elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 09-02-2011 18:53:36

d432e
Gost

Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Ugradio sam plin u svoju skodu feliciju 1.3 (43 kW) znaci sa karburatorom.  Oprema je cela LOVATO osim rezervoara (toridni) koji je ATIKER. Dobo sam ateste i sve je to OK.
medjutim primetio sam da se na cepu motornog ulja pojavila bela skrama sto do sad nije nikad bio slucaj. To se desilo nakon sto sam ugradio plin posle 300 km. Sta je u pitanju?
postoji li ovde negde na netu neki pravilnik o u gradnji auto gasa? nisam siguran da je bas najbolje postavljen i ako se radio u renomiranoj firmi koja ugradjuje auto gas ( ne bi da je javno imenujem). primetio sam da je crevo za punjenje u rezervoar spusteno nekih desetak cm u odnosu na dno  korita rezervnog tocka? jel to treba tako? nisam bas siguran.
Dalje, primetio sam da ono crevo sto vodi na isparivas ima na sebi neki ventil koji je plasticni i u sebi ima inbus vijak a on je skroz zalizan i mislim da i to nije ok , jesam u pravu?
Na kucistu usisa vazduha stavili su neku redukciju ulaza vazduha tako da je smanjena sigurno 70-80 posto? jel to treba tako? a sta je onda sa potrosnjom kad vozim na benzin jel se udvostrucila mozda?
Ako neko ima ovakvu skodu moze li mi napisati koliko je potrosnja na plin i to?
Eh da posto vozila sa ugradjenim pogonom na auto gas moraju imati protiv pozarni aparat zanima me kolike mase on mora biti i da li podleze kontrolama u odredjenim vremenskim intervalima?

Unapred hvala

Zadnja izmjena od d432e (09-02-2011 19:40:48)

#2 10-02-2011 23:52:58

kerting
elproger
Iz: Makedonija
Registrovan: 10-02-2011
Komentari: 79

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Dali pri svakoj promeni ulja koristis isto ulje ili pre ugradnje plina si promenio proizvodjaca ulja.
Da ima neki foto za postavljenosti cevi mogli bi smo preciznije da odgovorimo.
Ako je plin ugradjen pre 300 km. ja bih otisao kod ugradjivaca i rekao bih mu za ovo sto si ovde napisao i potrazio odgovor.

Offline

#3 12-02-2011 00:11:24

ignjat
elproger
Iz: Ruma
Registrovan: 20-05-2009
Komentari: 341

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Popunite profil pa ce verovatno neko iz Vase okoline da pomogne.
Btw, cim ima restrikciju na usisu i zavrnut steler, nije posao...


When you have everyting under control, youre not fast enough!

Offline

#4 12-02-2011 01:16:43

d432e
Gost

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Sto se tice motornog ulja promenio sam ga 3000 km pre ugradnje autogasa i uvek koristim isto Modricino ulje  SAE 15W-40. Inace, zamenu vrsim na 10000 km.
Nikad se pre nije desavalo da trosi ulje ili da se pojavljuje bela skrama na cepu motornog ulja.

#5 12-02-2011 10:24:00

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Dok sam vozio kadeta ,na plin,isto mi se pojavljivala ta bela skrama na cepu za ulje i u iberlauf crevu.Najvise se primecivalo u zimskim mesecima.Kod mene je problem bio dihtung glave motora.Trosi li ti rashladnu tecnost i pogledaj u posudi za antifriz da li je cist ili ima prljavstine.Mislim da sam i ja koristio tada modricino ulje(ono u crnoj boci).

Zadnja izmjena od Kele (12-02-2011 10:27:19)

Offline

#6 13-02-2011 01:26:23

d432e
Gost

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Ne trosi rashladnu tecnost, boja je ok bez vidljivih tragova ulja (koristim G11 rashladno sredstvo).
Da li da promenim neko drugo ulje? Koje?

#7 16-02-2011 12:09:57

d432e
Gost

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Koje je ulje najbolje sipati u motor sa karburatorom i rasprsivacem a kao pogonsko gorivo je Auto gas ? Naravno povremeno trosim i benzin. Do sada sam sipao modricini SAE 15W-40. Moze li ono i dalje ostati ili da sipam nesto drugo?
Unapred hvala!

#8 17-02-2011 23:32:52

rade
Član
Iz: novi sad
Registrovan: 17-02-2011
Komentari: 9

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Imao sam pomenutu feliciju i imao sam sličan problem : bela skrama na čepu i kod iberlaufa na crevu.Oprosti se od modričinog ulja kao i što sam sam. Moja preporuka selenia od dva litra u metalnim kantama mislim da je bilo 20-50 w ulje je ekstra.Druga stvar obavezno s vremena na vreme vozi na benzin zbog karburatora i treće proveri termostat.Skrama se stvara i ako je termostat neispravan.Vozio sam je četiri godine na plin i bio sam prezadovoljan mada sam ja tu još ponešto buđio ali o tom potom.


nije svejedno

Offline

#9 18-02-2011 18:24:29

d432e
Gost

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Rade secas li se mozda koliko je bila potrosnja plina u gradu a koliko na otvorenom jel plin umrtvio malo motor?
Kod mene trosi gradske voznje 15-17 litara plina ali voznja je takva da je najduza relacija 3 km.
Termostat je OK drzi radnu temperaturu oko 80-90 stepeni (naravno kad se ugreje motor).
A za benzin znam, ulje cu ipak promeniti, sta mislis jel bi se stvarala ona skrama kad bi uzeo ono crno modricino ulje za pogon na autogas?
A sta rece da si jos budjio? bas me zanima i ja volim da to radim na autu.

Zadnja izmjena od d432e (18-02-2011 18:28:23)

#10 20-02-2011 23:04:26

rade
Član
Iz: novi sad
Registrovan: 17-02-2011
Komentari: 9

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Prvo potrošnja plina je bila u proseku oko deset litara znači auto se ponašao kako na benzinu tako i na plinu znači nisam ga uštrojio.Potrošnja koju ti pominješ je prevelika,imam utisak da ti je vrisnuo termostat što zbog skrame što zbog potrošnje plina.Znam da je jeftinije ali modričino ulje za gas ne bih uzimao isto je kao i ostalo sve ostalo je marketing.Povečana potrošnja može da bude i zbog loših membrana.Nisam najbolje razumeo da li je nov uređaj ili korišten.Kad je naštelovan plinski uređaj razlika u vožnji ne treba da se oseti bar je kod mene tako bilo.Inače taj motor iz felicie 1.3 je dosta trom pogotovo kad je auto natovaren i uglavnom nikad nisam obilazio ako nisam bio u zaletu.Da sačuvam alnaser od verglanja skinuo sa ac pumpu i zatvorio otvor sa metalnom pločom napravljenom kod strugara.U udubljenju iza zadnjeg točka ubacio sam el.pumpu i povukao žice do prekidača za prebacivanje sa benzina na gas.Uvek sam auto palio na benzin i vozio malo dok se ne zagreje i onda prebacivao na gas.Nisam morao ujutro da verglam jednostavno prebacim na benzin i sačekam oko 7-8 sekundi dok pumpa ne dovuče benzin u karburator i onda bez problema upalim i vozim dok se malo ne zagreje i prebacim na gas.Jeste bilo ulaganje oko 100 eura ali nikad nisam imao problema u vožnji i tako sam je i prodao.Toliko za sad . Pozdrav


nije svejedno

Offline

#11 21-02-2011 01:45:32

d432e
Gost

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Pametno si uradio.  Nije bilo nimalo razlike u vuci motora? kod mene je prilikom voznje u uzbrdici auto izgubi jednu brziinu (gde sam isao trecim sad idem drugom).
Primetio sam da auto dobije pravu vucu tek na nekih 2500-3000 o/min i vise a do tada je dosta leno.
kakvu si pumpu ugradio (od cega je bila, kakvih karakteristika i to)? kad se ugradi ta pumpa jel se mora skinuti postojeca pupa benzina? secas li se kad bi prelazio sa benzina na plin jesi cekao da potrosi benzin u karburatoru pa tek onda prelazio na plin?
Uredjaj za auto gas je nov (garancija 30000 km) Lovato.
Na koje membrane si mislio kad si rekao da mogu uticati na potrosnju? A i potrosnja plina mi je cudna juce sam presao 211 km otvorenog puta i nasuo jedva 18 l plina. Moze li biti razlika u punjenju zavisno od pumpe na kojoj punim auto gas?
E sad kazu moze biti i termostat, iskreno on je fabricki i nikad me nije zezao, radna temperatura motora je u podruciju negde oko 80 stepeni (kazaljka skoro na pola pokazivaca temperature). Svecice, filter goriva elektronika sve je OK.

Zadnja izmjena od d432e (21-02-2011 01:53:20)

#12 21-02-2011 13:57:13

rade
Član
Iz: novi sad
Registrovan: 17-02-2011
Komentari: 9

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Ako auto ne radi na benzinu kako treba neće ni na plinu to je zakon.Svi motori koji imaju karburator imaju više problema,što zbog lošijeg plina što zbog poremečaja dovoda vazduha s prednje strane jer i to hoće da pravi problem pa obrtaji variraju.Probaj na benzinu da ideš po toj uzbrdici i prati kako će se ponašati.Na ostala pitanja ću ti odgovoriti malo kasnije pošto sam trenutno u gužvi.


nije svejedno

Offline

#13 24-02-2011 15:28:08

d432e
Gost

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

na benzinu je sve ok, prilikom voznje u uzbrdici ide extra

Zadnja izmjena od d432e (24-02-2011 15:28:44)

#14 26-02-2011 00:28:42

rade
Član
Iz: novi sad
Registrovan: 17-02-2011
Komentari: 9

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Ne znam ko ti je ugrađivao uređaj razlika u vožnji na plin i benzin ne treba da bude po celoj ovoj tvojoj priči uređaj nije naštelovan kako treba ili si ga ti doštelavao.Pored svega razlika može da bude i u kvalitetu plina najbolje se oseti kod vozila sa karburatorom jer kod vozila sa ubrizgavanjem regulaciju smeše radi kompjuter.


nije svejedno

Offline

#15 26-02-2011 19:14:51

d432e
Gost

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Eh sad jedna novina, poceo da mi trosi rashladnu tecnost a i temperatura motora retko kad dolazi do 90 stepeni mada je vani oko -10 stepeni. razlika u vuci kad je motror zagrejan je skoro zanemarljiva samo trazi da najbolje vuce iznad 2500 o/min. najbolje vuce od 2500-3500 o/min

#16 26-02-2011 20:26:11

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Nije to novina.Gore sam ti naveo problem koji sam ja imao.Ne gine ti zamena dihtunga glave...

Offline

#17 27-02-2011 14:03:47

ciko.r
Član
Registrovan: 13-02-2011
Komentari: 1

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Proverite da ne gubi rashladnu tecnost na spojevima gde je uzeta za zagrevanje reduktora-isparivaca,redukcija vazduha na usisu znaci da nije izabran odgovarajuci mixer za taj auto,zbog te redukcije moze da dodje do uvecane potrosnje ulja u motoru,itd...posto je skoro ugradjeno i jos u garanciji,moj savet je-idite u servis gde ste ugradili i zahtevajte da odrade poso do kraja,razlike u snazi pri voznji benzin-plin ne smeju biti vece od max.10 posto,ili manje....

Offline

#18 27-02-2011 14:16:28

rade
Član
Iz: novi sad
Registrovan: 17-02-2011
Komentari: 9

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

ciko.r napisao:

Proverite da ne gubi rashladnu tecnost na spojevima gde je uzeta za zagrevanje reduktora-isparivaca,redukcija vazduha na usisu znaci da nije izabran odgovarajuci mixer za taj auto,zbog te redukcije moze da dodje do uvecane potrosnje ulja u motoru,itd...posto je skoro ugradjeno i jos u garanciji,moj savet je-idite u servis gde ste ugradili i zahtevajte da odrade poso do kraja,razlike u snazi pri voznji benzin-plin ne smeju biti vece od max.10 posto,ili manje....

Čovek je u pravu imao sam istu škodu oteraj u servis gde su ti ugrađivali uređaj nek sve dobro ispregledaju i poslušaj jednom proveri termostat.Razliku od 10% u vožnji ne možeš primetiti jedino ako instalacija nije naštelovana kako treba. Zato pravac servis zato si dao pare


nije svejedno

Offline

#19 27-02-2011 18:09:58

rados
elproger
Registrovan: 22-02-2011
Komentari: 53

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

pojavljivanje bele skrame na cepu od ulja desava se zbog gradske i kratke voznje pa motor ne postigne radnu temperaturu i stvara se vodena para [ kondenz ].ako ne trosi rashladnu tecnost onda samo nadimaj po gasu.pozdrav

Offline

#20 26-04-2011 23:34:43

otogas
elproger
Registrovan: 26-07-2009
Komentari: 13

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

A zašsto niko nikad neće da kaže gde je ugradio plin. Imam utisak da ljudi sami nešto prčkaju, pa onda po forumima postavljaju pitanja tipa kako da to poprave i tako postanu majstori. Ovo mi mnogo liči na to da plin nije ugradjivao neko ko je stručan, jer taj bi lako rešio sve probleme, svaki stari automobil je priča za sebe, pa svaki majstor može da napravi neku grešku, ali i da je lako otkloni.

Offline

#21 17-06-2011 11:12:35

Zoki
elproger
Iz: Grobnik
Registrovan: 07-05-2009
Komentari: 232

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Kupio sam nedavno istu Škodu sa ugrađenim plinom.
Pluća su Lovato.
Motor neki puta na minimumu radi na Cca 500 okretaja i gasi se motor.
Inače minimum je oko 800 okretaja.
Hvala na pomoći.

Offline

#22 20-07-2011 20:35:16

kerting
elproger
Iz: Makedonija
Registrovan: 10-02-2011
Komentari: 79

Re: Felicia 1.3 PLIN PROBLEM

Momci, pretrcite nekad i do majstora, i oni treba od nesto da zive smile.

Offline

Board footer