elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 17-05-2011 14:33:22

Dzo
elproger
Registrovan: 05-10-2010
Komentari: 61

Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Postovanje forumasi,
Imam za mene interesantno pitanje, a za vas vjerovatno normalno.
Imam Mercedes  C klase automatik  W 203 "005proizveden.
No sobsirom da sam ja hobi majstor, i da do sad nisam imao tu problematiku na redu htio sam razjasniti neke moje dijeme.
Auto besprekorno radi presao je oko 200.000km. Do sada ne vjerujem da je itko mjenjao ulje u mjenjacu. Ja sam to naumio da uradim u kucnoj izvedbi, ali ne znam kako na koji nacin da iz mjenjaca  izvadim sve ulje staro, mogu li preko hladnjaka ulja ili kako  vi mislite da je tacno, odnosno koja su vasa iskustva.
Molim vas da me ne savjetujete kako je najbolje da to strucna radionica uradi.

"KO JE UCIO PAUKA DA PLETE MREZU"

Puno pozdrava
Dzo

Offline

#2 17-05-2011 15:55:06

stratos
Expert
Iz: Novi Sad
Registrovan: 01-09-2010
Komentari: 1,687

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Pauk taj "talenat" ima rođenjem tj. genetski. wink

Offline

#3 17-05-2011 16:06:07

Zvezdan73
elproger
Iz: Beograd
Registrovan: 17-05-2011
Komentari: 15

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Kao hobi majstor neverujem da imas aparat za menjanje ulja u automatskom menjacu, tako da neznam kako to da uradis u kucnoj varijanti a da pri tom nenapravis gresku koja cete skupo kostati nakon par hiljada kilometara.
Tada ces i shvatiti kakvu i gde si napravio gresku

Offline

#4 17-05-2011 19:03:05

star
elproger
Registrovan: 10-01-2010
Komentari: 162

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

bez alata i znanja ga ne mozes zamijenit,ne isplati ti se

Offline

#5 17-05-2011 19:32:32

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Treba ti filter ulja, brtva, bar šaraf ili dva od kartera rezerve, par bakrenih šajbi za cijev povrata ulja iz hladnjaka, konektor sa gumicama, nešto osnovnog alata, desetak litara ulja za mjenjač i šipka za mjerenje razine ulja. Treba ti i dizalica ili kanal jer se skoro sve radi ispod auta.
Šarafi se stišću na 7-8 Nm, imaš li kilo ključ ili osjećaj za silu stezanja? Imaš li šipku za mjerenje razine ulja?
P.S. ne mora to samo stručna ili ovlaštena radionica raditi, ali je poželjno da postoji bar neko iskustvo na takvom poslu.
Pozdrav

Zadnja izmjena od Dajan2008 (17-05-2011 19:33:17)

Offline

#6 17-05-2011 20:33:07

Dzo
elproger
Registrovan: 05-10-2010
Komentari: 61

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Hvala na odgovoru  forumasima , a  g.Dejanu  posebno na odgovoru i razumjevanju mog pitanja.
Ja sam ucio u skoli , kad znas sta neznas da je to znanje. Ne radim stvari profesionalno ali profesionalno razumijem , pokusavam da razumim problem i posle na osnovu teoretskog znanja i korisnih savjeta  ljudi koji su to radili, a da nisu pri tom optereceni da neko mora formalno imati radnju ili diplomu to uradim veoma pazljivo i tacno.
Zamolio bih jos g.Dejana da mi objasni za sto ce mi rezervni sarafi za karter(Bar saraf ?Mislim da je pisana greska)
Inace  danas sam malo gledao u forumu i to je g. Dejan veoma lijepo i nesebicno objasnio, za sto mu hvala jos jednom.
Ja pretpostavljam da se to odnosi i na moj mercedes C klase 200 2005 godiste.
Na forumu sam nasao da se ta operacija moze raditi i da se 5l ulja ispusti, ali cini mi se logicnije Dejanovo upustvo po 3 l tri puta.

Offline

#7 17-05-2011 22:23:07

astambura
elproger
Iz: Prnjavor
Registrovan: 05-11-2010
Komentari: 762

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Nemogu da se ne slozim sa tobom Dzo u vezi Dejan2008 i te kako je prijatan,korektan i razuman sto se vidi iz njegove komunikacije na ovom forumu,(takve ljude bi volio i licno upoznati)za razliku od dosta majstora koji su prepotentni vole filozofirati i pisati dvosmisleno bez da bar upute na problem.... sto se tice sarafa predpostavljam da je mislio na to da se oni ostete (glava-kantovi) pri odvrtanju,bar iz mog iskustva...

Zadnja izmjena od astambura (17-05-2011 22:24:49)


Nemam sve sto volim,al volim sve sto imam!

Offline

#8 17-05-2011 22:59:57

Dzo
elproger
Registrovan: 05-10-2010
Komentari: 61

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Nas Bosanskohercegovacki pisac Mesa Selimovic  u Njegovom romanu, Dervis i smrt , kaze " Jak duh covjeku daje jednostavnost"(Misli na jak intelekt)
Tako da ja mislim da je i Dejan siroka srca i intelekta i sa tim prilazi ljudima , da im objasni nesto sto je covjek u dilemi trenutno.
Ovo covjek mora voliti izuzetno pa se upustati u nesto nepoznato. Hobisti daleko vise vole svoj hobi nego profesionalci svoj posao.
No, da se vratim temi, ja razmisljam u vezi Automatskog mjenjaca kod mercedesa.
Svi su se skoncentrisali na kolicinu promjene ulja a niko ne pridaje znacenje filteru koliko je on bitan u ovoj prici.
Da se filteri mjenjaju na vrijeme i bez promjene ulj ja mislim da bi bila velika prakticna korist za mjenjac.
Volio bih cuti sta drugi misle o tom
Pozdrav
Dzo

Offline

#9 17-05-2011 23:48:07

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Prvo hvala na lijepim riječima, i da, volim ovo što radim. smile
Što se šarafa tiče, mislio sam da treba imati barem šaraf-dva rezerve ako već ne kupiš komplet novih uz novi filter i brtvu. Obično nema problema sa glavama šarafa, koje su za ključ Torx 30, nego su šarafi od krhkog čelika, navoja M5, i uvrnuti su u aluminij kučišta mjenjača prije konkretno 200000 kilometara i zato rado puknu, pa da imaš druge.. smile 
Ulje se ispusti na karter, izađe nekih 4-5 litara, zatim proguraš bar tri kroz wandler i hladnjak, i sa zadnjih dvije doliješ do mjere. Daimler kaže da za to treba 15 litara, ali ako znaš šta i kako prođe se i sa 10, to je sigurno 100 bolje od zamjene samo ulja u karteru.
Bilo bi još detalja koje bi trebalo odraditi, ali nećemo sad odavati sve tajne iz ove kuhinje...
Pozdrav

Zadnja izmjena od Dajan2008 (17-05-2011 23:48:52)

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: Dzo

#10 18-05-2011 07:35:39

Dzo
elproger
Registrovan: 05-10-2010
Komentari: 61

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Dilema , biti ili ne biti?
U svoj ovoj prici ima istine sto jedna vecina se plasi diranja  automatskog mjenjaca, ima smrtni strah.
Na kraju ima rezona da  od 10 automatskih mjenjaca gdje im se promjeni filter i doda dio svjezeg ulja se pojavi belaj kod njih 9.
Sta uraditi za preventivu , promjeniti samo filter ulja automatskog mjenjaca  i ponovo vratiti staro ulje ili ici na sistem, metodu"Dejanovo upustvo za promjenu ulja"
Ja bih sad Dejana zamolio da nam objasni , bez precutivanja tajni u cemu je fol, opasnost odnosno gdje raja grijesi u tom.
Mora postojati neka logika u svemu tom.
Mercedes sluzbeno ne predlaze promjenu, Ljudi entuzijasti koji su promjenili ,samo filter i dio ulja uglas kukaju  kako je to davolji posao.
Ili je najednostavnije ne dirati nista dok se ne pojavi problem
A sad bi htio da cujem male tajne "Velikih majstora"

Pozdrav

Dzo

Offline

#11 18-05-2011 09:06:25

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Mijenjati ulje definitivno. Interval izmjene bi trebao biti nekih stotinjak tisuća kilometara, istina je da u servisnim knjižicama takvih vozila W203 npr. piše da se to ulje ne treba mjenjati, ali MB je tek kasnije skužio da se ipak mora i stavili su interval na 60000. Jedino što bih osobno savjetovao je da se stavi ulje koje je bilo aktualno u ternutku proizvodnje vozila specifikacija 236.10 a ne ono koje se sada dozvoljava 236.14. Mogli bi laički reći da je ovo novije ulje rjeđe. Eventualno očistiti špenu sa senzora okretaja u mjenjaču i onda je to kako treba.

Offline

#12 18-05-2011 23:06:57

Dzo
elproger
Registrovan: 05-10-2010
Komentari: 61

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Ja sam danas otisao u Mercedesov servis, i zamolio  da mi objasne kako mercedes to radi u praksi.
majstor koji me je primio, objasnio mi je da je prvi stav fabrike bio da se ne mjenja ulje u automatskom mjenjacu, a kasnije su to korigovali na ovaj nacin.
Oni sad preporucuju na prvih 60 000Km da se ulje i filter promjene i vise nikad. No meni je majstor podvukao da on ima novog mercedesa i na svakih  predenih 60 000Km mjenja ulje i filter i to ulje u kolicini 4-5 l.
Savjetovao mi je kao i Dejan da kupim
-Ulje u mercedesu 5l prema njihovoj specifikaciji za moj tip mjenjaca  jedan litar kosta  oko 18€
-Dihtung kartera 
-Filter za ulje 18€
- i da kupim nove sajbe ispod glave sarafa
Kad sam mu objasnio(Preko  uljnog hladnjaka) kako mi to Balkanci radimo on meni kaze "nisam cuo do sat  za to" ali nije losa ideja
Kad sam ga saletio sa pitanjima da se mnogima  Mjenjaci pokvare posle mjenjanja ulja, on meni onako kroz smijeh kaze da su to samo price.
Doduse dodao je kako oni to u Njemackoj u ovlastenom servisu rade i objasnio mi je ovako.

Kad ispuste ulje , otvore karter i sa sprejom za ciscenje kocnica dobro isperu djelove mjenjaca sto se vide ocima  odozdo, detaljno.
Pri tom promjene (kako sam ja shvatioel. prekidac -salter kosta par eura) ako to ima u mjenjacu i to sve sastave.
I on mi kaze da je u svemu ovom najvaznije da se posle punjenja mjenjaca, sa  dijagnostickim  uredajem gleda temperatura ulja za mjenjac "Koja mora biti 80 stepeni - ni manje ni vise - " i tek se onda gleda nivo ulja  u mjenjacu.
Ako se nivo ulja ne podesi prema  temperaturi, onda nastupaju stete po mjenjac.
Zaboravio sam da ga pitam moze li se temperatura ulja  preko kartera ,sa infra  crvenim pistoljem izmjeriti i onda  tako stimati nivo.( Kao temperaturni pokazatelj ulja)
U mercedesu ovo kosta 350€ a luksus sa ispiranjem mjenjaca sa specijalnom njihovom masinom 650€
Pa ko voli nek izvoli.
Ovde se moze iznajmiti dizalica za nekih 10€ po satu pa  cu planirati jedan dan da to  i uradi pa sta bude da bude.
Dzo

Offline

#13 18-05-2011 23:44:52

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

U Njemačkoj si, pa što ne kažeš... smile

Dzo napisao:

..Kad sam mu objasnio(Preko  uljnog hladnjaka) kako mi to Balkanci radimo on meni kaze "nisam cuo do sat  za to" ali nije losa ideja...

To je njemačka izvorna procedura, oznaka literature AR27.55-P-0100A u WIS-u.

Dzo napisao:

Pri tom promjene (kako sam ja shvatioel. prekidac -salter kosta par eura)

trebao bi to biti konektor na ploči, kod nas je 7-8 eura.

Dzo napisao:

Kad ispuste ulje , otvore karter i sa sprejom za ciscenje kocnica dobro isperu djelove mjenjaca sto se vide ocima  odozdo, detaljno.

Nepotrebno i krivo. treba naravno bremse rainigenom očistiti dosjed brtve prije sastavljanja, ali nema koristi od pranja hidraulične ploče odozdo kad su senzori koje treba očistiti s gornje strane i ne možeš ih očistiti dok ne skineš ploču. Taj dio definitivno prepustiti pravom majstoru.

Dzo napisao:

I on mi kaze da je u svemu ovom najvaznije da se posle punjenja mjenjaca, sa  dijagnostickim  uredajem gleda temperatura ulja za mjenjac "Koja mora biti 80 stepeni - ni manje ni vise - " i tek se onda gleda nivo ulja  u mjenjacu.
Ako se nivo ulja ne podesi prema  temperaturi, onda nastupaju stete po mjenjac.

Opet krivo, ne treba gledati temperaturu mjenjača za tvoj 722.6 model, imaš oznaku MIN i MAX na šipki za temperaturu 80'C i tolerancija je izdašna. Nakon probne vožnje provjeriš razinu i to je to. Temperatura se mora pratiti za 722.9 mjenjač, popularni 7G-tronik.

Ako šta nije jasno samo kaži, nema uopće beda. smile
P.S. nemoj misliti da se ljutim ili nešto slično, samo ne želim prešutiti činjenice kad se netko u nekom fol servisu pravi pametan.. wink

Offline

#14 19-05-2011 00:29:48

Dzo
elproger
Registrovan: 05-10-2010
Komentari: 61

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Bravo Dejane, ja mislim da si sto posto u pravu , na taj nacin nastoje da oni imaju monopol na tim lijepim intervencijama, a sa druge strane da odvrate ove hobi majstore kao sto sam ja  racunajuci da nemam (Jos) dijagnostiku.
Meni je skrenuo paznju da mi aparat prikljuci na dijagnostiku i ulje  prekontrolise 150€.
Moram da i ovo ispricam.
Ja sam na  parkingu promjenio krajnice obadvije i ja mislim da je drugi dio da se zove  stabilizator   , kugla je ispod. Ima jedan stabilizator  dolje a jedn gore   po tocku(KO da vi to neznate)
Ja sam obadva donja zamjenio jer  je jedan imao luft.
U Mercedas sam morao otici da mi raspon tockova urade jer drugi servisi nisu imali neke sarafe , Bolcne za vertikalno stelovanje prednjih tockova
Kad sam otisao u Mercedes da mi nasteluju  raspon tockova , spuru, pokusali su da me prevare na jedan prefinjen nacin.
Naime oprema sa kojom su radili , oni kazu da je zadnja rijec tehnike.
Auto stoji na disalici i imaju dva skenera koji skeniraju prednje zadnje tockove, no to nije bitno za moju dalju pricu.
Naime kad je majstor dotjerao na krajnicama lijevi i desni tocak,  a jos nije bio stegnuo sarafe, na 03, neku mjeru prisao je kompjuteru i odmah to ubacio u memoriju kao da je posao zavrsen.
Zatim je ponovo dosao do auto i poceo je da doteze matice na krajnicama, sto sam ga ja pustio da uradi.
Ja sam kasnije reagovao i trazio da to ponovo izmjeri, i kod ponovnog skeniranja i ubacivanja mojih podataka kompjuter je pokazao 45 desni i lijevi preko 30.
Ja sam mu rekao da sad mora da dotegne sarafe sa upaljenim kompjuterom i posle pritiskanja tipke memorisanja podataka da je posao zavrsen ne smije prici i ponovo dotezati sarafe.
On je malo pocrvenio, i ja mislim od straha da to ne reklamiram , uradio je sve ponovo , doduse morao je par puta ici lijevo desno za jedan tocak i uradio je kako treba.
Da sam ga pustio ko bi kasnije dokazao gresku, gume se deru a njegov izvjestaj sa kompjutera stimanje je idealno, znaci plati ponovo neznanje.
Ja previse napisa.
Puno pozdrava
Dzo

Offline

#15 19-05-2011 02:03:53

B Electronic
Expert
Iz: Novi Pazar,Srbija
Registrovan: 17-10-2009
Komentari: 1,036

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Eh ta Nemacka smile

Offline

#16 19-05-2011 12:16:02

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Ispada da fušeraj nema naciju ni zvanje, ovisi isključivo o inspiraciji.. smile

Offline

#17 19-05-2011 14:09:13

Dzo
elproger
Registrovan: 05-10-2010
Komentari: 61

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Ovo dokazuje da  nije dovoljno imati  potrebno znanje i alat najsavremeniji  da se zavrsi jedan posao nego i odgovornost prema poslu mora postojati
Tako da ja izbjegavam sevise, nego ja to polako sto mogu sam zavrsim, jer me to ispunjava povrati me u zive jednostavno uzivam da nesto popravljam.
Samo problem je sto ja to radim veoma rijetko pa onda covjek izgubi malo rutine, onda prije sam vozio vozila od wv pa su tamo malo drukcija tehnicka rijesenja za odredene sklopove.
Znaci slozili smo se za promjenu ulja u  automatskom mjenjacu
-Paziti da koji saraf ne pukne
-Paziti na cistocu
-Orginalna ulja  i filter(mora li temperatura striktno biti 80 Stepeni , nisi mi bas bio jasan za mene)
-Eventualno promjeniti salter
I na kraju Dejane koji je tvoj stav zvanican, da promjenim samo ulje u mjenjacu ili da to jos uradim preko uljnog hladnjaka, sto mi poskupljuje posao za 100€.
Ja jos jednom napominjem auto se ponasa kao da je novo, no ulje cu promjeniti definitivno samo sam u dilemi radi tog malo veceg troska za ulje.
Pozdrav
Dzo

Offline

#18 19-05-2011 14:44:12

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

..Ugriješ motor na mjestu dok kazaljka vode ne dođe na radnu temperaturu, provjeriš da je razina na minimumu za 80 stupnjeva ( naravno treba ti šipka za to), odeš probnu vožnju par kilometara i onda provjeriš ulje.
Da je moj auto ja bih obavezno zamijenio svo ulje na 100 000, radije nego 4-5 litara svakih 60 000.
A ako kupuješ ulje i filtere original možeš tamo kupiti i šaraf-dva rezerve.

Offline

#19 19-05-2011 15:05:17

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

je napisao skrivenu poruku za korisnika: Dzo


Offline

#20 19-05-2011 19:02:07

Dzo
elproger
Registrovan: 05-10-2010
Komentari: 61

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Da budem iskren u odjelu za prodaju rez djelova su mi napisali koji standard ulja  odgovara mom mjenjacu ali ja sam to sagubio negdje usput, ali ne sikiram se to je razlika u cijeni oko 20 % da to kupim kod njih.
Reci mi kakvo je tvoje misljenje za konektor , mjenjati ili ostaviti stari?
Vidio sam na par mjesta da je skriven dio  linka , zasto je li to  neko cenzurise , ne vidim ako se pise o jednom standardu da je to nesta lose ili me je vrijeme pregazilo pa ne znam sto je to tako.
Nije mi jasno je li sarafi poknu , jesu li osjetljivi na pucanje u tjelu mjenjaca ili neposredno ispod glave pucaju tu sam malo klimav pa moram se pripremiti za to pucanje .
Ovde nema komsiluka ni prijatelja da ti pomogne , jer komsiluk je dobar do prve sitnice sto im se ne slaze , tako kad pocnem raditi nema odustajanja ni prekidanja posla,  i to moram sam sve zavrsiti.
No Dejane ja sam malo brzopleto pitao za  neke jos detalje , ranije , ponavljam se. Na predlozenoj literaturi koju si prilozio , naslovu, stvarno je detaljno sve lijepo skolski  objasnjeno
Sad moram pripaziti samo na te sarafice i odlucio sam se na promjenu cjelokupnog ulja, poslusacu tvoj savjet
Sipku cu kupiti novu ili cu inprovizovati i sa orginalne sipke prenjeti tacne mjere na moju sipku
Sad toliko do sledece dileme.
Pozdrav
Dzo

Offline

#21 20-05-2011 00:06:38

Eli&Elvis
elproger
Iz: S.Most BiH
Registrovan: 16-12-2008
Komentari: 2,091
Website

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Ja i Elvis smo zanat zavrsili u Njemackoj kakvi se sve fuseraji radi u ovlastenim sevisima nebi povjerovali, i kad ovi nasi Jugovici dodju ovdje kod nas da im radimo pa pocnu pricati kod nas u Njemackoj to sve po ps-u, a ja pitam jeste li ikad prisustvovali popravcu auta odgovor je naravno NE.

Offline

#22 20-05-2011 00:08:39

dobri
elproger
Iz: subotica
Registrovan: 25-02-2010
Komentari: 283

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

dzo steker ne menjaj ni po zivu glavu odnesi auto u servis , ako bilo sta zeznes oko te stvari mislim na steker ode elektronska ploca do djavola govorim ti ovo jer vidim da ne znas , ne potcenjujem te niposto , pusti izreke ko je pauka ucio da plete mrezu to su izreke za zidare , molere , vodoinstalatere itd ,tu ako zeznes nema hiltija da razbije  pa ponovo nego ces da platis, inace mercedesovo ulje koje se koristi za ove menjace se zavrsava kataloski broj sa  6803 ili od renomiranih proizvodjaca ne smem da ih spominjem ATF 134, moj savet je da ne dira taj menjac skupa je zajebancijaveoma lako za uraditi za onoga koji je to video kako se radi i da ima prakse,ali napominjem ima par sitnica koje ako zeznes ode mast u propast, jos sto se tice stekera ako je suvo oko njega mislim da ne pusta ne diraj ga, ja ga menjam ali ako se odlucis ti da radis kazem ponovo ne diraj


poz

Zadnja izmjena od dobri (20-05-2011 00:16:09)

Offline

#23 20-05-2011 00:15:03

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Konektor mijenjati, on proslini prije ili kasnije. Šarafi pucaju u pri kučištu mjenjača, to i jeste problem, s tim da nekad puknu pri odvrtanju a nekad pri zavrtanju. Treba samo nježna ruka. smile
Linkove ne vidiš jer nemaš još privilegiju skidanja na forumu. Šipku ne vjerujem da ćeš kupiti, ona je specijalni alat, možeš dobiti fotografiju s dimenzijama pa da si pomogneš.
P.S. ima dobri donekle i pravo, ako ti je oko konektora suho ne diraj ga, a ako je vlažno mijenjaj, s tim da je bolje da to radi netko tko ima iskustva s tim. Ako zezneš ploču ona je 200€ + ruke.

Zadnja izmjena od Dajan2008 (20-05-2011 00:19:16)

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: dobri

#24 20-05-2011 00:17:53

dobri
elproger
Iz: subotica
Registrovan: 25-02-2010
Komentari: 283

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

Dajan2008 napisao:

Konektor mijenjati, on proslini prije ili kasnije. Šarafi pucaju u pri kučištu mjenjača, to i jeste problem, s tim da nekad puknu pri odvrtanju a nekad pri zavrtanju. Treba samo nježna ruka. smile
Linkove ne vidiš jer nemaš još privilegiju skidanja na forumu. Šipku ne vjerujem da ćeš kupiti, ona je specijalni alat, možeš dobiti fotografiju s dimenzijama pa da si pomogneš.

sipka 2 cm za 20 celzijusa 5 cm za 80 celzijusa koliko se secam imam sipku pa me ni ne interesuje

Zadnja izmjena od dobri (20-05-2011 00:37:06)

Offline

#25 20-05-2011 00:21:31

Dajan2008
Expert
Iz: Istra
Registrovan: 07-10-2008
Komentari: 1,329

Re: Automatski Mjenjac "promjena ulja" Mercedes C klase W203 2005god

je napisao skrivenu poruku za korisnika:


Offline

Board footer