elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 11-03-2011 02:22:08

dadom
Član
Registrovan: 11-03-2011
Komentari: 4

Problem koji ne moze da detektuje dijagnostika

Cijeli zivot vozim golfove, ali sam od prije dva mjeseca kupio  Opel Vectru C 1.9 cdti 2005. godiste, o kojoj, moram priznati, i ne znam bas puno, pa se nadam da se naci neko da mi malo pomogne oko problema koji mi se pojavio prije izvjesnog vremena, a evo o cemu se radi:

Auto sam kupio od prijatelja koji je bio prva ruka i koji ga je redovno srevisirao u ovlastenom Opelovom servisu. Nikada nije imao nikakvih problema sa autom, medjutim, valjda sam ja nekakav peh, pa mi se prije mjesec dana pojavio problem. Naime, prvo sam primjetio da mi se kad dam kontak upali lampica koja ozancava gresku na motoru (auto sa kljucem), ali cim upalim auto, ona se ugasi. U toku rada motora ona vise ne svijetli. Zvao sam nekoliko servisera i svi su mi rekli da to "tako treba" roll Medjutim, to ne bi bio toliki problem da mi se nije pocelo desavati da mi auto ponekad pocne trzati u toku voznje, a nekad se i ugasi i opet se pojavi ta lamica. S obzirom da je rezervoar bio pri kraju (kad mi se to prvi put desilo), pomislio sam da je do goriva tj. vode u filteru,pa sam na drugoj pumpi nasuo pun rezervoar goriva i nasuo neki aditiv (po preporuci jednog preofesionalnog vozaca). Nakon toga, neko vrijeme nije bilo nikakvih problema s tim  da se lampica i dalje palila prilikom kontakata. Medjutim, nakon nekoliko sedmica tj. predjenih 200 km, ponovo je auto ponekad pocelo da trza i da se gasi. Odmah sam otisao do ovlastenog Opelovog servisa, medjutim, kad su ga prikljucili na kompjuter, on nije pokazivao nikakvu gresku roll U servisu su poceli da nagadjaju sta bi eventualno moglo biti, ali nisu htjeli nista raditi napamet. Nakon toga sam otisao u drugi servis gdje takodje kompjuter nije ocitao nikakvu gresku. Ne znam sta da radim, jer auto ocigledno ima neki kavar ali ne mogu da vjerujem  da se isti ne moze ocitati u toku dijagnostike. samo da napomenem da auto normalno upali, dobro prima gas, dobro vuce u sta su se uvjerili i serviseri u oba servisa u kojima sam bio.

Molim sve koji su imali ovakav problem da mi pomognu!

Unaprijed zahvaljujem

Offline

#2 11-03-2011 12:01:26

16v
elproger
Registrovan: 06-08-2010
Komentari: 104

Re: Problem koji ne moze da detektuje dijagnostika

Pozdrav najteze je kvar pronaci kada dijagnostika nepokazuje nikakvu gresku jer ona navodi dijagnosticara na eventualni problem u sistemu,medjutim zato i postoje parametri koji se prate u toku voznje i pomocu njih se mogu primetiti mnoge nepravilnosti,u vasem slucaju prvo treba zameniti filter nafte i testirati auto jel ocito ako dijagnostika nepokazuje nikakvu gresku vrlo je moguce da je problem mehanicke prirode.

Offline

#3 11-03-2011 12:12:34

dadom
Član
Registrovan: 11-03-2011
Komentari: 4

Re: Problem koji ne moze da detektuje dijagnostika

16v napisao:

Pozdrav najteze je kvar pronaci kada dijagnostika nepokazuje nikakvu gresku jer ona navodi dijagnosticara na eventualni problem u sistemu,medjutim zato i postoje parametri koji se prate u toku voznje i pomocu njih se mogu primetiti mnoge nepravilnosti,u vasem slucaju prvo treba zameniti filter nafte i testirati auto jel ocito ako dijagnostika nepokazuje nikakvu gresku vrlo je moguce da je problem mehanicke prirode.

Prije svega hvala na brzom odgovoru! I ja sam sumnjao na vodu u filteru, ali kad sam to rekao serviseru odgovor je bio da to vjerovatno nije problem jer bi auto stalno trzalo roll Veliki servis mu je uradjen prije cca. 5.000 km i tada je promijenjen i filter goriva. Poslusacu Vas savjet i otici u servis da mi promijene filter, pa cemo vidjeti hoce li se time otkloniti kvar.

Offline

#4 11-03-2011 12:59:39

cicko1
elproger
Iz: Žitište Zrenjanin
Registrovan: 25-01-2009
Komentari: 101

Re: Problem koji ne moze da detektuje dijagnostika

Trebao bih napisati više podataka o vozilu koja je godina koliko je prešo km promjeni filter kao što je kolega rekao i prekontroliši dovod goriva.

Offline

#5 11-03-2011 14:59:07

oliver
Expert
Iz: SRBAC-RS
Registrovan: 24-01-2009
Komentari: 2,124

Re: Problem koji ne moze da detektuje dijagnostika

Kad trza jel se pali neka od lampica?

Offline

#6 11-03-2011 16:48:43

sanac.bo
elproger
Iz: 4scratch (zagreb)
Registrovan: 23-01-2011
Komentari: 690
Website

Re: Problem koji ne moze da detektuje dijagnostika

bolest vektri
ima ih i previše
događa se da sama od sebe,poludi
ugasi se i daljnjih cca pola sata neće je upaliti niko
nikakva greška, nigdje
isti taj slučaj je imao moj susjed
nitko nikad anije pronašao kvar
ide neko vrijeme, super...i onda odjednom samo stane
ili na leru ili u vožnji
a kad se ugasi..mrtva je
pričeka se tih pola sata...i opet pali ko mina, ide
svako ovlašteni serviser mu je rekao dođite kad se ugasi
a kako da dođe kad nezna kad će ugasiti
stavio čovjek op com u auto i laptop, pa kad se ugasi vidječe grešku
đaba..niakve grteške


..sjeti se da svetkuješ dan subotnji
šest dana radi i obavljaj sav svoj posao
a sedmi dan je subota,poćinak posvećen Jehovi...

Offline

#7 11-03-2011 18:29:44

dadom
Član
Registrovan: 11-03-2011
Komentari: 4

Re: Problem koji ne moze da detektuje dijagnostika

Hvala svima na komentarima!

@cicko1 Auto je 2005. godiste, 1.9 ctdi, presao 147.000 km. Veliki servis uradjen na 143.000 km. Od 2005. godine je uvijek servisiran u ovlastenom Opelovom servisu.

@oliver Kad trza ne pali se nikakva lampica, samo kad se ugasi onda se upali ona lampica "kljuc preko auta".

Stvarno ne znam o cemu se radi, jer ovo se ne desava stalno, nego ponekad. Sutra cu otici u servis da promijenim filter, pa da vidim hoce li time biti rijesen problem. Nadam se da necu proci kao komsija od sanac.bo roll:rolleyes:

@16V Izvini sto sam dosadan, ali kako se prate ti parametri u toku voznje?

Offline

#8 11-03-2011 19:18:09

sanac.bo
elproger
Iz: 4scratch (zagreb)
Registrovan: 23-01-2011
Komentari: 690
Website

Re: Problem koji ne moze da detektuje dijagnostika

parametri u toku vožnje idu preko
op coma i laptopa
pokrene se op com, i kreneš autom
mada je meni bolje raditi dijagnostiku sa opel scannerom
ima opel scanner can, koji radi aute 2005 i novije
bolji je pregled, live parametara nego u op com, meni
jedan vozi, drugi gleda...sigurnije nego da sam i voziš i gledaš smile


..sjeti se da svetkuješ dan subotnji
šest dana radi i obavljaj sav svoj posao
a sedmi dan je subota,poćinak posvećen Jehovi...

Offline

#9 11-03-2011 20:15:30

16v
elproger
Registrovan: 06-08-2010
Komentari: 104

Re: Problem koji ne moze da detektuje dijagnostika

Pozdrav ja koristim originalni opelov aparat dakle TECH 2 kada imam takav problem obicno snimim voznju pa kasnije lagano analiziram parametre kao sto rekoh prvo kreni od filtera to ti je najjeftinije tu moze biti jos par sitnica koje mogu da prave takav problem proveri dzekove na rejlu to jest regulator prtiska,i senzor koji meri pritisak na rejlu,reprogramiranje ECU A,u principu ovako ce se tesko resiti kvar jer sve je nagadjanje.Zato je najbolje da se auto odveze u ozbiljan opelov servis gde ce majstori citanjem odgovarajucih parametara utvrditi uzrok vaseg problema i resiti problem koji imate,nadam se da sam pomogao POZDRAV.

Offline

#10 12-03-2011 01:17:23

rados
elproger
Registrovan: 22-02-2011
Komentari: 53

Re: Problem koji ne moze da detektuje dijagnostika

prijatelju 16V pogledaj moj post astra G z16xe trza pri kocenju motorom ,sta mislis o tome.pozdrav

Offline

Board footer