elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 22-04-2009 08:58:59

SAmir
elproger
Registrovan: 01-12-2008
Komentari: 101

VAG mjerenje kompresije

zanima me da li se može mjeriti kompresija pomoæu VAG-a

Offline

#2 22-04-2009 13:58:14

maticmilos
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 18-04-2009
Komentari: 38

Re: VAG mjerenje kompresije

Ako imas senzore na autu za kompresiju koji ce dati kompjuteru informacije, onda mozes. Mozda ima neka varijanta da se ta vrednost priblizno racuna na osnovu nekih drugih parametara.

Offline

#3 22-04-2009 15:43:03

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: VAG mjerenje kompresije

nemoze-to moze samo mercedesova  star-dijagnoza

Offline

#4 26-04-2009 00:45:03

sabitvw
Gost

Re: VAG mjerenje kompresije

MNO26 prilicno plitko razmisljanje ako neznas za vag com kako onda mercedes mjeri kopresiju

koji se signali uzimaju kao glavni podaci za prikaz stanja motora tj. kompresije


sto se tice vag coma naravno da moze
ne kod svih motora kod stari ali kod novih PD motora naravno da moze

#5 26-04-2009 08:55:49

acom
Administrator
Registrovan: 20-04-2008
Komentari: 3,955
Website

Re: VAG mjerenje kompresije

@sabitvw

POSLJEDNJA OPOMENA PRED ISKLJUCENJE:
1. vrijedjanje
2. uvecanje brojaca postova, pisanjem odgovora u vise postova, ako hoces dopuniti prethodni odgovor koristi opciju "Izmjena", a ne pisanje novog posta !!!!



sabitvw napisao:

MNO26 prilicno plitko razmisljanje ako neznas za vag com kako onda mercedes mjeri kopresiju

koji se signali uzimaju kao glavni podaci za prikaz stanja motora tj. kompresije

sto se tice vag coma naravno da moze
ne kod svih motora kod stari ali kod novih PD motora naravno da moze


---> Neznanje je veliki izvor hrabrosti ! <---

Offline

#6 29-04-2009 23:07:55

carclima
Član
Iz: djurdjenovac Slavonija.hr
Registrovan: 30-04-2008
Komentari: 0

Re: VAG mjerenje kompresije

maticmilos napisao:

Ako imas senzore na autu za kompresiju koji ce dati kompjuteru informacije, onda mozes. Mozda ima neka varijanta da se ta vrednost priblizno racuna na osnovu nekih drugih parametara.

prije par godina imao sam mototester SUN  ..ne sjecam se oznake..i strasno me jebalo kako on to moze odraditi mjerenje kompresije na SVIM autima..benzin dizel nebitno...

spojio sve kablove na auto honda civic i pokrenuo test kompresije....redom skidao kablove i sonde da vidim sto je bitno za mjerenje kompresije..

STRUJA koju alnaser povuce...mjerna kljesta na plus vodu od akumulatora

broj okretaja 

signal prvog cilindra

I datoteka na kojem autu se radi...

seronja izracunava kompresiju na osnovu struje koju ce povuci iz baterije,signal iz prvog cilindra u suradnji sa datotekom dalje softwer zna koji je iduci cilindar....jebote koja dobra ideja...moram priznati nisam vjerovao pa sam na par auta pjeske mjerio sa motometer/listici greska je mizerna...
super ideja

Offline

#7 29-04-2009 23:29:41

SPIRO
Član
Registrovan: 01-02-2009
Komentari: 1

Re: VAG mjerenje kompresije

Ja sam jednom još dok sam bio na praksi vidio došao èovijek  Kts-om 550 ili tako nešto, to bila  BMW 5-ica E39 D i tip je preko kts-a valjda kts ima tu moguènost da mjeri kompresiju, auto samo vergla znaèi valjda softverski je tko napravljeno da auto samo vergla da ne u pali znaèi da ne dobiva gorivo ili šta veè pa kada sam to vidio iznenadio sam se, ja sam rekao to u grubo samo ono šta mislim pa me zanima dali ko zna više šta o tome.

Offline

#8 29-04-2009 23:43:22

Robert
elproger
Iz: Coburg
Registrovan: 09-02-2009
Komentari: 26
Website

Re: VAG mjerenje kompresije

Na svim common rail motorima ( i PD ) se može dijadostikom meriti komresija samo ako raèunar motora ima predviðenu opciju, i može se vrlo približno izmeriti kompresija, pogotovu ako sumnjate da lošem radu motora predhodi loša kompresija (nekom od cilindra) cilindra, odmah možete da izabirom opcije, izmerite kompresiju, i naravno ako znate šta merite, da odredite dali iæi dalje ili predoèite mušteriji demontažu glave, èak i na nekim benzincima (samo ako imate izoštren sluh) ako vam se ponudi opcija iskljuèivanja dizni u radu motora (na leru) mnoga štošta možete da zakljuèite o stanju motora!!!!

Offline

#9 29-04-2009 23:55:35

sabitvw
Gost

Re: VAG mjerenje kompresije

Bravo kolega Robert
Pa i kod samog VW naprimjer uzet cu njega jer svima je vise poznat.
Kod 1.9 PD motora motorna elektronika na osnovu podatka senzora radilice tj. rezlike ubrzanja vrhova na impulsnom zupcaniku izracunava se koliko ce kojem klipu biti proslijedjeno odnosno dato goriva
idemo dalje , to jest ako u mjernim blokovoma ta doza ide u plus vise u odnosu na ostale tu je slaba tj.slabija kompresija, minus bolja u odnosu na ostale klipove.
Kome nije jasno neka procita u BOSCH ESI TRONICU npr. gore kolega navede BMW-a, pise sve detaljno kako sistem kts preko motorne daje reprodukuje stanje kompresije.
Jos jednom kolega hvala jer  ovo je sad izislo na vidjelo sto sam ja prico.

#10 30-04-2009 21:58:33

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: VAG mjerenje kompresije

opet prazna prica,to sto ti pominjes kod pd motora u grupi13 je takozvani balans snage i kad bas pominjes vw-pd znaj da na osnovu tih podataka mozes ,,nesto,, da zakljucis da sa tim i tim cilindrom  nije uredu a ne kakva je kompresija. na pr:dizna na jednom cilindru je losa-delimicno zapusena-automatski se produzava vreme ubrizgavanja na osnovu koga ecm zakljucuje da da je ubrizgana veca kolicina goriva;lose nastelovane-podesene pd isto tako ce izazvati pogresno tumacenje u ecm pa  si na istom;losa  tandem pumpa(neko kaze srednja pumpa) na ler gasu moze da izazove pogresne podatke ........ taj balans snage se radi samo do -mislim-1500 obrtaja da bi motor radio sto mirnije na leru i malom broju obrtaja  i kod pd i kod cr motora .sto se tice merenja kompresije amper klestima to podrazumeva opet merenje balansa snage ali dosta preciznije od ovoga na vag-comu ali to podrazumeva potpunu ispravnost akumulatora,alnasera i instalacije i ako se uzme referentni cilindar meri se balans naspram njega a ako se ne uzme referenca meri se naspram najboljeg pa ti onda moras da odredis koji je najbolji.uredjaji koji imaju integrisana amper klesta ili prikljucak za njih i potrebnu BAZU podataka (neko kaze mapu jer u obzir uzimaju obrtaje radilice,alnasera,napon,pad napona ireferentni cilindar itd) mogu da izmerekompresiju a ne balans snage.prilicno komplikovano za nkoga kome nije dovoljno lepo objasnjeno a ovo kazem jer pre 10-12 god ni meni nije bilo sve jasno pa vremenom naucis na razne nacine  ka na primer na ovom forumu zato pitaj ljude koji imaju iskustva sa raznim alatima i uredjajima ima ih bas kvalitetnih ovde sa svih prostora bivse SFRJ i svi su korektni.i procitaj kako je covek sa SANOM merio kompresiju,pa ces videti je pomenu bazu podatake i jos nesto

Offline

#11 01-05-2009 21:58:45

d90
elproger
Registrovan: 10-02-2009
Komentari: 73

Re: VAG mjerenje kompresije

Svi ste u pravu.Isto mislite drugaèije prièate.Onaj ko koristi KTS mogao je vidjeti u meniju kod recimo Mercedesa CDI ili recimo Iveco Dalija ili Peugeota HDI moguènost mjerenja kompresije putem dijagnostike.Ako pažljivije pogledate selektirana vozila svi rade sa Boschovim comon raill sustavom.Kod tih modela kompresija se mjeri putem broja okretaja motora preko senzora radilice.Iskopèajte senzor i vidjet èe te da se kompresija nemože izmjeriti.Druga moguènost je sa moto-testerom a ne sa ,dijagnostikom, pomoèu amper klješta kao recimo što radi Boschov FSA moto tester.Tad se kompresija mjeri u procentima ne u barima i mjeri se preko utrošene struje sa elektro pkretaèa.Sva ova mjerenja služe samo da bi na brzinu provjerili neke svoje sumnje poslije toga obavezno izvršiti mjerenje na propusnost cilindara što je najbolji parametar.

Offline

#12 02-05-2009 00:19:13

sabitvw
Gost

Re: VAG mjerenje kompresije

Pozdrav d90
I ja se slazem da su iste stvari u pitanju ali se pogresno tumace, i da je to samo mjerenje brzinsko.
i to mislim do 1500 obrtaja mislim kolega opet samo mislite. Ovo sto kolega d90 kaze da smo svi u pravo to znaci i sto sam prvi put ves kolega MNO26 presjeko da vas i sad drzi ta odmazda pa navodite svasta nesta tj. malo se udaljavamo od glavne teme a to je da se moze i sa drugim aparatima priblizno znati odrediti stanje motora i sam star dijagnosa nije 100% pouzdan ali na brzaka tj. onako cisto radi otklonjanja sumnje.
Opet pozdravljam sve i volio bni da prekinemo s ovom temom jer nevodi nicemu.

#13 02-05-2009 15:37:51

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: VAG mjerenje kompresije

koja odmazda,pa ovde ljudi razmenjuju iskustva da bi svima bilo lakse jer niko nezna sve -ali zato neko ima manje ili vise iskustava sa,, tim i tim ili ovim i ovim,,  i nataj nacin pomogne kolegi da sto manje gubi vreme. masa stvari se dozna iz iskusva drugih

Offline

Board footer