elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 09-09-2012 16:23:52

basic
Član
Iz: Sarajevo
Registrovan: 08-09-2012
Komentari: 2

Peugeot 307 ABS fault

Postovanje!

Prosle godine sam se poceo susretati sa problemima vezanim za ABS. Auto je Peugeot 307 2.0 HDi, 66 kW. Naime, prvo su poceli problemi sa papucicom kocnice, pocela je vibrirati i"blokirati" cak i na vrlo malim obrtajima, sto se skroz nelogicno, s obzirom da se to treba desavati samo prilikom naglog kocenja na vecim obrtajima. Nakon nekog vremena, cim upalim auto i zakocim, ista stvar sa papucicom i na boardu mi ispise "ABS fault". Vozio sam u Modricu u ovlasteni servis, samo cu reci BEZOBRAZLUK, ljudi mi rekli da je vjerovatno do senzora ABS-a. Odvezao auto, provjerili dijagnostikom, greska bila na lijevom zadnjem senzoru, fino mi rekli da ce ga zamijeniti i staviti novi. Kada sam dosao po auto, rekli mi da nije bilo potrebe za zamjenom te da su ga samo ocistili, I NAPLATILI SU PUNU CIJENU kao da su ga zamijenili. Hajd sve to ok, da bi nakon mjesec dana ista greska se pojavila. I tako sam vozio skoro godinu dana, da bi mi prije mjesec dana lokalni automehanicar zamijenio senzor, stavio nov i rekao da provozam. Medjutim, greska nije bila uklonjena. Dijagnoza ponovo pokazivala gresku na lijevom zadnjem senzoru. Onda je vratio stari senzor, s tim da je zamijenio mjesta zadnjim senzorima, lijevi stavio na desnu a desni na lijevu stranu i time je rijesio problem (privremeno nazalost). Poslije toga, sve je bilo ok nekih 20ak dana, da bi mi se zadnjih 10ak dana opet pocela ista stvar desavat, ali znatno rjedje nego prije. Sad povremeno osjetim blago treperenje papucice kocnice na manjim obrtajima, i povremeno se upali ABS fault upozorenje. Majstor mi je rekao da ako se opet pojavi, da nije do senzora jer smo stavljali i novi, vec da bi onda moglo biti do lezaja (cini mi se da je tako rekao), uglavnom do necega kod tog senzora, takodje se nalazi na tocku i dio je tog ABS sistema. Samo da napomenem, mjerio je otpore i napone na zicama koje dovode do tih senzora, i sve je dotle ok, znaci problem je negdje na ruti od senzora pa do tocka. Auto sam ponovo vozio tom majstoru, i dijagnostika nije pokazala nijednu gresku iako mi se dva tri puta ispisivala greska ABS fault na boardu, a ja jos uvijek osjetim treperenje papucice kocnice i na manjim obrtajima. Zato sam dlucio da pitam ovdje, ove iskusnije, do cega bi jos moglo biti? Znaci dovod do senzora je ok, ako nije do senzora, u cemu bi jos mogao biti problem, da mogu skrenuti paznju majstoru, pa da detaljno pogleda kad budem iduci put vozio auto?

Offline

#2 09-09-2012 19:04:53

bjeli
Expert
Iz: Prnjavor
Registrovan: 30-03-2009
Komentari: 2,253

Re: Peugeot 307 ABS fault

najbolje bi bilo ociloskopom izmjeriti signal senzora znaci moze da bude i do prstena na lezaju

Offline

#3 09-09-2012 21:54:54

vodice
elproger
Iz: Zadar
Registrovan: 30-10-2010
Komentari: 73

Re: Peugeot 307 ABS fault

Da može biti doležaja ali za to postoji alat  kartica kroz koju se pregleda magnetna traka na ležaju

Offline

#4 10-09-2012 11:03:39

vazlan
elproger
Iz: Sombor,Srbija
Registrovan: 27-08-2012
Komentari: 44

Re: Peugeot 307 ABS fault

Ako majstor ima dijagnostiku koja cita parametresa svakog senzora trebalo bi podici problematican tocak i okretati gada se vidi sta ustvari racunar cita.Zna biti problem i u samom konektoru na racunaru ABS-a do kojeg mozes doci kada skines levi far i branik.

Offline

#5 10-09-2012 15:16:06

doee
elproger
Iz: tuzla
Registrovan: 03-01-2010
Komentari: 160

Re: Peugeot 307 ABS fault

imao sam identičnu situaciju.i kod mene je zadnji lijevi senzor prijavljivao grešku na dijagnostici.skinem i operem,očistim ležište i sve vratim nazad.vozim već mjesec dana i nema grešku. e sad obzirom da sam mijenjao disk pločice sad imam malo vibracija prilikom kočenja a sumnja mi pada na neravne diskove koje ću morati ili zamijeniti ili tokariti.

Offline

#6 10-09-2012 20:35:08

astambura
elproger
Iz: Prnjavor
Registrovan: 05-11-2010
Komentari: 762

Re: Peugeot 307 ABS fault

Ako je sve tako kao sto kazes moze biti problem samo u distanci izmedju senzora i prstena...dijagnostika u ruke voznja autom i vidjeti tacno koji tocak odstupa...


Nemam sve sto volim,al volim sve sto imam!

Offline

Board footer