elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 22-05-2012 23:32:45

bandera
elproger
Iz: Makedonija
Registrovan: 13-08-2010
Komentari: 95

Dvostubna dizalica dilema

Zdravo kolegi vo dilema sum za kupuvanje na dvostubna dizalica imam ponuda za dva tipa so nosivost do 3 tona ednata e MAHA so navojni vretena a drugata e kinez po ime LAUNCH i e elektrohidraulicna me interesira koi se vasite iskustva so ovie dve razlikata vo cena pomegu dvete e 1400 evra poevtinata e kinezot.
Jas razmisluvam da ja kupam elektro hidraulicnata LAUNCH mi kazaa deka site kinezi se isti samo sto se razlicno ofarbani i imaat razlicno ime nesto slicno kako sto e situacijata so kineskite skuteri, znaci site vasi iskustva se dobredojdeni so dvata modeli sakam da slusnam pozitivni i negativni strani od korisnici na istite ili sugestii za nekoj drug brend koj bi mi bil po povolen po cena ili po kvalitet. Odnapred blagodaram.

Offline

#2 23-05-2012 07:33:17

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: Dvostubna dizalica dilema

ako ti je vazna preciznost-da podignes ili spustis za 1mm-onda sa spinglom-navojem ako nije onda sta ti se vise svidja

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: bandera

#3 23-05-2012 08:28:12

stratos
Expert
Iz: Novi Sad
Registrovan: 01-09-2010
Komentari: 1,687

Re: Dvostubna dizalica dilema

Isto mišljenje i iskustvo imam kao i kolega MN026.
Još na to, ove elektrohidraulične su sporije i bučnije, komplikovanije, brave samo u nekim položajima za razliku od onih sa vretenom koje mogu gde god ti hoćeš...
Ja bih izbegavao kineze, ali ima tu još faktora koji utiču na krajnju odluku kao što je cena.
Ali, "koliko para -toliko muzike".

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: bandera

#4 23-05-2012 11:00:18

bandera
elproger
Iz: Makedonija
Registrovan: 13-08-2010
Komentari: 95

Re: Dvostubna dizalica dilema

Go potvrdivte moeto mislenje vo vrska so kinezite iako prodavacot me uveruvase deka skoro i da nema razlika pomegu dvata tipa znaev deka ne e isto dizalica od 3100 evra tolku e MAHA i dizalica od 1700 evra tolku e kinezot.
  Toa sto e po bucna ili po spora ne mi igra tolku uloga mada edna od klucnite raboti koja bi me odvratila od kupuvanje na kinez e toa sto ne e precizna sepak edna od pogolemite pricini e taa da mi ja olesni rabotata.
Vo momentov rabotam so kanal rabotata mi e fizicki teska koj sto rabotel na kanal znae, moe mislenje podobro da platam sega 1400 evra poveke otkolku da ja kupam poevtinata pa poslem da ne sum zadovolen i da razmisluvam da ja smenam. Kakvo mislenje imate za MAHA dizalicite dali imate nekoe iskustvo so niv?

I uste nesto ke zaboravev isto razmisluvav da kupam polovna dizalica odprilika kolku bi kostale da se zamenat glavnite delovi dokolku ne funkcionira kako treba i kolku toa bi bilo isplatliva investicija?

Zadnja izmjena od bandera (23-05-2012 11:07:00)

Offline

#5 23-05-2012 14:20:37

SHone
elproger
Iz: Nis
Registrovan: 05-05-2009
Komentari: 199

Re: Dvostubna dizalica dilema

Pozdrav druze. Imam jednu na vreteno i jednu hidraulicnu dizalicu i to bas kinesku. Moje misljenje je da je hidraulicna bolja, tiho radi, brza je dosta je i stabilna. ima veliko rastojanje tako da je dosta dobra za kobije i dzipove. Odrzavanje skoro i da nema, mehanicku stalno podmazujes i par puta sam menjao matice.. Moj ti je savet hidraulicna.. u principu radi poso i jedna i druga pa kako volis smile

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: bandera

#6 23-05-2012 14:56:38

bandera
elproger
Iz: Makedonija
Registrovan: 13-08-2010
Komentari: 95

Re: Dvostubna dizalica dilema

Hmm znaci kako i da gledam i ednata i drugata imaat negativni i pozitivni strani, tvoeto mislenje mi znaci kolega SHone zaradi toa sto gi imas dvata tipa me interesira dali se javuva problem pri rabotata zaradi toa sto kineskata ne moze da se zakluci vo sakanata pozicija tuku mora vo pozicija koja e namestena unapred fabricno? Iodprilika na kolku rastojanie se tockite za zakocuvanje ako moze da se zakoci na odprilika 10cm gore dolu mislam deka nema da mi e problem. Vo sekoj slucaj fala za mislenjeto.

Offline

#7 23-05-2012 19:15:07

SHone
elproger
Iz: Nis
Registrovan: 05-05-2009
Komentari: 199

Re: Dvostubna dizalica dilema

Znas kako ja do sada nisam imao nekih problema sto se toga tice, podignem kolko meni odgovara i radim. ako nekad ima puno posla oko tog auta ili treba da prenoci na dizalici onda spustim na osigurace.. Ne mora uvek auto da ti bude u poziciji za zakljucavanje.. Inace osuguraci su ti od prilika tako na 10-15cm.

Offline

#8 23-05-2012 22:36:18

bandera
elproger
Iz: Makedonija
Registrovan: 13-08-2010
Komentari: 95

Re: Dvostubna dizalica dilema

Odlicno znaci toa nema da bide nikakov problem kako sto pomisliv na prv pogled, najdov edno video na you tube kaj sto testiraat dvostolbna hidroelektricna digalka od 4.5t digalkata izdrza do 3t a na 4.5t kompletno se ostetija viluskite znaci prasanjeto mi e dali e dobra izrabotkata i dali e stabilna digalkata eve go videoto podolu

Offline

#9 23-05-2012 22:51:19

astambura
elproger
Iz: Prnjavor
Registrovan: 05-11-2010
Komentari: 762

Re: Dvostubna dizalica dilema

Ja sam kupio prije dvije god. kinesku dizalicu od 4t. ali je puno masivnija i jaca konstrukciski od ove na videu(lanac,ruke,stope itd.)prezadovoljan sam sa njom i poslije tri mjeseca sam kupio jos jednu...tiha je i nema potrebe za odrzavanjem...takodje imam i staru univerzalovu sa vretenima...


Nemam sve sto volim,al volim sve sto imam!

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: bandera

#10 23-05-2012 22:56:15

bandera
elproger
Iz: Makedonija
Registrovan: 13-08-2010
Komentari: 95

Re: Dvostubna dizalica dilema

Ovaa na videoto mene mi izgleda po konstrukcija isto kako 3t i tie tolku ja rangiraa deka do 3t diga bez problem valjda nekoj prodavac vo amerika sakal da se zbogati pobrzo pa ja prodaval po cena od 4.5 tona.

Offline

Board footer