elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 27-07-2010 16:37:14

gibanitza
Član
Registrovan: 19-07-2010
Komentari: 15

Škola autodijagnostike

Pozdrav svima!

Oduvek sam voleo automobile, sticajem okolnosti sam se obrazovao za elektro struku a radio u IT branši. Vremenom me je zasitila IT prièa i zanima me neka prekvalifikacija te bih postavio nekoliko pitanja:

Gde i kako je moguæe kupiti knjige, obrazovanje, steæi praksu iz oblasti auto dijagnostike?
Koja su predznanja potrebna?
Da li valja iæi na specijalizaciju za pojedine proizvoðaèe/grupacije ili svaštariti?

Unapred hvala.

Offline

#2 27-07-2010 23:02:41

avtotronic
elproger
Iz: Maribor
Registrovan: 21-03-2009
Komentari: 351

Re: Škola autodijagnostike

Neznam od guda si ali inaèe Bosch organizira obrazovanja po sklopovima, ok znaèi ako ima¹ pare.
Ako nema¹ pare, forumi i google su ti najbolji frendovi i mo¾e se puno toga naèi.

Offline

#3 28-07-2010 10:39:47

djole
Član
Iz: Novog Sada
Registrovan: 27-07-2010
Komentari: 15

Re: Škola autodijagnostike

Ako znas neku adresu koja za pocetnike nudi najbolje objasnjenje, bio bih Ti zahvalan.
Zanima me mogucnost da sa laptopom mogu Fiat vozila dijagnostikovati.
Pozdrav

Offline

#4 28-07-2010 13:07:11

gibanitza
Član
Registrovan: 19-07-2010
Komentari: 15

Re: Škola autodijagnostike

Iz Beograda sam.

Ništa, znaèi googlanje i forumašenje... Šteta je što mi ovaj forum neæe biti od korsiti jer ne znam kako bih Vama napisao deset postova sa korisnim informacijama vezanim za dijagnostiku...

Offline

#5 28-07-2010 14:25:22

MARIOFIAT
elproger
Registrovan: 31-03-2010
Komentari: 260

Re: Škola autodijagnostike

nije to nekakav problem postovi se skupe za cas ako imas imalo iskustva sa autima jer ovdje se trazi i daje pomoc za sve vezano za aute cak i mehanika .pozdrav i dobro dosao

Offline

#6 28-07-2010 14:52:43

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: Škola autodijagnostike

za pocetak nadji neku kafanu-kafic sa dobrim abrovima na tu temu jer kafana je cudo.

Offline

#7 28-07-2010 21:46:14

avtotronic
elproger
Iz: Maribor
Registrovan: 21-03-2009
Komentari: 351

Re: Škola autodijagnostike

@ djole Ako je samo Fiat u pitanju, potra¾i fiat ecuscan 2.3.1, ima¹ i crack ako nema¹ para i kombiniraj sa KL ili elm 327 interface koji dobija¹ praktièno za d¾abe i mo¾e¹ puno toga uraditi.
@gibanitza Neznam kakva je situacija u Srbiji ali sigurno netko zastupa Bosch i tra¾i tamo informacije ako netko organizira obrazovanja.Ako ne ima bosch super literaturo za to podruèje ali mislim da je na njemaèkom jeziku.

Offline

#8 28-07-2010 23:02:30

djole
Član
Iz: Novog Sada
Registrovan: 27-07-2010
Komentari: 15

Re: Škola autodijagnostike

Zahvaljujem Avtotronic-u, ujedno bih zamolio ako ima na srpskom ili hrvatskom nesto da se procita oko rada na
autodijagnostici. Totalni sam pocetnik, ali imam dobru volju da naucim.
Pozdrav

Offline

#9 29-07-2010 13:11:31

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: Škola autodijagnostike

imas tu temu ovde ,samo pogledj postove unazad

Offline

#10 29-07-2010 13:32:58

internet majstor
Expert
Iz: Zrtvi TurboFolka
Registrovan: 29-01-2010
Komentari: 2,053

Re: Škola autodijagnostike

najaca po meni je ova stvar u birtiji se nauci ocas...

MN026 napisao:

za pocetak nadji neku kafanu-kafic sa dobrim abrovima na tu temu jer kafana je cudo.


@)).....

Offline

#11 29-07-2010 22:27:41

MARIOFIAT
elproger
Registrovan: 31-03-2010
Komentari: 260

Re: Škola autodijagnostike

da semo ecu scan je za novije fijate starije ne radi a u pocetku ces morat svasta primat da skupis musterije

Offline

#12 29-07-2010 23:58:29

bjeli
Expert
Iz: Prnjavor
Registrovan: 30-03-2009
Komentari: 2,253

Re: Škola autodijagnostike

e ovako gibanitza prva dobra stvar je sto si se uclanio  na ovaj forum jer ovdje je dosta experata iz ove oblasti
ja licno mogu reci da sam mnogo nepoznanica koje sam imao dobio odgovor na ovom forumu
sada vredno skupljaj postove da bi mogli da ti pomognemo

Offline

#13 31-07-2010 06:53:41

djole
Član
Iz: Novog Sada
Registrovan: 27-07-2010
Komentari: 15

Re: Škola autodijagnostike

Nov sam i slabo upucen, tek sam sad pogledao web prodaju i mislim odmah
resio svoj deo jeda, pronasao ECU Scanner za moje seicente. Vidim da radi
preko USB-a i da je uradjen prevod na Srpski ili Hrvatski, svejedno mi je.
Sada mi taj drugi deo jeda ostaje, da se edukujem barem toliko da umem
osnovne stvari da uradim tj. da ocitam. Nisam majstor ali umem da popravim
dosta toga na kolima, voleo bih da mogu uraditi dijagnostiku sebi na nasa
tri Fiata iz 2003. Imam laptop novije generacije na koji bih ubacio dijagnodstiku.
Zato sam zamolio za neku literaturu da procitam pre kupovine barem onovne
stvari oko dijagnostike. Vidim da se ovde pise o veoma ozbiljnim popravkama,
mislim da se nikad ne bih upustio u takve stvari. Mene interesuje samo nivo
ocitavanje eventualnog kvara, resetovanje zute sijalice posle odklanjanja kvara
i najvise kontrola ipravnosti automobila.
Pozdrav

Zadnja izmjena od djole (31-07-2010 09:01:38)

Offline

#14 31-07-2010 23:44:57

Eli&Elvis
elproger
Iz: S.Most BiH
Registrovan: 16-12-2008
Komentari: 2,091
Website

Re: Škola autodijagnostike

moj savjet ko ima vremena da procita postove na ovom nasem forumu ima da bude majstorcina ovdje su svi problemi koji su nacesci u autima. a normalno mora malo imati temelja da zna osnovne termine iz ove branse.

Offline

#15 01-08-2010 09:40:12

djole
Član
Iz: Novog Sada
Registrovan: 27-07-2010
Komentari: 15

Re: Škola autodijagnostike

Ako si expert, onda mi napisi konkretno sta predlazes, odakle da pocnem,
napisao sam sta mislim kupiti i za koju namenu.
Pozdrav

Offline

#16 01-08-2010 14:10:09

kinjo
elproger
Iz: trebinje
Registrovan: 27-02-2010
Komentari: 248

Re: Škola autodijagnostike

bas ti fiati uvijek koce, ima raznih dijagnostika pravljenih po malim cijenama ali nemogu njih pipnuti, jedino neznam sada ovaj scener sto se pojavio mislim da on moze dosta toga ali nema expertske funkcije sigurno, koje si godiste  druze, sta si dosad sve radio sta si zavrsio, imas li nekog jakog majstora da te podrzi,  radis li dobro sa multimerom

Offline

#17 01-08-2010 14:45:00

djole
Član
Iz: Novog Sada
Registrovan: 27-07-2010
Komentari: 15

Re: Škola autodijagnostike

Zavrsio sam elektrotehniku,imam multimer,imam prijatelja dobrog
automehanicara (na zalost on ne zna da koristi dijagnostiku), mislim
da  bih uz nesto literature mogao brzo savladati dijagnostiku do
nivoa koji sam napisao da  mene zanima. Napisao sam i da nemam
nikakvih velikih ambicija osim amaterskog rada za sopstvene potrebe.
Napisao sam da znam oko kola dosta toga da radim, pa me i ovo
zanima da mogu sebi da uradim.
Pozdrav

Offline

#18 06-08-2010 21:23:02

djole
Član
Iz: Novog Sada
Registrovan: 27-07-2010
Komentari: 15

Re: Škola autodijagnostike

Pocetniku je zaista tesko,na forumu ima mnogo komplikovan put,linkove moze otvarati tek kada
posalje desetak korisnih postova. Neznam kako i sta da saljem kad sam pocetnik.
Mislim da mi ostaje da se sam snalazim kako umem.
Pozdrav

Offline

#19 06-08-2010 23:01:13

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: Škola autodijagnostike

zar stvarno mislis da samo iz rekla-kazala na forumu mozes nesto da naucis.sanjaj o tome.a to sto si zavrisio el.tehniku-pa jos ako si pogonski elektricar-imas mnogo prednosti,za zavaravanje.multimetar ad 500 dindzi ima svaka domacica-kontrolise dal joj nije izgoreo osigurac-i to digitalni.nego ti da kupis neku dobru a relativno jeftinu dijagnostiku-vag ili op com,pa kad nesto sazvaces onda da predjes na fijata.zabar je za razliku od nemaca dosta slozeniji za nepismene,mada mnogi misle obrnuto.zato  malo dobrih majstora imas za fiata.i bez nervoze za postove,citaj pamti,uci pa ces postepeno da se uljucis u diskusije koje ces da razumes ane po sistemu to stvi tu i to je to

Offline

#20 07-08-2010 00:16:19

MARIOFIAT
elproger
Registrovan: 31-03-2010
Komentari: 260

Re: Škola autodijagnostike

moj savjet ako se time ne mislis profesionalno bavit ne kupuj nista a ako mislis zaposli se prije negdje kao pomocni i uci znam ih puno koji su tako poceli i danas su dobri majstori ali nista neide preko noci.pozdrav. nemoj krivo shvatit nije nista zlonamjerno ako se time mislis bavit imas moju podrsku inace oko 10 godina najvise radim fiate

Offline

#21 08-08-2010 08:03:55

djole
Član
Iz: Novog Sada
Registrovan: 27-07-2010
Komentari: 15

Re: Škola autodijagnostike

Hvala na savetima,sigurno necu kupiti nista dok se barem minimalno ne
uputim u dijagnostiku. Nacicu neku literaturu u N.Sadu ,mislio sam da
cu brze do nje doci preko foruma.  Pozdrav

Offline

#22 08-09-2010 23:09:12

stratos
Expert
Iz: Novi Sad
Registrovan: 01-09-2010
Komentari: 1,687

Re: Škola autodijagnostike

Mogao bi da kreneš sa skriptama od Dekanjeva koje se koriste kod nas u srednjim školama i dalje.Mislim da æe ti pomoæi da shvatiš suštinu rada savremenog motora.Ili potraži neku knigu sa naslovom Autoelektronika i slièno.

Offline

#23 10-09-2010 00:57:03

Psychodelic
elproger
Iz: Sinj
Registrovan: 23-06-2009
Komentari: 52

Re: Škola autodijagnostike

gibanitza napisao:

Gde i kako je moguæe kupiti knjige, obrazovanje, steæi praksu iz oblasti auto dijagnostike?
Koja su predznanja potrebna?
Da li valja iæi na specijalizaciju za pojedine proizvoðaèe/grupacije ili svaštariti?

Knjiga iz ove branše na internetu imaš koliko hoæeš i to besplatno, ako znaš engleski.
Od predznanja je potrebno poznavati osnove elektrotehnike.
Bolje se specjalizirati za jednu marku. Kako se stavri razvijaju svaštariti æe biti sve teže. Tehnologija postaje sve složenija, ovlašteni servisi sve više èuvaju podatke, potrebno je sve više specjalnog alata ... Programi sa radionièkim priruènicima za popravke kao što je primjerice ElsaWin postat æe prošlost. ElsaWin 3.7 je posljednja verzija. Nove Elsa je izvedena kao web aplikacija i nalazi se na serveru, a pristup je moguæ samo iz ovlaštenih servisa njihovom VPN vezom. Nema sumnje da æe i drugi proizvoðaèi slièno postupiti. I napredne dijagnostièke funkcije se sve više vežu za online pristup dijagnostièkog ureðaja bazi podataka proizvoðaèa vozila.

Offline

#24 10-09-2010 19:24:23

ikara
elproger
Iz: Imotski
Registrovan: 03-05-2009
Komentari: 166

Re: Škola autodijagnostike

Da,ali uvijek ono ali,znam kolega da radiš u ovlaštenom servisu i da imaš brži pristup nekim stvarima,slicno sam i ja nekad  razmišljao,istina zadnje 2-3 godine nisam bio aktivan u ovom poslu,ali kako vidim sve je po starom,nedavno svratim u ovlašteni mercedes i vidim da je više otvorena moja dijagnoza nego njihova,hvale mi se da neke stvari ja ne mogu odraditi bez njih,a ja im kažem da se se taj njihov code koji mi treba prodaje na netu,isto tako ima firma koja je razvila svoju dijag.,radi sva programiranja i adaptacije  mimo servisa,istina je da se neæe moæi zgodno koristiti originalni alati,ali æe se dolaziti do rješenja i bez njih a što je najbitnije uz mnogo manje novca,

Offline

#25 11-09-2010 17:02:23

Psychodelic
elproger
Iz: Sinj
Registrovan: 23-06-2009
Komentari: 52

Re: Škola autodijagnostike

Naravno, slažem se da æe biti naèina da se dolazi do riješenja mimo ovlaštenih servisa i orginalnih alata isto kao i do sada. Bit æe uvijek onih koji æe razvijati programe, alate i prodavati podatke za tu namjenu sve dok postoji financijski interes za to. Suština mog odgovora je da je kao totalni poèetnik danas najbolje poèeti sa jednom markom u nekom kvalitenom ovlaštenom servisu. Tu se najbrže stekne potrebna edukacija putem njihove literature i seminara koje organiziraju, a svakodnevnim radom uz sve dostupne podatke, priruènike za popravke, sheme, tehnièku podršku od proizvoðaèa, orginalnu dijagnostiku i specijalne alate ...totalni poèetnik æe najbolje i najbrže steæi potrebno znanje, praksu, dobar pristup poslu i postati profesionalac.

Offline

Board footer