elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 13-12-2009 18:04:24

dzura
Član
Registrovan: 12-12-2009
Komentari: 4

Galletto 1260 problem

Dobar dan, novi sam ovdje pa mi je svo ovo jos nejasno....Nabavil sam galletto 1260 clone i sad kad spojim auto(c2 1.4 hdi) i stisnem ECU data on mi ocita al kad stisnem read ECU i odaberem di da spremi izbaci mi error da je boot mode inactive.Zna ko kak riješti to? Ima možda neko modificirani file za citroen c2 1.4 hdi 70 ks da odma ubacim?Tražim po netu neki tutorial za winols ili ecm2001 al nema nigdje nista detaljno pa ak neko zna za neki tutorial ili knjigu....

Offline

#2 13-12-2009 23:56:21

alldecode
Expert
Iz: EU, HR, SB
Registrovan: 29-12-2008
Komentari: 1,492

Re: Galletto 1260 problem

Trebaš naèi upute za taj ecu kako se flasha.

Znaèi na nekakav ppin na procesoru potrebno je staviti masu (to ti je bootanje)

Offline

#3 14-12-2009 00:03:33

exxl
elproger
Iz: USK, Bosnia & Herzegowina
Registrovan: 24-02-2009
Komentari: 487

Re: Galletto 1260 problem

napisi mi koji je ecu? koji proizvodjac? broj ecu-a?

i ako ti je to sve nepoznato neznam bas nisi dobar mi alat izabrao za pocetak, moras biti svjestan da galetto zna zablokirati ecu, a neznam dali imas znanja sa programiranjem flasheva, odlemljivanje flesheva  i.t.d

jer kad zablokiras ecu netko ko ga moze odblokirat jedva ce docekat takve koji su se igrali galettom da ih okupa samo tako.

prvi bi ja to uradio tako.


ps: samo tako ubacivat modificrane fajlove sa neta moze ti samo stete nanijet a nista dobro, tako neces zaradit pare sigurno vec ces ih samo potrosit, kao prvo negdje imas vin upisan u tim fajlovima ako vin se neslaze auto ti nece ni upalit a ti nemas original save-ovan, pazi malo sta radis nije ovo igra chip tuning se pravi samo od originala i nikako vise ostalo sve nije zaradjivanje para vec potrosnja para.


pozdrav

Zadnja izmjena od exxl (14-12-2009 00:11:49)

Offline

#4 14-12-2009 00:36:32

skyline-GTR
Moderator
Iz: Bosanska Krupa / BiH
Registrovan: 28-04-2009
Komentari: 1,885

Re: Galletto 1260 problem

tu je taj problem sto svi bjeze od programatora i svi bi da mu "ustekaju" u OBD u 2 clicka odradjeno

pozz...


UCOT - Universal Code Off Tool

Offline

#5 14-12-2009 01:55:18

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Galletto 1260 problem

dzura napisao:

Dobar dan, novi sam ovdje pa mi je svo ovo jos nejasno....Nabavil sam galletto 1260 clone i sad kad spojim auto(c2 1.4 hdi) i stisnem ECU data on mi ocita al kad stisnem read ECU i odaberem di da spremi izbaci mi error da je boot mode inactive.Zna ko kak riješti to? Ima možda neko modificirani file za citroen c2 1.4 hdi 70 ks da odma ubacim?Tražim po netu neki tutorial za winols ili ecm2001 al nema nigdje nista detaljno pa ak neko zna za neki tutorial ili knjigu....

Alldecode ti kaže toèno, nisi aktivirao boot mode. Je li taj auto koji spajaš tvoj ili? Ako je tvoj nije toliki problem, jer æe ti trebati samo zamjenski auto na dan-dva i nešto novaca da odblokiraš ECU, kao što Exxl kaže. Ako je navedeno vozilo od neke "stranke" pazi što radiš jer se zaletavaš bez osnovnog predznanja i na opasnom si putu jer ti zdravlje može ovisiti o tuðim živcima. Može se raditi klonovima da oprema ispadne jeftinija ali moj je savjet da prvo malo šegrtuješ jer te samsvojmajstor škola može koštati skuplje od originalnog galetta.
Dobrodošao na forum, vjeruj da su savjeti ove iskusne ekipe iskljuèivo dobronamjerni.
Pozdrav

Offline

#6 14-12-2009 02:11:36

dzura
Član
Registrovan: 12-12-2009
Komentari: 4

Re: Galletto 1260 problem

Znam da su dobronamjerni, pa tu sam da nauèim....moj je auto.Problem je u tome da nigdje nemogu naèi tutoriale o svemu tome, pa ak netko ima prijedlog literature???Di da šegrtujem?Ima ko u Zg da me primi, ja radim ðabe mjesec dva a neko me poduèi svemu?

Offline

#7 14-12-2009 11:17:53

koyot
Expert
Iz: Kladanj, BiH
Registrovan: 18-07-2009
Komentari: 2,995

Re: Galletto 1260 problem

imas to sto trazis vec na forumu .malo potrazi.a drugo imas ecu koje nemozes citati sa gallettom vec samo pisat znaci za procitat takve ecu moras imat programmatore i odgovarajucu opremu i naravno znanje dabi to uradio ,pozz


atm tuning
electronic key

------------------------

Offline

#8 14-12-2009 12:01:49

ELTI
elproger
Iz: Rijeka, Hrvatska
Registrovan: 06-11-2009
Komentari: 395

Re: Galletto 1260 problem

Ako te bash zanima chip tuning, zelis nauciti kako se to radi i zelis se profesionalno baviti tim poslom onda ti je najbolje da kupis neki profi tool, npr CMD, ili EVC, oni ti organiziraju tecajeve za rad sa njihovim alatom, znaci obucavaju te kako da koristis uredjaje i kako se vrse korekcije mapa. Mislim da uredjaj sa tecajem kosta cca 5.000€.

Inace ovaj posao je vrlo odgovoran, vrlo lako je ubiti auto da vise ne pali ili losim fajlom spaliti turbinu ili unistiti cijeli motor.

Znam vec nekoliko slucajeva gdje se vode sudski procesi izmedju nekih tunera i vlasnika auta koji se smatraju ostecenim poslije loseg tuninga.

Vjerovatno ce malo tko povjerovati ali steta na jednom novom BMVu je premasila 20.000€, auto je na kraju zavrsio u BMWovoj fabrici zamijenjen kompletan motor i vecina elektronièkih modula, a troskovi transporta auta iz HR u Njemacku, zamjenski auto i da ne nabrajam...a sto je jos veci apsurd, vlasnik je od tunera trazio samo skidanje limitatora brzine!!!


Ne nastojim biti jeftiniji, nastojim biti bolji!

Offline

#9 14-12-2009 18:40:10

KRVOLOK
elproger
Iz: Gradiska,BiH
Registrovan: 10-02-2009
Komentari: 178
Website

Re: Galletto 1260 problem

Evo da ponovim da nebude zabune,ovo je vec pisano ali evo copy/paste...

Za hobi tuning mozes kupiti neke kineze kao sto k-tuning kaze ali kad tad ce ti prisjesti kad se pokvari ECU i onda se nemoze ni sa profi alatima popraviti jer galeto i ostali kinezi kad pokvare nesto nemoze se nikakvim BDMom napraviti,imao sam mnogo takvih stvari u praksi gdje su mi "tuneri" donosi ECU koji su porvareni prilikom upisa sa galetom da popravim ali jako tesko to ide u tom slucaju.
Sa kvalitetnim alatom i kada se desi greska i kada se izgubi inentifikacija uvijek sa BDMom moze da se popravi stvar.

Za bilo sta ozbiljnije minimum je CMD pa onda ostali alati.

CMD ti radi negdje 50 % auta koja se voze kod nas i master sa pluginovima za kamione izadje mnogo vise od 5700 eura.Godisnja pretplata je 1000 eura.

Softweri su mnogo skuplji od interfejsa,ja sam ECM sa bitpowerom platio 5600 eura a winols 9000 eura sa dll ovima i to jos ne svim.

Veoma mnogo para treba za profesionalan tuning i veoma mnogo znanja,jer i kad kupis interfejse i kad kupis software tek onda si na pocetku i tek onda treba da napravis dobu mapu za motor a to nemozes bez dyna pa onda moras i njega da kupis a on je od 50 000 eura pa na gore i opet nemas garancija da ce tvoja mapa valjati i da ces kvalitetno da odradis posao a samo tako mozes da se izboris sa ebay tunerima,samo kvalitetom mozes da odrzis cijene jer ako i pored tolike opreme i ulaganja nemas dobre mape i rezultate veoma brzo propadas.

Mnogo mnogo para treba uloziti i zato i jesu dobre mape skupe jer se prave danima i oduzimaju vrijeme,struju za dyno,znanje i nemoze nikako dobra mapa biti ona koju neko iz fotelje uradi i kaze e to je to,a nema niti opremu profi niti ista,ima neki crack soft i igra se tunera...he he to tako neide u tuningu,zato mi profi tuneri i nemamo problema sa jeftinim ebay tunerima koji rade sa klonovima jer ti cudni ljudi koji urade kod njih mapu u velikom broju slucajva opet dodju kod nas na ponovno remapiranje pa nakraju tuning ispadne mnogo skuplji nego da su odmah dosli kod ozbiljnih tunera.

Offline

#10 14-12-2009 23:04:42

dzura
Član
Registrovan: 12-12-2009
Komentari: 4

Re: Galletto 1260 problem

Znaci za nas amatere nema šanse :-(

Offline

#11 15-12-2009 01:02:42

daarrko
elproger
Iz: Borovo
Registrovan: 10-05-2009
Komentari: 544

Re: Galletto 1260 problem

ima, ali za svoje potrebe od ostalog boli glava kad se sjebe !!!

Offline

#12 15-12-2009 02:32:40

exxl
elproger
Iz: USK, Bosnia & Herzegowina
Registrovan: 24-02-2009
Komentari: 487

Re: Galletto 1260 problem

ma ima sa nekim znanjem moze se odraditi dosta toga ali ne sad bas kao profi tuner ili radit custom tuning.

ja bih se pak malo nadovezao na temu gore, slazem se sa kolegom sm chiptuning al mislim da ipak nije neophodno imati dyno i ostale stvari kako bi se odradio dobar chip-tuning. Normalno u svijetu profesionalnog chip-tuninga takve stvari su neophodne kako bi se testirale custom mape i ostalo.

ali sjetimo se svacijeg pocetka koji nimalo nije bio lak, nije svak ulozo 50.000 eura na pocetku odmah  da bi se bavio chip-tuning-om. ipak to sve ide jedno po jedno i zavisi u koje vrijeme i kako su klijenti zadovoljni tvojim radom tj. tuning-om i uz malo srece onda dodjes do tog nivoa da mozes finacijski uzeti dyno i ostalo neophodno za profesionalni chip tuning i custom mape

ja ono sto mogu odradit i za sto mogu garantovat to i uradim ono sto nemogu prepustim kolegama jer ipak nije moj fah iskljucivo "chip-tuning" i nebavim se s tim profesionalno al mislim da ono sto mogu da uradim i sto uradim odradim kvalitetno i nesikiram se dali ce mi clone zablokirat il ubit ecu jer ono sto radim sigurno znam i odblokirat. kao sto rekoh neke nepoznanice ili experimente nevrsim znaci samo ono u sto sam siguran.

a dzura ovo sto sam tebi govorio u vezi blokiranja i ostalog to sam ti rekao radi tvog dobra jer odmah na pocetku vodio si se pogresnom logikom i nekako tvoj post je isao na to da ti to sve olako svastas a to ti niposto posebno u chip-tuning-u nece donijet dobro.

jer ako ikad budes radio chip tuning zapamti:

- originalni fajl da iscitas ti je pod "must" tako da mozes vratiti kasnije sve pod kontrolu, ukoliko bilo sta krene po zlu

- ubacivanje bilo kakvog fajla sa neta ti neide, neces tako daleko stici iz razni razloga (vin pogresan, immo u flashu, checksum nevalja, fajl nevalja nikako i.t.d i.t.d) kao sto rekoh tako neces zaradit pare vec samo potrosit a ti se sam pitaj sta ti je cilj da potrosis pare ili da zaradis?

-  znanje oko programiranje falsheva rucno na programatoru ti je isto pod "must" jer kao sto rekoh kad zablokiras ecu to ti je znanje neophodno da ga mozes odblokirati.

znaci zavisi sve od tvoje volje i cilja, nije da se nemoze nista jer sa voljom, znanjem i ciljem moze se svasta nesto al samo oprezno kod ovog svega, jer na pocetku rada mjerilo i kljuc tvog uspjeha ce ti biti prvi par klijenata ako njima odradis lose mozes sve onda da bacis u smece od opreme i svega, ukoliko pak oni budu zadovoljni onda se mozes nadat i nekom poslu i izgradnji imidza.

zato ti kazem potrebno je da se pripremis za to sto radis jer odgovoran je to posao.

pozdrav

Offline

#13 15-12-2009 13:22:29

KRVOLOK
elproger
Iz: Gradiska,BiH
Registrovan: 10-02-2009
Komentari: 178
Website

Re: Galletto 1260 problem

chip tuning se nemoze raditi usputno i nemoze se neko baviti jos sa nekom elektronikom i raditi cip tuning,zasto ???

Zato sto je to toliko kompleksa i ogromna tematika da se u svijetu cak neki tuneri nebave ni svim autima nego neki samo rade opel,neki samo vag neki samo psa,a o jos dodatnom nekom zanimanju mimo chip tuninga je nemoguce to sve raditi kvalitetno.

Dyno nije neophodan i nespada u osnovne stvari,ali kako posao napreduje dyno kupuje vrijeme a samim tim i novac,jer bez emulatora i dyna potrebno je 2 dana da se custom napravi mapa a sa dyno i emulatorom je potrebno 2-3 sata,to je velika usteda na vremenu.

Na pocetku ovo biznisa logicno je da se mape kupuju od profi tunera a ne da se sam upustas u editovanje istih jer se tako nemoze napraviti dobra mapa,da bi bio na nivou da sam mozes sloziti dobru mapu moras imati dosta iskusta pogotovo iz mehanike toga motora da bi mogao da znas mape punjenja toga punjaca,optimale intervale dizni,radni pritisak dizni,moras mnogo znanja da imas da slozis dobru mapu a ne samo da oznacis neke vrijednosti i uvecas ih za npr. 10 % i isprobas auto i on bolje ide jer je dobio malo obrtnog momenta a snaga manja nego standradno.Kad ga na dyno odvezes onda vidis krivu i zapitas se kako je to moguce a ti sve proporcionalno uvecao a kriva kao EKG srca.Veci pritisak neznaci vise snage,vise goriva neznaci vise snage,mnogo mnogo faktora ima i kad uplatis kurseve za chip tuning vani oni te uce kako se koristis softwerom a ne kako mapiras motor,to je individualno i svaki tuner to radi na svoj nacin jer postoji mnogo nacina kako se moze povecati snaga nema neki jedinstven nego svako radi na svoj nacin.

Poenta je da se na pocetku ovoga moras povezati sa profi tunerom da bih uopste poceo da radis a kasnije kako ulazis u tematiku mozes razmisljati o samostalnom poslu i kupovini sopstvenih programa za editovanje mapa...

Offline

#14 15-12-2009 13:34:36

exxl
elproger
Iz: USK, Bosnia & Herzegowina
Registrovan: 24-02-2009
Komentari: 487

Re: Galletto 1260 problem

Da podrzavam to, al ja ga radim usputno i radim to dobro, nisam se mozda u proslom postu dobro izjasnio, ja ne-editujem mape, vec upravo kako si rekao uzimam ih od profi - tuner-a iz njemacke koji je isto u ovom poslu vise od 10 godina.

zato mogu da stignem to usput i da radim, a normalno to sto kazes ako netko iskljucivo zeli da se bavi profi chip tuningom, sam da editira mape i ostalo onda sam siguran da nema ili nece imati vremena za ostale stvari.

pozdrav

Offline

#15 15-12-2009 14:39:17

pecirepi
elproger
Iz: Kiseljak BiH
Registrovan: 18-11-2008
Komentari: 308

Re: Galletto 1260 problem

Pozdravljam sve i cjenim detalje koje su iznjeli kolege. Podrzavam i EXXL-a a i isto tako i KRVOLOK. Ovako, svatko krece sa nule u kojigod posao da udari, samo sto neki odluce ici do kraja a neki ostati na nekoj sredini i pomalo raditi zavisno od mnogo razloga i finacijskih a isto tako i od geografske sirine i duljine. nadam se da kuzite big_smile. Moj slucaj je isti kao i sa EXXL imam alat znanje i volju da mogu da se bavim tuningom vozila. Nitko ne navodi ovdje da je sad profi tuner i da se smatra profi tunerom. Imam par prijatelja koji kao sto KRVOLOK govori bave se profesionalno tunningom ali nerade ostale poslove oko elektronike. Ja im radim manualse za elektronike i manualse za repair mercedes kljuceva dumpove ... Zasto ? Da bi za uzvrat dobio dump tuniran na osnovu mog originalnog dumpa. Tj malo iskompenzirao, a isto tako i placam masno za tuning dumpova, ALI SAM POSLIJE TOGA MIRAN I PRST U UHO. Trazio sam milijardu puta od nasih tunera da se izjasne hocete li da radite ovako ja imam dovoljno vozila u svom kraju da mogu ozbiljan napraviti posao dali ste za suradjnu? I nakraju se to desava da oni kao nemogu tako neide to tako dovezi auto isl. Ja opet govorim vise volim raditi sa nasim ljudima ovdje i dati im pare nego da ih saljem preko paypala dalje. Zasto uvijek se moze stvoriti nesto vise kroz posao, POGOTOVO AKO JE NESTO BLIZU. Tako da i sam nisam u stanju da sad kupujem Dyno da idem od EVC-a da kupujem sav alat i da udarim kao na pijaci evo ga tuning mapa za razna vozila. Pa stanimo malo. Zasto praviti konkurenciju zato ne suradjivati. Ja polako u svom laganom poslu se vec usmjeravam prema jednoj vrsti vozila a tako cemo i mi koji mozemo, koji imamo izbora. A sta uciniti sa kolegama koji nisu kraj vecih gradova koji nemaju u svom mjestu po desetine hiljada stanovnika? Nemoze svako kupiti GALETTO original i dyno i bdm original... A i bilo bi cudno kad bi mogao. Pa tako kazem opet moze se raditi i na jedan i na drugi nacin. Zna se sta je auto i kako se proizvode po modelu i seriji. Zato i postoje tuneri da mogu napraviti pravi tuned dump da ga mogu testirati na dyno a ne kao moj bivsi susjed koji je "cipovao" auto pa kroz selo proljece po 120 kraj pjesaka i provjerava jel ga dobro ODRADIO. To su neke sasvim druge relacije na koje se nebih ni osvrtao. A za kolegu sad kazem da bi mogao nesto napraviti moras biti 1000000000000% siguran da ako dump nepase, mozes vratiti u prvobitno stanje, a preporuka je ne skaci uvodu ako ne umes da plivas. Tako da radije nadji dobrog tunera pa se dogovori sanjim o procentu i vozi mu aute a nemoj sam raditi. Jer kasno je za kajanje kad sjednes u auto i iza njega oblak dima crni nemozes da vjerujes a tek tad skontas da nemoze da vratis auto kakav je bio, ili u najgorem slucaju auto nece da upali. Tako da opet radije bih bio za suradnju nego da kupujem macka u vreci za male pare. Tuning kosta tako da nemoze biti djaba.
Hajde ovako otvorimo sekciju u forumu Chiptuning i nek se jave pravi tuneri profi i nek rade za pare tuning. Nek iznesu misljenje da nebi isli dalje ili vani da se nemislimo daj mi dump original i daj cifru koliko kosta.
Ljudi u vecini slucajeva koji to traze ovuda po nasim krajevima hoce da dignu snagu na privatnim vozilima koje voze svaki dan to su u vecini file-ovi koji se mogu uraditi koje profi runeri znaju uraditi bez dyna.
Jer ih meni ljudi rade i provjerim tako kod par njih i svi mi potvrde da je dobro odradjen a i na kraju se vidi i po potrosnji i po snazi.
A ko je bas netko nalozen za street race onda je druga stvar onda ide dyno i onda idu i sponzori onda ide i NoS onda je i cifra.
Pozz nadam se da nitko se nece uvrijediti jer nisam nikoga ni navodi a niti kome sta pisao izmedju redaka.Pozzz

Offline

#16 15-12-2009 15:44:37

exxl
elproger
Iz: USK, Bosnia & Herzegowina
Registrovan: 24-02-2009
Komentari: 487

Re: Galletto 1260 problem

podrzavam

i ja sam licno uvijek za suradnju sa nasim ljudima, jer ljudi samo to ako shvatimo da kod nas ako se obrce novac to donosi i bolji standard i ekonomiju.....

ali uvijek postoji ono ali....nemogu ja radit sa nasim ljudima preko mojih ledja da ide to sve....problem kod nasih ljudi je uvijek "cijena" sad da objasnim to pod cijena da nebi me tko napao.

ja kad sam trazio remapirane fajlove da nasi profi tuneri prave to su bile cijene koje nemogu imati uporiste, tu bi ja onda radio fakticki za chips i colu, jednostavno prevelike cijene....dok recimo u njemackoj ovaj tuner sa kojim ja radim cijene su trostruko jeftinije za mapiranje...

jer ipak treba tu shvatiti da rizik preuzimam ja citav i teret a ne onaj tko mi je samo mapirao fajl, to je bitna razlika.

nadam se da shvatate moj post.

srdacan pozdrav

Offline

#17 15-12-2009 16:32:31

KRVOLOK
elproger
Iz: Gradiska,BiH
Registrovan: 10-02-2009
Komentari: 178
Website

Re: Galletto 1260 problem

pa vani su cijene fajlova mnogo skuplje nego ovde sto se mogu naci...

Koliko uopste postoji registrovanih firmi za chip tuning kod nas i koliko se uopste ljudi bavi profi tuningom kod nas.Meni koliko je poznato to sve staje na prste jedne ruke u cijeloj exYU.Nemislim na slave tunere nego na mastere koji sami rade svoje mape.

Ako se u EU kupuju fajlovi za male pare onda to nesto nije uredu,vidi koliko SKN ili EDS ili bilo koja druga firma trazi za EDC16,cijene su ogromne ti ako kupujes jeftino onda ti fajlovi se prave genericki i bez dyna jer nemoze dobar fajl biti jeftin.To je jednostavno nemoguce.

Zadnja izmjena od KRVOLOK (15-12-2009 16:32:51)

Offline

#18 15-12-2009 16:43:19

exxl
elproger
Iz: USK, Bosnia & Herzegowina
Registrovan: 24-02-2009
Komentari: 487

Re: Galletto 1260 problem

jel mogu da ti fajl prebacim na privat jedan da vidis ovaj zadnji sto sam radio cijene necu ovde da navodim na forumu javno....al evo rado cu ti fajl poslat koji sam zadnji radio u njemackoj pa da pogledas sam....

pozdrav

Offline

#19 15-12-2009 16:52:47

KRVOLOK
elproger
Iz: Gradiska,BiH
Registrovan: 10-02-2009
Komentari: 178
Website

Re: Galletto 1260 problem

mozes,posalji mi na info@smchiptuning.com i ako mozes posalji mi stranicu od toga tunera sto kupujes fajlove da vidim o kome se radi...

Ako se slazu drugi clanovi mogu danas (posto je snijeg zatrpao sve i nemam posla smile) da postavim dyno ispise od velikih tunera iz EU da vidite sta sve se naplacuje stotine eura,mjerio sam mnoge motore koji su mi dolazili na remapiranje jer nisu zadovolji i to su nevjerovatne stvari.

Nije problem podici obrtni momenat i to se veoma lako moze uraditi ali podici snagu je veoma tesko.
Te fajlove koji Vi koristite i kupujete vani trebalo bi ponekad da odvezete na dyno,ne na moj,nego na bilo koji i da vidite ponekad sta se desava jer kad probate auto posije remapa razlika je veoma vidiljiva ako je povecan obrtni momenat za 20 nm ali snaga moze biti manja i to nemozete tako lako primjetiti jedino na velikim opterecenima je moguce to vidjeti znaci preko 150 km/h a to nemate gdje testirati ali i +10 ks je ogromno povecanje a +30 ks je strasno mnogo...

Offline

#20 15-12-2009 19:20:16

dzura
Član
Registrovan: 12-12-2009
Komentari: 4

Re: Galletto 1260 problem

Eh, ovo sto vi govorite je sve za profi bavljenje tuningom....ja bi to za sebe malo, vise amaterski.Nebi se baš usudio nekom drugom dirat u auto(neki ljudi lakse podnose da mu ženu diraš nego auto).Nije mi neki cilj odnesti auteka na profi chip tuning pa da dobim tih 85ks umjesto 68 :-) Poanta je u tome da se zbog krize trebalo preèi na jeftiniji auto pa sada dok imam tog bi isprobavao i uèio o toj tematici jer me uvjek zanimala(kao kombinacija automobilizma i informatike a i jedno i drugo me interesira).
Evo kolko sam sad pohvatal trebal bi prvo nabavit neki drugi interfejs da mogu skinut mapu pa onda na neki naèin nauèiti radit u winolsu pa usporeðivat sa nekom tunirnom mapom od c2 i probat složit za svoj auto i onda ubacit.

Offline

#21 16-12-2009 02:18:04

autoservis-edo
elproger
Iz: V.Gorica
Registrovan: 01-07-2009
Komentari: 1,187

Re: Galletto 1260 problem

ja se bavim mehanikom preko 10 godina i zadnjih 2-3 godine sam se bacio u elektroniku na autima jer mi se neda stalno serafiti po autima ali mi jos i danas dolaze auti na popravak od raznih tjunera sa podrucja bivse juge koji ljudima prodaju muda pod bubrege......a oni ustvari uopce neznaju ni osnove na kojima rade cetverotaktni motori koje oni recimo tjuniraju.....ja se interesirram o programima i fajlovima ali ne zato da uzmem nekom posao za chipiranje nego da znam za njime popraviti kad minesto takvo dojde na pooravak....a nemozes popraviti ako neznas kako je pokvario ili na koj nacin to radi...ako nisam u pravu neka me neko ipravi...

Offline

#22 16-12-2009 12:04:51

ELTI
elproger
Iz: Rijeka, Hrvatska
Registrovan: 06-11-2009
Komentari: 395

Re: Galletto 1260 problem

Da zato i imamo sve manje pravih strucnjaka jer smo mi Balkanci experti za sve...

Mi sami radimo struju, vodu, zidamo, farbamo stanove, koljemo svinje, ma jednostavno sve nam lezi... Limari i mehanicari bi se ostavili sarafanja i limarije jer misle da je biznis u elektronici, elektronicari bi rado prepravili mehaniku...ali nadje se tu i mesara, zidara, i kojekakvih drugih zanimanja koji bi najradije kupili kakav interface za stotinjak eura pa u biznis, da "namlate" lovu kako rece jedan od njih.

Sve vise takvih ljudi taj posao isuvise olako shvataju a nemaju temeljno znanje iz elektronike, znanje o osnovnoj arhitekturi procesora, neznaju sta znaci RAM, ROM, EPROM, EEprom i da ne nabrajam dalje... 

Mislim da bi se svatko trebao drzati svog zanata, mozda je naizgled jednostavno spojiti uredjaj na OBD i flashirati ECU sa nekim tuniranim fajlom, ali vjerujte da to nije tako jednostavno kako izgleda, jer kad se jednom statusna traka zaustavi na nekom postotku transfera, ako si svjestan problema koji imas prvo ces morati potraziti WC.
Mislim da bi dealeri uredjaja za tuning uz tu opremu trebali isporucivati bar jedno pakovanje Apaurina ili slicnih lijekova za smirenje zivaca!!!

To vam govorim zato sto mi takvi auti sve cesce dolaze na slep sluzbi, a vlasnici auta sve vise pricaju o tome kako su svi problemi poceli sa tuningom...  Urazumite se ljudi, ne moze se sve odraditi softwerski....lijepo bi bilo kad bi se kako i auspuh mogao pokrpati softwerski ali nazalost...morat ce neko i sarafati...Valjda nisam nikoga uvrijedio!!!


Ne nastojim biti jeftiniji, nastojim biti bolji!

Offline

#23 16-12-2009 13:40:49

pesimist
elproger
Iz: Istra
Registrovan: 13-03-2009
Komentari: 219

Re: Galletto 1260 problem

Ako kupiš originalni uredjaj onda imaš i originalnu podršku od proizvodjaèa i onoga koji ti remapira fileove. Ali moraš imati i alat i znanja jedno bez drugoga ne ide.

Offline

#24 16-12-2009 14:05:19

pecirepi
elproger
Iz: Kiseljak BiH
Registrovan: 18-11-2008
Komentari: 308

Re: Galletto 1260 problem

ELTI napisao:

Da zato i imamo sve manje pravih strucnjaka jer smo mi Balkanci experti za sve...

Mi sami radimo struju, vodu, zidamo, farbamo stanove, koljemo svinje, ma jednostavno sve nam lezi... Limari i mehanicari bi se ostavili sarafanja i limarije jer misle da je biznis u elektronici, elektronicari bi rado prepravili mehaniku...ali nadje se tu i mesara, zidara, i kojekakvih drugih zanimanja koji bi najradije kupili kakav interface za stotinjak eura pa u biznis, da "namlate" lovu kako rece jedan od njih.

Sve vise takvih ljudi taj posao isuvise olako shvataju a nemaju temeljno znanje iz elektronike, znanje o osnovnoj arhitekturi procesora, neznaju sta znaci RAM, ROM, EPROM, EEprom i da ne nabrajam dalje... 

Mislim da bi se svatko trebao drzati svog zanata, mozda je naizgled jednostavno spojiti uredjaj na OBD i flashirati ECU sa nekim tuniranim fajlom, ali vjerujte da to nije tako jednostavno kako izgleda, jer kad se jednom statusna traka zaustavi na nekom postotku transfera, ako si svjestan problema koji imas prvo ces morati potraziti WC.
Mislim da bi dealeri uredjaja za tuning uz tu opremu trebali isporucivati bar jedno pakovanje Apaurina ili slicnih lijekova za smirenje zivaca!!!

To vam govorim zato sto mi takvi auti sve cesce dolaze na slep sluzbi, a vlasnici auta sve vise pricaju o tome kako su svi problemi poceli sa tuningom...  Urazumite se ljudi, ne moze se sve odraditi softwerski....lijepo bi bilo kad bi se kako i auspuh mogao pokrpati softwerski ali nazalost...morat ce neko i sarafati...Valjda nisam nikoga uvrijedio!!!

Druze nesmijem nista govoriti jer se dota ljudi naljuti ali nisam jednom potrazio wc zbog takih stvari pa sta ces rijesi se ako imas alata. Zato sam ja i naveo gore kolegi ako nisi 10000000% siguran da mozes vratiti auto kako je bilo nemoj nista raditi. wink

Dodje mi audi tabla a3 2003 godina i treba login izbaciti iz nje i upisati novi vin u nju. I kad sam je sklopio i odnjeo u auto skacu kazaljke i gasi se. A 300% siguran da je sve ok. Kad tamo jedna kuglica od lema naslonila se izmedju dvije nozice i pravila kratki i sta reci eto. I jos kamaru takvih slucajeva. A jos imam i zrak u spreju i cetku sa vakumom i .... i sta reci.i dosta puta nanesem sloj zastitni na nogice da se to nemoze desiti ali uvijek imas problema.
I sto ti kazes onda doju mesari  i svakakvi pocnu raditi chip tuning  hehehehe vade flasheve a oko flasha kao da je netko brenerom sve spalio pregrijana ploca otkinute nozice ....

Treba strpljenja zivaca znanja volje alata... da se moze raditi bar 10 % a da si siguran da neces nista zeznuti.

Offline

#25 16-12-2009 22:42:41

dmilano2
elproger
Iz: Mostar
Registrovan: 24-11-2009
Komentari: 158

Re: Galletto 1260 problem

Evo jedan primjer na ove komentare ovlašteni servis sa timom od 12 struènjaka doðe na  seminar pola ih kaže ma džaba je sve ovo njima prièati kada mi to znamo,tamo èovjek koji je uèestovao u  razvoju ECM-a na na tim autima,ali opet šta æe nama švabo prièati kada ne zna.To je problem na ovim prostorima mentalitet ljudi je da neæe reæ da ne znaju ili da su pokvarili nešto sa èime se bave ili im je to posao pogotovo oni što  kažu da sve znaju. Nije isto nešto proèitati i primjeniti praktièno na autu svi bi prepisali nešto od nekoga i uzeli pare dok ne doðe do problema ovaj zanat traži dosta odricanja ,muke ,rada i sijedih na glavi ko se misli odgovorno baviti autima i njihovim problemima

Offline

Board footer