni i ništa više...ali svakako moguæe je da nešto i tu ne valja...da je možda u prekidu...
sutra æu kad se vratim sa posla opet malo porastavljati sve pa da vidimo...

Govore li ovo kodovi grešaka što da bi upuæivalo na nešto (osim po nazivu greške injector 2 i injector 3 -pad optereæenja ili sl. nisam toèno zapamtio)?

Ovaj što mi je èitao greške kaže da oznake injectora  2 i 3 ne oznaèava broj cilindra nego broj u fazi paljenja??? Ispravno ili ne?

Zadnja izmjena od zoky_zmay_vk (29-09-2010 00:16:52)

Offline

#10 29-09-2010 00:19:37

gonza
Expert
Iz: svilajnac
Registrovan: 07-12-2009
Komentari: 1,008

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

odes lepo kod kolege sa kts-om pa vidite malo dizne u parametrima pa onda test u voznji i kvar iskoci dok trepnes


ako je zena imenica, onda je ljubavnica zamenica smile

Offline

#11 29-09-2010 00:25:16

hrvoje5000
elproger
Iz: Vinkovci
Registrovan: 19-12-2009
Komentari: 230

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

KTS bi trebao imati objasnjenje gresaka, jel mjeren pritisak? jel su dizne ispravne?


Kada ti sreca okrene leda, sutni je u dupe!!! big_smile

Offline

#12 29-09-2010 00:43:35

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

zoky_zmay_vk napisao:

Nije mi se to prije dogaðalo nijednom , nego od kako sam sada mijenjao podloške dizne , žao mi je što nisam slikao zateèeno stanje...jer nemam rijeèi kojom bih to opisao!
Što se dogodilo? Izbio ti diznu , probio klip? Što je bilo?
Sada sam se vratio od kolege , na KTS-u izbacio P0205 , P0207 I P1187.
Što da radim?

sad nisam u radioni, al ovak napamet p1187 je nedovoljan pritisak goriva u railu ili regulator pritiska,
a ovo p0205 kolko se sjeæam injektori, kratak spoj, nemoj me držati za rjeè ali mislim  da je tak nekak, uglavnom projerimo sutra
a ovo oko "nemam rjeèi kojim bi opisao" haha, kad ih "odštemaš" jedno 10 kom javi se hahahah, neznaš još kakvih sve ima big_smile


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#13 29-09-2010 00:50:42

zoky_zmay_vk
elproger
Iz: Vinkovci - CRO
Registrovan: 22-09-2010
Komentari: 165

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Ne sumnjam da ima i gore od ovoga što sam ja doživio...svašta se živ èovjek nagleda i nadoživljava.
2 Hrvoje: dizne su prije skidanja radile , u leru je trzuckao uvijek, ali sada je to extra izraženo. Tako da ne znam.
Jednu mi je diznu kod Daliæa "majstor" sastavio i istestirao za dobre pare i dao mi potvrdu da je sa diznom sve OK , svi parametri su u zelenom jedino je povrat bio 55mm kubièni , a kao to je citiram : dopuštena tolerancija!
Imao je KTS objašnjeno , tj napisano , pisalo je Injector 2 i injector 3 pad optereæenja , a zadnje odstupanje tlaka u xyxyxy (zaboravih)...
2 gonza: morat æemo to tako i rješiti jer ne vidim druge.
Za napomenuti je samo da mi auto pali od prve i hladan i topal...i u leru se ne gasi ni pod punim gasom...

Offline

#14 29-09-2010 01:17:12

dieselman
elproger
Iz: Vrbas,Srbija
Registrovan: 09-02-2010
Komentari: 179

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

..dopusten je preliv do 7 ccm na max opterecenju,tako da je ta dizna OK...

Offline

#15 29-09-2010 09:38:04

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

One dvije greške za .."pad optereæenja" su vjerovatno uzrokovane lošim spojevima konektora na diznama.
P1187 govori da postoji problem sa regulacijom tlaka na railu, i trebalo bi vidjeti pri kojem tlaku ju je izbacilo, jer MB gasi motor ako smatra da bi tlak narastao više od dozvoljenih nemojtemedržatizarijeè 1470 bara. Vjerovatno je uzrokovana propuštanjem goriva u dizni, ili u cilindar, ili u povrat. Ako je u cilindar vidjeæeš na dijagnozi da korekcija pada, a ako je u povrat znamo što se vidi. Napominjem da su graniène vrijednosti za povrate definirane za sluèaj da je sve drugo u idealnom stanju, tako da je moguæe da dvije ili više dizni ZAJEDNO imaju nedozvoljen povrat, kao i da visokotlaèna pumpa zbog svojih 330tkm ne stigne pokriti povrat koji je velik ali u granicama. Ova greška se èesto javlja i zbog zraka u sistemu goriva, pa ECU pokušava oscilirati ventil za regulaciju kako stižu mjehuriæi u sistem, i kad "zagrabi" èistu naftu tlak skoèi, izbaci P1187 i ugasi motor.
Zakljuèak, konektore na diznama provjeri, ako ti smetaju skini one gumice koje štite od vlage i nakrcaj masti, stisni im kontakte. Dizne provjeri sve, kod bošiste ili Star dijagnozom, a prelive tako da zakaèiš menzure oko dec na svaku, zatvori cijev od povrata i nabi gas da se vidi hoæe li izbiti pod tlakom. Predihtaj sve cijevi za dovod goriva do dobavne i visokotlaène pumpe, jer i najmanje propuštanje tamo stvara velike probleme sliène ovima koje navodiš. Puno strpljenja i napravi svaki dio da si siguran u kvalitetu spoja i èistoèu, tako da se ne moraš vraæati na to kasnije, na starom Vitu vidiš i sam da nema baš mjesta..
Pozdrav

Offline

#16 29-09-2010 10:52:49

zoky_zmay_vk
elproger
Iz: Vinkovci - CRO
Registrovan: 22-09-2010
Komentari: 165

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Dajan2008 napisao:

One dvije greške za .."pad optereæenja" su vjerovatno uzrokovane lošim spojevima konektora na diznama.
P1187 govori da postoji problem sa regulacijom tlaka na railu, i trebalo bi vidjeti pri kojem tlaku ju je izbacilo, jer MB gasi motor ako smatra da bi tlak narastao više od dozvoljenih nemojtemedržatizarijeè 1470 bara. Vjerovatno je uzrokovana propuštanjem goriva u dizni, ili u cilindar, ili u povrat. Ako je u cilindar vidjeæeš na dijagnozi da korekcija pada, a ako je u povrat znamo što se vidi. Napominjem da su graniène vrijednosti za povrate definirane za sluèaj da je sve drugo u idealnom stanju, tako da je moguæe da dvije ili više dizni ZAJEDNO imaju nedozvoljen povrat, kao i da visokotlaèna pumpa zbog svojih 330tkm ne stigne pokriti povrat koji je velik ali u granicama. Ova greška se èesto javlja i zbog zraka u sistemu goriva, pa ECU pokušava oscilirati ventil za regulaciju kako stižu mjehuriæi u sistem, i kad "zagrabi" èistu naftu tlak skoèi, izbaci P1187 i ugasi motor.
Zakljuèak, konektore na diznama provjeri, ako ti smetaju skini one gumice koje štite od vlage i nakrcaj masti, stisni im kontakte. Dizne provjeri sve, kod bošiste ili Star dijagnozom, a prelive tako da zakaèiš menzure oko dec na svaku, zatvori cijev od povrata i nabi gas da se vidi hoæe li izbiti pod tlakom. Predihtaj sve cijevi za dovod goriva do dobavne i visokotlaène pumpe, jer i najmanje propuštanje tamo stvara velike probleme sliène ovima koje navodiš. Puno strpljenja i napravi svaki dio da si siguran u kvalitetu spoja i èistoèu, tako da se ne moraš vraæati na to kasnije, na starom Vitu vidiš i sam da nema baš mjesta..
Pozdrav

Da , mjesta u Viti je jako malo...
Danas æu mjeriti povrat goriva na diznama,samo me zanima, netko kaže da je do 5ccm u minuti granica , netko kaže da je do 7ccm max granica,a u MB WIS-u piše da je u 10sekundi rada u leru dopušten max preljev dizne od 2x0,5cm (original tester ima gradacije po 0,5ccm) što bi znaèilo da u minuti max smije dati 60ccm, tj. još jednostavnija mjera je 1ccm/s...ne znam jel to ispravno???
Opet æu danas otiæi kod kolege da mi sa KTS izmjeri kolièinu goriva na diznama (napamet æu sada napisati po sjeæanju +4.5 , -0. 9 , 1.2 ...za zadnju ne znam , ne sjeæam se...).
Sad me opet zanima kolika je optimalna referentna vrijednos kolièine goriva na injektoru i što znaèe predznaci + i - kad se testira kolièina?

Ponovno æu konektore poèupati i pospajati , oèistiti Kontakt spray-em , pa æemo vidjeti...

Offline

#17 29-09-2010 11:09:27

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Provjeri da sjednu konektori lako do kraja i da se zakaci ona plastièna zakaèka. Ako moraš jako gurati da sjednu smeta ti brtva na njima. Kontakti ne siju biti labavi. Treba razlikovati preliv pri verglanju, preliv na leru, i preliv pri npr. 1000bara tlaka, tj. pod optereæenjem.
Korekcije u plusu znaèe da ECU motora produžava vrijeme ubrizgavanja dizne da bi uravnotežio sagorijevanja u cilindrima, i simptomatièno je kad neki cilindar slabo sagorijeva zbog npr. lošije kompresije, ili kad dizna ne propušta dovoljno goriva u cilindar. Vrijedi i obratno, a pravilo je da se dodavanje goriva jednoj dizni oèituje i kao smanhjenje goriva drugim diznama ako postoji mehanièki uzrok problema. Ne zaboravi provjeriti ima li zraka u cijevima goriva dok netko drži gas do poda, to moraš prvo riješiti ako se pojavljuje.
Pozdrav

Zadnja izmjena od Dajan2008 (29-09-2010 11:10:13)

Offline

#18 29-09-2010 13:01:52

zoky_zmay_vk
elproger
Iz: Vinkovci - CRO
Registrovan: 22-09-2010
Komentari: 165

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Hoæu , hvala punosvima  na objašnjenjima i na savjetima, sve æu intenzivno istestirati da vidim pa æu se javiti.
Sada mi je u globalu puno jasnije...sve!
Na redu je ponono šarafanje,mjerenje , test pa æemo vidjeti...

Offline

#19 29-09-2010 23:18:41

dieselman
elproger
Iz: Vrbas,Srbija
Registrovan: 09-02-2010
Komentari: 179

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

..da ne bi zbunjivalo..7ccm  je maksimalni staticki preliv na ispitnom stolu gde se postavi pritisak 1400 bar bez okidanja dizne u intervalu kao da je bilo 100 okidanja...

Offline

#20 30-09-2010 08:27:27

zoky_zmay_vk
elproger
Iz: Vinkovci - CRO
Registrovan: 22-09-2010
Komentari: 165

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Nisam ništa još riješio , sve je dobro , nisam nigdje ustanovio da vuèe zrak , instalacija je ponovno pospajana i pokopèana,zasada ista stvar...
nosim danas dvije dizne na stol pa æemo vidjeti...
za cca minutu (+/- 2-3 s) rada u leru  mi je na vratio goriva 10ccm, 45ccm , 12 ccm , i 30 ccm... mjereno samo u leru.
Ali mi je nastao drugi problem, nisam više mogao vratiti na prvom i drugom cilindru vijak koji drži dizne pa onda je nastala Amerika...pa sam razbušio rupu na 6,5mm i prošao sa 3 ureznice 8x1.25mm danas idem kod tokara po nove šarafe...
kad god vadim diznu na CDI-u vidim da nisu baš imali ideja kojima bi se mogli pohvaliti...
Joj,joj...
ma katastofa...
ali rješit æe se , ako Bog dragi da...

Offline

#21 30-09-2010 09:59:42

matekk
elproger
Iz: Varaždin
Registrovan: 08-05-2009
Komentari: 265

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

da vaðenje dizni je zlo kod cdi motora,pogotovo dok je veè sve rastaljeno i zapeèeno. ak imaš mast kakvu specijalnu namaži injektore kad ih stavljaš u glavu da se ne uhvate opet jako bit èe ti lakše vaditi ih van. postoji od mercedesa bijela mast za injektore,vjerujem da ima i od drugih proizvoðaèa,u nedostatku iste ja sam znal namazati bakrenom mašèu injektore i štimalo je sve. puno sreèe i dobre volje sa daljnim radom:)


Svatko je kovač svoje sreće,a Mišo je Kovać svoje:)

Offline

#22 30-09-2010 10:28:30

zoky_zmay_vk
elproger
Iz: Vinkovci - CRO
Registrovan: 22-09-2010
Komentari: 165

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Hvala puno ,
namazao sam dizne sa keramièkom mašæu , kupio sam od liqui moly-a, to je tzv. bijela mast...mada koristi puno njih koje ja znam koriste bakar u spray-u (onaj tipa za koèioni sustav) ako nemaju ništa drugo "pri ruci"...
po meni , do sada viðeno na bezbroj common rail dizni je to da se rijetko kada može vratiti sve kako je bilo...
ja sam kupio i nove vijke, i prošao ureznicom navoj u glavi M6, ispuhivao , usisavao usisavaèem, ali svejedno nema da se zategne kako treba da ne pušta...
jako loše rješenje...je taj naèin fiksiranja dizne u glavu....ali šta se mora , mora se...
bitno da on proradi kako treba , a dosjede , vijke i ostalo æemo lakše... :-))

Offline

#23 30-09-2010 19:01:47

autorelja
elproger
Iz: san-N Pazar
Registrovan: 02-05-2009
Komentari: 318

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Pumpa visokog pritiska imao sam isti problem,u mestu dodavanjem gasa nece da se ugasi ali u voznji kao na primer u preticanju kada mu treba vise pritiska on se ugasi.Na pumpi visokog pritiska imaju tri klipa sa ventilima kod mene je jedan polomio klip i keramiku a dva su radila pa zato je imao pritiska donekle ali pod opterecenjem kada mu zatreba ugasi se.Pozzz.

Offline

#24 01-10-2010 08:27:03

zoky_zmay_vk
elproger
Iz: Vinkovci - CRO
Registrovan: 22-09-2010
Komentari: 165

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

Evo da vam se,prije svega zahvalim na pomoæi,a onda da vam se pohvalim da sam problem gašenja i paljenja EDC-a riješiro.
Ponovno sam dizne poskidao....sve oèistio,instalaciju ponovno pospajao,diznu drugog cilindra odneo iskalibrirati,namontirao i pospajao, upalio radi kao beba.
Kada sam sve sklopio,test vožnja, ne gasi se,ne dimi ništa, turbo puni pravo, ide k'o lud...
jedino mi je ostalo još samo na prvoj dizni rješiti problem ispirivanja goriva,tj. koju god bakrenu podlošku stavim ispod dizne i koliko god stegnem onaj 8mm vijak što sam urezao, uvijek mi malo pušta gorivo ispod dizne...pa mi zbog toga ne radi baš kako bih želio...moram to danas probati rješiti.
Mislio sam uzeti onu najdeblju podlošku (jer do sada sam stavljao standard dimenziju) pa probati , ali uglavnom ono što me najviše muèilo je riješeno!
Još jednom zahvaljujem se svima koji su mi davali podršku i pomagali u mom problemu!

Ako netko ima kakvu ideju i iskustvo sa rješenjem za podloškom i zašto ispiruje bez obzira kako stavim, može to podijeliti sa mnom...;-))

Offline

#25 01-10-2010 09:28:42

bjeli
Expert
Iz: Prnjavor
Registrovan: 30-03-2009
Komentari: 2,253

Re: Mercedes-Benz Vito 112 CDI W638 EDC problem

nije ti to do podloske pogledaj dali ti prelivna crijrva dihtuju jer nrmoze ti zbog podloske ispustat naftu

Offline

Board footer