elprog forum

auto dijagnostika, auto dijagnostički alati, autodijagnostički programi, autodijagnostika

Trenutno niste prijavljeni. Za prikaz svih foruma potrebna je registracija.

#26 28-02-2011 23:22:58

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: Punjenje akumulatora

Post koji sam coveku napisao nije imao ni trunku podsmevanja ni zlobe kao i svi moji postovi koje sam do sada napisao.Dijagrame koje sam stavio sluze da ukazu na sinusoidu na ulasku i na izlasku iz Grecovog mosta i uloge koju u ovom slucaju taj most ima.Za foliju od cokolade on covek zna zasto sam se nasalio.Malo sale nikom pa ni meni nece nauditi.Ovde nisam da bih se nekom podsmevao niti se pravio pametan.

A evo coveku ako ga zanima sta je Grecov Most:
U alternatoru prilikom obrtanja rotora se generise naizmenicna struja koja je za automobil i njegove uredjaje neupotrebljiva.Posto potrosaci u autu koriste jednosmernu struju,naizmenicna struja nakon generisanja u alternatoru mora da se "ispegla" a to se vrsi Grecovim mostom tj. sa cetiri diode u ispravljackom spoju.Bilo koja dioda u mostu ako strada narusava se tzv "peglanje" naizmenicne struje koju generise alternator i to uglavnom bude uzrok sto treperi signalna lampica za punjenje akumulatora i sto joj se intenzitet svetla smanjuje kako se dodaje gas.

Zadnja izmjena od Kele (28-02-2011 23:34:47)

Offline

Korisnik koji je napisao "Hvala" za ovaj komentar: Aston

#27 03-03-2011 11:29:29

d432e
Gost

Re: Punjenje akumulatora

Kele, nemoj mnogo da se pravis pametan, ja sam ti napisao Hvala jer sa taj tvoj dijagram mozes okaciti macku o rep.
Lepo sam pitao jel zna neko koje su diode i jel se mogu pojedinacno menjati. I dobro ti ljudi kazu, mnogo bre s.... !

#28 03-03-2011 23:30:52

misa015
elproger
Registrovan: 21-11-2010
Komentari: 719

Re: Punjenje akumulatora

evo da objasnim kako da resis problem i da zavrsite tu glupu diskusiju.Na tom autu je magneton alternator na kom je predvidjeno da se grec rasklapa i popravlja.Ako ti lampica zizi istim intenzitetom bez obzira na obrtaje crkla ti je neka pobudna dioda.Unutra imas 3 kom 1n diode od 3A tzv pobudne diode.Njih menjas vrlo lako,stoje odgore na grecu i ne treba ga rasklapati.Ako ti se pojacava intenzitet kontrolne lampice s obrtajima to je znak da ti je otisla neka od 30A dioda u grecu.Tad moras rasklopiti grec da bi ih promenuo.Pobudne je prosto zamenuti,a za tzv. snagase treba malo vestine zbog mnogobrojnih plasticnih izolacija imedju segmenata greca.Postoji i mogucnost da ti je izgorela neka od faza na statoru usled pregrevanja alternatora.I kod ovog kvara lampica jace sija na dodavanje gasa.Jos da kazem da diode mozes ispitati unimerom ako nemas tester za diode,stim sto moras prethodno raskaciti faze statora od greca.Ovo poslednje navodim jer ne znam da li si majstor ili ljubitelj.Pozz. i nadam se da sam pomogao.

Offline

#29 06-03-2011 00:05:22

d432e
Gost

Re: Punjenje akumulatora

hvala Misa

#30 06-03-2011 01:14:59

Kele
Expert
Iz: RS,Sonta,Apatin
Registrovan: 09-04-2010
Komentari: 1,373

Re: Punjenje akumulatora

d432e napisao:

Kele, nemoj mnogo da se pravis pametan, ja sam ti napisao Hvala jer sa taj tvoj dijagram mozes okaciti macku o rep.
Lepo sam pitao jel zna neko koje su diode i jel se mogu pojedinacno menjati. I dobro ti ljudi kazu, mnogo bre s.... !

E moj prijatelju,hoces nakon 5-6 postova koje si nalupao da postanes majstor.Oni dijagrami tebi nista ne znace ali nekome ko se razume i ko je ucio skolu znace i te kako.Sve postove koje si napisao odnose se na tvoj auto i pokusao sam ti pomoci kao coveku a tvoj recnik je odraz tvoje licnosti.Ti izgleda sam kvaris svoj auto pa onda ovde trazis pomoc kako da ga popravis.Od mene licno vise pomoc ni koristan savet neces dobiti,a koliko vidim od tebe se nista pametno nemoze nauciti.
Zamolio bih administratora da ubuduce sankcionise ovakav nacin pisanja jer mene licno vredja...

Zadnja izmjena od Kele (06-03-2011 01:20:40)

Offline

#31 06-03-2011 01:34:21

acom
Administrator
Registrovan: 20-04-2008
Komentari: 3,955
Website

Re: Punjenje akumulatora

Uzeto u obzir.

Kele napisao:
d432e napisao:

Kele, nemoj mnogo da se pravis pametan, ja sam ti napisao Hvala jer sa taj tvoj dijagram mozes okaciti macku o rep.
Lepo sam pitao jel zna neko koje su diode i jel se mogu pojedinacno menjati. I dobro ti ljudi kazu, mnogo bre s.... !

E moj prijatelju,hoces nakon 5-6 postova koje si nalupao da postanes majstor.Oni dijagrami tebi nista ne znace ali nekome ko se razume i ko je ucio skolu znace i te kako.Sve postove koje si napisao odnose se na tvoj auto i pokusao sam ti pomoci kao coveku a tvoj recnik je odraz tvoje licnosti.Ti izgleda sam kvaris svoj auto pa onda ovde trazis pomoc kako da ga popravis.Od mene licno vise pomoc ni koristan savet neces dobiti,a koliko vidim od tebe se nista pametno nemoze nauciti.
Zamolio bih administratora da ubuduce sankcionise ovakav nacin pisanja jer mene licno vredja...


---> Neznanje je veliki izvor hrabrosti ! <---

Offline

#32 06-03-2011 02:01:00

dizel servis
elproger
Iz: PRIJEDOR
Registrovan: 10-01-2010
Komentari: 318
Website

Re: Punjenje akumulatora

a sta je to ALTERNATOR

Offline

#33 06-03-2011 02:27:08

bmw vukovic
elproger
Iz: Banovci,Srbija
Registrovan: 26-12-2009
Komentari: 168

Re: Punjenje akumulatora

Ja koliko se razumem u ginekologiju u alternatoru ne postoji grecov spoj jer se on sastoji od 4 diode dok ih u alternatoru konkretno ovome o kom pricamo ima 6+3,a posto je alternator trofazni generator to su dve diode po fazi plus po jedna pobudna,znaci sa grecom bi ih bilo ukupno 12+3.

Offline

#34 06-03-2011 03:31:28

klcu
elproger
Iz: Zagreb
Registrovan: 24-08-2009
Komentari: 211

Re: Punjenje akumulatora

kod  parelaleno  spojenih  namota  graetzov spoj je sa 6 dioda

Offline

#35 06-03-2011 03:49:57

wilco
elproger
Registrovan: 29-04-2009
Komentari: 243

Re: Punjenje akumulatora

Ja bih rekao da je ipak u pitanju grecov spoj, iako ima 6 dioda.
Jer kada se malo bolje zagleda vidi se da za svaki namotaj u jednom trenutku rade po cetri diode a dve su "slobodne".

Offline

#36 06-03-2011 12:08:26

internet majstor
Expert
Iz: Zrtvi TurboFolka
Registrovan: 29-01-2010
Komentari: 2,053

Re: Punjenje akumulatora

jesil cul za GER ventil dosao mi skora jedan sa sprinterom i kaze da mu to produvam da bolje ide navodno mu prekida vucu,ja mu reko idi ga na autoput produvaj i bice ti ok taj GER ventil...

predingli napisao:
Kele napisao:

Idi sredjuj taj alternator... lol

Imal sam ja jednu mušteriju, otišao mu Internator na autu smile pa sad ti znaj kaj to je smile


@)).....

Offline

#37 06-03-2011 12:42:04

ar21111952
elproger
Iz: Vitkovici-Gorazde,BiH
Registrovan: 01-11-2009
Komentari: 315

Re: Punjenje akumulatora

Pozz!Svako ko zna kako je Grec ispravio naizmjenicni napon u istosmjerni (poluvalno ili punovalno) jasno mu je kako se ispravlja napon na alternatorima(trofaznim gederatorima AC).Razlika je u tome koliko alternator ima namotaja,jesu li u paralelnoj vezi i li u zvjezistu,opet su na kraju u Grecovom spoju.Uopste nije vazno jeli samopbudan odnosno ima li pobudne diode ili nema.Pitanje je zasto nije filtriran(nema induktivne zavojnice,kondezatore) pa njegov gotovo idealan filter je akumulator.Bez ak. alernator bi morao pretrpjeti "peglanje".Naravno da alternatori imaju kapacitivni elemnt za tzv. RSO zastitu zbog varnjicenja na kliznim prstenovima cettkica za pobudu rotora.Ja bar tako mislim uvjek je iskorcen princip Greca!!

Offline

#38 30-03-2011 17:18:51

samovw
elproger
Registrovan: 25-03-2011
Komentari: 80

Re: Punjenje akumulatora

E moj prijatelju d432e, imao sam ljude sa slicnim problemima, kazu diode su ok pregledao ih je autoelektricar, rastavljao alternator i uzeo pare. A kad ih pitam jel ispitivao diode posebno rastavljene od namotaja oni kazu da nije vec svaku posebno na diodnom mostu. Musterije kazu da su ispitane tom metodom sve diode i da "propustaju samo u jednom pravcu) ". 
E tu je greska ? slazete se?

Offline

#39 18-12-2011 14:36:03

piramida976
Član
Registrovan: 16-12-2011
Komentari: 18

Re: Punjenje akumulatora

moze biti da ti je kolektor toliko " ujeden" da ga cetkice jedva dodiruju i da su par namotaja na rotoru u kratkom spoju na samom kolektoru.
to je bio slucaj kod mene


Don't touch prekidač, 'oće struja kill…!

Offline

#40 18-12-2011 22:37:26

Manuel
elproger
Iz: Sl. Brod
Registrovan: 31-08-2010
Komentari: 132

Re: Punjenje akumulatora

vjerovatno je do sad taj alternator popravljen!

piramida976 napisao:

moze biti da ti je kolektor toliko " ujeden" da ga cetkice jedva dodiruju i da su par namotaja na rotoru u kratkom spoju na samom kolektoru.
to je bio slucaj kod mene

Offline

Board footer