elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 17-06-2019 12:14:33

bgdvinko
elproger
Registrovan: 27-05-2009
Komentari: 66

SKODA FABIA MK2 (buka - struganje u mjenjacu)

Najprije mi se poceo cuti neki zvuk nalik na struganje metala o metal, i to povremeno pri voznji u drugoj, odnosno kad krenes prvom pa presaltas. Kasnije se to pocelo pojacavati, i pri motanju lijevog anslaga do kraja, pojavio se i zvuk sklockanja karakteristican za homokimeticki. Reko sigurno odnjega sva ova buka.
Zamijenim desni kineticki i do tocka i do mijenjaca, dakle oba.
Sad nestalo to sklockanje, malo se i buka smanjila, ali i dalje struze ponekad kad vuce drugom, kad pustis gas ili izbacis na ler struganje nestaje ili ako ga nagazis preko stotke nista se tad necuje, sve normalno.
Juce zamijenim i lijevi kineticki, odnosno opet oba i onaj do tocka i onaj do mjenjaca, mislim mozda oni prave problem.
Opet se to zuljanje kao malo smanjilo ali cuje se povremeno. Isto sve kad povlaci drugom, kad ga dobro nagazim nema nista. Izbacivanjem na ler onako u zaletu, opet nista se necuje, sve normalno.
Sad mi preostaje jos samo mjenjac napolje, sigurno je jedan od onog duplog lezaja u njemu, nevjerujem da bi lezaj od diferencijala, on bi brundo stalno a ne ovako...
Kvacilo funkcionise normalno, neprimjecujem ni druk lager da se cuje na stisnuto kvacilo...
Moze neki komentar-prijedlog, ako je ko raspolozen.
Zahvaljujem i svako vam dobro.

Offline

#2 17-06-2019 13:39:36

brundo
elproger
Iz: Niksic
Registrovan: 06-03-2014
Komentari: 500

Re: SKODA FABIA MK2 (buka - struganje u mjenjacu)

Ima li ulja dovoljno?

Offline

#3 17-06-2019 14:22:23

bgdvinko
elproger
Registrovan: 27-05-2009
Komentari: 66

Re: SKODA FABIA MK2 (buka - struganje u mjenjacu)

Ima, ima...to sam prvo provjerio...

Offline

#4 23-06-2019 15:33:08

djurkic ljubisa
elproger
Iz: Novi Sad
Registrovan: 24-11-2014
Komentari: 421

Re: SKODA FABIA MK2 (buka - struganje u mjenjacu)

dupli ležaj na snopu


mehanikus

Offline

#5 24-06-2019 09:46:16

bgdvinko
elproger
Registrovan: 27-05-2009
Komentari: 66

Re: SKODA FABIA MK2 (buka - struganje u mjenjacu)

Juce skinuo mjenjac, rastavio, jedan od duplog lezaja se sav rasuo, polomio mi se i mesingani prsten sto je na flansli unutar mjenjaca na koju se veze poluosovina, ostalo je ostalo sve u komadu...Sad mjenjati lezaj pa sastavljati.

Offline

#6 26-06-2019 12:20:56

alexa2406
Expert
Iz: Srbija Kragujevac
Registrovan: 25-10-2013
Komentari: 1,060
Website

Re: SKODA FABIA MK2 (buka - struganje u mjenjacu)

nije mesing vec sinter bronza


drvena kajla je zakon

Offline

#7 01-07-2019 10:58:27

bgdvinko
elproger
Registrovan: 27-05-2009
Komentari: 66

Re: SKODA FABIA MK2 (buka - struganje u mjenjacu)

Juce sastavio mjenjac, ubacio, sve super, nemos poznati autu. Nema brujanja, zveketanja i ostalog. Lezajeve sa snopovima sam morao nositi kod ovlastenog, treba poseban alat za montazu, tako da nemos ovu zamjenu odraditi bez ovog alata. Ovaj prsten sto se bio jos polomio, ne nadjo drugi, savjetovase mi da ga vratim takvog samo da ga natrpam masti i pripazim da legne dobro, sto i uradi. Ali ako bi i pravio neki problem, moze se zamjeniti lako naknadno a da se nemora skidati mjenjac, znaci samo poluosovina i onda flansna, mada i ovako je to super. Valjda ce i ostati tako..

Offline

Board footer