elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 09-12-2010 10:14:54

2angel
elproger
Iz: Veles, Makedonija
Registrovan: 05-10-2010
Komentari: 182
Website

Pocket pc, pda

dali nekoj ima do sega raboteno so pda ili pocket pc.
go najdov doma v fioka, ne go koristev dve godini.
no sega dobro mi se najde.
instalirav obdgauge, sega i monoscan, no ne znam kako da go povrzam interfejsot, dali na host USB socket CF ili preku data kabelot da mu napravam priklucok

ako ima nekoj iskustvo super.
odlicno za na teren i dostapen vo sekoe vreme, barem mislam deka ke zavrsi rabota

Offline

#2 09-12-2010 22:00:14

autoservis-edo
elproger
Iz: V.Gorica
Registrovan: 01-07-2009
Komentari: 1,187

Re: Pocket pc, pda

ja ti imam HP-a i instalirao sam si na njega programe koji rade sa elm interface-om i jedan za vw koji radi sa obicnim kl interface-om....interface sam spajao sa HP-om preko kabla za seriski port koji sam specijalno kupio za moj HP...i mogu ti rec da radi ok i da me malo ljudi cudno gledaju kad dojdem sa time i ocu se spojiti na njihov auto...:)

Offline

#3 10-12-2010 11:20:08

2angel
elproger
Iz: Veles, Makedonija
Registrovan: 05-10-2010
Komentari: 182
Website

Re: Pocket pc, pda

ja imam dell axim x5, no ne znam kako da go povrzam, nema wifi nema bluetooth, imam samo kabel za povrzuvanje so laptop, imam wifi za na socket CF i raboti dobro, no mi go zamrznuva, verojatno e drajverot.
no ne znam kako da go povrzam so interface. vcera instalirav vagcheck i ima dosta opcii, poveke od obdgauge, ima testovi adaptacija merni bokovi, izbor vozila itn.
sakam da go napravam ova oti za zimno vreme e dosta pogoden.

Offline

#4 10-12-2010 15:06:43

delek
elproger
Iz: HR
Registrovan: 12-11-2008
Komentari: 174

Re: Pocket pc, pda

Trebas kupit serijski kabel za  pocket pc, ja sam gledao za moj pda ima kabel serijski ali je dosta skupi, pa sam naravno odustao od kupnje.

Offline

#5 10-12-2010 20:57:32

autoservis-edo
elproger
Iz: V.Gorica
Registrovan: 01-07-2009
Komentari: 1,187

Re: Pocket pc, pda

ja sam svoj seriski kabel za HP-a platio oko 35$.....i sa njim radi ok.....cak sam nasao na netu uputstva kako da se od kabla za punjenje napravi seriski kabao...koji pin treba kamo spojiti...probaj potraziti po netu za tvoj pda pa mozda nesto i najdes...

Offline

#6 11-12-2010 13:24:37

2angel
elproger
Iz: Veles, Makedonija
Registrovan: 05-10-2010
Komentari: 182
Website

Re: Pocket pc, pda

ja sam nasao na net ali, skupo je, bloje je kupiti neki laptop sa 10" ekran za te pare.
a za pravenje seriski kabal nasao sam nesto na edna ruska strana za "pinout"-te sve, ali moj pda se puni preku adapter, ne preku usb, tako da mislim da ke odustati od ovo.
ja sam nasao host cf usb adapter 129$ (mozes sve da uklucis na usb) ali to je skapo.

a ideja je bila sjajna
mozete koristite programu VAGCHECK za VAG, programa ima dosta moznosti.
mozete skinuti besplano sa interneta

Offline

Board footer