elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 03-09-2018 22:56:58

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Pozdrav narode.
Imam problem sa vw crafter-om 2012 god,motor cktc 2.0tdi.Kada pokusavam  da startujem motor , daje znak kao da ce upaliti ali onda obrtaji padnu i ugasi se,slicno kao kada je imobilizer aktivan .Nakon 10-ak pokusaja upali i radi normalno.Kada nece da upali,u motornom racunaru imam gresku "P0016 -Bank 1 camshaft sensor  g28 / crankshaft sensor g40-invalid correlation",i greska je uvek prisutna kada motor nece da startuje a kada motor startuje greska se moze obrisati i vise se ne vraca.Kada upali,motor radi bez problema.Sta je do sada uradjeno:zamenjen set  zupcastog kaisa i tajming proveren 3 puta(sve u redu i oznake se poklapaju),zamenjena oba senzora(bregaste i radilice),proveren imobilajzer,proveren pritisak goriva.Sve u redu a auto i dalje nekada nece da upali.Problem je od ranije jer je musterija vec bila u vw servisu gde je konstatovano da treba oba senzora da se menjaju.Zupcenje i zamenu senzora uradio kolega mehanicar i kaze da je 100% dobro uzubljen.
Da napomenem da nakon zamene oba senzora auto sada pali iz prve kada je hladan ali nakon nekog vremena kada se motor zagreje opet mu treba nekad 10-ak a nekad i manje pokusaja da bi upalio.
Spajao sam osciloskop i pratio signale oba senzora i signal senzora na bregastoj je uvek isti, i kada motor pali i kada ne pali dok na senzoru radilice signal nije bas uredan.Razmisljao sam da mozda problem nije onaj zupcanik na radilici ili  sa koga senzor dobija signal ili opiljci metala mozda kvare signal ali onda valjda ni hladan  ne bi palio.Ranije pre zamene senzora,nije hteo nekada ni hladan da upali.Sumnjao sam i na motorni racunar.
Najgore je sto mora menjac da se skida da bi se taj zupcanik proverio.
Bilo bi od velike pomoci ako je neko vec imao slican problem sa ovim motorom da usmeri ili kaze sta bi mogao biti uzrok problemu.

Zadnja izmjena od Kele (03-09-2018 23:08:07)

Offline

#2 04-09-2018 10:03:24

tomy.virje
Expert
Iz: HR
Registrovan: 10-04-2010
Komentari: 1,436

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

je napisao skrivenu poruku za korisnika: Kele


Offline

#3 04-09-2018 13:37:52

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Ok druže,zahvaljujem se.Pogledaću pa javljam.

Offline

#4 04-09-2018 18:16:13

LuxBih
Expert
Iz: Luxembourg
Registrovan: 29-02-2012
Komentari: 1,290

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Vidi semering mislim da ce imak morati mijenjac dole...


_____________________________

Offline

#5 04-09-2018 20:50:05

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

je napisao skrivenu poruku za korisnika: Kele


Zadnja izmjena od predingli (04-09-2018 20:50:30)


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#6 05-09-2018 12:11:20

speed007
elproger
Iz: Koprivnica
Registrovan: 15-03-2015
Komentari: 518

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

je napisao skrivenu poruku za korisnika: Kele


Offline

#7 06-09-2018 21:01:36

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Menjac je skinut dole i prilikom provere GMT oznake i kada se radilica blokira alatom, oznake na semeringu se ne poklapaju,malo je odstupanje ali se ne poklapa 100%.Kolega mehanicar skinuo zupcanik sa osovine radilice koji pogoni zupcasti kais sa prednje strane motora i zupcanik je izgleda imao lufta,vidi se ostecenje iznutra gde naleze na osovinu radilice.Stavljen je novi semering,a sutra stize novi zupcanik pa cemo da vidimo.

Offline

#8 07-09-2018 14:28:17

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

100 % se mora poklapati


Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#9 08-09-2018 13:13:25

chrysler011
elproger
Iz: beograd
Registrovan: 07-05-2014
Komentari: 145

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

kod ford mustanga gt  za ovu gresku p0016 resenje je zamena alternatora

Offline

#10 08-09-2018 13:36:48

Maybach_
elproger
Iz: Sweden
Registrovan: 17-08-2013
Komentari: 597

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Zato sto je to ford.... smile

chrysler011 napisao:

kod ford mustanga gt  za ovu gresku p0016 resenje je zamena alternatora


Sto nemas u vuglu potrazi na googlu!

Offline

#11 08-09-2018 15:57:59

brundo
elproger
Iz: Niksic
Registrovan: 06-03-2014
Komentari: 500

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

hahahaha to je ford...

Offline

#12 14-09-2018 20:12:04

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

je napisao skrivenu poruku za korisnika: Kele


Offline

#13 15-09-2018 12:34:11

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

@Nike
Hvala drug na objasnjenju,lepo si to objasnio.Moje misljenje u postu iznad je nesto slicno kao tvoje,samo je ovde izgleda doslo do ostecenja samog zupcanika pa je to uzrok.Pitao sam ih i kolege se kunu da su 100% dobro uzubili, a i proverili smo 2 puta zajedno jer moja struka nije mehanika.Kada sam im rekao da moraju skinuti menjac da i sa strane menjaca proverimo,nisu bas bili presrecni.Srecom na ovom kombiju se menjac skine za 20 minuta.Trenutno sam na odmoru i nisam u toku jesu li zavrsili auto jer novi zupcanik jos nije bio stigao.Javicu u svakom slucaju sta je bilo u pitanju.

Offline

#14 15-09-2018 15:11:39

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Ni ja nisam mehaničar u praksi nego isključivo elektroničar, mada naravno poznajem mehaniku i to mnogo bolje od samoprozvanih "automehaničara" ali nastaju problemi kada takvom mehaničaru pokušaš sugerisati da nesto nije uredu mehanički na motoru, ali tu cesto nastaje konflikt jer neki ljudi jednostavno ne daju sebi reći niti bi priznali da je načinjena greška prilikom zamjene zučastog, recimo..... U tvom slučaju kada se sagleda stanje zbog čega je nastalo oštećenje zupčanika, vjerovatno nije samo od sebe.... . Najegore od svega toga sto pojedini mehaničari prvo ubijede sebe da je sve uredu, pa onda pokusavaju i tebe. Meni nikad ne bi naumpalo recimo da skidam glavu motora, mjenjam brtvu ili slično jer to jednostavno nije moj posao, ali ce večina automehaničara po svaku cijenu pokušati otvoriti ECU, dovesti neki napon negdje, raskopati senzor, instalaciju itd...

Offline

#15 15-09-2018 18:22:41

predingli
Expert
Iz: Križevci, Hrvatska
Registrovan: 24-12-2008
Komentari: 2,785

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

je napisao skrivenu poruku za korisnika: kele



Ne pitaj me ono što ne znam smile !

Offline

#16 15-09-2018 22:57:03

Teca
elproger
Iz: Valjevo
Registrovan: 30-10-2015
Komentari: 102

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Moram stati u odbranu mehanicara i naravno napasti na nabedjene elektronicare...Elektonicar bi luft u kaisniku radilice ili labavom kaisu  morao videti osciloskopom...Podrazumeva se da mora koristiti dvokanalni osciloskop i da ume povezati iscitane kodove gresaka sa ocitanim signalima, a opet u poredjenju sa signalima ispravnog vozila.Ovde nista od toga nije odradjeno a napadnuti mehanicari:sml:

Zadnja izmjena od Teca (15-09-2018 22:58:25)

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: nina996

#17 16-09-2018 02:24:06

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Ne bih se složio. Ovdje nisu napadnuti mehanicari kao struka nego pojedinci koji naprave problem koji kasnije treba otkrivati. Kele je nave da je sugerirao da je u pitanju  neusihronoziranost radilice i bregaste, a mehanicar je to morao znati i tu nije potreban osciloskop jer je dijagnostika navela problem. Kako je doslo do ostecenja i lufta u remenici? Sama se ostetila? Mozda.... (nije, nego je dotezana pistoljem velikom silom prilikom zamjene zupcastog i nije blokirana alatom. vjerovatno)   Da je mehanicar ispravno uradio svoj dio posla, problem ne bi ni postojao. Zasto nije provjereno uzubljenje sa strane zamajca odmah? Luft u remenici? Pa to svaki pravi mehanicar iz aviona mora da vidi. Nego je Kele trebao nakaciti pet osciloskopa i ubijedivati se ponovo sa nekim koji vjerovatno ni ne shvata sta znaci oscilogram jer bi se i dalje drzao svoje tvrdnje. Bez ljutnje, kako ima nadri elektronicara tako ima i nadri mehanicara. Svakodnevno suradujem sa mehanicarima i nemam nista protiv njih, barem ne protiv onih koji znaju svoj posao. Kazem ponovo bez ljutnje, ali to je moj stav.

Zadnja izmjena od Nike (16-09-2018 02:34:47)

Offline

#18 16-09-2018 11:07:56

Teca
elproger
Iz: Valjevo
Registrovan: 30-10-2015
Komentari: 102

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Slozio bih se sa Tobom u prvom delu teksta.Ali,sraf na kaisniku radilice se ne  dira pri zameni zupcastog remena,osim ako nema potrebe za zamenom semeringa.Znaci da u ovom slucaju(zbog nesinhronizacije) je mehanicar trebao proveriti zupcanik,kao sto je i Kele to mogao videti osciloskopom.Doslo je do bezpotrebnog skidanja menjaca i zamene semeringa.Olaksavajuca okolnost pri ovakvoj situaciji(dijagnostici) je ta da motor ipak radi i moglo se jednostavnim pracenjem oba kanala osciloskopa videti da  povremeno jedan kanal seta malo levo desno u odnosu na drugi i zakljuciti da negde postoji luft.Izvlacim zakljucak da su oba majstora napravili gresku.Vozilo je doslo u servis sa tim problemom,tako da je kriv neko treci.Naravno da ne bi trebalo biti ljutnje,poruke su u smislu pomoci i jednoj i drugoj strani kako treba prilaziti problemu.

Offline

#19 16-09-2018 13:20:48

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Ne bih se slozio sa tobom Teco.Dvokanalnim osciloskopom sam i citao signale.Kada su mene angazovali da utvrdim u cemu je problem,po gresci sam video da je problem u sinhronizaciji.Pitao sam da li je motor dobro uzubljen i da li postoji mogucnost greske pri uzubljivanju.Nakon mog pitanja proverili su jos jednom zupcenje i sa prednje strane motora je sve uredno na oznakama i sa alatom 100% u redu.Posto je moj posao u servisu da nadjem kvar,rekao sam da skinu i menjac,da se to pogleda i sa strane kvacila.I onda,gle cuda,ne poklapa se.Oscilograme sam im odstampao i objasnio da ovaj sa senzora radilice nije u redu iz nekog razloga.Poslusali su me i sada je uzrok greske pronadjen.Problem nije nastao kod nas u servisu,napisao sam gore da je auto vec bio u VW servisu gde su konstatovali da oba senzora treba menjati.Ko zna sta je i ko tu  probao da uradi,jer sraf sa senzora radilice,kolega nije mogao odvrnuti jer je glava srafa gde ulazi imbus,bila skroz ostecena.Ovde u Nemackoj takodje postoje musterije koje pokusavaju same da otklone kvar pa naprave jos vise problema.Dobra stvar je sto su nama ruke odresene da preduzmemo sve radnje da se kvar otkloni i nadam se da je to vec reseno.

Offline

#20 16-09-2018 13:56:37

LuxBih
Expert
Iz: Luxembourg
Registrovan: 29-02-2012
Komentari: 1,290

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Na kraju je bitna samo jedna stvar a to da je problem rijesen. A moze se sad tu puno pametovati kad se zna sta je bio probelm.


_____________________________

Offline

#21 04-10-2018 21:06:20

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Samo da napisem da je problem bio u remenici radilice-zupcaniku ,tj. imao je lufta na osovini,kao sto sam napisao u nekom od postova gore .

Zadnja izmjena od Kele (04-10-2018 21:07:35)

Offline

3 korisnika je napisalo "Hvala" za ovaj komentar: Nike, gonza, speed007

#22 05-10-2018 23:49:04

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: VW Crafter 2.0 tdi problem sinhronizacija bregasta/radilica

Vazno je da je problem rijesen bez obzira dali je neko bio u pravu ili ne. Svi su imali vjerovatno dobru namjeru pomoci. Lijepo je kada se covijek vrati na temu i kaze da je problem rijesen na osnovu necije pomoci ili bez nje, nebitno....

Za razliku od nekih koji bi na početku posta gu***e dali da im se pomogne i daa riješenje, a na kraju konverzacije napisu samo "riješio sam"....

Offline

Board footer