elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#51 10-09-2011 23:32:01

acom
Administrator
Registrovan: 20-04-2008
Komentari: 3,955
Website

Re: Chiptuning files

@Borison: bolje bi bilo da procitas pravila foruma i da se predstavis ko si sta si, odakle si, jeli se profesionalno bavis serivisiranjem/tuningom ili hobi ...

Borison napisao:

Ja sam nasao dosta lepih stvari na ovom linku  , ali Interesuje me dali e neko za saradnju u vezi tjuniranih mapa ? .... Hvala ....


---> Neznanje je veliki izvor hrabrosti ! <---

Offline

#52 12-09-2011 23:30:17

Borison
Gost

Re: Chiptuning files

ја se izvinjavam zbog ove pogreske ..... ne bavim se za sada ali planiram ukoliko je mogu ce ostvariti saradnju sa nekim od claanova ...... Hvala i jos jednom , izvinte zbog pogreske koja se nece ponoviti u buduce .....

#53 13-09-2011 02:56:37

DejanNS
elproger
Iz: Novi Sad
Registrovan: 25-07-2011
Komentari: 350
Website

Re: Chiptuning files

Ja sam sam se pre par godina zainteresovao za tzv. chip tuning, možda je remap bolji naziv. Uglavnom prvi tuning sam platio u pola cene na svom JTD-u nekom tada i sada poznatom tuneru u srbiji. Međutim nisam baš nešto bio impresioniran performansama, a i imalo je dosta anomalija koje su se pojavljivale. Istovremeno sam bio radoznao da protumačim šta se tu zapravo radi pa sam nabavio tada meni jedini poznati interfejs za fleshovanje ecu-a galletto 1260.
Susret sa njim me je koštao nekoliko stoja € koliko sam morao da platim ekspertima da mi ožive ecu.
Međutim nisam se predao, mesecima sam analizirao razne mape do kojih sam dolazio, nabavio sam daleko profesionalnije interfejse, kupio mape od nekih renomiranih firmi...
I na kraju zaključio da na teritoriji exyu možda par firmi nudi kvalitetan chip tuning (oni koji obećane performanse mogu da vam potvrde na valjcima) ostali vam zavlajuju mape skinute sa interneta, mape skinute sa interneta i malo korigovane, mape koje nemaju veze sa vezom i.t.d. Ono što je najgore većinom tih mapa možete napraviti više štete nego koristi.


Alfa Romeo 147 1.9JTDm 16V - 1/8 Meile : 9,120 @ 135,85 Kmh - 1/4 Meile : 13,738 @ 176,20 Kmh

Offline

#54 13-09-2011 03:35:17

Digitech
elproger
Iz: Nisa
Registrovan: 31-08-2009
Komentari: 367

Re: Chiptuning files

Dejane, Dejane nemoj tako ima dobrih tunera kod nas ima jedan poseban momak tu kod tebe u tvom gradu, nemoj tako naglas da te necuje smile. Pozzz


Prepreka je samo nasa masta...

Offline

#55 13-09-2011 14:35:43

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: Chiptuning files

od koga je to auta ako mogu da znam da bih dao komentar

Offline

#56 13-09-2011 14:55:47

DejanNS
elproger
Iz: Novi Sad
Registrovan: 25-07-2011
Komentari: 350
Website

Re: Chiptuning files

JTD motor, zar je bitno to. Poenta je da se pod oznakom profi tuning zavaljuju mape sa DVD-a koji ja mislim da imaju svi. A te mape su kako koja ali prilično diskutabilnog kvaliteta.


Alfa Romeo 147 1.9JTDm 16V - 1/8 Meile : 9,120 @ 135,85 Kmh - 1/4 Meile : 13,738 @ 176,20 Kmh

Offline

#57 13-09-2011 17:11:48

MN026
elproger
Iz: Smederevo
Registrovan: 19-01-2009
Komentari: 2,197

Re: Chiptuning files

nije bitno ,sem dali je obican  ili turbo
pa sam mozes da vidis iz dijagrama da nema povecanje snage vec pomeranje granice rasta snage u zavisnosti od br.obrtaja.ta korekcija se najpre postize zatvaranjem egr-a siftverski nasta ovo sto si okacio mnogo smrdi.isti takav ce dijagram biti i kod vw tdi kad pritvore kroz login kod egr

Offline

#58 13-09-2011 17:48:52

DejanNS
elproger
Iz: Novi Sad
Registrovan: 25-07-2011
Komentari: 350
Website

Re: Chiptuning files

Očigledno me nisi razumeo,to što sam okačio je jedina razlika između mape sa DVD-a i mape domaćeg tunera i ogleda se u korekciji 5-6 veličina u samo jednoj tabeli. Sve ostale tabele su ko preslikane što ne može biti slučajnost a menjano je 7 tabela u odnosu na ori mapu.


Alfa Romeo 147 1.9JTDm 16V - 1/8 Meile : 9,120 @ 135,85 Kmh - 1/4 Meile : 13,738 @ 176,20 Kmh

Offline

#59 28-09-2011 01:30:45

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Chiptuning files

Ajd da se ja malo ukljucim u ovu temu, mada se  chip tuningom nemam namjeru baviti ni capkati po tome.  Nekako mi te stvari nisu jasne...Ljudi se trude izbiti jos nekoliko KS koliko ima prosjecna motorka za rezanje drva, da bi s time vjerovatno uskoro unistili motor. Ja to fakat ne razumijem. Mogao bih razumjeti da ti zahvati drasticno povecavaju (ali bas drasticno) performanse motora bez mogucih stetnih posljedica, ali laicki razmisljajuci, motor je u tvornici projektovan za  tu i tu snagu sa ostavljenom tolerancijom s ciljem radnog vijeka i feksibilnosti motora, a tu tolernaciju ljudi napumpaju zbog nekih bijednih 5-6 KS koji u realnim uvijetima ne znace skoro nista. Mislim da je to capkanje po mapama samo dotjerivanje motora do krajnjih granica izdrzljivosti i uskoro unistavanje istog. Ako je radilica, klipovi klipnjaca, mjenjac i sve ostalo  u tom lancu projektovano za neku snagu, logicno je da ce prekoracenje tih parametara uskoro unistiti nesto od toga.

Evo primjer: klipnjaca je u tvornici projektovana za neku silu. Normalno je da kad na nju djeluje veca sila koja prelazi tolerancije ili se drzi u vrhu tolerancije ima veliku mogucnost da nastrada. Radilica takoder i sve dalje u seriji do tockova.

Nemam nista protiv kolega koji se tim poslom bave, aii mi nisu jasni ljudi koji pokusavaju od magarca napraviti konja za trke. I sve to zbog nekih bjednih par KS.

To me podsjetilo na dunđere koji tvrde da se  u  motor projektovan za rad na benzin sasvim jednostavno dodaje odredena kolicina HHO da bi se toboze ustedila potrosnja goriva a niko ne razmlislja sta se desava unutar cilindara, ventila, izduvne grane i ostalih elemenata motora  prilikom stvaranja pare koja se poslije kondenzuje u vodu itd...

A da ne pricamo o tome da na netu ima mali milion nacrta kako motor "jednostavno" pretvoriti na rad na "vodu" gde se na licu mjesta elektrolizom stvara HHO, strujom poizvedenom od alternatora, sto bi znacilo da zakon o ocuvanju energije pada u vodu. Koliko ja znam nemoguce je dobiti vise energije ulozene u elektrolizu da bi ponovnim spajanjem molekula O I H dobila veca snaga nego li je potrosena na razlaganje vode, a da bi jos i postojao visak energije koji ce pogoniti automobil...

Sta ja znam, mozda sam u nekim djelovima gore u krivu, ali eto, naumpala mi je i ova tema koja je iskren da budem, malo otisla i u off smile Ali nema veze, mozda je dobra tema za daljnje rasprave, ako ne u ovom djelu foruma, mozda u nekom drugom smile

Zadnja izmjena od Nike (28-09-2011 01:31:42)

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: raven_sk

#60 28-09-2011 08:51:18

DejanNS
elproger
Iz: Novi Sad
Registrovan: 25-07-2011
Komentari: 350
Website

Re: Chiptuning files

Kao prvo ne radi se o 5-6KS, radi se o pojačanju od 10-20%. Delimično se slažem sa tobom ali nisu stvari tako dramatične, znam jako puno ljudi koji godinama voze chipovana vozila i ni jednom ništa ne fali od toga. I sam sam vozio i prodao takav auto i dan danas mu ništa ne fali.
Ali prvo taj posao treba uraditi kako treba, drugo auto treba održavati i voziti kako treba. Svakodnevno iskorišćavanje tih dodatnih konja, potpisivanje, pregrevanje, prženje pod punim gasom će ostaviti posledice. Naravno ako se vozi kao i do tada neće mu biti ništa.


Alfa Romeo 147 1.9JTDm 16V - 1/8 Meile : 9,120 @ 135,85 Kmh - 1/4 Meile : 13,738 @ 176,20 Kmh

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: marius

#61 28-09-2011 22:37:24

mb73
Expert
Iz: Brcko-BiH
Registrovan: 12-09-2011
Komentari: 3,176

Re: Chiptuning files

respect-u potpunosti se slazem i ako hoces jaci motor kupi si ga,ima tvornickih testiranih ver. samo to kosta.



Nike napisao:

Ajd da se ja malo ukljucim u ovu temu, mada se  chip tuningom nemam namjeru baviti ni capkati po tome.  Nekako mi te stvari nisu jasne...Ljudi se trude izbiti jos nekoliko KS koliko ima prosjecna motorka za rezanje drva, da bi s time vjerovatno uskoro unistili motor. Ja to fakat ne razumijem. Mogao bih razumjeti da ti zahvati drasticno povecavaju (ali bas drasticno) performanse motora bez mogucih stetnih posljedica, ali laicki razmisljajuci, motor je u tvornici projektovan za  tu i tu snagu sa ostavljenom tolerancijom s ciljem radnog vijeka i feksibilnosti motora, a tu tolernaciju ljudi napumpaju zbog nekih bijednih 5-6 KS koji u realnim uvijetima ne znace skoro nista. Mislim da je to capkanje po mapama samo dotjerivanje motora do krajnjih granica izdrzljivosti i uskoro unistavanje istog. Ako je radilica, klipovi klipnjaca, mjenjac i sve ostalo  u tom lancu projektovano za neku snagu, logicno je da ce prekoracenje tih parametara uskoro unistiti nesto od toga.

Evo primjer: klipnjaca je u tvornici projektovana za neku silu. Normalno je da kad na nju djeluje veca sila koja prelazi tolerancije ili se drzi u vrhu tolerancije ima veliku mogucnost da nastrada. Radilica takoder i sve dalje u seriji do tockova.

Nemam nista protiv kolega koji se tim poslom bave, aii mi nisu jasni ljudi koji pokusavaju od magarca napraviti konja za trke. I sve to zbog nekih bjednih par KS.

To me podsjetilo na dunđere koji tvrde da se  u  motor projektovan za rad na benzin sasvim jednostavno dodaje odredena kolicina HHO da bi se toboze ustedila potrosnja goriva a niko ne razmlislja sta se desava unutar cilindara, ventila, izduvne grane i ostalih elemenata motora  prilikom stvaranja pare koja se poslije kondenzuje u vodu itd...

A da ne pricamo o tome da na netu ima mali milion nacrta kako motor "jednostavno" pretvoriti na rad na "vodu" gde se na licu mjesta elektrolizom stvara HHO, strujom poizvedenom od alternatora, sto bi znacilo da zakon o ocuvanju energije pada u vodu. Koliko ja znam nemoguce je dobiti vise energije ulozene u elektrolizu da bi ponovnim spajanjem molekula O I H dobila veca snaga nego li je potrosena na razlaganje vode, a da bi jos i postojao visak energije koji ce pogoniti automobil...

Sta ja znam, mozda sam u nekim djelovima gore u krivu, ali eto, naumpala mi je i ova tema koja je iskren da budem, malo otisla i u off smile Ali nema veze, mozda je dobra tema za daljnje rasprave, ako ne u ovom djelu foruma, mozda u nekom drugom smile

Offline

#62 18-07-2012 01:13:29

urazapenje
elproger
Iz: Nis
Registrovan: 20-12-2009
Komentari: 120

Re: Chiptuning files

Niko ne chipuje dizela da ide na trke sa njim, vec da malo pojaca snagu. A tih 20% nekad mogu mnogo da znace.

Zadnja izmjena od urazapenje (18-07-2012 01:13:57)

Offline

Board footer