elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 16-12-2018 22:31:41

mbackonja
Član
Iz: Novi Sad
Registrovan: 15-12-2018
Komentari: 5

Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

Pozdrav svima,

Da li je moguce zameniti ECU na mercedesu A140? To je onaj ECU (ili ECM) na kom je i protokomer. Ako se ne varam, u njemu se cuvaju podaci imobilajzera i mozda jos neceg? Takodje ako se ne varam ti podaci se cuvaju u 29F200BC cipu ali nisam 100% siguran..? Da li je moguce zameniti taj cip sa originalnog ECUa na novi ECU? Da li posle toga mora da se odradi jos nesto? Ili procitati sadrzaj cipa sa originalnog ECU-a i upisati na novi? Je l' postoji sansa za tako nesto i koja je oprema neophodna?

Hvala!

Offline

#2 20-12-2018 13:57:51

koyot
Expert
Iz: Kladanj, BiH
Registrovan: 18-07-2009
Komentari: 2,995

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

to se mjenja na obd
neotvara se ecu


atm tuning
electronic key

------------------------

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: speed007

#3 10-02-2019 13:34:11

mbackonja
Član
Iz: Novi Sad
Registrovan: 15-12-2018
Komentari: 5

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

Koja je dijagnostika / programator / sta li vec potrebna za to? Nadam se da STAR nije neophodan?

Offline

#4 11-02-2019 20:49:37

cicko1
elproger
Iz: Žitište Zrenjanin
Registrovan: 25-01-2009
Komentari: 101

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

Napisi bar HW I SW od ecu ako želiš da ti se pomogne .

Offline

#5 12-02-2019 23:47:44

mbackonja
Član
Iz: Novi Sad
Registrovan: 15-12-2018
Komentari: 5

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

Oprostite ljudi, ne razumem se puno u ovu tematiku ali citajuci po internetu sam dosao do tih nekih zakljucaka i zanima me da li je moguce bez STAR dijagnostike...

Dakle, citajuci po internetu sam dosao do sledecih podatak: Ukoliko se ECU samo zameni, auto nece da se startuje. To se desava zato sto se NESTO ne poklapa izmedju imobilajzera i ECU-a... Daljim citanjem ustanovio sam da je to NESTO u stvari broj sasije, tj. da imobilajzer ima u sebi taj podatak i da ECU ima u sebi taj podatak... I ako se ne poklapaju - auto nece da se startuje...

Jedan od nacina da se to resi je ovaj:


tj. koriscenje STAR-a da se u ECU upise VIN trenutnog auta...

Dalje gledajuci po netu naisao sam na ovako nesto (nije W168 ali mi je dalo ideju da je moguce i na W168 isto)


Tj. menjanje najverovatnije EEPROM cipa u kom se nalazi podatak o VIN-u vozila.

Citajuci dalje dosao sam do informacije (nije proverena) da se podaci koji moraju da se poklope sa imobilajzerom nalaze u cipu sa oznakom 29F200BC... Da li neko zna da li menjanje ovog cipa (iz starog ECU u novi ECU) omogucava novom ECU da radi u autu?

Ne znam sta je HW i SW... Ali evo par linkova da shvatite o kom ECU pricam






P.S.
Imam delphi ds150e i elm327 ako nesto znaci...

Zadnja izmjena od mbackonja (12-02-2019 23:55:12)

Offline

#6 13-02-2019 11:02:56

koyot
Expert
Iz: Kladanj, BiH
Registrovan: 18-07-2009
Komentari: 2,995

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

daleko si ti odmakao da bih rjesavao takvo nesto


atm tuning
electronic key

------------------------

Offline

#7 13-02-2019 11:08:28

acom
Administrator
Registrovan: 20-04-2008
Komentari: 3,955
Website

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

Zelim da operisem covjeka, dali mi neko moze pomoci da ga operisem i ako neko zna kako da ga operisem i ako moze u kratkim crtama da objasni ?. Ako nesto znaci od alata imam kasiku i viljusku. Hvala ! smile
------------------------------------------------------------------------------------------

Ovo nije forum za ovaj nivo bavljenja elektronikom na automobilima. Onaj ko se bavi auto-elektronikom rijesit ce to za par minuta uz odgovarajucu opremu, koju sigurno ima. Zato moj savjet vam je da nadjete nekog elektronicara koji ce vam rijesiti problem strucno i profesionalno, a da pri tome nista ne zezne. Sumnjam da ce neko od iskusnijih elektronicara izigravat super-znalca i objasnjavati vam sta je 29f... , SW, HW  i koje programatore morate imate da to radite. Drugim rijecima ili se bavite time ili nebavite, treceg nema ...


---> Neznanje je veliki izvor hrabrosti ! <---

Offline

#8 13-02-2019 13:51:37

mbackonja
Član
Iz: Novi Sad
Registrovan: 15-12-2018
Komentari: 5

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

@acom

Hvala na odgovoru.

U sustini elektronika mi je hobi, kao i programiranje mikrokontrolera za neke home projekte (programiranje profesija)... S programiranjem PIC mikrokontrolera sam poceo pre 6-7 godina, igrao sam se takodje sa Atmelovim Atmegama a kasnije je naravno prevladao Arduino kao najlakse resenje (tj. i dalje Atmelov cip samo drugi jezik)... Programirao sam i EEPROM-e... Iskustva oko elektronike i samu opremu imam... E sad, ono glavno - gde nauciti elektroniku vezanu za "auto kompjutere"... Tj. u konkretnom slucaju gde naci podatak u kom cipu se nalazi podatak koji je potrebno da se poklopi sa imobilajzerom, itd... Da li je to VIN kod... Da li je moguce celu memoriju 29f200bc zameniti ili je potrebno procitati odredjeni podatak nekim EEPROM/Flash citacem a zatim upisati odgovarajuci podatak u novi EEPROM/Flash programatorom... Ili se to uopste ne radi u tom cipu... Ili u kom se radi, itd... Ili je nemoguce opste tako... Znaci prosto, ne treba da objasnjavate na nivou "idi desni klik tu pa klikni to" vec prosto neke informacije koje posedujete, ukoliko posedujete... "VIN se nalazi u cipu tom i tom na offsetu tom i tom, njega treba prpisati u novi cip, bla, bla, bla"...

Koliko sam shvatio, bas tako je kao sto kazes "ili se bavite time ili ne", ali gde su ljudi koji se bave time stekli znanje?

Takodje kupovina dodatne opreme, programatora, itd takodje dolazi u obzir, tj. verovatno je i neophodna.

P.S.
Takodje, da li me bar mozete posavetovati gde da dodjem do takvih informacija... Neka literatura, neki sajt, nesto...
HVALA

Zadnja izmjena od mbackonja (13-02-2019 13:52:54)

Offline

#9 13-02-2019 23:48:06

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

Za tako nesto imas i google samo pisi na engleskom i listaj,valja imat strpljena i vremena...

Offline

#10 14-02-2019 00:52:08

acom
Administrator
Registrovan: 20-04-2008
Komentari: 3,955
Website

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

Znanje se stice godinama i iskustvom. Uz sve to ide dobra podloga iz elektronike i informacionih tehnologija. Kada ovo kazem mislim na skolsko znanje iz ovih oblasti a ne nikakva priucena (kakvih sad ima na pretek) znanja. Auto-elektronika je specifican vid elektronike, jer auto-industrija je mocna grana svjetske industrije, koja ima kapital da ulaze u visoko tehnoloski razvoj u svim segmentima izmedju ostalog u elektronici/mehatronici (softveru SW i hardveru HW) koji se nalazi instaliran u vozilima, tako da to se ne moze posmatrati jednostavno niti pojednostavljeno kako balkanci imaju obicaj da gledaju (ocitaj, upisi, prebaci ... "isto ti je to sve"). U velikom broju slucajeva je auto-elektronika korak ispred i u zdanje vrijeme se godinama ceka da se neki novi top model elektronike "provali" za neko rjesenje. Svaki proizvodjac u saradnji sa velikim svjetskim igracima (bosch, siemens, delphi ...) kreira vlastitu "elektronku" koja je prilagodjena tom proizvodjacu i sada poznavati elektronska rjesenja jednog proizvodjaca i porediti ih sa drugima cesto nema smisla, mada se cesto u nekim rjesenjima podudaraju npr. kako se neka stvar rjesava na MB ne znaci da se rjesava na Opelu identicno itd. To je ono sto sam naveo na pocetku iskustvo. Svako ko je u ovom poslu sigurno se vec susreo sa tom elektronikom sa integrisanim MAF-om i problema sa njom i zna sta treba raditi. Kada bi ti rekao da trebas prebaciti eep i flash u novu da upalis, neznam koliko bi ti pomogao ili bolje receno vjerovatno bi te zeznuo da razmisljas ovakvom logikom i na sljedecem vozilu, ako bi ovako radio kao sto sam ti rekao napravio bi totalni "zajeb" koji nebi mogao, a niti znao riješiti. Ako poznajes programiranje i softver evo reci cu ti jos jednu informaciju. U ovom sportu ima takvih stvari npr. kad zeznes softver nerjetko moras kupiti novi hardver, jer npr. ne isplati ti se ulagat u nekakve programatore koje ces koristiti samo jednom i koji kostaju, jeftinije te ispadne npr. kupiti novu instrument tablu, pa sa skontaj sa cime se igras i jeli to nekad igra koja moze preci u to da moras biti spreman u krajnjem slucaju i otkupiti vozilo od musterije. Svi oni koji godinama rade na nekom visem nivou su slabi sa zivcima, jer je auto-elektronika stresan posao, pogotovo onima koji razmisljaju i koji su svjesni posljedica i rizika sa kojim se susrecu.
Nadam se da sam ti pomogao, ja kada sam pocinjao u ovom sportu nije bilo nista, samo mrvice tamo negdje iz Rusije, Bugarske iz istocnog bloka, sad ima masa foruma, mada i tu ima gluposti more, koje se moraju izfiltrirati i gledati iz vremenskog konteksta, npr. ako neko 2013 kaze da se nesto ne moze rijesiti ne znaci da se i 2019 ne moze rijesiti itd...
Puno truda, citanja i isto tako najvaznije, ulaganja u opremu ...


---> Neznanje je veliki izvor hrabrosti ! <---

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: Nikola123

#11 14-02-2019 10:15:00

leopard
Expert
Iz: Dubrovnik
Registrovan: 08-01-2009
Komentari: 848

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

Pozdrav,
Acom ti je dobro rekao, proizvođači štite svoje software i specijalni alati za čitanje softa npr. za tvoj ecu koštaju cca 600E, i neko će reći kako toliko kad programator za 29f200 košta cca 20-50 Eura, e tu je ona caka oko iskustva tj rada na probijanju raznih zaštita te sami postupak čitanja flasha i eeproma.
Ako baš hoćeš probati prebaci kompletan čip sa jednog na drugi i vjerojatno će sve raditi, ali ako nebude onda si sam kriv i nemoj se pozivati na krive informacije sa ovog foruma.

Offline

#12 15-02-2019 02:29:26

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

Opasan je to biznis,pun fizika ss jeftinim alatom.

Offline

#13 15-02-2019 13:26:41

speed007
elproger
Iz: Koprivnica
Registrovan: 15-03-2015
Komentari: 518

Re: Zamena ECU (ECM) na w168 (A140)

Zeznuto pogotovo kod mercedesa....ako nešto pođe po zlu....sretno

Offline

Board footer