elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 26-06-2011 03:00:19

volim reno
Član
Registrovan: 26-06-2011
Komentari: 2

Scenik, greska na mjenjacu

Reno Scenik, 2006. godina, 1.9 DCI, automatik - tip tronic, 4-stepeni mjenjac.  Obicno nakon prvog jutarnjeg paljenja i kretanja, a ponekad i u toku dana, prijavi mi gresku na mjenjacu (check gearbox), kada se to desi vrati u brzinu manje i ne prebacuje vise a tip tronic uopšte ne finkcionise.
Ja ga ugasim upalim i poslije normalno radi, rijetko ponovi gresku i problem.
Bio sam kod nekoliko servisera, ovlastenih i neovlastenih. Nekoliko ih je ocitalo gresku na senzoru pritiska ulja  u mjenjacu. Napominjem da sam nakon sto se to prvi put desilo otisao u servis i zamjenio ulje, receno mi je da filter ne treba mijenjati jer je u mjenjacu i tesko doci do njega. Nakon zamjene ulja u mjenjacu, mozda dva dana, greska se ponovo pocela javljati. Od servisera u okolini nisam mogao dobiti nikakav konkretan prijedlog. Ovlasteni servis nudi nov mjenjac za 10000K KM i fabricki repariran za 4000 KM, ali mi je nevjerovatno da niko ne kaze da treba zamjeniti ili pregledati samo taj senzor koji prijavljuje, neki cak ne znaju gdje bi on bio, sto razumijem jer ne rasklapaju bas svi mjenjace.
Jos jedna napomena, samo nekoliko dana prije nego se ova greska prvi put javila bio sam na servisu (spaner, pumpa, remen, ulje motora i filteri) i poslije toga se ovo pocelo desavati a usput i signalna sijalica na instrument tabli za rucnu kocnicu je prestala raditi nakon servisa, sreca pa ima ona na prekidacu rucne koja se jos uvijek vidi kad svijetli, a mozda je sve to povezano, vidim da bolje strucnjake od ovog mjesta necu naci pa. ako neko ima savjet bit cu zahvalan.

Offline

Board footer