elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 14-02-2010 12:59:56

dragannrt
Član
Registrovan: 24-01-2010
Komentari: 22

Problem sa landi plinom,molim za pomoc

imam ugradjen sistem koji prebacije sa benzina na gas prefo broja obrtaja motora,do sada je sve lepo sljakalo medjutim sada vise ne,sada kada upalim auto ili mi radi na plinu odma ili na benzinu,imam u kabini prekidac koji ima jedan taster i dve lampice,jedna signalizuje benzin a druga plin,dok je to funkcionisalo dok mi je motor radio na benzinu,lampica za gas je blinkala i tek po jacem dodavanju gasa prelazilo se na gas,sada ili svetli jedna ili druga,uposte nemam onaj rezim kada blinka lampica za gas.Kod motora ugradjen je sigurnosni relej na kome je ranije svetlela dioda pokazivajuci da radi,sada ona ne svetli.Na tom releju imam cetri konektora,jedan na kome je uzemljenje,drugi na kome pise gas,treci na kome je oznaka 30(mislim) i cetvrti 87a.Kad dam kontakt na kontaktu 30 imam struju,na ovim ostalima nista,sumnjam da je do njega kvar,ali opet nisam siguran.Koliko sam ja skapirao 30 i 87a su kontakti od relea,i po semi koje je nacrtana na njemu oni bi trbali da su u kontaktu,kada probam na zujalicu oni su u spoju,ali zasto onda kada dam kontakt imam struju samo na kontaktu 30 a ne na 87a, i to me buni........molio bih za pomoc ako im neko volje i stroljenja da mi pomogne......hvala

Offline

#2 14-02-2010 13:44:13

vulep
elproger
Registrovan: 05-03-2009
Komentari: 1,256

Re: Problem sa landi plinom,molim za pomoc

30 i 87 a su spojeni i kada dodje napon na spulnu releja tj kontakte 85 i 86 oni se rastave.Nisi napisao koji je auto,koji sistem napajanja benzina,ali cu ti pomoci koliko je moguce.Princip je sledeci,kad se dovede napajanje na relej tj kada motor radi na gas ,tj na 85 imas + tada se rastavi napajanje dizni za benzin.Treba da proveris dali napajanje dizni ide prekoo 30 i 87 a,tj kada njih dve spojis auto bi trebalo da ti radi na benzin.Ako je to u redu,dovedi napon na 85 i auto treba da se ugasi,mahanizam kao kad sa prekidaca dodje napajanje za plin,obicno plava zica.Ako je to ok proveravas prekidac,kada je na benzinu,na toj zici sto ja na 85 nema nista i relej je spojio napajanje dizni i auto radi na benzin.Po svemu opisanom  isam na kraju mozes zakljkljuciti da ti najverovatnije ne valja prekidac za plin.Ako ti jos nasto nije jasno slobodno pitaj...

Offline

#3 14-02-2010 19:57:55

dragannrt
Član
Registrovan: 24-01-2010
Komentari: 22

Re: Problem sa landi plinom,molim za pomoc

rec je o ford scorpio 2.0 i,plin mu je ugradjen u usisnu granu ispred protokomera....e sad nesto mi nije jasno,znam da relej treba da ima ta cetri (cini mi se u nekim slucajevima i pet, ako negresim) kontakata,sa tim brojevima sto si napisao,medjutim kod ovog sigurnosnog relea (barem tako pise na njemu) postoje oni kontakti sto sam nabrojao (uzemljenje,gas,30,87a) barem tako pise na njemu. Sad, da li oni nisu hteli da napisu te brojeve,pa su umesto 85 i 86 napisali uzemljenje i gas,to me buni,i u sklopu tog relea postoji nekakav potenciometar, da li je to onaj pomocu kojeg se steluje na kojim obrtajima se auto prebacuje sa benzina na gas....E sad moje pitanje,da li ja treba da dovedem + na onaj kontakt sto na njemu pise gas.....drugi relej nevidim da su ugradili,eventualno ako nisu negde u istrument tabli zavlacili,nisam se zavlacio da vidim.....ako ja dobro ne objasnjavam ti reci pa da nekako slikam taj relej pa da ga okacim,mozda ce tad biti sve jasnije......hvala na pomoci...pozz

Offline

#4 14-02-2010 20:16:19

vulep
elproger
Registrovan: 05-03-2009
Komentari: 1,256

Re: Problem sa landi plinom,molim za pomoc

Pazi 86 je masa na releju,to je kod tebe ground,a gas ti je  85.Sad uradi ako sam ti napisao u prethodnom postu sa probom na benzin,pa dovedi struju na gas i vidi hoce li da prebaci pa javi

Offline

#5 14-02-2010 20:58:05

dragannrt
Član
Registrovan: 24-01-2010
Komentari: 22

Re: Problem sa landi plinom,molim za pomoc

evo sad sam cackao oko auta nisam mogao da izdrzim i sacekam tvoj odgovor.....naime,kao sto si i rekao,30 i 87 kad su spojene daju napajanje diznama za benzin,onaj konektor sto na njemu pise gas,on ide od prekidaca u kabini do ventila (valjda se tako zove) na isparivacu, i plave je boje kao sto si i rekao,cim prebacim na gas on dobija napajanje a 87 ga gubi.Kao sto si i rekao prekidac je taj koji zeza......dok sam tako palio i gasio auto u jednom trenutku prekidac je poceo da radi kako treba,pocela je da blinka lampica od gasa dok je motor radio na benzin,posle nekoliko paljenja i gasenja blinkanje lampice opet neradi....sad moje pitanje,dal taj prekidac moze da napravi neki kuslus,da li da ga menjam,ili da teram auto tako, posto sam davno ugradjivao plin i neznam da li i dalje funkcionise taj servis gde sam ga ugradio,mada verovatno moze na se nadje i na drugom mestu....ako ti znas gde ti mi javi.....u svakom slucaju pomogao si mi ....hvala ti jos jednom

Offline

#6 14-02-2010 21:16:10

vulep
elproger
Registrovan: 05-03-2009
Komentari: 1,256

Re: Problem sa landi plinom,molim za pomoc

Pazi,mozes da izvadis prekidac i auto ce ti  raditi na benzin jer je spojeno napajanje dizni preko releja.Mozes da stavis bilo koji prekidac za plin predvidjen za elektronski isparivac,ali pre toga pogledaj da slucajno ne gubis napajanje prekidacana njegovom osiguracu.prekidac se od plina se napaja pareko osiguraca obicno 7.5 A od kleme 15 na bobini.To proveri jer ocigledno imas problem sa napajanjem prekidaca.Ako ne resis javi odakle si da ti kazem gde ces da kupis prekidac

Offline

#7 14-02-2010 22:34:25

dragannrt
Član
Registrovan: 24-01-2010
Komentari: 22

Re: Problem sa landi plinom,molim za pomoc

ok.....ostavljam to za sutra......cujemo se....pozz

Offline

#8 15-02-2010 13:56:03

dragannrt
Član
Registrovan: 24-01-2010
Komentari: 22

Re: Problem sa landi plinom,molim za pomoc

mislim da je ipak problem do samog prekidaca,osiguraci i napajanja su ok,ja sam sa N.Beograda,gde bi mogao da uzmeme taj prekidac....pozdrav

Offline

#9 16-02-2010 00:35:17

чип
elproger
Iz: zrenjanin
Registrovan: 21-04-2009
Komentari: 163

Re: Problem sa landi plinom,molim za pomoc

Bubanj potok na primer za pocetak.


Ako hoces iskren odgovor postavi iskreno pitanje

Offline

#10 16-02-2010 16:50:11

dragannrt
Član
Registrovan: 24-01-2010
Komentari: 22

Re: Problem sa landi plinom,molim za pomoc

ok

Offline

Board footer