elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 24-08-2010 13:19:46

schuba
elproger
Registrovan: 25-01-2009
Komentari: 654

Add blue ureðaj

Pozdrav svim majstorima koji se bave teretnim programom vozila. Imam na poslu problem sa jednim radnim strojem koji ima na sebi add blue ureðaj. Nakon svega stotinjak sati rada stroj je poèeo da prijavljuje grešku sa ispušnim plinovima. Ovlašteni serviser za Iveco je rekao da je to problem do add blue ureðaja i da to nema veze. Nakon isteka garancije stroj je i dalje povremeno palio MIL lampicu pa smo odluèili potražit filter za add blue tekuèinu koji nikad nije bio mjenjan. Pronašli smo ga i zamjenili a nakon toga se MIL više uopæe ne gasi. Stroj ima Ivecov motor F4AE 3481D i proizveden je 2008g. norme eco4. Interesira me detaljniji princip rada ureðaja ako netko može da mi pojasni u nekoliko reèenica. Unaprijed zahvaljujem!

Offline

#2 24-08-2010 17:53:25

matekk
elproger
Iz: Varaždin
Registrovan: 08-05-2009
Komentari: 265

Re: Add blue ureðaj

Pozdrav i tebi! Mogu ti ukratko objasniti princip rada a za detaljniji opis zaguglaj rundu ili ak imaš Iveco radionièki program kojim sluèajem unutra bi trebal biti opis. Adblue je zapravo urea pomiješana destiliranom vodom u odgovarajuèem omjeru,a fora tog sistema na kamionima je da smanje štetnu emisiju ispušnih plinova na naèin da se dodaje u odreðenom postotku adblue ispušnim plinovima prije katalizatora i na taj naèin katalizator još bolje i lakše oèisti plinove. Kao i kod obiènih katalizatora najefikasnije sistem radi kada je vruè katalizator,adblue se smrzava na -11stupnjeva pa postoji i ureðaj koji zagrijava adblue tekuèinu zavisi od proizvoðaèa. A cijeli sistem se prati nadzorom elektronike pa ako doðe do kakvih odstupanja sistem se gasi,ili se javlja greška kao kod tebe. Možda bude trebala pomoè dijagnostike jer odokativno èe biti teže naèi kvar,a da nema veze kak vele u servisu ima veze ak ništ drugo do ekologije:) Takoðer ne znam kak je kod Iveca,kod Scanie može doèi i do gubitka snage motora. Nadam se da te nisam zbunio previše opisom,ak sam di fulao neka me isprave kolege.


Svatko je kovač svoje sreće,a Mišo je Kovać svoje:)

Offline

#3 25-08-2010 01:15:54

vulep
elproger
Registrovan: 05-03-2009
Komentari: 1,256

Re: Add blue ureðaj

U globalu si mu ok opisao kako to radi,ja sam bio na ispitivanju kamiona od strane mercedesovih ljudi iz Nemacke sa ugradjenim njihovim motorom euro 5 u drugi kamion(rec je o serijskoj proizvodnji takvih kamiona) i taj sistem kod mercedesa mi je dobro poznat.Trebalo bi da bude na svim vozilima dosta slican,sa nekim manjim razlikama.Moras odraditi dijagnostiku jer i tamo imaju sonde i za gasove i za temperaturu koje sluze da daju informaciju elektronici koliko da dozira uree u svekom trenutku da bi hemijski proces(hidroliza je u pitanju) bio u potpunosti kontrolisan,samim tim uspesan.Moguce je da te nesto od tih stvari muci,ali u svakom slucaju moras da odradis dijagnostiku.Imao sam negde slikovito objasnjen ceo taj proces i semu sistema,pokusacu da nadjem pa cu ti poslati,na nekom je drugom racunaru a imalo je i printano

Offline

#4 25-08-2010 09:20:33

schuba
elproger
Registrovan: 25-01-2009
Komentari: 654

Re: Add blue ureðaj

Upravo smo se uspjeli spojit sa Digimotom na stroj koliko god to suludo zvuèalo i oèitali greške: P2201 - NOx sensor i P0420 - catalytic converter system, bank 1 - efficienci below threshold. Što dalje? Kako ispitat NOx senzor? Ova druga greška je vjerojatno posljedica nerada ureðaja.

Offline

#5 25-08-2010 10:12:02

matekk
elproger
Iz: Varaždin
Registrovan: 08-05-2009
Komentari: 265

Re: Add blue ureðaj

Okej drago mi je da ste uspjeli oèitati greške ako su te doista,a kako ispitati NOx senzor? Hm najlakše bi bilo da imaš novog za probu,a inaèe se može ispitati pomoèu voltmetra tako da ga izvadiš,prièvrstiš u škripac naprimjer,voltmetrom se spojiš na žice od senzora,te zagrijavaš senzor na temperaturu visoku i oèitavaš vrijednosti na voltmetru. E sad koliko moraju biti ne znam,ako ništa ne pokazuje onda je senzor sigurno. A zagrijavanje èeš najbrže postièi CO2 bocama,znaèi bacaè plamena neki trebaš:)


Svatko je kovač svoje sreće,a Mišo je Kovać svoje:)

Offline

#6 25-08-2010 10:14:31

vulep
elproger
Registrovan: 05-03-2009
Komentari: 1,256

Re: Add blue ureðaj

E visdis da je upravo problem u senzoru oksida azota,ne mozes ga ispitati bez posebne procedure i sigurno ti je u njemu problem,jer kad nema sa njega signala sistem staje jer nema  na osnovu cega da radi

Offline

#7 25-08-2010 11:58:28

schuba
elproger
Registrovan: 25-01-2009
Komentari: 654

Re: Add blue ureðaj

Evo upravo stroj popravljen. Jedino je problem što neznam toèno u èemu je bio problem. Izvadio sam oba NOx senzora i dobro ih oèistio. Bili su zabetonirani u gareži. Zagrijavanjem sam dobio samo promjenu otpora senzora, i po tome sam zakljuèio da je vjerojatno ispravan.  A istovremeno sam stavio diznu od add blua u ultrazvuènu kadu na èišæenje. Sve sam posložio natrag i upalio stroj. MIL se ugasila odmah i više se ne pali. Mislim da je osnovni problem bio u zaèaðenju NOx senzora. Sutra stroj ide na teren pa æemo vidjet da li èe i dalje bit sve ok. Puno hvala kolegama matekku i vulepu!

Offline

#8 25-08-2010 21:21:31

vulep
elproger
Registrovan: 05-03-2009
Komentari: 1,256

Re: Add blue ureðaj

Drago mi je da si resio problem i mislim da si u pravu oko cega je bio problem

Offline

#9 25-08-2010 23:40:11

matekk
elproger
Iz: Varaždin
Registrovan: 08-05-2009
Komentari: 265

Re: Add blue ureðaj

Da to je to sigurno,ak lampica ne svjetli problem si riješio. Javi samo da vidimo kak se stroj ponaša.


Svatko je kovač svoje sreće,a Mišo je Kovać svoje:)

Offline

#10 07-09-2010 23:53:14

nesa73
elproger
Registrovan: 27-06-2010
Komentari: 113

Re: Add blue ureðaj

kada je rec o bluteku imam i ja jedan problem na mercedesu 4141 isto prijavljuje gresku i ocitali smo kodove i prijavljuje kod r28 probacu sa ciscenjem sondi pa se cujemo

Offline

#11 08-09-2010 09:08:57

vulep
elproger
Registrovan: 05-03-2009
Komentari: 1,256

Re: Add blue ureðaj

Probaj ako nesto jos nesto bude trebalo u vezi tog problema tu smo

Offline

#12 14-09-2010 22:50:37

schuba
elproger
Registrovan: 25-01-2009
Komentari: 654

Re: Add blue ureðaj

e sad je situacija sljedeæa. Stroj je bio ok dva dana pa onda opet po starom. Nismo se dalje trudili sa popravcima jer je stroj bio zaposlen bez obzira na mil. Pred dva dana došao je struènjak sa ivecovom dijagnostikom i spojio se na stroj. On kaže da je u pitanju NOx senzor tj njegova elektronika. On ju je ponovno isprogramirao i sad mora stroj da preðe nekih 1000km da se to sve skupa na neki naèin uskladi. Ako i onda ne bude u redu onda treba da se mjenja NOx senzor i njegova elektronika koja se navodno može i kvalitetno reparirat.

Offline

#13 11-03-2011 05:42:48

Friga
elproger
Iz: Samobor
Registrovan: 11-03-2011
Komentari: 17
Website

Re: Add blue ureðaj

A da li je radio kakove testove ..!? Pošto se gotovo cijeli sustav da testirat .. i obično bude začepljen ureom koja se nakristalizira u MODULU za DOZIRANJE tekučine na diznu onu u ispuhu. Sami test ga ako nije veliki čep može pročistit, ako ne skinut ga rastavit 4 šarafa i na dijelove 3kom: kučište - silikonski tuljac smile - el. ventil, pazit na ne nastanak mehaničke štete na tuljcu dok se vadi iz ležišta, najbolje zrakom odozdo. Alkoholnim sprejom, zrakom ispuhat te na kraju lagano Silikonskim sprejom našpricat ležište tuljca i njega samog. Sklopit i on je iz servisiran. Naime ako je on čak samo djelomično začepljen, (P2201 - NOx sensor) očitava premalu promjenu u koncenraciji NOx-a i topline plinova poslije katalizatora, (P0420 - catalytic converter system, bank 1 - efficienci below threshold) te mu je efikasnost smanjena čak ispod očekivanih vrijednosti. A to je za Euro5 kamion kvar i automatska greška, a i krade snagu na nekim markama do 60%.


samo da se radi pameču

Offline

#14 11-03-2011 10:14:26

matekk
elproger
Iz: Varaždin
Registrovan: 08-05-2009
Komentari: 265

Re: Add blue ureðaj

Friga kasniš par mjeseci sa svojom pomoči;)


Svatko je kovač svoje sreće,a Mišo je Kovać svoje:)

Offline

#15 12-03-2011 02:11:44

Friga
elproger
Iz: Samobor
Registrovan: 11-03-2011
Komentari: 17
Website

Re: Add blue ureðaj

znam al ne marim .. ovo je još jedno riješenje za neki od kvarova AdBlue sustava na kamionima .. pogotovo za one sa starijim modelom sistema ili čak bez potrebitih upgradeanih novih "komponenata" .. koje je najpametnije kupit instalirat te potom redovito održavat sustav(mijenjati filtere, testirat ga) i onda s njim nema problema. Osim naravno "redovitih" kvarova izazvanih godinom il serijom proizvodnje. smile

matekk napisao:

Friga kasniš par mjeseci sa svojom pomoči;)


samo da se radi pameču

Offline

#16 12-03-2011 11:10:58

internet majstor
Expert
Iz: Zrtvi TurboFolka
Registrovan: 29-01-2010
Komentari: 2,053

Re: Add blue ureðaj

dobro dosao vidim da si novi pa samim time i odgovaras na starije teme svakoko su dobrodosli komentari od struke....


@)).....

Offline

#17 13-03-2011 01:04:17

schuba
elproger
Registrovan: 25-01-2009
Komentari: 654

Re: Add blue ureðaj

mžda i nije kasno sa savjetom. Stroj i dalje ne valja al nema vremena da se stoji. Uskoro dolazi na servis pa cemo još malo pročeprkat.

Offline

#18 14-03-2011 00:13:41

Friga
elproger
Iz: Samobor
Registrovan: 11-03-2011
Komentari: 17
Website

Re: Add blue ureðaj

Jedna preporuka .. možda ste ju dobili ali .. 
Dolijat "destiliranu vodu" u obimu 10%-15% volumena tanka kod ulijevanja AdBlua svako nekih 8-9 tankova preventivno radi spriječevanja kristalizacije uree unutar sustava. Nikada i nikako ne ulijevat običnu vodu u tank AdBlua i pogotovo ne u vozila sa sustavom koji ima NOx senzore, pošto ima i stariji sustav bez njih.


samo da se radi pameču

Offline

#19 16-03-2011 23:59:47

vulep
elproger
Registrovan: 05-03-2009
Komentari: 1,256

Re: Add blue ureðaj

Doteraj to u radnju i resicemo problem sa Add blue uredjajem.Za ovo vreme otakad postoji problem nesto se radilo i ucilo,pa stvari postaju jasnije i jednostavnije.

Offline

Board footer