elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 26-12-2012 23:15:29

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

imam renault espace 2.0,benzin,god proizvod.1999,84kw i atestiran lovato sekvenc. plin i interesuje me kako je najlakse automatski prekinuti rad benz.pumpe kad sistem prebaci na plin.interesuje me da li je moguce da zajedno trosi i plin i benzin jer imam neki glup predosjecaj da mi trosi strasno puno benzina ili postoji li kakva mogucnost provjere istih bez majstora.auto radi bez ikakvih problema plina trosi sasvim normalno ali sto se tice benzina imam taj predosjecaj da mi previse trosi benza.neznam kako radi ovaj sistem kad se prebaci na plin posto je auto anjspric sta se desava sa benzina da li on non stop kruzi i postoji li ikakva mogucnost propustanja i kako se to manifestuje.

Offline

#2 26-12-2012 23:25:23

autoservis-edo
elproger
Iz: V.Gorica
Registrovan: 01-07-2009
Komentari: 1,187

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

kad ga prebacis na benzin onda ti se gase benziske dize a pumpa stalno radi i kruzi benzin,moguce da ti dize malo propustaju pa ti se mjesa plin i benzin ali sumnjam da bi ti onda auto radio kako treba. ja sam isto razmisljao kako to napraviti cisto iz razloga da kad nemam puno benzina u rezervaru da mi pumpa ne radi kad se vozim na plin,trebao bi prekinuti napajanje relea od benziske pumpe preko drugog relea,mislim da bi to bilo najjednostavnije,treba nac onaj rele koji kad je iskljucen ima spoj i njega spojiti na napajanje rele pumpe goriva a njegovu pobudu na recimo el. ventil od plina,znaci kad je plin iskljucen i taj je rele iskljucen i auto radi na benzin,kad se prebaci na plin taj se rele ukljuci i on prekida struju na rele od pumpe goriva i onda se gasi pumpa goriva.

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: micod

#3 26-12-2012 23:37:10

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

To je vrlo jednostavno uraditi, potreban je samo jedan relej...

Offline

#4 26-12-2012 23:48:58

misa015
elproger
Registrovan: 21-11-2010
Komentari: 719

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

nije to tesko izvesti,ali nije zdravo za dizne

Offline

#5 26-12-2012 23:50:38

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

koji mi relej treba ako moze malo detaljnije objasnjenje a jos bolje slikovito jer ja znam naci kablove koji su na benz.pumpi ali neznam koje je el.ventil od plina.gdje se ima kupiti taj relej i ako moze koju oznaku nosi ili kako da ga trazim.

Zadnja izmjena od micod (26-12-2012 23:51:07)

Offline

#6 26-12-2012 23:58:53

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

posto je to anjspric motor neznam  princip rada tj.kako radi plin/benzin kako i kad otvara ili zatvara dizne,,prijatelj mi je pokusao objasniti ali nesto nisam siguran posto  on tvrdi da anjspric prilikom rada tj.paljenja auta normalno radi na benzinu dok ne postigne odredjenu temp.i sam prebaci na plin tada benziska pumpa prestaje sa radom jer je ona nabila pritisak u predgradje dizne i ona dalje ne vrsi nikakvu funkciju a drugi tvrde da benzin non stop cirkulise tj.benz.pumpa ga vrti ali tu mi je nelogicnost gdje i kuda ga vrace u preliv jer u voznji na benzin ja mislim da se to radi u nekoj predkomorici same dizne a kad je na plinu dizna taj postupak zaustavlja i benziska pumpa neradi.

Zadnja izmjena od micod (27-12-2012 00:00:08)

Offline

#7 27-12-2012 00:04:19

autoservis-edo
elproger
Iz: V.Gorica
Registrovan: 01-07-2009
Komentari: 1,187

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

pumpa radi stalno i na plinu i benzinu,kad prebacis na plin gase se benziske dize i gorivo samo cirkulira u krug,dize nemaju nikakve predkomore nego korivo ide po rampi od diza i preko nje se vraca u povrat. neki su znali raditi i da prekidaju rad pumpe za gorivo a dize i dalje rade ali onda dize stradaju jer rade na suho.najbolje izvadi dize van i odnesi ih na ispitivanje i ako ne curi ni jedna onda nemas brige da ti auto trosi i plin i benzin

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: micod

#8 27-12-2012 00:16:37

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

postoji vise sistema kod kojih se pumpa goriva gasi,kod nekih se automatski sam sistem prebaci na plin a kod nekih kada odrezes gas do negdje 2000 rpm i normalno neksto se odradzuje rucno na pr. prebacivanje u obrnutom smjeru saplina na benzin,bilo je slucajeva kad su crkavale pumpe  jer su radile non stop i na maloj kolicini goriva ali za to su bili krivi majstori koji su ugradzivali plin a nedovoljno su poznavali teoriju rada pumpe i dizni e ne petljam se u sisteme plina mada cesto vrse pritisak na mene da pomognem musterijama kada dodze do problema ali nisam razmisljao o tome dali dizne rade i dalje na suho kada se pumpa iskljuci a znam da strucnjaci elektricari odrade preko releja da se pumpa iskljuci kada se dignu obrtaji oko 2000 pa me bas interesuje dali ecu iskljuci dizne kada pumpa ne radi?

autoservis-edo napisao:

pumpa radi stalno i na plinu i benzinu,kad prebacis na plin gase se benziske dize i gorivo samo cirkulira u krug,dize nemaju nikakve predkomore nego korivo ide po rampi od diza i preko nje se vraca u povrat. neki su znali raditi i da prekidaju rad pumpe za gorivo a dize i dalje rade ali onda dize stradaju jer rade na suho.najbolje izvadi dize van i odnesi ih na ispitivanje i ako ne curi ni jedna onda nemas brige da ti auto trosi i plin i benzin

Zadnja izmjena od mb73 (27-12-2012 00:20:28)

Offline

#9 27-12-2012 10:28:47

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

Koliko je meni poznato, nijedan plinadzija ne iskljucuje pumpu, a ecu sigurno nece da iskljuci dizne ako pumpa ne radi.

Offline

#10 27-12-2012 15:58:00

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

ako je gas sekvent imas izlaz za prekid rada pumpe
pojedini majstori/i to dobri/ za gas kazu da je bolje da dizne budu pod stalnim pritiskom,znaci da pumpa stalno radi-neznam razlog takoj tvrdnji a mozda ima i neko razumno objasnjenje.po meni je bolje da stalno radi ali ima jedan mali zajeb--u rezervoaru mora da imas bar 1/3 goriva sto uglavnom tj kod vecine vozaca nije slucaj

Offline

#11 27-12-2012 19:25:50

The Minister
elproger
Registrovan: 08-02-2010
Komentari: 464

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

Bolje je da pumpa radi zbog bezbednosti, jer u slucaju kada auto prelazi sa gasa na benzin, ako nema dovoljnog pritiska goriva, moze da prodje par sekundi do postizanja dovoljnog pritiska benzina, sto u nekim slucajevima, naprimer pri preticanju, moze da bude opasno.

Offline

#12 28-12-2012 02:04:53

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

to znaci da dizne rade na suho kada auto radi na plin,ja licno nisam nikad provjeravao dali ecu salje signal na dizne.

drz napisao:

Koliko je meni poznato, nijedan plinadzija ne iskljucuje pumpu, a ecu sigurno nece da iskljuci dizne ako pumpa ne radi.

Zadnja izmjena od mb73 (28-12-2012 02:05:08)

Offline

#13 28-12-2012 02:14:58

The Minister
elproger
Registrovan: 08-02-2010
Komentari: 464

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

ecu salje signal na dizne, medjutim taj signal krade gasni ecu, pa gasni ecu ne salje signal na benzinske dizne nego na gasne dizne kada radi na gas. dizne ne otvaraju kada radi na gas a da li ipak pustaju to je drugo pitanje.

Offline

#14 28-12-2012 20:37:28

stratos
Expert
Iz: Novi Sad
Registrovan: 01-09-2010
Komentari: 1,687

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

Što vojlim kad su ljudi temeljni i pedantni, čudo jedno.

Ups! Promašio temu.
A možda i nisam.

Offline

#15 03-01-2013 22:03:59

kerting
elproger
Iz: Makedonija
Registrovan: 10-02-2011
Komentari: 79

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

micod napisao:

imam renault espace 2.0,benzin,god proizvod.1999,84kw i atestiran lovato sekvenc. plin i interesuje me kako je najlakse automatski prekinuti rad benz.pumpe kad sistem prebaci na plin.interesuje me da li je moguce da zajedno trosi i plin i benzin jer imam neki glup predosjecaj da mi trosi strasno puno benzina ili postoji li kakva mogucnost provjere istih bez majstora.auto radi bez ikakvih problema plina trosi sasvim normalno ali sto se tice benzina imam taj predosjecaj da mi previse trosi benza.neznam kako radi ovaj sistem kad se prebaci na plin posto je auto anjspric sta se desava sa benzina da li on non stop kruzi i postoji li ikakva mogucnost propustanja i kako se to manifestuje.

Najbrza provjera bez majstora ti je ova: (imajuci u vidu da i majstoti treba da zive od neceg smile)
1. Natankas ful benzin i plin
2. Odvozas duzu relaciju (200 km) po mogucnosti bez prekida
3. Natanka nanovo ful oba goriva, i tacno znas kolko je sati.

Po meni imas previse voznje sa hladnim motorom i kratka rastojanja, i zbog toga ti je potrosnja benzina velika.

Zajebi iskljucivanja pumpe, dizne, i neznam sta jos, preziveces i bez toga. Mozda ima i neki kvar, al prvo probaj ovo

Pozdrav

Zadnja izmjena od kerting (03-01-2013 22:06:46)

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: micod

#16 04-01-2013 20:15:00

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

ok hvala drug na savjetu ali to mi je malo zesca investicija jer u mene je rezervoar od benzina 60 litara puta 2,4km i to je 144km+50km plina i to je sve ukupno 200km. ja se slazem da dosta guta benzina kad je hladan ali sto je previse previse je.necu iskljucivati pumpu i za to hvala na savjetu.

Offline

#17 04-01-2013 23:49:36

zmigavac
elproger
Iz: Zagreb
Registrovan: 13-09-2012
Komentari: 74

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

ako trosi oba goriva, kad fizicki iskopcas pumpu,konektor sa kucista pumpe, mora bit nekih promjena u radu

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: micod

#18 05-01-2013 00:02:26

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

to cu ja probati dok dodjem dodjem na red na kanal da mogu otkopcati pumpu pa da vidim ima li neka promjena u radu auta.

Offline

#19 05-01-2013 03:59:23

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

pumpa ti je blizu rezervoaru ne moras cekati kanal vec  malo se sagnes samo da istekas steker ili jos lakse istekas relej ili osigurac.

Zadnja izmjena od mb73 (05-01-2013 04:02:58)

Offline

#20 05-01-2013 19:40:09

micod
elproger
Iz: Sokolac
Registrovan: 11-12-2010
Komentari: 84

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

znam gdje je pumpa i gdje je dzek ali neki su mi rekli da je na istom releju i osiguracu i benz.pumpa i ecu komp. pa neznam je li tako.

Offline

#21 05-01-2013 20:19:45

Shone013
elproger
Iz: Pancevo
Registrovan: 05-05-2011
Komentari: 67

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

Cekajte ljudi, znam da se kod lagune II i megana II ubacuju emulatori zbog pokazivanja kolicine goriva u rezervoaru, jer signal sa potenciometra ne ide direktno na tablu, vec zavisi od prosecne potrosnje i predjenih km, za espacea to godiste ne znam, ali znam masu ljudi da je bila u zabludi oko potrosnje oba goriva istovremeno kod renaulta i resavala problem sa tim emulatorom, a i ako kojim slucajem dobija i plin i benzin taj auto nece nikako da radi.




Evo ovako izgleda (nadam se da nije protiv pravila, ne zelim nikog da reklamiram, samo da pokazem)

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: micod

#22 10-01-2013 16:10:25

Jastrebov
elproger
Iz: Bgd
Registrovan: 11-09-2009
Komentari: 512

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

Moj dobar prijatelj vozi vw pasata iz 94'. motor 1,8benz i ima 1 diznz MP sistem. Kada je ugradio plin posle kratkog vremena mu je crkla pumpa za gorivo u rezervaru i znam da je kukao da ne moze da pali motor jer mu ne radi benz. pumpa.
Ja sam mu je zamenio i posle toga je auto normalno radio mozda jedno godinu dana dokle nije opet pumpa crkla. E onda je on isto tako cuo da moze da se stavi relej i zamolio me da mu to namestim. Nije bilo problema relej je povezan na dovod struje ka pumpi a prekidac je mislim bio od plinskog ventila. Tako da je to islo ovako .
Kad plinski ventil dobije struju i otvori  dovod plina tada se automatski kablom preko relej iskljuci dovod struje ka benz pumpi. I to je sve nije frka malo zice i buksni za 30 min gotovo.
Nikad vise posle ovoga nije se desilo da je ponovo crkla benz pumpa. Evo ad je vec skoro 6 godina od ugradnje releja.


Tko Leti Vredi , Taj Vredi I Zimi !!!!

Offline

#23 10-01-2013 16:33:29

stratos
Expert
Iz: Novi Sad
Registrovan: 01-09-2010
Komentari: 1,687

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

Lepo, samo to nije sekvent gasni sistem.

Offline

#24 12-01-2013 02:16:43

Robert
elproger
Iz: Coburg
Registrovan: 09-02-2009
Komentari: 26
Website

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

E malo da se ukljucim u temu. Kao prvo ako imas problema sa potrosnjom nemoj da experimentises nadji iskusnog majstora koji sa sigurnoscu moze da utvrdi dali trosi istovremeno i gorivo. Da kod sequencinalnog ubrizgavanja moze da se dogodi da trosi i jedno i drugo a da motor radi bez nekih primetnih razlika, koji se malo razumu u rad sistema i benzina i plina znace nasta mislim! A sto se tice iskljucivanja pumpe u rezervoaru isto tako se NE preporucuje iskljucivanje iste, jor moze da dodje do ozbiljnih ostecenja na vozilu koje naravno mogu da dosta isprazne novcanik. Majstor je u obavezi da to objasni musteriji a musterija nesme da vozi auto sa 2 litre goriva jer ne samo da moze da napravi ostecenje na sistemu za ubrizgavanja goriva vec mogu da dodju u nezgodnu situaciju u saoracaju pa cak i do one najgore, saobracajne nezgode!!! Opet oni koji malo imaju bolje znanje oko rada sistema na TNG znaju o cemu je rec, a i nijedan proizvodjac sistema na TNG ne preporucuje pa cak ni ne spominje iskljucivanje pumpe za gorivo!!!! Ako je neko jos zinteresovan za jos neke podatke nek napise sada vise nemam volju da kuckam vise!!!

Offline

#25 12-01-2013 09:02:58

drz
elproger
Iz: Srbija
Registrovan: 16-05-2009
Komentari: 948

Re: Kako prekinuti rad benziske pumpe kad prebaci na plin

Robert napisao:

... A sto se tice iskljucivanja pumpe u rezervoaru isto tako se NE preporucuje iskljucivanje iste, jor moze da dodje do ozbiljnih ostecenja na vozilu ...

Bas me zanima koja su to ozbiljna ostecenja koja mogu nastati iskljucenjem pumpe.

Offline

Board footer