elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#1 26-11-2009 01:43:58

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Fiat Stilo 1.9 JTD Servo volana -kvar -

Pozdrav kolege,

Imam problem, veè dva dana pokušavam riješiti ali ne uspjevam.

Naime, servo volana nije radio.  Skinut je i došao je meni. Našao sam problem na FET-ovima i prelemio ih. Ali servo opet ne radi !!! sad Sve što sam mogao pregledati je ispravno i dobija napone.

Na kaèenju dijagnostika kaže da ne može prepoznati sevo komp (ne vidi ga).  Auto je lupan i ovo nije bila jedina greška, ali se sada došlo do ovoga da se osposobi.

Usput za one koji ne znaju, ovaj servo je užas živi, prvo za skinuti, a onda tek za rastaviti.  Kada ga skinete i otvorite dio sa kompom koji dolazi zajedno u kutiji sa motorom sa strane, tek tada dolaze problemi.... Treba vam osim "obiènog"  lemila i jedno od nekih 150 W da bi uspjeli odlemiti sve kontekte koji idu ka motoru jer je površina velika. Puhaljka se ne smije koristiti zbog okolnih elemenata. Iza toga novi problem... Kada skinete ploèu van vidite da je TROSLOJNA štampa !!! Strašno za popiz...t !!!  Sada da bi došli do taèaka lemlejna FET-ova, potrebno je skinuti plastièni most koji ide po belaju preko tih taèaka. U toj plastici postoje tri šine koje vode do kontakata na ploèi do konektora i ne smiju se pregrijati da se nebi spojile unutar plastike. I za to vam treba ovo veliko lemilo jer je površina toliko velika da odvodi toplotu.
Puhaljka opet ne dolazi u obzir jer bi se okolni elementi skalili.  Sad kada sve prelemite treba skinuti i veliki glavni konektor da bi provjerili i taèke lemljena ispod, što je užasno komplikovano jer opet treba koristiti veliko lemilo. I onda kontra proces.  Jedno 3-4 sata posla samo na njemu.

Sam procesor i elementi oko njega su zaljeveni lakom i naravno na veæini je oznaka obrušena da se ne vidi koji su elemnti.. Strahota! Još kad vidite kako je to sve uraðeno na troslojnoj štampi i nemoguèe je skontati gdje šta ide, pa to je za ne povjerovat da je onako nešto moguèe napraviti.... Na samom servu  ima toliko senzora da je divno èudo kako to sve uopšte radi. Da dodam da osovina volana prolazi direktno preko ove osovnie serva i svi senzori su tu. Tri nedgledaju motor a ostali (ima ih 6 èini mi se) nadgledaju osovinu volana.  Dva velika releja, jedan na smom kompu a drugi mnogo veèi na motoru.

Sami FET-ovi su montirani (pazite sad) na hladnjak na kojem je predhodno stavljena KERAMIKA kao izolator a samo na dijelovima gdje se leme za hladnjak  je postavljen tanki sloj metala. Tako da su svi tranzistori (njih 6) zalemljeno za istu ploèicu, onda za hladnjak nitovani nekim èudnim nitnama , a meðusobno nisu spojeni i nemaju kontakt !!! Za ne povjerovat šta su izveli. Za sluèaj da ih imate u planu mijenjati - skoro nemoguæa misija da keramika ne pukne i da ih opet zalemite na isto mjesto na hladnjak.

Eto to je mali opis kako to sve unutra nevjerovatno izgleda i funkcioniše.... (i naravno ne radi).  Onaj servo na Puntu MK2 je mala maca za ovaj....

I tako smo da znate šta vas oèekuje unutra ako se odluèite popravljati ga...



Ja sad i dalje imam problem što servo i pored svega nije proradio.

Èuo sam negdje da postoji predhodno procedura oko baždarenja koju ne znam , pa da bi kao tek tada proradio....

Jel neko imao slièan problem i rješio ga ???

Evo nekoliko slika èisto da vidite kako izgleda barem dio svega (slikano mobitelom smile ):


Offline

#2 26-11-2009 10:47:26

ELTI
elproger
Iz: Rijeka, Hrvatska
Registrovan: 06-11-2009
Komentari: 395

Re: Fiat Stilo 1.9 JTD Servo volana -kvar -

Sve ovo sto si ti prosao nekoliko nas to iskustvo imamo vec duze vrijeme, pa da si nas pitao prije nego sto si se upustio u avanturu, mi bismo ti rekli da ne pokusavas. E sad, kad ljudima i kazes da je to samo gubljenje vremena i zivaca u nemogucoj misiji ljudi obicno ne vjeruju pa idu dalje....i na kraju dodju do istog zakljucka. Svaka skola se placa...Sad bar znas sta ces reci musteriji kad ti slijedeci puta kaze da mu ne radi servo na Stilu.


Ne nastojim biti jeftiniji, nastojim biti bolji!

Offline

#3 26-11-2009 11:25:05

Nike
elproger
Registrovan: 21-08-2009
Komentari: 471

Re: Fiat Stilo 1.9 JTD Servo volana -kvar -

Ma nije avantura, predhodno sam uspjevao rijesiti problem na FET-ovima, ali ovaj neæe.... Mislio sam da neko nije imao isti problem...
A ovaj opis tek tako da onaj ko se upusti raditi ga zna sta ga ocekuje unutra smile
.................................................................................................................................
Edit:

Dosao sam upravo do informacije da se servo zakljucao softwerski vjerovatno iz razloga sto je bio slupan ili pokusavan paliti "na silu", ili sto je gubio kontakt na FET-ovima, a navodno to je u softweru namjerno ucinjeno kao jedna od zastita protiv krade ako se auto "neregularno" pokusava pokrenuti i slicno. Tako da sada u stvari nije nista pokvareno fizicki nego je blokiran softwerski, te da za to postoji poseban Fiatov alat za otkljucavanje i da se ne moze pristupiti drugim dijagnostickim alatima. Ja sam pokusavao sa MultiDiag, nije išlo....

Predpostavljam da je u ovom slucaju problem bio na FET-ovima, a da je to komp serva vidio kao problem te se zakljucao softwerski izgleda......
.................................................................................................................................
Edit 27.11.2009. :


Izgleda da se sa KTS-om moze odraditi, tj. otkljuèati....  Javim dali je uspjelo....
.................................................................................................................................

Edit:


Uspješno riješeno sa KTS-om.
.................................................................................................................................

Zadnja izmjena od Nike (02-12-2009 15:12:21)

Offline

#4 09-03-2010 11:32:04

vujasin
Član
Registrovan: 18-10-2008
Komentari: 12

Re: Fiat Stilo 1.9 JTD Servo volana -kvar -

Ja malo prouèavao servo od punta po netu i nije se èinio kompliciran. Mislio sam da i stilo ima takav kad ono ima dosta kompliciraniji.  Po ovom gore opisanom servo od stila se i ne isplati pokušavati popraviti, ali èini mi se da stilo ima dosta manje problema sa servom nego punto. Ako netko ima iskustva sa stilo, što najèešæe ode na tom sklopu?

Offline

Board footer